Forum Ateista.pl

Forum Ateista.pl (http://ateista.pl/index.php)
-   Ateizm a inne koncepcje (http://ateista.pl/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Opowieść o profesorze i studencie (http://ateista.pl/showthread.php?t=9946)

kolawiec 18.12.2011 19:53

Opowieść o profesorze i studencie

Chodzi mi o popularną historię dotyczącą niewierzącego profesora i jego rzekomego studenta - Alberta Einsteina.

http://kwejk.pl/obrazek/341623

Czy są jakieś dowody, że kiedykolwiek doszło do tej rozmowy? I czy nie uważacie, że prowadzone przez studenta wywody są trochę naciągane?

Roan Shiran 18.12.2011 20:04

Erystyka na wysokim poziomie. Zręczne mieszanie pojęć, przechodzenie z jednego znaczenia na inne. A już na pewno od małp to pochodzi pan profesor, bo ja nie.

Nic nie słyszałem o takiej rozmowie, a i wątpię by w jego czasach ktoś ją nagrywał. Dla mnie - ktoś sobie żart zrobił.

Dreilinden 18.12.2011 20:06

Tak czy owak, Einstein był ateistą, co do tego nie ma żadnej wątpliwości, a raczej - wątpliwości są, jednak dowody wskazują właśnie na to i sam Einstein tak o sobie mówił.

Cytat:

It was, of course, a lie what you read about my religious convictions, a lie which is being systematically repeated. I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly. If something is in me which can be called religious then it is the unbounded admiration for the structure of the world so far as our science can reveal it.

exodim 18.12.2011 20:07

Pewien rabin w USA wysłał taki telegram Einsteinowi:
Cytat:

Czy wierzy Pan w Boga. Stop. Odpowiedź zapłacona do 50 słów
na co ten:
Cytat:

Wierzę w Boga Spinozy, który ujawnia się w harmonii wszechbytu, a nie w Boga, który interesuje się losem i uczynkami każdego człowieka
Co do tego kwejka: no cóż, to kwejk...

Cytat:

Napisał Grzanka (Post 396542)
Tak czy owak, Einstein był ateistą, co do tego nie ma żadnej wątpliwości, a raczej - wątpliwości są, jednak dowody wskazują właśnie na to i sam Einstein tak o sobie mówił.

Był panteistą, vide wyżej.

Husky 18.12.2011 22:11

Nie wiem czy ta rozmowa miała miejsce, ale taka argumentacja jest całkiem popularna, parę razy ją spotkałem. 'Nie ma zła, jest tylko brak Boga', to prowadzi do łatwo domyślnych wniosków. Naprawdę, sprowadzanie wszystkich sytuacji w których cierpi człowiek do takich w których człowiek celowo wyrządza krzywdę drugiemu jest naprawdę ohydnym oszczerstwem.

A argument o konieczności przyjmowania podstawowych założeń na wiarę też się często przewija i tu też następuje 'spłycenie pojęć', zrównanie faktów sprawdzalnych i niesprawdzalnych dlatego, że weryfikacji nie można dokonać zmysłami albo prostymi czynnościami.

Aryman 18.12.2011 22:32

Rozmowa może miejsce i miała, ale między innymi osobami i w innych okolicznościach. Student - czyli św. Augustyn - miałby wówczas co najmniej trzydzieści parę lat, natomiast rolę profesora odgrywałby jakiś wyszczekany manichejczyk, np Faustus (nie mylić z Faustem 8) ), a całe zdarzenie odbyłoby się w ogrodzie, a nie na sali wykładowej. Poza tym wszystko się zgadza (jak w Radiu Erewań, lol ). Wyłożona tu augustiańska teodycea rozwiązuje problem zła, natomiast nie podjąłbym się obrony koncepcji nieskończoności mocy i dobroci bożej w jej kontekście. Niemniej uważam ją za jeden z wartościowszych kawałków filozofii chrześcijańskiej.

Windziarz 18.12.2011 22:39

Na Snopes jest dość duży artykuł poświęcony tej i podobnym zmyślonym historyjkom: http://www.snopes.com/religion/einstein.asp

exodim 19.12.2011 00:11

Zresztą, jaki to argument niby: "ciemność to brak światła" (ok? fajnie) "mróz to brak ciepła" (aha. super) "zło to brak Boga" (wtf?!)

piotr35 20.12.2011 07:36

Cytat:

Napisał exodim (Post 396545)
Einsteinowi:
Był panteistą, vide wyżej.

Niedawno opublikowano korespondencje Einsteina z filozofem Erickiem Gutkindem, listy z ostatniego roku życia uczonego, w których Einstein wyraźnie przyznaje się do swojego ateizmu.

Davajt 21.12.2011 17:46

Cytat:

Napisał exodim (Post 396603)
Zresztą, jaki to argument niby: "ciemność to brak światła" (ok? fajnie) "mróz to brak ciepła" (aha. super) "zło to brak Boga" (wtf?!)

Nazewnictwo. Zwykły chwyt czyli dowód na to że rozmowa jest mało wiarygodna bo nie jestem do końca przekonany tego że profesor który porusza tak ważne wątki nie potrafi wytłumaczyć że cała rozmowa to zwykłe nazewnictwo. Możemy sobie nazwać ciepło zimnem i wtedy mamy inne terminy możemy wszystko pomieszać . Zimno odczuwamy my sami i nie mówimy , ale dzisiaj jest brak ciepła , tylko ale dzisiaj jest zimno jest to zwykłe uproszczenie i nazwanie - zimno (niska temperatura) Może się mylę jeśli tak to proszę o poprawkę .

kowalskil 21.12.2011 18:16

NAZEWNICTWO

Cytat:

Napisał Davajt (Post 397296)
Nazewnictwo. Zwykły chwyt czyli dowód na to że rozmowa jest mało wiarygodna bo nie jestem do końca przekonany tego że profesor który porusza tak ważne wątki nie potrafi wytłumaczyć że cała rozmowa to zwykłe nazewnictwo. Możemy sobie nazwać ciepło zimnem i wtedy mamy inne terminy możemy wszystko pomieszać . Zimno odczuwamy my sami i nie mówimy , ale dzisiaj jest brak ciepła , tylko ale dzisiaj jest zimno jest to zwykłe uproszczenie i nazwanie - zimno (niska temperatura) Może się mylę jeśli tak to proszę o poprawkę .

1) Nie pamietam tego slowa. Ale dobrze rozumie co "nazewnictwo" oznacza. Wiele nieporozumien wynika z tego ze te same slowa sa roznie interpretowane przez roznych ludzi.

2) Slowo "cieplo"--"heat" po angielsku--jest czesto krytykowane przez tutejszych nauczycieli fizyki. "Energia termiczna" jest proponowaym zastepstwem. Mylenie cipla z temperatura jest czestym bledem. Ale blad ten nie powoduje nieporozumien w zyciu codziennym.

Ludwik Kowalski (zobacz Wikipedia)

Aerandir 21.12.2011 20:34

Już to gdzieś widziałem.
O: http://www.youtube.com/watch?v=d3pCQysucls

antykwariusz77 22.12.2011 09:48

@Davajt - to nie jest tylko kwestia nazewnictwa, lecz po prostu sposób patrzenia na rzeczywistość. Przyjmujemy, że istnieją tylko byty "pozytywne" a to co jest ich przeciwieństwem jest ich "brakiem". Ontologia stara jak świat ;)

Shaw89 24.12.2011 00:00

Pomijając, czy to Ajnsztajn, czy też nie... to idiotycznie.

Zimno, ciepło, światło, ciemność - to mogę zobaczyć, mogę tego doświadczyć. Mogę sobie nawet sam to wszystko załatwić w jednej chwili, w jakim stopniu chcę. Natomiast "brak Boga"? Łot de fak? :P To jest zupełnie nielogiczne, biorąc pod uwagę, że Bóg ma być "wszechobecny". Zło pojawia się także wśród ludzi, którzy teoretycznie "mają Boga w sercu". A zresztą, cholera, jak zmierzyć i jak ustalić kiedy ktoś "ma Boga w sercu" :f Zresztą, według tej zasady - ja (i wielu innych) powinienem być siedliskiem zła, bo przecież w moim sercu Boga się nie znajdzie.

Wierzący są nieźli w układaniu chwytliwych historyjek i przypowieści.

Davajt 24.12.2011 07:59

Cytat:

Napisał Shaw89 (Post 398040)
Pomijając, czy to Ajnsztajn, czy też nie... to idiotycznie.

Zimno, ciepło, światło, ciemność - to mogę zobaczyć, mogę tego doświadczyć. Mogę sobie nawet sam to wszystko załatwić w jednej chwili, w jakim stopniu chcę. Natomiast "brak Boga"? Łot de fak? :P To jest zupełnie nielogiczne, biorąc pod uwagę, że Bóg ma być "wszechobecny". Zło pojawia się także wśród ludzi, którzy teoretycznie "mają Boga w sercu". A zresztą, cholera, jak zmierzyć i jak ustalić kiedy ktoś "ma Boga w sercu" :f Zresztą, według tej zasady - ja (i wielu innych) powinienem być siedliskiem zła, bo przecież w moim sercu Boga się nie znajdzie.

Masz racje, dlatego ludzie wymyślają takie historie tylko po to aby bardziej przekonać do siebie ludzi , i teraz pomyśl : Ktoś kto neguje istnienie boga i ma wątpliwości co do jego wielkich czynów. Ten sam człowiek nie czytał biblii aby się przekonać że tam właśnie jest sporo absurdów , dlatego też pogłębia swą wiedzę szperając na różnych forach , i gdzieś zobaczy taki obrazek i zaczyna wątpić w swój ateizm.

Oni próbują zmyślać takie historie z myślą że przyciągną do siebie trochę ludzi bo w biblii już niczego nie zmienią kiedy praktycznie każdy już umie czytać i byłby problem bo jest wiele ludzi mądrzejszych od nich samych.

Shaw89 24.12.2011 14:05

Z punktu widzenia wierzących - rozumiem nawet takie przypowieści. Są dla takich ludzi dobrym argumentem, czymś, co ich "umacnia w wierze". Chyba.

The Phillrond 24.12.2011 19:09

Cytat:

Napisał Shaw89 (Post 398040)

Co nie zmienia faktu że niektóre z nich są po prostu mądre i ponadczasowe. Bez "ale" : )

Severes 09.01.2012 16:31

Czyli ateizm wg tej rozmowy z kwejka też nie istnieje, jest to po prostu brak wiary w boga. A zimno tak naprawdę jest względne, jedna osoba uzna, że dla niego temperatury od 10 stopni C w dół to zimno, inna uzna, że zimno dla niej zaczyna się od -10 stopni C w dół, a z mózgiem profesora-mógł im powiedzieć, że po śmierci mogą otworzyć mu czaszkę, zobaczyć, dotknąć, powąchać i polizać ten mózg.

exodim 09.01.2012 16:43

@up to nie o to chodziło, jak sądzę.

"zimno to brak ciepła" - to jest prawda. nie chodzi tu o postrzeganie, tylko o fizyczny sens - tak rzeczywiście jest. nie ma czegoś takiego jak "ciemność" czy "zimno" jest za to "brak światła" i "brak ciepła" (np. w postaci energii kinetycznej cząstek) - to rozumowanie jest akurat poprawne.
ale wyciągnięcie z takich banałów wniosku, że "zło to brak Boga" (bo taki jest w rzeczywistości wniosek) może mieć tylko miejsce w chorej teorii implikacji...

Aryman 09.01.2012 17:32

Cytat:

ale wyciągnięcie z takich banałów wniosku, że "zło to brak Boga" (bo taki jest w rzeczywistości wniosek) może mieć tylko miejsce w chorej teorii implikacji...
Tyle, że św. Augustyn właśnie sprzeciwia się takiej tezie i argumentuje przeciw niej (żeby nie było - nie piszę o tej żałosnej "dyskusji" między profesorem a studentem, tylko o augustyńskiej teodycei, z której wzięta jest część argumentacji). Podważa substancjonalność zła ponieważ nie może zaakceptować koncepcji, wedle której istnieje coś poza Bogiem; a jednocześnie założenie omnibenewolencji nie pozwala mu przyjąć, że zło pochodzi od Boga.

A i najnormalniejsza w świecie implikacja zwraca fałsz, jeśli założenie jest fałszywe ;)

Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:56.