Forum Ateista.pl    

Reklama

Wróć   Forum Ateista.pl > Tematy społeczne > Społeczeństwo

Społeczeństwo Społeczeństwo i występujące w nim zależności

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05.11.2009, 19:43   #1
Dreilinden
Grzanka

Dreilinden's Avatar

Dreilinden ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie O języku polskim rozważania wszelakie

Wydzielono z wątku o Piłsudskim

Cytat:
Ale ponoć taki jest właśnie akcent kresowiaków.
Uch ty humanisto!

Tak się mówiło w Polsce w XIX wieku i na początku XX.
Stary 05.11.2009, 20:28   #2
lumberjack
______

lumberjack's Avatar

lumberjack ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

W całej Polsce?

Oddajcie nam!
lumberjack jest offline   Cytuj
Stary 05.11.2009, 20:37   #3
Dreilinden
Grzanka

Dreilinden's Avatar

Domyślnie

No, może nie całej ale na większości jej terytoriów. Wymowa była bardziej miękka, właśnie taka zaciągana. Dzisiaj kojarzymy to głównie z Kresami, jednak kiedyś była to wymowa niemalże standardowa.

"Ł" na przykład kiedyś wymawiało się bliżej "l". Teraz jest to głoska bliższa "u". W ogóle doszło to stwardnienia języka.
Stary 05.11.2009, 22:06   #4
eheon
Suppish

eheon's Avatar

eheon ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Cytat:
Napisał von.grzanka Zobacz post
No, może nie całej ale na większości jej terytoriów. Wymowa była bardziej miękka, właśnie taka zaciągana. Dzisiaj kojarzymy to głównie z Kresami, jednak kiedyś była to wymowa niemalże standardowa.

"Ł" na przykład kiedyś wymawiało się bliżej "l". Teraz jest to głoska bliższa "u". W ogóle doszło to stwardnienia języka.
Coś mi się nie chce wierzyć, chyba, że to jakiś efekt rusyfikacji. Na Śląsku na pewno tak nie mówili, a właśnie śląska gwara podobno zachowuje bardzo dużo elementów z mowy staropolskiej.
A kiss to build a dream on.
eheon jest offline   Cytuj
Stary 05.11.2009, 22:21   #5
Palmer
Banita

Palmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

To znaczy, że masz bladziuchne pojęcie czym była Polska, czym przedrozbiorowa Rzeczpospolita, czym Litwa a czym Kresy. Ale nie mogę mieć o to do Ciebie pretensji, bo to we współczesnej Polandii wiedza tajemna.
Palmer jest offline   Cytuj
Stary 05.11.2009, 22:43   #6
eheon
Suppish

eheon's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał ktosieniemodlitensiepodli Zobacz post
To znaczy, że masz bladziuchne pojęcie czym była Polska, czym przedrozbiorowa Rzeczpospolita, czym Litwa a czym Kresy. Ale nie mogę mieć o to do Ciebie pretensji, bo to we współczesnej Polandii wiedza tajemna.
Trudno o post mniej wnoszący do dyskusji. Skoro masz jakąś wiedzę tajemną, niedostępną w tej naszej "Polandii" to się podziel.
Stary 05.11.2009, 23:06   #7
Palmer
Banita

Palmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Cytat:
Napisał eheon Zobacz post
Trudno o post mniej wnoszący do dyskusji. Skoro masz jakąś wiedzę tajemną, niedostępną w tej naszej "Polandii" to się podziel.
OK. Cofnijmy się zatem do ostatnich dekad przed rozbiorami.
Kto wtedy mówił po polsku?
Prawie wszyscy w Małopolsce, Wielkopolsce, Mazowszu i tym co leży pośrodku. Dalej na wschód "motłoch" mówił po rusku (nie mylić z rosyjskim), zaś "lepsi ludzie" po polsku, bez względu na ich "narodowość" (to w tym kontekście termin raczej ahistoryczny). Od tej reguły oczywiście bywały wyjątki.
Która grupa społeczna (a może lepiej - kategoria) sprawowała władzę?
Ano, magnateria, czyli wielcy (bardzo wielcy) posiadacze ziemscy.
Skąd pochodzili magnaci, czyli gdzie znajdowały się ich "rodowe gniazda"?
Z pochodzenia byli zwykle "Rusinolitwinami", ale posługiwali się polszczyzną. Mieszkali głownie na wschód od Wielkopolski, Małopolski, Mazowsza i tego co pośrodku.
To nieco wyjaśnia dlaczego przedwojenna polszczyzna brzmiała "nibyrusko". Następne interesujące fakty z wiedzy tajemnej na ten temat:
Jaką część Rzeczpospolitej nazywano Litwą?
Zasadniczo dzisiejszą Białoruś!
Kto wtedy mówił po litewsku?
Najbiedniejsza część populacji Auksztoty (dziś - Rep. Litewska). Litwinizacja Litwy (dzisiejszego terytorium, ale bez Wilna i okolic) nastąpiła dopiero pod koniec XIX wieku.
Gdzie wówczas leżały Kresy Rzeczpospolitej?
Cholernie daleko, na pewno nie we Lwowie, jak to nam się dziś wydaje, tylko znacznie dalej (kilkaset kilometrów).

Proszę o kolejny zestaw pytań.
Stary 07.11.2009, 22:12   #8
Dreilinden
Grzanka

Dreilinden's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Coś mi się nie chce wierzyć, chyba, że to jakiś efekt rusyfikacji. Na Śląsku na pewno tak nie mówili, a właśnie śląska gwara podobno zachowuje bardzo dużo elementów z mowy staropolskiej.
Na przykład "radiski" albo inne germanizmy. Śląska gwara jest ostatnim miejscem, gdzie spodziewałbym się staropolskiej wymowy. Ale rzeczywiście, jest to efekt silnych kontaktów z Rusią i Rosją, których strefy oddziaływań sięgały o wiele bardziej na Zachód niż dzisiaj.
Stary 09.11.2009, 00:20   #9
eheon
Suppish

eheon's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Na przykład "radiski" albo inne germanizmy. Śląska gwara jest ostatnim miejscem, gdzie spodziewałbym się staropolskiej wymowy. Ale rzeczywiście, jest to efekt silnych kontaktów z Rusią i Rosją, których strefy oddziaływań sięgały o wiele bardziej na Zachód niż dzisiaj.
Cóż w języku/gwarze śląskiej, zachowały się niektóre staropolskie słowa np. gibko, cedzić, frasunek, a także zwroty, czy stopniowanie przymiotników. Poza tym pierwsze zdanie, napisane w pełni po polsku brzmiało, "daj, ać ja pobrusze a ty poczywaj". Każdy Ślązak wie, co to znaczy brusić, a w innych częściach Polski, jak z tym jest?
Stary 09.11.2009, 00:25   #10
Palmer
Banita

Domyślnie

Fakt. W innych częściach tego nikt nie wie.
Nigdy nie słyszałem, by w potocznej mowie ktoś coś bruszał...
Stary 09.11.2009, 16:14   #11
MightyYu
Na emeryturze

MightyYu ma przed sobą świetlaną przyszłośćMightyYu ma przed sobą świetlaną przyszłośćMightyYu ma przed sobą świetlaną przyszłośćMightyYu ma przed sobą świetlaną przyszłośćMightyYu ma przed sobą świetlaną przyszłośćMightyYu ma przed sobą świetlaną przyszłość
Domyślnie

Hmm też nie słyszałam wyrażenia "brusić", a wychowałam się na śląskiej wsi oO
.

MightyYu jest offline   Cytuj
Stary 09.11.2009, 16:27   #12
Wilk
Furor

Wilk's Avatar

Wilk jest niebanalnym osiągnięciemWilk jest niebanalnym osiągnięciemWilk jest niebanalnym osiągnięciemWilk jest niebanalnym osiągnięciemWilk jest niebanalnym osiągnięciemWilk jest niebanalnym osiągnięciemWilk jest niebanalnym osiągnięciemWilk jest niebanalnym osiągnięciemWilk jest niebanalnym osiągnięciemWilk jest niebanalnym osiągnięciemWilk jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Cytat:
Napisał MightyYu Zobacz post
Ja się wychowałem w Rudzie Śląskiej i jako hanys wiem więcej niż wiedzą na sląskiej wsi
Nie jestem konserwatystą, ponieważ nie istnieje już nic co można konserwować. W zamian jestem niszczycielem. Nie głosuję na Nową Prawicę, ani na starą, ani taką czy siaką prawicę, ponieważ Prawica zaczyna się tam, gdzie kończy się kult urny wyborczej. Nie jestem kapitalistą, socjalistą, nacjonalistą, ani rasistą, ponieważ nie uznaję majaków świata który narodził się po 1789 roku, świata dla którego jestem i pozostanę barbarzyńcą.
Wilk jest offline   Cytuj
Stary 09.11.2009, 17:26   #13
Dreilinden
Grzanka

Dreilinden's Avatar

Domyślnie

Cytat:
np. gibko, cedzić, frasunek
Każdy wie co to znaczy. To znaczy, każdy jako tako wykształcony Polak.
Stary 09.11.2009, 17:35   #14
El Commediante
Maska

El Commediante's Avatar

El Commediante jest niebanalnym osiągnięciemEl Commediante jest niebanalnym osiągnięciemEl Commediante jest niebanalnym osiągnięciemEl Commediante jest niebanalnym osiągnięciemEl Commediante jest niebanalnym osiągnięciemEl Commediante jest niebanalnym osiągnięciemEl Commediante jest niebanalnym osiągnięciemEl Commediante jest niebanalnym osiągnięciemEl Commediante jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Cytat:

Mnie taka wymowa kojarzy się przede wszystkim z przemowami peerelowskich dygnitarzy. Może dlatego funkcjonuje w zbiorowej świadomości jako rusycyzm.
El Commediante jest offline   Cytuj
Stary 09.11.2009, 17:40   #15
Dreilinden
Grzanka

Dreilinden's Avatar

Domyślnie

A mi z Mieczysławem Foggiem, który jednak ma akcent bardziej twardy, nowoczesny, odzwierciedlający szybkość przemian języka polskiego na przełomie wieków.
Stary 09.11.2009, 20:45   #16
eheon
Suppish

eheon's Avatar

Domyślnie

Cytat:
Napisał MightyYu Zobacz post
Starzik nigdy noża abo kosy nie brusił? Tępe szlincuchy, też się przecież do jazdy nie nadawały. Coś kiepska ta wieś.
Cytat:
Każdy wie co to znaczy. To znaczy, każdy jako tako wykształcony Polak.
Wiedzieć co to znaczy, a stosować w mowie to też nie to samo.
Stary 09.11.2009, 20:48   #17
Dreilinden
Grzanka

Dreilinden's Avatar

Domyślnie

Oj dobra bo nie o słownictwie tu godomy, ale o wymowie.
Stary 09.11.2009, 21:01   #18
heninsyn
Na emeryturze

heninsyn to nieoszlifowany diamentheninsyn to nieoszlifowany diamentheninsyn to nieoszlifowany diamentheninsyn to nieoszlifowany diamentheninsyn to nieoszlifowany diament
Wink ...

Cytat:
Oj dobra bo nie o słownictwie tu godomy, ale o wymowie.
Nuu to poczytaj Zenona Klemensiewicza, poczem powariujem z Brucknerem / przez umlałłł /
Z tego co pamiętam, prócz literackiego , to mało kto wie jak wyglądał i brzmiał język plebsu w Polszcze w XIXw.

A zaśpiew Józefa P. to raczej melodyjność ... w wymowie na I ten przykład !!!

Stary 10.11.2009, 07:21   #19
MightyYu
Na emeryturze

MightyYu ma przed sobą świetlaną przyszłośćMightyYu ma przed sobą świetlaną przyszłośćMightyYu ma przed sobą świetlaną przyszłośćMightyYu ma przed sobą świetlaną przyszłośćMightyYu ma przed sobą świetlaną przyszłośćMightyYu ma przed sobą świetlaną przyszłość
Domyślnie

Cytat:
Napisał eheon Zobacz post
Starzik nigdy noża abo kosy nie brusił? Tępe szlincuchy, też się przecież do jazdy nie nadawały. Coś kiepska ta wieś.
Nie wiem, o czym do mnie rozmawiasz
Jakoś mnie ominęło, może nie rozmawiali o kosach przy małym bąblu
.

MightyYu jest offline   Cytuj
Stary 10.11.2009, 08:35   #20
lumberjack
______

lumberjack's Avatar

lumberjack ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Mam pytanie (może mało związane z samym tematem, ale i tak tu się chyba nadaje bardziej niż gdzie indziej ) - czy wy też tak macie, że po przeczytaniu jakiejś książki podłapujecie jakieś nowe wyrazy i zwroty w niej zawarte, które później stosujecie w życiu, w rozmowie z innymi ludźmi?

Oddajcie nam!
lumberjack jest offline   Cytuj
Odpowiedz

Wróć   Forum Ateista.pl > Tematy społeczne > Społeczeństwo

Zakładki

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów