Forum Ateista.pl    

Reklama

Wróć   Forum Ateista.pl > Nauka > Nauki ścisłe i techniczne

Nauki ścisłe i techniczne Matematyka, fizyka, chemia, elektronika, technika, mechanika, informatyka

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10.02.2010, 09:06   #1
zuuza
Akolita

zuuza's Avatar

zuuza roztacza wokół siebie szczególną auręzuuza roztacza wokół siebie szczególną auręzuuza roztacza wokół siebie szczególną auręzuuza roztacza wokół siebie szczególną aurę
Domyślnie Analiza wyników ankiety - excel

Witam.
Chciałabym za pomocą excela zrobić zestawienie wyników ankiety i ich analizę. Słyszałam o takiej możliwości ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać... Czy ktoś z Was orientuje się w tym temacie?
zuuza jest offline   Cytuj
Stary 10.02.2010, 09:13   #2
kkap
Arcybiskup

kkap ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Napisz coś więcej o tej ankiecie (jakie i ile danych) i o analizie jakiej chcesz dokonać (jakie parametry wyliczyć). Być może wtedy ktoś będzie potrafił Ci pomóc. Excela mam w miarę opanowanego, ale Twój problem jest póki co zbyt ogólny.
kkap jest offline   Cytuj
Stary 10.02.2010, 09:54   #3
zuuza
Akolita

zuuza's Avatar

zuuza roztacza wokół siebie szczególną auręzuuza roztacza wokół siebie szczególną auręzuuza roztacza wokół siebie szczególną auręzuuza roztacza wokół siebie szczególną aurę
Domyślnie

Ankieta (właściwie to kwestionariusz ankity) dotyczy promocji usług turystycznych stosowanych przez biura podróży. Mam 12 pytań skierowanych do klientów konkretnego biura, na podstawie których chcę sprawdzić znaczesnie i skuteczność poszczególnych form promocji. Odpowiedzi dokonywane są w różnej formie: zamknięte jednokrotnego wyboru, wielokrotnego wyboru, określenie wagi danego czynnika w skali, "poukładanie" czynników według ważności oraz pytania otwarte (nie opis tylko wymienienie np. powodów korzystania z biura).

I pierwsze pytanie: czy zamiast wprowadzania wyników każdego pytania do tabeli jest możliwość stworzenia takiej ankiety, po wypełnieniu której wyniki same się "umieszczą" w odpowiedniej komórce?
Stary 10.02.2010, 10:06   #4
eheon
Suppish

eheon's Avatar

eheon ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Cytat:
Napisał zuuza Zobacz post
I pierwsze pytanie: czy zamiast wprowadzania wyników każdego pytania do tabeli jest możliwość stworzenia takiej ankiety, po wypełnieniu której wyniki same się "umieszczą" w odpowiedniej komórce?
Tak tylko, że wypełnianie ankiety bezpośrednio w excelu może być niewygodne dla ankietowanego.
A kiss to build a dream on.
eheon jest offline   Cytuj
Stary 10.02.2010, 10:26   #5
zefciu
Bardziej turański od Czyngis-chana

zefciu's Avatar

zefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Cytat:
Napisał eheon Zobacz post
Tak tylko, że wypełnianie ankiety bezpośrednio w excelu może być niewygodne dla ankietowanego.
Można zrobić jakąś miniaplikację, która wyniki wyeksportuje do excela. Może webową na jakimś gotowym cms-ie? Albo np. posłużyć się Accessem, który ma możliwość wprowadzania danych przez formularz. Rzeczywiście jednak, kazać ankietowanemu wprowadzać dane do komórek arkusza - niewygodne i nieprofesjonalne.
Stary 10.02.2010, 14:57   #6
Palmer
Banita

Palmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciemPalmer jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Sam kwestionariusz to lepiej w wordzie zrobić.
A jeśli chodzi o dobry program do obróbki ankiet to polecam spss.
Palmer jest offline   Cytuj
Stary 12.02.2010, 00:54   #7
Matt Kaboom
Na urlopie

Matt Kaboom's Avatar

Matt Kaboom ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Ja robiłem coś takiego parę razy. Najwygodniej jest "przepisać" wszystkie odpowiedzi na osobny arkusz w postaci 0-1 i tego arkusza używać jako bazy do agregacji danych. Oczywiście trzeba to zrobić z głową i jest to najtrudniejsza część analizy - wymaga drobiazgowej znajomości pytań i odpowiedzi. Jeśli są pytania otwarte, to odpowiedzi trzeba samemu skategoryzować. Sama agregacja to wykorzystanie odpowiednich funkcji i jeśli wiemy czego chcemy, to nie jest problematyczne.

Jak już dane są zagregowane i rozumiemy co widzimy z wyników to należy zrobić wykresy, też odpowiednie do danych które się prezentuje. Na przykład, zmienność w czasie najlepiej pokazać na wykresach liniowych, jakieś wielkości na kolumnowych, rozrzuty na punktowych, a udziały na kołowych. Wartości rzadko występujące zrzucić do kategorii "inne", żeby nie zaciemniać wykresu. Dobrać osie tak, żeby uwypuklić oczekiwany przez nas efekt. Nie używać wykresów z dwiema różnymi osiami Y, bo nie widać na pierwszy rzut oka które dane odnoszą się do której osi. Czasami dobrze jest na jednym wykresie zestawić dwa czy więcej pytań, żeby łatwiej omówić pewne zależności. Wykresy trójwymiarowe są bardzo efektowne, ale mało czytelne. Jeśli wykres ma być tylko ilustracją do innej prezentacji danych (słownie lub w tabeli) to 3D jest w porządku, ale jeśli jest głównym nośnikiem informacji to lepiej użyć zwykłego 2D z wyraźną siatką. No i sensownie dobrać kolorystykę.

No i jeśli danych jest znacząca ilość, to warto policzyć najprostsze statystyki: średnią, min, max, odchylenie standardowe, może percentyle, tylko też żeby to miało sens przy interpretacji wyników. Generalnie wszystko zależy od tego jakie masz pytania, jakie odpowiedzi, co chcesz udowodnić i jak chcesz to pokazać.

Dyskusja z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Dlatego ignoruję: http://www.ateista.pl/member.php?u=410
Matt Kaboom jest offline   Cytuj
Stary 12.02.2010, 07:08   #8
zefciu
Bardziej turański od Czyngis-chana

zefciu's Avatar

zefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciemzefciu jest niebanalnym osiągnięciem
Domyślnie

Cytat:
Napisał Jajacek Zobacz post
Sam kwestionariusz to lepiej w wordzie zrobić.
Tylko że zuuza rozważała coś w rodzaju "same się umieszczą". Więc pomyślałem, że może będzie prosiła o wypełnienie ankiet np. przez Internet, czy też przesłanie wypełnionych mailem. Jeśli ma być w Wordzie, a "samo się umieścić", to trzeba zastosować jakiś program do analizy skanów. Na pewno coś takiego, dedykowanego ankietom już kiedyś powstało.
Stary 12.02.2010, 22:50   #9
zuuza
Akolita

zuuza's Avatar

Domyślnie

A więc

zrezygnowałam z pomysłu "same się umieszczą" i postanowiłam oprzeć się na ankietach papierowych (mam już sporo wypełnionych).

Próbowałam użyć programu SPSS i już myślałam, że pojęłam zasady póki nie doszłam do wprowadzania wartości do pytania, na które można udzielić kilku odpowiedzi... Jajcek czy znasz może bliżej ten program?

Próbowałam też w excelu... i tu też mam problem. Zrobiłam sobie wzór tabeli zbierającej wszystkie wyniki (wiersze to pytania metryczkowe a kolumny pozostałe). W jaki sposób nanieść odpowiedzi tekstowe do takiego zestawienia? Pewnie źle tu kombinuję ale na inny pomysł nie wpadłam niestety.

kaboom mógłbyś mi wyjaśnić dokładniej jak ten system 0-1 zastosować?

Myślenie mi się spowalnia o tej porze a niestety nie mam możliwości posiedzenia nad tym w ciągu dnia.

Szczerze mówiąc troszkę się ociągałam z pracą i teraz w panice próbuję się uporać z częścią empiryczną ( termin 19.02.2010 )
Stary 12.02.2010, 23:05   #10
Maat
disorder

Maat's Avatar

Maat roztacza wokół siebie szczególną auręMaat roztacza wokół siebie szczególną auręMaat roztacza wokół siebie szczególną aurę
Domyślnie

Do analizy tego typu danych warto by było sięgnąć mimo wszystko do Statistica. Nie jest to najłatwiejsza opcja, uprzedzam, ale zawiera funkcje, których potrzebujesz.
Dal danych dychotomicznych (0 - 1) możesz skorzystać z funkcji tabeli wielodzielczych, a dla odpowiedzi wielokrotnych proponuję wielokrotne dychotomie. Przydatne mogą się okazać opcje analizy ANOVA.

Musisz wiedzieć co chcesz uzyskać, np. czy korelacje/zależności między badanymi przez Ciebie zmiennymi, czy istotność różnic etc.
Stary 12.02.2010, 23:34   #11
zuuza
Akolita

zuuza's Avatar

Domyślnie

myślę, że poradzę sobie z analizą danych pod warunkiem, że uda mi się je odpowiednio wprowadzić możesz mi powiedzieć jak zdefiniować wartości zmiennej (lub jakiej innej opcji użyć) żeby ten program uwzględnił kilka odpowiedzi?
Stary 13.02.2010, 00:21   #12
Maat
disorder

Maat's Avatar

Maat roztacza wokół siebie szczególną auręMaat roztacza wokół siebie szczególną auręMaat roztacza wokół siebie szczególną aurę
Domyślnie

Załóżmy, że masz przypadki - osoby odpowiedające (od nr 1 do ...n). Te numery przypadków umieszczasz w pierwszej kolumnie danych.

Załóżmy, że na pytanie 1 kolejne osoby mają 5 odpowiedzi (zróbmy warzywa: 1-burak, 2-cebula, 3-marchew, 4-ziemniak, 5-pomidor). Każda z nich mogą wybrać np. 2 odpowiedzi. Kolejne kolumny Twojej tabeli to kolejne odpowiedzi.

To jest tabela robocza.

Teraz konstruujemy tabele, która posłuży nam do analizy danych.
Najlepiej zliczyć ilość odpowiedzi dla każdej z 5 proponowanych przez Ciebie odpowiedzi. Czyli pierwsza Twoja kolumna będzie zawierała w rzędach kolejno 1-burak, 2-cebula....5-pomidor (5 wierszy w pierwszej kolumnie).
Druga kolumna powinna zawierać ilość osób, które wybrały daną odpowiedź. Np. w rzędzie pierwszym 1-burak - odp. 66, w drugim: 2-cebula - odp. 666 itd. Na dole zsumuj liczbę odpowiedzi, które uzyskałaś.

Pamiętaj, że ogólna liczba odpowiedzi nie będzie równa liczbie ankietowanych, gdyż każdy mógł dać 2 odpowiedzi, a mógł dać np. tylko jedną.

W trzeciej kolumnie zamieść % dodatnich odpowiedzi dla każdego z warzyw (po zsumowaniu tu powinno wyjść100%), a w ostatniej kolumnie % przypadków, czyli procent wyliczony z liczby ankietowanych (wartość raczej będzie inna od 100% jeżeli każdy mógł dać np. 2 odpowiedzi, ale nie musiał).

Takie tabele możesz poddać potem analizom statystycznym korzystając z modułu Tabele wielodzielcze. Jest tam sporo opcji.

Zaznaczam, że dałam tylko przykład przygotowania takiej tabeli. Może masz inne założenia odpowiedzi.

Proponuje skorzystać z podręcznika do programu Statistica.

DODANE:
Acha, w sumie wypadałoby spytać, jakiego rodzaju masz zmienne. Czy są to zmienne jakościowe (nominalne), czy też przedziałowe (bo takie też w ankietach wytępują) albo porządkowe (liczbowe)?
Stary 13.02.2010, 01:57   #13
zuuza
Akolita

zuuza's Avatar

Domyślnie

jeśli chodzi o skale to mam wszystkie 3.
Nominalna przy pytaniach np czym się kierujesz przy wyborze a)tym b)tamtym c)... itd i tu właśnie jest możliwość wyboru kilku odpowiedzi. Zrobiłam do każdej z nich osobną kolumnę i wyniki wpisuje 0=nie 1=tak.
Chcę zbadać, z jaką częstotliwością powtarzają się zmienne i które są najistotniejsze.

Przedziałowa przy poleceniach "określ w skali od 1 do 5". Mam kilka pytań, w których są dodatkowo podpunkty (np. reklama tv, radiowa, prasowa) i do każdego z nich przedział. Wprowadziłam każdy podpunkt w osobną kolumnę.
Tu będę chciała wyliczyć średnią ocenę, i związki między podpunktami w poszczególnych pytaniach (tzn, który jest jak istotny)

Porządkową mam w pytaniach o wskazanie elementów "od najbardziej do najmniej istotnych". i tu jeszcze nie doszłam jak to wprowadzić.

Stary 13.02.2010, 11:29   #14
NoBody
Guest

Domyślnie

Cytat:
Porządkową mam w pytaniach o wskazanie elementów "od najbardziej do najmniej istotnych". i tu jeszcze nie doszłam jak to wprowadzić.
widzę tu 2 możliwości:
1. robisz listę elementów i przypisujesz im 'sumę punktów za istotność', gdzie 'punkty za istotność' zależą od pozycji w permutacji np. jeżeli element znajduje się na pozycji najbardziej istotnej to dostaje max punktów, najmniej istotnej - min punktów. jednak nie wiem czy jest to poprawne, z statystycznego punktu widzenia ( mam co do tego wątpliwości ).
2. robisz kwadratową (N na N, gdzie N to liczba elementów ) tabelę, w której w komórce, w wierszu 'w' i kolumnie 'k', wpisujesz ile razy 'w'-ty element znajdował się na pozycji 'k'-tej.

edit: chociaż, nie wiem czy dobrze założyłem, że robisz analizę, a nie bazę odpowiedzi ... w przypadku bazy odpowiedzi są 2 możliwości - 1. tabela której kolumnami są elementy, wierszami kolejne odpowiedzi, a wartościami w komórce, pozycja ( z uwzględnieniem 'nie występowania elementu' ), 2. tabela w której kolumnami są pozycje wierszami kolejne odpowiedzi, a wartościami w komórce, numer elementu ( z uwzględnieniem 'elementu pustego' )

Ostatnio edytowane przez NoBody : 13.02.2010 o 14:36.
Stary 14.02.2010, 10:32   #15
Matt Kaboom
Na urlopie

Matt Kaboom's Avatar

Matt Kaboom ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Cytat:
kaboom mógłbyś mi wyjaśnić dokładniej jak ten system 0-1 zastosować?
Przepraszam za opóźnienie, w weekendy rzadko zaglądam do netu.

Każde pytanie i każdą odpowiedź umieszczasz w wierszu, zaś kolejne kolumny to "karteczki" od poszczególnych osób (albo odwrotnie). Kolumnę z odpowiedzią numerujesz i ten sam numer zapisujesz na karteczce - w ten sposób łatwo możesz sprawdzić, czy się nie pomyliłaś przy przenoszeniu danych i które dane już wprowadziłaś.

Samo wprowadzenie wyników pojedynczej ankiety to wpisanie 1 przy odpowiedniej odpowiedzi. Załatwia to pytania z jednorazowym i wielorazowym wyborem. Potem wystarczy zsumować jedynki w poszczególnych wierszach i wiedząc ile miałaś ankiet masz już podstawowe wyniki - wiesz ilu ludzi preferuje marchewki a ilu buraczki. Pytania wielokrotnego wyboru przekraczają zazwyczaj 100% więc ostrożnie z interpretacją.

Kod HTML:
<PRE>
Przykład:

Co lubisz na obiad   1     2     3     4
Mięso                1     1     1
Warzywa              1           1     1
Alkohol                                1

Co lubisz na kolację 1     2     3     4
Mięso                1           1
Warzywa              1                 1
Alkohol              1           1     1 
</PRE>
Na obiad 75% ankietowanych preferuje mięso, tyle samo warzywa, zaś 25% wystarczy puszka piwa.

Na kolację 50% spożywa mięso ale aż 75% lubi sobie golnąć.

Jeśli chodzi o wybór wagi czynnika czy istotności elementu tak czy inaczej musisz poszczególnym wyborom przypisać jakieś liczby, bo inaczej nie użyjesz w prosty sposób narzędzi Excela. A potem spróbowałbym w ten sam sposób - sumując poszczególne wiersze i odnosząc się do całości.

Co do pytań otwartych, to to co napisałem: musisz każdą odpowiedź z ankiety przypisać do jakiejś zbiorczej kategorii. Kategorie same się wyłonią z poszczególnych odpowiedzi.

Metryczki zrobisz w ten sam sposób ale rozkład odpowiedzi ze względu na metrykę to trudniejsze zadanie. Zamiast prostego sumowania musisz użyć sum warunkowych (=SUMA.JEŻELI()), gdzie warunkiem jest odpowiednia metryka (np: Mężczyzna, Kobieta albo: Student, Bezrobotny, Urzędnik). Do wielowymiarowych zestawień można użyć tabel przestawnych, ale to wymaga innego wprowadzenia danych do tabeli.

Nie używałem narzędzi w postaci "tabel wielodzielczych", wspomnianych przez Maata. Może one załatwią takie problemy.

Dyskusja z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.
Dlatego ignoruję: http://www.ateista.pl/member.php?u=410
Matt Kaboom jest offline   Cytuj
Stary 16.02.2010, 09:58   #16
zuuza
Akolita

zuuza's Avatar

Domyślnie

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Jakoś sobie poradziłam. Częściowo z pomocą SPSS Statistics a częściowo w excelu.
Stary 18.02.2010, 13:12   #17
alexya
Nowy użytkownik

alexya to obiecujący użytkownik
Domyślnie

Cze ja też mam mały prpblem z analizą wyników ankiety i bardzo prosiłabym o pomoc Ankieta jest już wprowadzona do excela tylko teraz chciałabym porównać: jak się ma płeć (czy wykształcenie czy wiek) respondenta do odpowiedzi na pytanie np. jakie owoce lubi tzn. ile kobiet wybrało gruszka ile jabłko itp.
alexya jest offline   Cytuj
Stary 18.02.2010, 13:31   #18
Tgc
Banita

Tgc ma ukryty poziom reputacji
Domyślnie

Cytat:
Napisał alexya Zobacz post
Cze ja też mam mały prpblem z analizą wyników ankiety i bardzo prosiłabym o pomoc Ankieta jest już wprowadzona do excela tylko teraz chciałabym porównać: jak się ma płeć (czy wykształcenie czy wiek) respondenta do odpowiedzi na pytanie np. jakie owoce lubi tzn. ile kobiet wybrało gruszka ile jabłko itp.
Najlatwiej chyba poprzez uzycie filtrow (w excelu 2007 w zakladce narzedzia glowne -> sortuj/filtruj). Zakladajac teraz ze masz dwie kolumny (plec i owoce) poprostu wybierasz odpowiednie filtry, w plec ma byc wyswietlana tylko kobiety, w owocach tylko gruszki no i mamy.
Tgc jest offline   Cytuj
Stary 19.02.2010, 00:16   #19
alexya
Nowy użytkownik

Domyślnie

Troszkę będe musiała Tgc nad tym pokombinować bo coś mi nie wychodzi ale mam też pytanie i prośbe o podpowiedz bo tak naprawde potrzebuje jakiegoś sposobu żebym mogła widzieć wracając do przykładu ile ( chodzi o liczbę lub procent) kobiet wybrało gruszki
Stary 20.02.2010, 10:05   #20
alexya
Nowy użytkownik

Domyślnie

Drodzy koledzy i koleżanki, pomóżcie proszę bo nie wiem jak się za tą analizę ankiety zabrać potrzebuje jakiegoś sposobu żebym mogła widzieć wracając do przykładu ile ( chodzi o liczbę lub procent) kobiet wybrało gruszki, please.....
z góry dziękuje za wszelką pomoc
Odpowiedz

Wróć   Forum Ateista.pl > Nauka > Nauki ścisłe i techniczne

Zakładki

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów