Forum Ateista.pl    
   
Reklama

Wróć   Forum Ateista.pl > Tematy społeczne > Religie, kościoły i związki wyznaniowe

Wiadomości

Religie, kościoły i związki wyznaniowe Krytyka i obrona instytucji religijnych oraz postaw społecznych z nimi związanych

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.12.2011, 13:41   #21
Mollarii
Wikary
 
Mollarii's Avatar
 
Zarejestrowany: 07.2009
Płeć: on
Posty: 226
Mollarii zasługuje na szacunekMollarii zasługuje na szacunekMollarii zasługuje na szacunekMollarii zasługuje na szacunekMollarii zasługuje na szacunek
Domyślnie

Cytat:
Napisał piotr35 Zobacz post
Każdemu Niemcowi płacącemu podatek od wynagrodzenia i zapisanemu na karcie podatkowej jako należącego do jednego z wyznań, jest automatycznie ściągany podatek kościelny.

.
No i co? Chca to placa, nie chca to sie wypisuja. Nam nic do tego.
Mollarii jest offline   Cytuj
Stary 14.12.2011, 16:06   #22
Jester
Twisted Mind
 
Jester's Avatar
 
Zarejestrowany: 10.2010
Skąd: Łódź
Wiek: 23
Płeć: on
Posty: 1 582
Jester jest niebanalnym osiągnięciemJester jest niebanalnym osiągnięciemJester jest niebanalnym osiągnięciemJester jest niebanalnym osiągnięciemJester jest niebanalnym osiągnięciemJester jest niebanalnym osiągnięciemJester jest niebanalnym osiągnięciemJester jest niebanalnym osiągnięciemJester jest niebanalnym osiągnięciemJester jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Cytat:
Napisał piotr35
Co najciekawsze, kościoły płacą symboliczną kwotę (3%) za ściąganie i przelanie tych pieniędzy na swoje konto. Gdyby chciały zrobić to same, to poza nieściągalnością dużej części należności, koszt administracyjny tej operacji kosztowałoby kościoły około 25-30% całego podatku (wyliczenia wewnątrzkościelne).
Co w tym złego? Rozumiem, że wolałbyś, gdyby te 20% pieniędzy przepadało w otchłani biurokracji? Skoro już ktoś chce płacić podatek kościelny to zapewne chciałby też, aby jak najwięcej jego pieniędzy trafiło do tego kościoła a nie przepadło.

Cytat:
Napisał piotr35
Każdemu Niemcowi płacącemu podatek od wynagrodzenia i zapisanemu na karcie podatkowej jako należącego do jednego z wyznań, jest automatycznie ściągany podatek kościelny.
No ale co z tego? To niech nie wpisuje wyznania na kartę podatkową, kto go zmusza?

Cytat:
Napisał piotr35
Tak samo jak nie ma obowiązku bycia katolikiem i wiary w irracjonalne bóstwa.
Czyli potwierdzasz moje słowa? Bo na to samo wychodzi.

A nawiasem mówiąc, czy istnieją racjonalne bóstwa?
__________________
"Equality is a lie. A myth to appease the masses. Simply look around and you will see the lie for what it is! There are those with power, those with the strength and will to lead. And there are those meant to follow – those incapable of anything but servitude and a meager, worthless existence."
Jester jest offline   Cytuj
Stary 14.12.2011, 19:54   #23
piotr35
Arcybiskup-Antyklerykał
 
piotr35's Avatar
 
Zarejestrowany: 09.2009
Skąd: Europa
Posty: 4 581
piotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Niedawno natknąłem się na niezwykle przewrotne pytanie dotyczące religii chrześcijańskiej :
dlaczego w tej religii, w której osobista relacja z bogiem jest najważniejsza, a cała prawda o tej religii znajduje się w jednej jedynej książce, potrzebna jest jeszcze jakaś organizacja ? Jeśli weźmiemy pod uwagę świętość, to istnienie kościoła nie ma wielkiego sensu. Jedynym wytłumaczeniem jest tylko to, ze to bóg tak chciał.

Prof.Schmidtchen (University of Saarland Center for the Study of Law and Economics) ma do tej sprzeczności pewną teorię, którą postaram się jak najkrócej streścić.

Każda religia, aby sprzedać swój towar oraz uzyskać zaufanie konsumentów, musi stworzyć wspólnotę swoich klientów, którzy nie tylko stworzą sieć wzmacniającą wzajemne powiązania, ale która oprócz tego będzie w stanie odpierać wszelkie ataki z zewnątrz.

Istnieją 3 główne motywy ekonomiczne przynależności do wspólnoty religijnej :
- motyw konsumencki - czyli walor rozrywkowy uroczystości religijnych
- motyw zbawienia - czyli odkupienie grzechów
- motyw reputacji - czyli podniesienie swojej wartości jednostkowej przez przynależność do grupy, która zwiększa szanse na sukces ekonomiczny i gospodarczy. Odmianą ostatniego jest też strach przez odrzuceniem przez grupę, co też ma wpływ na reputację.

Ten ostatni motyw jest dużym problemem dla masowych religii, bo jeśli każdy może być ich członkiem, to członkostwo to traci na znaczeniu, a jednocześnie wystąpienie z grupy ma niewielkie skutki uboczne.

Motyw zbawienia jest ciekawszy. Niektóre religie reklamują się jako jedyny środek do dostania się do bardzo ograniczonego zasobu miejsc dla zbawionych. Chrześcijaństwo takim powodem nie dysponuje, bo sam charakter raju nie pozwala na ograniczenia ilościowe. Rozwiązano to wymyślając różnorodne przeszkody i pułapki, dla których przezwyciężenia potrzebny jest przewodnik mianowany przez samego boga, który będzie niejako sprzedawał bilety wstępu do Nieba (św. Cyryl "bez Kościoła nie ma zbawienia").

c.d.n.
piotr35 jest offline   Cytuj
Stary 15.12.2011, 01:17   #24
Mollarii
Wikary
 
Mollarii's Avatar
 
Zarejestrowany: 07.2009
Płeć: on
Posty: 226
Mollarii zasługuje na szacunekMollarii zasługuje na szacunekMollarii zasługuje na szacunekMollarii zasługuje na szacunekMollarii zasługuje na szacunek
Domyślnie

zwazywszy na poziom twoich odpowiedzi ( a wlasciwi ich brak) na krytyczne uwagi; dostosuje moja odpowiedz do twojego pozimu : ale brednie
Mollarii jest offline   Cytuj
Stary 15.12.2011, 13:36   #25
D.O.A.
leniwa tępa świnia
 
D.O.A.'s Avatar
 
Zarejestrowany: 01.2010
Skąd: Olsztyn
Płeć: on
Posty: 285
D.O.A. jest powszechnie poważanyD.O.A. jest powszechnie poważanyD.O.A. jest powszechnie poważanyD.O.A. jest powszechnie poważanyD.O.A. jest powszechnie poważanyD.O.A. jest powszechnie poważanyD.O.A. jest powszechnie poważany
Domyślnie

"Bilety do nieba" - bezcenne Towar z wyższej półki, choć Kolumna Zygmunta czy Niderlandy jakby bardziej namacalne.
__________________
"Przypadkowa przechadzka po szpitalu wariatów pokazuje, że wiara nie dowodzi niczego" - Heinrich Heine
D.O.A. jest offline   Cytuj
Stary 15.12.2011, 13:45   #26
Tgc
Banita
 
Zarejestrowany: 04.2005
Skąd: Wrocław
Wiek: 97
Posty: 4 810
Tgc ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jester Zobacz post
Co w tym złego? Rozumiem, że wolałbyś, gdyby te 20% pieniędzy przepadało w otchłani biurokracji? Skoro już ktoś chce płacić podatek kościelny to zapewne chciałby też, aby jak najwięcej jego pieniędzy trafiło do tego kościoła a nie przepadło.
Ale czemu sciaganiem podatku koscielnego ma zajmowac sie panstwo? Bedac np. w fan clubie X czy organizacji Y oplate czlonkowska musze oplacac samemu, a w jaki sposob ja dostarcze to kwestia umowy pomiedzy mna a organizacja do ktorej naleze. Czemu kosciol ma byc w tym miejscu na pozycji uprzywilejowanej (tzn. pieniadze na jego rzecz sciagaja urzednicy panstwowi) a np. Fan Club Gwiezdnych Wojen musi radzic sobie z tym sam?
Tgc jest offline   Cytuj
Stary 24.04.2012, 16:53   #27
Baptiste
Śniący
 
Baptiste's Avatar
 
Zarejestrowany: 12.2009
Skąd: Saitama Super Arena
Płeć: on
Posty: 9 592
Baptiste jest niebanalnym osiągnięciemBaptiste jest niebanalnym osiągnięciemBaptiste jest niebanalnym osiągnięciemBaptiste jest niebanalnym osiągnięciemBaptiste jest niebanalnym osiągnięciemBaptiste jest niebanalnym osiągnięciemBaptiste jest niebanalnym osiągnięciemBaptiste jest niebanalnym osiągnięciemBaptiste jest niebanalnym osiągnięciemBaptiste jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Cytat:
Napisał Sajid Zobacz post
Z tego co wiem to jednak propaguje. W sporym stopniu nie tyle jednak do niej zachęca co nakazuje poprzez jeden z podstawowych obowiązków (jeden z filarów Islamu) czyli tzw. zakat. W niektórych krajach funkcjonuje tak jak podatek. I jego nieoobowiązkowy odpowiednik-sadaka. Istnieją też organizacje charytatywne, z tym ,że z nimi to różnie jest. Była już afera, że w ten sposób niektóre organizacje terrorystyczne pozyskiwały środki na swoją działalność.
Tak nawiążę jeszcze do tego mojego postu. Wczoraj oglądałem film dokumentalny o Romach w UK. Głównie o żebrzących dzieciach i ich matkach.
Wszystkie romskie dziewczynki i ich opiekunki udawały muzułmanki. Do "roboty" zakładały chusty po czym już po niej je zdejmowały. Ich głównym punktem działań były rejony zdominowane przez mniejszość muzułmańską i licznie uczęszczane meczety. Ponoć tam miały największy utarg, ponieważ Islam nakazuje muzułmanom dobroczynność. Chcąc sobie dopomóc przebierały się za muzułmanki.

Btw. W dokumencie nieźle pokazano jak mocno romowie ruchają brytoli na socjalu.
__________________
"Łatwo jest mówić o Polsce trudniej dla niej pracować jeszcze trudniej umierać a najtrudniej cierpieć"
NN
Baptiste jest teraz online   Cytuj
Stary 24.04.2012, 17:06   #28
current
Na emeryturze
 
Zarejestrowany: 04.2009
Wiek: 33
Płeć: on
Posty: 1 790
current jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tgc Zobacz post
Czemu kosciol ma byc w tym miejscu na pozycji uprzywilejowanej (tzn. pieniadze na jego rzecz sciagaja urzednicy panstwowi) a np. Fan Club Gwiezdnych Wojen musi radzic sobie z tym sam?

Uprzywilejowany? Chyba pokrzywdzony - urzędnicy zrobią to na pewno mniej wydajnie i drożej niż sami zainteresowani. To jeden z powodów dla których podatek kościelny jest absurdalny. Kościół sam powinien zdobywać środki na swoją działalność a państwa nie powinno to w ogóle zajmować
__________________
Promowanie upodmiotowienia kobiet i ich uświadamianie poprzez budowanie potencjału przed katastrofami związanymi z klimatem celem każdego świadomego Europejczyka. Bez sprawiedliwości w dziedzinie klimatu nie da się osiągnąć prawdziwej równości płci

current jest offline   Cytuj
Stary 24.04.2012, 17:16   #29
Tgc
Banita
 
Zarejestrowany: 04.2005
Skąd: Wrocław
Wiek: 97
Posty: 4 810
Tgc ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Cytat:
Napisał current Zobacz post
Uprzywilejowany? Chyba pokrzywdzony - urzędnicy zrobią to na pewno mniej wydajnie i drożej niż sami zainteresowani.
Moze i drozej. Ale za armie urzednikow obluslugujacych ten system w takim przypadku nie placi KRK, ale panstwo.
Tgc jest offline   Cytuj
Stary 24.04.2012, 17:40   #30
current
Na emeryturze
 
Zarejestrowany: 04.2009
Wiek: 33
Płeć: on
Posty: 1 790
current jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciemcurrent jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Cytat:
Napisał Tgc Zobacz post
Moze i drozej. Ale za armie urzednikow obluslugujacych ten system w takim przypadku nie placi KRK, ale panstwo.
No bo i zarówno system jak i armia urzędników jest państwowa a nie kościelna.
__________________
Promowanie upodmiotowienia kobiet i ich uświadamianie poprzez budowanie potencjału przed katastrofami związanymi z klimatem celem każdego świadomego Europejczyka. Bez sprawiedliwości w dziedzinie klimatu nie da się osiągnąć prawdziwej równości płci

current jest offline   Cytuj
Stary 24.04.2012, 19:30   #31
piotr35
Arcybiskup-Antyklerykał
 
piotr35's Avatar
 
Zarejestrowany: 09.2009
Skąd: Europa
Posty: 4 581
piotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciempiotr35 jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Cytat:
urzędnicy zrobią to na pewno mniej wydajnie i drożej niż sami zainteresowani
To już przerabialiśmy. Niemieccy urzędnicy zbierają podatek kościelny 5 razy taniej, niż gdyby robiłby to sam niemiecki KRK (według obliczeń samego kościoła).
__________________
"Dyskusja z idiotami niepotrzebnie ich nobilituje"
piotr35 jest offline   Cytuj
Odpowiedz

Wróć   Forum Ateista.pl > Tematy społeczne > Religie, kościoły i związki wyznaniowe

Zakładki

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w tym wątku.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz edytować swoich postów

BB code jest Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.
Przejdź do forum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:41.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Tłumaczenie: vBulletin.net.pl

 

Notujemy niemal 4 tys. odsłon reklamy dziennie! Całodobowa reklama u nas kosztuje tylko 1,49 PLN (brutto!).