Forum Ateista.pl
Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Historia (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+---- Dział: Co by było gdyby... (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=47)
+---- Wątek: Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? (/showthread.php?tid=10548)

Strony: 1 2 3


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Constal - 06.11.2013

Zainspirowany tematem o możliwości zdobycia korony czeskiej przez Jagiellonów stworzyłem temat o tym, kóra unia(chodzi mi w temacie o realną!)byłaby z największą korzyścia dla Polski.
Moim zdaniem najlepsza byłaby Unia Polski z Czechami (i moż ze Słowacją). Stworzylibyśmy federacje środkowoeuropejskich Słowian.Polska i Czechy zostały trwale połączone pod jednym berłem
Nastąpiłby rozwój Państwa na Zachód, odzyskanie ziem "Regnum Poloniae", rozwój gospodarczy. Być może nasze języki by się ujednoliciły


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Sofeicz - 06.11.2013

Constal napisał(a):Być może nasze języki by się ujednoliciły
I powstałby najśmieszniejszy język świata :lol2:


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Constal - 06.11.2013

Sofeicz napisał(a):I powstałby najśmieszniejszy język świata :lol2:

A skąd możesz wiedzieć?
Wiesz czemu język czeski tak brzmi? Ponieważ w czasie Wojny 30-letniej zginęła znaczna część czeskiej szlachty i inteligencji. Ocaleli chłopi (głownie z wiosek) i niewykształceni robotnicy. To oni posługiwali się wiejską gwarą charakterystyczną dla niższych warstw


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Sofeicz - 06.11.2013

Z tego, co mówił prof. Miodek polszczyzna i czeszczyzna XIV-wieczna była praktycznie tym samym językiem.


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Constal - 06.11.2013

Sofeicz napisał(a):Z tego, co mówił prof. Miodek polszczyzna i czeszczyzna XIV-wieczna była praktycznie tym samym językiem.

To prawda. Nasze jezyki w średniowieczu były dużo bardziej podobne niż obecnie.Pod wpływem germanizacji język Czechów "zmutował" się


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Sofeicz - 06.11.2013

Kiedy Miodek twierdzi, że czeski jest bardziej pierwotny porównując do mowy średniowiecznej.
Nie zapominaj, że czeszczyzna prawie zaginęła i została reaktywowana w XIX wieku przez patriotów czeskich.


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Skywalker - 06.11.2013

Unia Polsko-Węgierska. Węgrzy liczyli się w Europie znacznie bardziej niż Czesi a poza tym mieli większy zasięg terytorialny. Idealna tama ciągnąca się z północy na południe, zarówno przeciwko Habsburgom, jak i Turkom. O zażyłości Polaków z Węgrami i konfliktach z Czechami na przestrzeni wieków nie muszę chyba przypominać.


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - FlauFly - 06.11.2013

Z tego co mi się kołacze z mojej nikłej wiedzy historycznej to węgierskie elity XVI wieku czerpały z kultury sarmackiej i ogólnie polska kultura była na Węgrzech znana. Więc być może idea nie jest tak całkiem od czapy.


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Gawain - 06.11.2013

Unia realna najlepsza by była z grubsza ta historyczna. Gdyby za Jagiełły jednak dało radę zniszczyć doszczętnie Państwo Krzyżackie i wchłonąć Prusy to mając dostęp do Bałtyku i spokój na północy (w tym przychylność ludności Prus i Inflant), logicznym kierunkiem ekspansji państwa byłoby południe a więc pilnowanie lennika czyli Mołdawii i podbój Dzikich Pól aż do wybrzeża Morza Czarnego i wzięcie w lenno Krymu, tak jak to było w realu. Pozostawałaby kwestia Księstw Śląskich w rękach Czechów. Taka sytuacja zaowocowała by raczej wojną i prawdopodobnym ich odbiciem aniżeli Unią. I w tym wypadku trzeba by też wojować z Węgrami chcącymi wyrwać sobie Mołdawię. No ewentualnie wciągnąć Węgrów do walki po naszej stronie i wspólny atak na Czechy z obu stron, co napewno skutkowałoby zwycięstwem koalicji. Ale umocniłoby o wiele bardziej Rzeczpospolitą niż same Węgry. Więc nie wiadomo czy Węgrzy dali by się namówić. Poza tym pozostawałaby kwestia czy warto na Czechy iść, czy nie lepiej na rozczłonkowane księstwa rosyjskie... A posiadanie w lennie Mołdawii skutkowało by w późniejszym czasie wojnami z Turcją i pewnie Hospodarstwami oraz Węgrami. Zwłaszcza przy dalszej ekspansji na południe i zachód. To byłoby nie opłacalne. Czyli krótko mówiąc unia z Litwą, podbój Ukrainy i późniejsza wewnątrzpaństwowa unia oraz wchłonięcie Prus, pilnowanie lenn i późniejsze ich wcielanie do Rzeczpospolitej. Oraz parcie na wschód. Bo aż do dotarcia Osmanów nie byłoby większych zagrożeń na rubieżach południowych i dość silnego państwa mogącego zagrozić naszym interesom, za to na wschodzie mogłoby dojść do scalenia Księstw Rosyjskich co jest o wiele niebezpieczniejsze. A w tak zwanym międzyczasie Jagiellonowie byliby najpotężniejszym rodem w Europie, prowadzącym najnowocześniejszą politykę i tworzący kuszący dla elit państw sąsiednich system iście republikański. Więc nie wykluczone że Jagiellonowie zastąpili by Habsburgów w dziejach Europy. Więcej, mając dostęp do szeregu portów, mając duże zapasy finansowe bo przez Rzeczpospolitą biegły by wszystkie ważne szlaki handlowe, tysiące hektarów świetnych ziem mogliby się pokusić o zakładanie własnych zamorskich kolonii.


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Skywalker - 06.11.2013

Nie wspomniałem jeszcze dlaczego Unia Polsko-Litewska była błędnym rozwiązaniem. Księstwo Litewskie było zawsze zacofaną puszczą i prawie wszystko czego się dorobili powinni zawdzięczać kontaktom z Królestwem Polskim. Co prawda brakowało by osłony przed Krzyżakami, Rosjanami i Szwedami ale z Węgrami moglibyśmy stworzyć takie imperium że wrogowie poważnie by się zastanawiali czy warto je drażnić.


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - FlauFly - 06.11.2013

A czy przypadkiem Jagiellonowie nie zostali wygubieni przez małą ilość potomków czy też potomków męskich?


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Iselin - 06.11.2013

O ile dobrze pamiętam, kiedy mieliśmy węgierskiego króla, to sprawy polskie aż tak bardzo go nie obchodziły.


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Gawain - 06.11.2013

@Skywalker
Unia z Litwą to była konieczność. Bez niej Krzyżacy zmietliby osobno każde z państw bo mieli silną organizację państwową i przewagę technologiczną i dobry PR oraz dopływ rycerzy z zachodu chcących się wykazać na północnych krucjatach. Poza tym było to jedno z największych państw w regionie o dużych zasobach. Właśnie te puszcze i szlaki handlowe na Rusi były bardzo perspektywiczne.
@ FlauFly
I owszem. Ale było ich dość żeby rządzić długo i to w nie jednym państwie na początku xvi wieku przecież dynastia władała prawie 2 milionami km2 w trzech państwach.
@ Iselin
Co!?


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Iselin - 07.11.2013

A co, jakoś się szczególnie zasłużył?


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Gawain - 07.11.2013

I owszem. Zreorganizował wojsko, poskromił opozycję czym ustabilizował sytuację w kraju, stoczył trzy zwycięskie wojny z Rosją, odzyskał Inflanty czym odciął Rosję od Bałtyku na przeszło wiek, zdobył Połock, z Gdańska wycisnął ile się dało do skarbca... A to wszystko w przeciągu dekady. Dla Polski zrobił więcej niż reszta elektów razem wzięta.


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - DziadBorowy - 07.11.2013

Iselin napisał(a):A co, jakoś się szczególnie zasłużył?

Batory? Przecież to chyba najlepszy dla Polski król elekcyjny jakiego mieliśmy.


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Sofeicz - 07.11.2013

Ogólnie, koncepcja władcy elekcyjnego, bez prawa sukcesji, było pomysłem godnym debila.

Czytam teraz biografię Piotra Wielkiego i postawa Augusta II jest tam zupełnie kuriozalna.
Właściwie nie wiadomo, za kogo się bardziej uważał, za elektora saskiego czy króla polskiego.
Kiedy Szwedzi zagrozili Saksonii ciupasem abdykował i uciekł.
A szlachta miotała się od jednego sponsora do drugiego.
Jakbym widział obecną politykę.


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Iselin - 07.11.2013

DziadBorowy napisał(a):Batory? Przecież to chyba najlepszy dla Polski król elekcyjny jakiego mieliśmy.
A, Batory. Trochę się cofnęłam w przeszłość i pomyślałam o Ludwiku Andegaweńskim.


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Nonkonformista - 07.11.2013

FlauFly napisał(a):A czy przypadkiem Jagiellonowie nie zostali wygubieni przez małą ilość potomków czy też potomków męskich?
Otóż to! Można było przyjąć model, że w przypadku braku męskiego potomka królem zostaje kobieta. Tacy wtedy byliśmy postępowi, a nikt na to nie wpadł. I nie byłoby problemu.
Myślicie, że monarchia brytyjska przetrwałaby do naszych czasów, gdyby kobiety nie mogły być królami? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć.


Jaka Unia Polski byłaby najlepsza? - Iselin - 07.11.2013

Nonkonformista napisał(a):Otóż to! Można było przyjąć model, że w przypadku braku męskiego potomka królem zostaje kobieta. Tacy wtedy byliśmy postępowi, a nikt na to nie wpadł. I nie byłoby problemu.
Kiedyś wpadł, chociaż trudno nazwać to "modelem". W każdym razie kobieta została królem.