Forum Ateista.pl    

Reklama

Wróć   Forum Ateista.pl > Nauka > Niewyjaśnione lub też zwyczajnie głupie

Niewyjaśnione lub też zwyczajnie głupie Tu wyżywamy się na astrologii, czarach, feng-shui, Nostradamusie i tym podobnych, a także rozważamy teorie do dziś niesprawdzone

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 16.08.2007, 01:53   #1
NonOmnis
God for myself

NonOmnis's Avatar

NonOmnis to obiecujący użytkownik
Domyślnie PSEUDOuzdrowicielski masaż dźwiękiem mis tybetańskich

Dzięki swym pozytywnym efektom, coraz większą popularnością w Europie cieszy się masaż dźwiękiem mis tybetańskich.

Terapia dźwiękiem mis tybetańskich działa w sposób przyjemny i skuteczny. Jest terapią uniwersalną i można ją stosować jako metodę indywidualną lub w połączeniu z innymi. Dźwięk mis wnika w ciało docierając do każdej komórki i pobudza ją do właściwej dla niej wibracji. Uruchamiane zostają wewnętrzne procesy samouzdrawiania organizmu. Masaż oddziałuje jednocześnie na ciało fizyczne i psychikę człowieka doprowadzając je do wzajemnej równowagi. W trakcie masażu ciało i umysł wchodzą w stan głębokiego relaksu, a zabieg odbierany jest jako łagodny i odprężający.

Osobom chorym masaż dźwiękiem pomaga przy dolegliwościach natury zarówno fizycznej jak i psychicznej. Uwalnia od stresu, kłopotów i lęku, co sprawia, że bardzo dobrze sprawdza się w przypadkach nerwic i depresji. Zaobserwowano, że terapia dźwiękowa daje efekty w przeziębieniach, zapaleniach zatok i gardła. Bardzo dobrze ten rodzaj terapii odbierają osoby z chorobami serca. Dobre wyniki uzyskiwane są przy różnego rodzaju bólach głowy i migrenach. Dźwięki mis wspomagają leczenie dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Pozytywnie oddziałują na takie schorzenia jak: reumatyzm, gościec, rwa kulszowa, kłopoty z krążeniem. Przy stanach zwyrodnieniowych powodują zmniejszenie bólu i zwiększenie ruchliwości w stawach. Mają zbawienny wpływ na procesy trawienne, jelita i organy wewnętrzne. Natomiast u zdrowego człowieka masaż dźwiękiem wspiera rozwój harmonii wewnętrznej oraz dodaje energii potrzebnej do realizowania zadań w codziennym życiu. Stymulowana jest również kreatywność i wszelkie twórcze siły. Masaż trwa około 45 minut i wykonuje się go wydobywając dźwięk z mis ustawianych na ciele lub wokół osoby poddawanej zabiegowi.

Terapia dźwiękiem oparta jest na prastarej wiedzy o istocie oddziaływania dźwięku, która już ponad 5000 lat temu znalazła swoje zastosowanie w hinduskiej sztuce uzdrawiania. Metodę masażu dźwiękiem opracował i rozwinął na bazie doświadczeń i badań prowadzonych podczas wielokrotnych pobytów w Nepalu i Tybecie, przy współpracy z prof. dr Gertem Wegnerem, niemiecki inżynier Peter Hess.

---------------
Nie wiem co Wy sądzicie o powyższym tekście, ja uważam, że to niezłe placeb(k)o jest dostępne w gabinetach w PL, a opis idealnie obrazuje chwyty marketingowe tego "lecznictwa". A mianowicie CHORYM pomaga w uleczaniu schorzeń, ale także "działa" odziwo na ZDROWYCH dodając im harmonii do codziennych zadań %, pod względem marketingowym, świetnie opracowana strategia biznesowa, bo czemuż by ściągać pieniądz tylko z chorych-dają produkt chorym i ""potrzebującym"-fizycznie zdrowym"

Mam tylko nadzieję, że ludzie naprawdę chorzy nie zawierzą swego zdrowia misom i udadzą się do prawdziwego specjalisty coby placebo nie stało się zadość.

NonOmnis jest offline   Cytuj
Stary 16.08.2007, 02:53   #2
Wacek
Banita

Wacek ma co nieco za uszami
Domyślnie

Podobno krowom którym sie włączy muzykę. Aby przy muzyce żarły trawę. To te krowy więcej mleka dają.

Na ludzi tez muzyka działa. Ale żeby zadziałała to trzeba słuchać tego co sie lubi a nie jakiś mis tybetańskich. Bo może nie każdy to lubi. I nie można słuchać do znudzenia. Bo kiedy słuchamy muzyki która nam sie nie podoba to odnosi ona odwrotny skutek. No i nie można za dużo słuchać. Bo po jakimś dłuższym czasie słuchania muzyki najpiękniejszą muzyką jest cisza. I wtedy cisza na nas działa leczniczo a muzyka chorobowo.
Wacek jest offline   Cytuj
Stary 16.08.2007, 07:50   #3
martwy_biskup
Barbara

martwy_biskup's Avatar

martwy_biskup ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Cytat:
Nie wiem co Wy sądzicie o powyższym tekście, ja uważam, że to niezłe placeb(k)o jest dostępne w gabinetach w PL, a opis idealnie obrazuje chwyty marketingowe tego "lecznictwa". A mianowicie CHORYM pomaga w uleczaniu schorzeń, ale także "działa" odziwo na ZDROWYCH dodając im harmonii do codziennych zadań %, pod względem marketingowym, świetnie opracowana strategia biznesowa, bo czemuż by ściągać pieniądz tylko z chorych-dają produkt chorym i ""potrzebującym"-fizycznie zdrowym"

Mam tylko nadzieję, że ludzie naprawdę chorzy nie zawierzą swego zdrowia misom i udadzą się do prawdziwego specjalisty coby placebo nie stało się zadość.
A masz coś do efektu placebo? Ja uważam, że to sprawa niezwykła i dużo lepsza od krojenia i faszerowania lekami. Uważasz, że lepiej by było gdyby taki chory został wyleczony misami czy tarabanił sie po lekarzach, wyczekiwał i płacił jeszcze większą kupe kasy na leki ktore by go jeszcze bardziej wykonczyły?
Stary 16.08.2007, 08:41   #4
Gregorias
Diakon

Gregorias ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Cytat:
A masz coś do efektu placebo? Ja uważam, że to sprawa niezwykła i dużo lepsza od krojenia i faszerowania lekami. Uważasz, że lepiej by było gdyby taki chory został wyleczony misami czy tarabanił sie po lekarzach, wyczekiwał i płacił jeszcze większą kupe kasy na leki ktore by go jeszcze bardziej wykonczyły?
Sęk w tym, że skoro te misy są skutecznym placebo, to leki, o których wiemy, że działają, będą jeszcze skuteczniejsze od tych mis, bo:
Misy : Placebo
Leki : Normalne działanie + placebo

"30 tys. ludzi w 400 lat zbrodnią?"
-Mogrim - przykład katolickiego fanatyzmu
Gregorias jest offline   Cytuj
Stary 16.08.2007, 12:17   #5
fishrosh
Diakon

fishrosh to obiecujący użytkownik
Domyślnie

Cóż za racjonalne podejście do tematu, NonOmnis.

Zapewne dysponujesz raportami z wielu przeprowadzonych badań i eksperymentów, które potwierdzily, że lecznicze możliwości mis tybetańskich to kompletne bzdury i działają jedynie jako placebo?

A może nie, może swoje twierdzenie opierasz na zasadzie "Nie, bo nie"? Może "na nie" jest jakiś superracjonalny kacyk intelektualny a Ty racjonalnie uznajesz wszelkie jego racjonalne opinie?

W ankiecie jaką widziałem na forum kilka dni temu (może dawniej) przeważał pogląd, że ateiści są bardziej racjonalni niż ludzie wierzący. POtrzebowaliście sie dowartościować?
Stary 16.08.2007, 12:54   #6
NonOmnis
God for myself

NonOmnis's Avatar

NonOmnis to obiecujący użytkownik
Domyślnie

Cytat:
Napisał martwy_biskup
A masz coś do efektu placebo? Ja uważam, że to sprawa niezwykła i dużo lepsza od krojenia i faszerowania lekami. Uważasz, że lepiej by było gdyby taki chory został wyleczony misami
Nie mam, efekt placebo potrafi często bardzo dużo zdziałać, ale ma też swoje granice. Przy chorobach typu nowotwór, bakteryjnych lub wirusowych typu borelioza czy dużo dużo dużo innych raczej lepiej leczyć się IMHO konwencjonalnymi metodami. Placebo znacznie większe działanie ma w psychiatrii (i jest często stosowany) niż w typowo fizycznych schorzeniach (choć tam też potrafi działać).

Cytat:
Napisał martwy_biskup
czy tarabanił sie po lekarzach, wyczekiwał i płacił jeszcze większą kupe kasy na leki ktore by go jeszcze bardziej wykonczyły?
A tu już poruszyłaś po trosze problemy polskiej służby zdrowia która delikatnie mówiąc działa tak sobie Niestety w NFZtach są kolejki i myślę, że jeszcze długo będą, ale to temat na inną dyskusję.

Cytat:
Napisał fishrosh
Zapewne dysponujesz raportami z wielu przeprowadzonych badań i eksperymentów, które potwierdzily, że lecznicze możliwości mis tybetańskich to kompletne bzdury i działają jedynie jako placebo?
Nie, nie posiadam, ale u twórców tego artykułu (zajmujących się ponoć profesjonalnie misami) także nie trafiłem na żadne raporty badań potwierdzające działanie mis, a myślę, że jednak podzielili by się nimi, gdyby je posiadali. Jeśli trafisz na analityczny opis skuteczności działania mis (jakąś analizę medyczną, opinię lekarzy etc.) to daj link, ja póki co nie zetknąłem się z takim czymś, ale chętnie się zapoznam jeśli istnieje. Z misami tak samo jak z bogiem, nie ja mam udowadniać, że nie działa/istnieje tylko ma zostać udowodnione, że działa/istnieje.

Gdyby taka metoda była naprawdę AŻ TAK SKUTECZNA jak to jest opisane, stosowano by ją IMHO w konwencjonalnej medycynie do w/w schorzeń typu gościec czy nadciśnienie. Mam znajomą, która ma gościec i ta choroba naprawdę nie daje jej czasem żyć (ból), chwytała się wszystkich możliwych terapii (mis z ciekawości też-z mizernym skutkiem), nie spotkałem też mis w szpitalach...

NonOmnis jest offline   Cytuj
Stary 16.08.2007, 13:50   #7
martwy_biskup
Barbara

martwy_biskup's Avatar

martwy_biskup ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Cytat:
Napisał Gregorias
Cytat:
Sęk w tym, że skoro te misy są skutecznym placebo, to leki, o których wiemy, że działają, będą jeszcze skuteczniejsze od tych mis, bo:
Misy : Placebo
Leki : Normalne działanie + placebo
No ale co z tego ,ze placebo? Jak coś uzdrawia to uzdrawia i kropka nie ważne czy placebo czy antybiotyk...

Cytat:
Nie mam, efekt placebo potrafi często bardzo dużo zdziałać, ale ma też swoje granice. Przy chorobach typu nowotwór, bakteryjnych lub wirusowych typu borelioza czy dużo dużo dużo innych raczej lepiej leczyć się IMHO konwencjonalnymi metodami. Placebo znacznie większe działanie ma w psychiatrii (i jest często stosowany) niż w typowo fizycznych schorzeniach (choć tam też potrafi działać).
O własnie, że efekt placebo pomagał rowniez ludziom z nowotworami, guzami mozgu itp. Lekarze zostawiali im na ciele slady po cięciach, zeby mysleli ze mieli operacje i autentycznie nowotwor znikal.
Stary 10.03.2008, 13:13   #8
massagewarsaw
http://massagethai.info kurs masaz

massagewarsaw to obiecujący użytkownik
Domyślnie masaz warszawa

oczywiscie, ze jest naduzyciem nazywanie tego zabiegu 'masazem', nie oddzialywuje w sposob bezposredni na miesnie, szkielet czy powiezie.

mozliwe, ze 'terapia' byla by wlasciwszym okresleniem.

wspolczesna fizjoterapia uzywa przeroznych, coraz bardziej wymyslnych i skutecznych urzadzen, ale nawet przy ich stopniu zaawansowania i wlasciwego zastosowania, fizjoterapeuci nie lecza takiego zakresu schorzen, jak ci wykonujacy zabiegi dzwiekiem.

etycznie jest watliwe wymianianie jakichkolwiek konkretnych schorzen, na jaka skuteczna jest terapia, bez znania przyczyny choroby, jej przebiegu i zaawansowania.

tak nawiasem, misy tybetanskie sa popularne w polsce, troche w niemczech (skad zreszta przyszly do polski przez granice) - ale nie sa popularne w innych krajach na swiecie, oprocz tybetu (skad sie wywodza).
massagewarsaw jest offline   Cytuj
Stary 10.03.2008, 19:15   #9
Laina
Diakon

Laina's Avatar

Laina Laina Laina
Domyślnie

Hehehe, jakas cwaniara ma u Was reklame za darmo i kase robi na swej dupiastej "terapii"!
Laina jest offline   Cytuj
Stary 10.03.2008, 19:29   #10
Allex
Kami-sama

Allex's Avatar

Allex jest naprawdę superAllex jest naprawdę superAllex jest naprawdę superAllex jest naprawdę superAllex jest naprawdę super
Domyślnie

Leczenie miskami, zapachami, kryształami, kolorami, muzyką, światłem, wodą, moczem etc. etc.
Czy nikt już nie leczy chorób farmaceutykami?

Cdesign proponentsists
Allex jest offline   Cytuj
Stary 07.04.2008, 20:32   #11
massagewarsaw

Domyślnie

Cytat:
Napisał Laina Zobacz post
Hehehe, jakas cwaniara ma u Was reklame za darmo i kase robi na swej dupiastej "terapii"!
czy przeczytales co bylo powyzej napisane i czy sie zastanowiles na tym, czy tylko tak sobie chciales cos rzucic nie na temat watku?
Stary 07.04.2008, 20:39   #12
massagewarsaw

Domyślnie

Cytat:
Napisał Allex Zobacz post
Leczenie miskami, zapachami, kryształami, kolorami, muzyką, światłem, wodą, moczem etc. etc.
Czy nikt już nie leczy chorób farmaceutykami?
nie, jest wszystko pod reka, wlacznie z operacjami. Wiele lekow jest dostepnych bez recepty, lekomania jest calkiem powaznym problemem zdrowotnym.

ale jeszcze nie napisales, co sadzisz o misach
Stary 07.04.2008, 21:23   #13
Allex
Kami-sama

Allex's Avatar

Allex jest naprawdę superAllex jest naprawdę superAllex jest naprawdę superAllex jest naprawdę superAllex jest naprawdę super
Domyślnie

Ponieważ nigdy ich osobiście nie doświadczyłem, nie mogę zbyt dużo o nich powiedzieć. Pewnie są relaksujące, odprężające, dają poczucie lekkości, błogiego stanu spokoju, ale z drugiej strony to samo daje mocna lewatywa.
Cytat:
Mają zbawienny wpływ na procesy trawienne, jelita i organy wewnętrzne.
Z tego co widzę jest więcej między nimi podobieństw.

Podkreślam jednak, że nie doświadczyłem ich zbawiennego działania i nie mogę się w tym temacie dokładniej wypowiedzieć. Ufam jednak chemii, fizyce i biologii, na której oparta jest współczesna medycyna, niż na brzęczących miskach, które jakże ładne i melodyjne by nie były, są tylko kawałkami wyprofilowanej blachy.

Cdesign proponentsists
Allex jest offline   Cytuj
Stary 24.08.2008, 06:37   #14
Tofik
Nowy użytkownik

Tofik to obiecujący użytkownik
Domyślnie

Misy tybetańskie słyszałam (ale to Warszawska Jesień była, nie żadna terapia). Bardzo miły, przyjemny dźwięk. Pewnie jakbym poszła sobie poleżeć w półmroku w jakimś gabinecie i posłuchała dłużej takich mis, bardzo by mnie to odprężyło i odstresowało (dobre przy nerwicach czy nadciśnieniu). Właściwie każdy relaks jest korzystny dla zdrowia.

Co ni zmienia faktu, że ten tekst to jakaś bujda...
Tofik jest offline   Cytuj
Stary 24.08.2008, 15:27   #15
Sagittarius
Ecce Homo

Sagittarius's Avatar

Sagittarius ma przed sobą świetlaną przyszłośćSagittarius ma przed sobą świetlaną przyszłośćSagittarius ma przed sobą świetlaną przyszłośćSagittarius ma przed sobą świetlaną przyszłośćSagittarius ma przed sobą świetlaną przyszłośćSagittarius ma przed sobą świetlaną przyszłość
Domyślnie

Cytat:
Problem z placebo jest taki, że na jednych działa, a na innych nie A ludzie często porzucają konwencjonalne metody leczenia, udają sie do różnego rodzaju znachorów, bioenergoterapeutów itp itd, co kończy sie tragicznie dla ich zdrowia, gdyż na zwykłe metody jest już wtedy za późno.

nil mirari, nil indignari, sed intellegere
Sagittarius jest offline   Cytuj
Stary 24.08.2008, 16:16   #16
Al-Rahim
Guest

Domyślnie

Był ktoś u Harrego z tybetu?
Stary 24.08.2008, 16:22   #17
The Phillrond
Żyjący

The Phillrond's Avatar

The Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rockaThe Phillrond jest jak gwiazda rocka
Domyślnie

Cytat:
krojenia i faszerowania lekami
Hmmm, rozumiem. Całe krojenie jest zbędne i pogarsza stan zdrowia. Podobnie jak antybiotyki wywołują raka i pogłębiają infekcje bakteryjne. Szkoda że nie leczymy misami wyrostka i przepukliny.
We'll see the city's ripped backside
We'll see the bright and hollow sky
We'll see the stars that shine so bright
Stars made for us tonight!
The Phillrond jest offline   Cytuj
Stary 31.08.2008, 12:21   #18
Kilgore Trout
sleeper cell

Kilgore Trout's Avatar

Kilgore Trout cieszy się nieskazitelną reputacjąKilgore Trout cieszy się nieskazitelną reputacjąKilgore Trout cieszy się nieskazitelną reputacjąKilgore Trout cieszy się nieskazitelną reputacjąKilgore Trout cieszy się nieskazitelną reputacjąKilgore Trout cieszy się nieskazitelną reputacją
Domyślnie

Cytat:
Był ktoś u Harrego z tybetu?
Bylem. Kark mi napierdala a na udach dostalem wysypki.

Kilgore Trout jest offline   Cytuj
Stary 31.08.2008, 22:32   #19
Al-Rahim
Guest

Domyślnie

No nareszcie!
Stary 16.02.2009, 16:03   #20
massagewarsaw

Domyślnie masaz warszawa

moze kogos zainteresowac, bo pisane ciekawym jezykiem i jest to cos nowego. Znowu zamiast "masaz" wstawil bym "terapia", jak wyjasnilem wczesniej - bedzie to z pozytkiem i dla masazu i dla terapii dzwiekiem:

Terapia dźwiękiem - uwagi praktyczne Dr Lidia
Kataryńczuk-Mania
(Uniwersytet Zielonogórski)

"Dźwięk - jest to wszelkie wrażenie słuchowe, będące reakcją na
bodziec zewnętrzny. Są to jednocześnie zaburzenia falowe w
ośrodku sprężystym" (Słownik... 1985, s. 511Ň). Dźwięki to
zjawiska akustyczne, wywołane przez równomierne drgania złożone,
a szmery to drgania nieregularne, wydawane przez źródło dźwięku.

W naszym otoczeniu doświadczamy oddziaływania dźwiękowego,
które percepujemy, a także obserwujemy jego skutki. Dźwięk jest
falą podłużną, przemieszczającą się w środowisku materialnym z
określoną prędkością. Energia fali przemieszczanej w powietrzu
powoduje naprzemienne sprężanie i rozprężanie powietrza, co daje
odczucie barw dźwięku lub hałasu odbieranego przez układ
słuchowy. Głośny dźwięk, odbierany całym ciałem, odczuwamy
negatywnie, czujemy się zmęczeni. Hałas zawiera pasmo dźwięków o
częstotliwościach poniżej (infradźwięki) i powyżej (ultradźwięki)
częstotliwości słyszalnych. Pasmo częstotliwości słyszalnych
przez człowieka mieści się w granicach od 16 Hz do 20 kHz.

Dźwięki niesłyszalne są w tym zakresie energii wibracji, w
którym oddziałują na człowieka i musimy być świadomi ich skutków.

Poznajemy je w postaci następstw lub w przypadkach najwyższych
częstotliwości, tzw. hiperdźwięków, na poziomach molekuł czy
jonów i atomów. Częste zmiany kondycji psychofizycznej człowieka
mogą być spowodowane oddziaływaniem hałasów z zakresu
infradźwięków 0-40 Hz oraz ultradźwięków lub hiperdźwięków. Hałas
jest stresem, dźwięk jest odprężeniem. Ciążące na nas codzienne
troski zakłócają naszą równowagę, co jest przyczyną wielu chorób.

Skuteczną metodą odprężania i relaksacji jest masaż dźwiękiem
według Petera Hessa, który od 1986 r. prowadzi w całej Europie z
pełnym sukcesem seminaria z zakresu zdrowia, pedagogiki i
pokonywania stresów poprzez prace z dźwiękiem.

Możliwości zastosowania masażu i terapii dźwiękiem:
- dla lekarzy,
- dla terapeutów, psychoterapeutów i bioenergoterapeutów,
- w dziedzinie kosmetyki i odnowy biologicznej,
- w hospicjach i szpitalach,
- w pracy z dziećmi i dorosłymi wymagającymi stałej opieki,
- w przedszkolach,
- w szkołach,
- w domach opieki społecznej,
- w przygotowaniach przed- i poporodowych,
- do prowadzenia medytacji indywidualnych i grupowych,
- do terapii w wodzie.

Masaż dźwiękiem wywodzi się z prastarego przekonania o wpływie
dźwięków na człowieka. Stosowano go już ponad 5000 lat temu w
Indiach, w wedyjskiej sztuce lekarskiej. Według wyobrażeń
wschodnich człowiek powstał z dźwięku, sam jest więc dźwiękiem.

Wewnętrzna struktura, harmonia każdego człowieka, ukształtowana
jest przez indywidualny dźwięk. Życie w zgodzie z samym sobą i z
otoczeniem jest źródłem pewności siebie, szczęścia, zdrowia. Taki
człowiek może samodzielnie i kreatywnie kształtować własne życie.

Stres, powodowany niemal w każdym środowisku, w którym przebywa
człowiek, powoduje zachwianie tej wewnętrznej harmonii. W jej
przywracaniu pomaga metoda masażu dźwiękiem według Petera Hessa,
która została opracowana na podstawie wieloletnich badań i
doświadczeń praktycznych w Nepalu i Tybecie. Poszukiwania oraz
wspólne eksperymenty z prof. G. Wagnerem - pozwoliły określić
wpływ tradycyjnej muzyki (dźwięku mis tybetańskich, tam-tamów i
gongów) na psychikę i ciało człowieka. Peter Hess dostosował tę
wiedzę do wymogów ludzi zachodu.

Główne cele omawianej metody to: Rozluźnienie + Uwolnienie =
Odprężenie.

Masaż dźwiękiem pomaga osiągnąć stan głebokiego odprężenia,
zrelaksowania, wpływa na uwolnienie blokad psychicznych i
cielesnych, pomaga w przywracaniu naturalnej harmonii, powoduje
wzmocnienie wewnętrznych sił, przyczynia się do zlikwidowania
stresu, wspiera intuicję i kreatywność.

W podstawowym masażu dźwiękiem wykorzystywane są trzy misy:
stawowa, brzuszna i sercowa. Są one produkowane ręcznie. Składają
się z 12-stu elementów - stopów metali. Sprzedażą mis zajmuje się
firma ACAMA. Badania naukowe dotyczące ich wpływu na organizm
człowieka, prowadzą Halina i Marek Portalscy z Politechniki
Poznańskiej.

Oto fragment masażu dźwiękiem (materiały własne z kursu):

"Przeprowadzę teraz u ciebie masaż dźwiękiem. Cieszysz się z
harmonizującego masażu dźwiękiem. Szukasz dla siebie wygodnej
pozycji. Możesz leżeć odprężony. Jesteś spokojny i zrelaksowany.
Twój oddech staje się regularny i głęboki. Rozpoczynam masaż
dźwiękiem:

1. Kładę na podeszwę twojej prawej stopy misę o cienkich
ściankach, dźwięki przechodzą przez strefę refleksyjną prawej
stopy. Czujesz, jak harmonijnie rozchodzą się w twojej prawej
stopie, odczuwasz je w stawie skokowym. Harmonijne dźwięki
wędrują poprzez łydkę i docierają do stawu kolanowego. Jesteś
wypełniony dźwiękiem. Następnie dźwięki przepływają przez udo i
dochodzą do stawu biodrowego. Stąd wibracje promieniują do kości
ogonowej, dalej wędrują od kręgu do kręgu poprzez całe plecy
wzdłuż kręgosłupa. Obszar karku wypełnia się harmonijnymi
wibracjami i uwalnia się od skurczu i napięcia. Wibracje
przepływają przez głowę i wypływają koniuszkami włosów. Jeszcze
raz czujesz przepływ harmonijnych wibracji. Jesteś całkowicie
pewien działania dźwięków. Czujesz, jak twoje ciało zostaje
"doprowadzone do porządku". Masz teraz możliwość jeszcze raz
przeżyć to uczucie, ponieważ położę misę na twoją lewą stopę.

2. (Powtórzenie punktu pierwszego - dla lewej stopy).

3. A teraz kładę większą misę na środek twoich pleców. Dźwięki
misy rozbrzmiewają w tym obszarze ciała, rozprzestrzeniają się z
tego miejsca i wprawiają w drganie całe ciało. Wyobrażasz sobie:
w piękny, słoneczny dzień, leżysz nad jeziorem, które jest
otoczone wspaniałymi, różnobarwnymi drzewami liściastymi. Lekki
wiatr porusza konarami drzew. Kolorowe refleksy światła działają
na ciebie przyjemnie i uspokajająco. Bawiąc się, rzucasz mały
kamień do jeziora, obserwujesz, jak wpada do wody, jak wokół
niego powstają koncentryczne fale, które wprawiają w ruch całe
jezioro. Poprzez tę zabawę, dotarłeś do każdej cząsteczki
jeziora, wprawiłeś w ruch każdą drobinkę i zmusiłeś je do tańca.

Jest dla ciebie jasne to, że tylko komórka, która się porusza,
żyje i jest zdrowa, cieszy się z tego procesu życiowego.

Wyobrażasz sobie, że ty, twoje ciało, jesteście jeziorem, w tym
wspaniałym, kolorowym, jesiennym dniu. Ty jesteś jeziorem, a
komórki twego ciała poruszają się w rytm harmonijnych dźwięków.

Poprzez wibracje, twoje ciało zostaje wprawione w ruch, wibruje
każda molekuła, każda cząsteczka, każda komórka twego ciała.

Komórki cieszą się tymi dźwiękami i tańczą. Czujesz, jak niektóre
z nich zaczynają tańczyć, przyłączając się do wibracji. Inne
komórki jeszcze się wstrzymują, są wciąż uwięzione, ale jesteś
całkiem pewny, że również i one po chwili odczują radość z
przyłączenia się do tańca. Odczuj cały obszar swoich pleców.

4. Przesuwam misę w dolny obszar kręgosłupa, za pomocą innej,
grubszej pałeczki. Wydobywam z misy brzmienie. W tym miejscu
ciała przekazuje ona dźwięki, które dają się przyjemnie odczuć w
obszarze lędźwiowym. Dźwięki rozchodzą się przyjemnie. Czujesz,
jak komórki poruszają się w swobodny i harmonijny sposób,
rozprzestrzenia się uczucie wolności i swobody. Pozwól, by
wypełniły cię te piękne odczucia. W ten sposób ten obszar ciała
uwalnia się od napięć i skurczów, zostaje przywrócona harmonia.

5. A teraz stawiam między łopatkami misę o wyższym dźwięku.

Dźwięki misy wnikają w ten obszar ciała, rozchodzą się
przyjemnie. Opuszczają to miejsce: stres, napięcia i ciężary dnia
codziennego. Czujesz się odprężony, wolny.

6. Wspomagam to odczucie, kładąc misę w okolicach prawej
łopatki. Rozkoszujesz się dźwiękami, które przynoszą uwolnienie.

Twój prawy bark jest lekki i odprężony.

7. Stawiam misę w okolicach lewej łopatki (jw.)

8. A teraz stawiam misę na karku. Uzdrawiające dźwięki
powodują, że znikają z tego obszaru napięcia i skurcze, czujesz
wyraźnie, jak dzięki temu znowu następuje energetyczne połączenie
między głową a brzuchem. Zabieram misę z twoich pleców. Teraz
zatroszczę się o przednią stronę twojego ciała. Nie musisz jednak
zmieniać pozycji.

9. Kładę misę na twoim brzuchu. Dźwięki misy rozbrzmiewają,
sprawia ci to przyjemność, czujesz się dobrze, rozchodzi się w
ciele przyjemne ciepło, odczuwasz dźwięki porządkujące twój układ
pokarmowy i cały brzuch. Zostaje on poruszony, pozbywa się
niepewności, strachu i skurczów, nie ma tu już miejsca na
zaburzenia trawienne. Układ pokarmowy odnajduje swój naturalny
porządek.

10. Przesuwam misę na podbrzusze. Głębokie dźwięki sprawiają ci
przyjemność, cały obszar uwalnia się od napięć. Jest to bardzo
przyjemne, czujesz się swobodny i to odczucie z pewnością w tobie
zostanie. Kładę drugą misę w okolicy twojego serca. Dźwięk
promieniuje radośnie i wypełnia tę okolicę swym brzmieniem.

Odchodzą troski, strach, zawiść, napięcie - nie ma już dla nich
miejsca. To nowe odczuwanie serca sprawia ci wielką przyjemność i
pozostanie w tobie na zawsze. Przesuwam misę w okolice gruczołu
grasicy, czujesz, jak gruczoł oczyszcza się dzięki dźwiękom.

Poruszają one i wzmacniają cały system odpornościowy. Odczuwasz
przyjemne dźwięki w okolicy szyi i tchawicy. Ustępuje niepewność
w wyrażaniu się, odzyskujesz łatwość komunikowania się, czujesz
się pewny i bezpieczny. Odczuwasz jeszcze przez chwilę dźwięki
przepływające przez twoje ciało. Komórki wibrują, nasycone nową
energią życiową. Spójrz teraz na swe ciało - jest wypełnione
harmonią, zdrowymi, roztańczonymi komórkami."

Przykłady innego zastosowania mis w terapii:

1. Do misy można wlać wodę z płynem lub wsypać proszek,
przedstawić jakąś opowieść fantazyjną o chmurach, lesie itd.

2. Dziecko nakłada na głowę misę. Delikatnie uderzamy w nią.
Wywołuje to miłe drgania (misa brzuszna). 2-3 min.

3. Dziecko stoi w dużej misie. Terapeuta trzyma je za rękę i
uderza delikatnie (doenergetyzowanie, pozytywnie działa na
kręgosłup; zamknięte oczy).

4. Piramida dźwiękowa (ręczna). Na dłoni trzymamy misę i
uderzamy lekko, następnie każdy podkłada ręce pod ręce
prowadzącego.

5. "Zaburzenia pamięci" - "ósemki" nad głową, równoważenie
półkól mózgowych, w celu pobudzenia pracy mózgu stosujemy
dzwoneczki.

6. 12 mis ustawionych w kształcie ósemki. Uderzamy pałeczką od
zewnętrznej, a następnym razem od wewnętrznej strony misy.

7. Można posadzić dzieci wokół ósemkowej figury, przy każdej
misie każde dziecko z pałeczką, w środku nauczyciel. Pracujemy z
grupą dynamicznie, według kolejności.

8. Różne układy mis, gongów, tam-tamów - prowadzimy krótkie
"rozmowy" muzyczne.

Piśmiennictwo:
Kataryńczuk-Mania L. (2003Ň): "Twórcza aktywność dziecka
niepełnosprawnego poprzez realizację formy "tworzenie muzyki"."
W: "Twórczość - wyzwanie XXI wieku". Red. E. Dombrowska, A.
Niedźwiedzka. Kraków
"Klang-Massage-Therapy". Institut f~ur Klang-Massage-Therapy
2001 nr 1 Brenen-Uenzen
Materiały własne z seminarium nt. Terapii dźwiękiem.
Rewal-Norymberga 2002 (mps arch. aut.).
"Słownik języka polskiego". T. 1. Warszawa 1985
Worożańska W. (2001Ň): "Człowiek a dźwięk". W: "Prace Zakładu
Pedagogiki Muzycznej Uniwersytetu Łódzkiego". Red. K. Juszyńska.
Łódź
"Wybrane elementy terapii w procesie edukacji artystycznej".
Red. L. Kataryńczuk-Mania. Zielona Góra 2002
Odpowiedz

Wróć   Forum Ateista.pl > Nauka > Niewyjaśnione lub też zwyczajnie głupie

Zakładki

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów