Forum Ateista.pl    

Reklama

Wróć   Forum Ateista.pl > Filozofia i światopogląd > Ateizm - dyskusje ogólne

Ateizm - dyskusje ogólne Dyskusje i opinie na temat ateizmu

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 25.07.2007, 18:00   #1
PanM
Palec Biskupa

PanM's Avatar

PanM wkrótce stanie się sławnyPanM wkrótce stanie się sławnyPanM wkrótce stanie się sławny
Domyślnie Pogrzeb świecki

Uczestniczyłem już w wielu pogrzebach i wszystkie były prowadzone przez księży. Jednak dziś, po raz pierwszy byłem uczestnikiem pogrzebu świeckiego. Uroczystość była wspaniała. Pogrzeb był prowadzony przez urzędnika państwowego, Mistrza Ceremonii, wyzanczonego do tego celu. Urzędnik ubrany był w czarną togę oraz miał zawieszony na szyi łańcuch - podobny do tych jakie mają sędziowie w sądach.
Nie padło ani jedno słowo nt. wiary, boga, żadnych modlitw. Prowadzący ceremonię wspominał zgasłego (gdyż nie używał słowa "zmarły" - co również zwróciło moją uwagę), cytował myśli związane z przemijaniem, przytaczał kilka ważnych wydarzeń w życiu zgasłego. Po prostu cała ceremonia była zwrócona ku upamiętnieniu osoby żegnanej. Jak już wspomniałem, żadnych modlitw, żadnych religijnych cyrków tylko prawdziwe pożegnanie. Mimo, że ten Mistrz Ceremonii robi to zawodowo, widać, że całkowicie się temu poświęca.

Podsumowując.
Pogrzeb świecki jest na znacznie wyższym poziomie niż pogrzeb kościelny.
Stary 25.07.2007, 18:32   #2
fishrosh
Diakon

fishrosh to obiecujący użytkownik
Domyślnie

Ot, normalność zawitała, pytanie moje: gdzie?

Zawsze mnie zaastanawiało, jakim prawem lub na jakiej podstawie pogrzeby są odprawiane przez księży. Przecież ta ceremonia nie ma nic wspólnego z życiem duchowym, jest po prostu pożegnaniem w którym uczestniczą różni ludzie, także ateiści i tzw. innowiercy.
Stary 25.07.2007, 19:30   #3
PanM
Palec Biskupa

PanM's Avatar

PanM wkrótce stanie się sławnyPanM wkrótce stanie się sławnyPanM wkrótce stanie się sławny
Domyślnie

W Tarnowskich Górach.
Cytat:
Napisał fishrosh
Ot, normalność zawitała
Niby normalność, ale ja pierwszy raz miałem okazję być na świeckim pogrzebie i było to dla mnie wyjątkowe. Również ze względu na bliską mi osobę.
Urzędnik, który odprawiał uroczystość mówił, że sporo jest takich pogrzebów, a on jest niestety jeden na dość spory obszar i jest ciągle w drodze. Od pogrzebu - do pogrzebu.
Stary 25.07.2007, 20:23   #4
maharet
Wikary

maharet ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

A gdzie można załatwić taki pogrzeb?
Stary 25.07.2007, 20:46   #5
Drewniak
Wikary

Drewniak ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Cytat:
Napisał maharet
Cóż za dalekosiężność
Stary 25.07.2007, 20:50   #6
Eurydiale
Proboszcz

Eurydiale's Avatar

Eurydiale roztacza wokół siebie szczególną auręEurydiale roztacza wokół siebie szczególną auręEurydiale roztacza wokół siebie szczególną auręEurydiale roztacza wokół siebie szczególną aurę
Domyślnie

Cytat:
Napisał maharet
Lepsze pytanie: za ile można załatwić taki pogrzeb?

Nareszcie Polska idzie z postępem. Chociaż słyszałam o czymś takim kilka lat wcześniej. Z tym, że wtedy ceremonie prowadził Mistrz będący nie urzędnikiem (swoją drogą co to za urząd?) tylko pracownikiem zakładu pogrzebowego, który oferuję taką usługę (tj. świecki pogrzeb).

Osobiście jednak wolałabym, żeby zamiast świeckich pogrzebów rozwijały się eleganckie ceremonie ślubów. Jakiś czas temu ktoś mi opowiadał (chyba PiotrekSceptyk) o parze ateistów, która wzięła ślub kościelny bo w sali Urzędy Stanu Cywilnego nie mieścili im się wszyscy goście... Czemu w Polsce nie można zażyczyć (zamówić) sobie usługi zawarcia związku małżeńskiego gdzieś poza USC – w wynajętej sali czy w ogrodzie? Czemu wszystko musi się odbywać w małej, ciasnej salce o wystroju a la wczesny Gierek z marszem weselnym puszczanym z magnetofonu Grundig? Mierzi mnie to.

Wiem, że to trochę nie na temat, ale naprawdę bardziej interesuje mnie mój ślub niż pogrzeb – zwłaszcza, że w tym drugim będę niejako uczestniczyć tylko ciałem, a nie duchem
Eurydiale jest offline   Cytuj
Stary 25.07.2007, 20:56   #7
Wacek
Banita

Wacek ma co nieco za uszami
Domyślnie

Musze powiedzieć mojej rodzinie ze jeśli bym umarł przedwcześnie żeby do mnie tez księdza nie wołali. Bo inaczej będe sie przewracał w trumnie jak usłyszę księdza.

Ale jakiś wynajęty mistrz ceremoni tez mi nie leży. Wolałbym aby ktoś kto mnie zna coś powiedział.
W ogóle najlepiej sam napisze co mają mówić na moim pogrzebie.
Wacek jest offline   Cytuj
Stary 25.07.2007, 21:02   #8
magnus
Racjonalistyczny robot

magnus's Avatar

magnus jest powszechnie poważanymagnus jest powszechnie poważanymagnus jest powszechnie poważanymagnus jest powszechnie poważanymagnus jest powszechnie poważanymagnus jest powszechnie poważanymagnus jest powszechnie poważany
Domyślnie

Też byłem na jednym świeckim pogrzebie - znaczy bez księdza Jak zgasła (fajne słowo zamiast zmarła ) moja prababcia. Nie pamiętam już teraz dokładnie dlaczego ksiądz nie zaszczycił tego pogrzebu swoją obecnością - może się wkurwił, że mu chcieli za mało posmarować a może dlatego, że go dziadkowie po kolędzie nie przyjęli (prababcia mieszkała z dziadkami, a dziadek za bardzo klechów nie lubił, na starość to wolał sobie z jehowcami pogadać).
I było o tyle fajnie (o ile można użyć tego słowa w odniesieniu do pogrzebu), że nie było tego zawodzenia i głupiego gadania księdza.

Ale taki pogrzeb świecki to faktycznie dla mnie też w sumie nowość. Niestety większość ludzi nawet jeśli kładzie lagę na kościół to jednak do pogrzebu woła księdza - z przyzwyczajenia, bo wypada, bo nie wiedzą, że można inaczej.

Postanowiłem żyć wiecznie - na razie wszystko idzie po mojej myśli.
magnus jest offline   Cytuj
Stary 25.07.2007, 21:03   #9
Georafal
Wikary

Georafal's Avatar

Georafal ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Pogrzeb świecki fajna sprawa, też taki chce, chcę też być skremowany albo oddać swoje ciało nauce. Wiem że ten kto nie jest w kościelnych statystykach (apostazja) księdza mieć nie może.

Cytat:
Napisał Eurydiale
Czemu w Polsce nie można zażyczyć (zamówić) sobie usługi zawarcia związku małżeńskiego gdzieś poza USC – w wynajętej sali czy w ogrodzie?
Myślę że lewica mogłaby zmienić prawo tak aby to było możliwe, umożliwiając także dostosowanie prawa do życia w wolnym związku.
Stary 25.07.2007, 21:15   #10
Piotrek R.

Piotrek R. jest jak światełko w mrokuPiotrek R. jest jak światełko w mrokuPiotrek R. jest jak światełko w mrokuPiotrek R. jest jak światełko w mrokuPiotrek R. jest jak światełko w mroku
Domyślnie

Cytat:
Napisał Eurydiale
Jakiś czas temu ktoś mi opowiadał (chyba PiotrekSceptyk) o parze ateistów, która wzięła ślub kościelny bo w sali Urzędy Stanu Cywilnego nie mieścili im się wszyscy goście...
a urzędnik nie chciał ruszyć się poza urząd mówiąc: naoglądali się państwo zbyt wielu amerykańskich filmów...

Cytat:
Napisał fishrosh
Zawsze mnie zaastanawiało, jakim prawem lub na jakiej podstawie pogrzeby są odprawiane przez księży.
na podstawie woli rodziny - bo to żyjący zajmują się organizowaniem pogrzebu i tak np. ostatnio byłem na pogrzebie ateisty którego wierząca córka zaprosiła na cmentarz księdza

Piotrek R. jest offline   Cytuj
Stary 25.07.2007, 21:41   #11
Alabama
Nontheist Alien Forever

Alabama's Avatar

Alabama to obiecujący użytkownik
Domyślnie

Cytat:
a on jest niestety jeden na dość spory obszar
Kiedyś oglądałam program o świeckich pogrzebach i tam gość mówił, że jest jedynym w Polsce Mistrzem Ceremonii. Ciekawe... Może się to rozpowszechniło od jakiegoś czasu. Albo robił sobie reklamę
Owszem, chciałabym mieć pogrzeb świecki, ale uważam, że nie mnie o tym decydować. Mnie już nie będzie i jeśli moja rodzina będzie się z tym czuła lepiej to niech sobie robią pogrzeb kościelny.

A co do ślubu poza USC to jak najbardziej jest to możliwe, tyle, że nie powszechne i pewnie ciężko będzie chętnym wyciągnąć gościa z ciepłego lokaliku... Tylko kościelny MUSI być odprawiony "na ziemi świętej". (tzn. w kościele i nigdzie indziej...) Do urzędu (jak zawsze) trzeba wysmarować odpowiednie pismo. (choć jak znam życie to trochę bardziej skomplikowane...)

WZW: choroba przenoszona w innych krajach drogą płciową, a u nas przez Służbę Zdrowia.

Myślę, że każde forum jest w pierwszej kolejności do czytania a dopiero później do pisania.
Alabama jest offline   Cytuj
Stary 25.07.2007, 23:20   #12
Zwickau
Wikary

Zwickau's Avatar

Zwickau ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Witam! Na uroczystości pogrzeb swiecki w historii było dużo bo to głównie komunistycznych dygnitarzy np. Gomułka, Gierek i wiele. Przypominam niedawno wazne uroczystośc pogrzeb było żona Gierka - Stanisława. Tam było duzo ludzi i zadnych kleru. To ciekawa sprawa.

Drugi sprawa. Chyba pogrzeb kościelny ma wiele kosztowały niż swiecki bo przykład musi zapłacic ksiądz i coś dodatki. Ksiądz to egoista bo słyszałem na uroczystosci pogrzebu to kosztuje 400-800 zł !!!!! Wstyd!
Zwickau jest offline   Cytuj
Stary 25.07.2007, 23:24   #13
fishrosh
Diakon

fishrosh to obiecujący użytkownik
Domyślnie

Cytat:
na podstawie woli rodziny
Oczywiście miałem na myśli, skąd w ogóle wzięła się ta tradycja? Bo przecież to się w żaden sposób nie wiąże.
Stary 25.07.2007, 23:25   #14
Wacek
Banita

Wacek ma co nieco za uszami
Domyślnie

Cytat:
Napisał Stalin
Drugi sprawa. Chyba pogrzeb kościelny ma wiele kosztowały niż swiecki bo przykład musi zapłacic ksiądz i coś dodatki. Ksiądz to egoista bo słyszałem na uroczystosci pogrzebu to kosztuje 400-800 zł !!!!! Wstyd!
Jeśli nie wpuścisz księdza po kolędzie to nawet 3000-5000 tysięcy.

Mój ojciec kiedyś wypierdolił księdza z domu kiedy akurat był ksiądz na kolędzie a ojciec przyszedł pijany. A późnej moja matka miała problemy załatwić księdza na pogrzeb. Trzeba było uruchomić plecy na plebani które miała u znajomych ale i tak bez 1000zł sie nie obeszło.
Wacek jest offline   Cytuj
Stary 26.07.2007, 11:32   #15
Ignea
Wikary

Ignea's Avatar

Ignea to obiecujący użytkownik
Domyślnie

Póki co, umierać nie planuję. Wypadki się zdarzają, prawda. Ale wtedy, nie mam co sobie robić złudnych nadziei - mama by o księdza zadbała, a ja się nie zdobędę na to, by jej teraz powiedzieć, że " w razie czego, to ja chcę pogrzeb świecki, bez księdza", bo wiem, jak ją bolą moje ateistyczne przekonania (mimo, że cały czas żywi jeszcze co do mnie jakieś złudne nadzieje).
Bardziej mnie jednak interesuje mój potencjalny ślub, bo na takowym byłabym obecna nie tylko fizycznie. Mierzi mnie myśl, że miałabym składać jakieś obietnice przek kimś, w kogo istnienie nie wierzę. Nie jest jednak najprzyjemniejsza także myśl, że tak ważne wydarzenie miałoby się odbyc w jakiejś ciasnej klitce, w obecnosci urzednika, zachowującego się jak mumia...
Gdyby tak można tę sprawę wypośrodkować. Niemal jak kościelny, ale jednak cywilnie - z urzędnikiem
"Oczywiście, babcia Weatherwax zawsze demonstrowała swoją niezależność i samodzielność. Kłopot jednak polegał na tym, że człowiek powinien mieć kogoś obok siebie, żeby mu mógł demonstrować, jaki to jest niezależny i samodzielny. Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Ignea jest offline   Cytuj
Stary 26.07.2007, 11:39   #16
Królik
Diakon

Królik ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

W tej kwestii już zasięgnęłam języka... u księdza. Istnieje w KK coś takiego jak slub jednostronny. Po prostu Twój przyszły mąż składa przysięgę, a Ty nie I po sprawie
Stary 26.07.2007, 11:46   #17
Ignea
Wikary

Ignea's Avatar

Domyślnie

Świetnie, ja jednakże wątpię, że mogłabym dzielic życie z osobą wierzącą. Dlatego też nie jestem przekonana, co do idealności takiego rozwiązania
Ergo: Problem pozostaje...
"Oczywiście, babcia Weatherwax zawsze demonstrowała swoją niezależność i samodzielność. Kłopot jednak polegał na tym, że człowiek powinien mieć kogoś obok siebie, żeby mu mógł demonstrować, jaki to jest niezależny i samodzielny. Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Stary 26.07.2007, 11:49   #18
Królik
Diakon

Królik ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

No to bedzie Ci ciężko, bo takich jak my wciąż niewielu. A z teistami da sie żyć. Trzeba tylko do nich odpowiednio podchodzić
Stary 26.07.2007, 11:53   #19
Ignea
Wikary

Ignea's Avatar

Domyślnie

Dziękuję, ale ja już mam w domu mamę, że o dziadku i babci nie wspomnę.
Dlatego raczej nie pałam entuzjazmem na myśl, że grono "takich" osób mogłoby się powiększyć.
Nadzieja zresztą nieuzasadnioną chyba nie jest, bo nie planuję w najbliższym czasie ani umierać, ani wychodzić za mąż. A postęp stawia wielkie kroki - moze i w tej "dziedzinie" w końcu przestanie bawić się w raczkujacego niemowlaka?
Stary 26.07.2007, 12:03   #20
magnus
Racjonalistyczny robot

magnus's Avatar

magnus jest powszechnie poważanymagnus jest powszechnie poważanymagnus jest powszechnie poważanymagnus jest powszechnie poważanymagnus jest powszechnie poważanymagnus jest powszechnie poważanymagnus jest powszechnie poważany
Domyślnie

Cytat:
Napisał Vacarius
eśli nie wpuścisz księdza po kolędzie to nawet 3000-5000 tysięcy.
Że wtrącę taki mały offtop...
Vacarius!!! Nie przesadzaj!! Mało kogo byłoby stać na zapłacenie 3 do 5 milionów PLN za pogrzeb!!!

Postanowiłem żyć wiecznie - na razie wszystko idzie po mojej myśli.
magnus jest offline   Cytuj
Odpowiedz

Wróć   Forum Ateista.pl > Filozofia i światopogląd > Ateizm - dyskusje ogólne

Zakładki

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów