Forum Ateista.pl
Papież i papiestwo - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Religie, kościoły i związki wyznaniowe (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Wątek: Papież i papiestwo (/showthread.php?tid=1207)

Strony: 1 2 3 4 5


Papież i papiestwo - Roy Batty - 12.11.2006

To ogólny temat, wszystko co związane z papiestwem, stosunkiem polaków do papieża, własnymi przemyśleniami etc.
Ważny o tyle, wydaje mi się, że być katolikiem znaczy tyle co uznawać autorytet, władzę papieża. Można sobie wierzyć, że Jezus był kosmitą z 18 wymiaru, ale nie wolno występować przeciwko papieżowi. W ogóle katolicka miłość=posłuszeństwo. Taka lokalna miłość, czy też katolickość objawia się z uznawaniu władzy jego czarnych podwładnych w osobach proboszczów i wikarych, w skali większej odpowiednio wyższym przedstawicielom absolutnej władzy papieża.
Co prawda watykan już jakiś czas temu sprzedał swój ostatni okręt wojenny, ale nie tylko orężem zdobywa się władzę, szczególnie w wolnym i demokratycznym świecie.

Najbardziej nurtują mnie dwie kwestie. Po pierwsze kiedy czar (a właściwie klątwa) jp2 przestanie działać. Przewiduję, że będzie to trzy lata, tak jak to było w przypadku boga-papieża komunistów. To jednak mimo wszystko daleka analogia i nie wiadomo czy się w ogóle może sprawdzić. Inne czasy, inny system, inne wierzenia itd.
Po drugie ciekawi mnie stosunek Polaków do niemieckiego papieża. W mediach nachalnie lansuje się pewien wizerunek, nie wiem po co, ale mnie interesuje co naprawdę myślą ludzie. No i jak by wybrali w przypadku konfliktu interesów: Polska - Watykan?


Papież i papiestwo - Adam - 13.11.2006

Wpisujcie miasta, które kochają papieża! Duży uśmiech


Papież i papiestwo - Roy Batty - 13.11.2006

Coś słabo :wink:
Wpisujcie miasta które które nie mają pomnika papieża Uśmiech

W ogóle miasta nie dzielą się już wg ilości mieszkańców oraz na powiatowe i wojewódzkie, ale na takie które mają jeden pomnik, to najniższa kategoria, dwa, trzy itd. Bez pomnika są nieklasyfikowane. No jak myślicie w jakim mieście jest ich najwięcej?


Papież i papiestwo - zefciu - 13.11.2006

Hehe, DarkWater. Nie jesteś pierwszy w tym spostrzeżeniu. Św. Ignacy Brianczanowicz w XIX wieku stwierdził podobnie, że w Rzymskim Katolicyzmie można "szaleć do woli, byleby uznawać papieża i nie atakować magisterium". Prawda aktualna do dziś. Różni teolożkowie gadają coś o niematerialności zmartwychwstania Chrystusa, o symboliczności dziewictwa Maryi i inne pierdoły egipskie zupełnie sprzeczne z Biblią i Tradycją. Ale zawiesza się w misji kanonicznej tylko tych, co coś powiedzą na nieomylność papieską.


Papież i papiestwo - Roy Batty - 13.11.2006

Co to Ratzingera to jakby mi ktoś jakiś czas temu powiedział, że polski prezydent albo premier będzie całował po rękach byłego członka hitlerjugend i żołnierza wehrmachtu to chyba bym go wyśmiał albo uznał za czubka (to prędzej).

Samo papiestwo to wg mnie anachroniczna pozostałość feudalizmu średniowiecznej Europy. Kiedyś wierni wybierali sobie biskupa sami, a biskup Rzymu nie miał, żadnej zwierzchniej władzy nad innymi biskupami.

No i to jest fakt, wystarczy, że pokłonisz się papie, poliżesz jego dłonie, a on pogłaszcze twoją psią głowę i już ok. Ogon lata od lewa do prawa, a kwestie doktrynalne można dogadać w swoim czasie. Najważniejsze, że jest pan i poddany, i już należysz do wielkiej wasalnej rodziny.


Papież i papiestwo - Savonarola - 14.03.2007

Tajemnice Benedykta XVI
Książka niezmiernie ciekawa przez zawartość merytoryczna jak też techniczne rozwiązanie w postaci układu stron - każda lewa strona to tekst z kolorowym wyodrębnionym marginesem zawierającym opis pojęć papieskich, zaś każda prawa strona to jedna lub kilka fotografii adekwatnych do tytułu i zawartości rozdziału.
Książka zawiera 17 rozdziałów opisujących najważniejsze płaszczyzny życia Benedykta np. konserwatyzm papieża, hitlerowska proweniencja, gospodyni papieża, tajemniczy sekretarz osobisty papieża, powiązania z Opus Dei i lefebrystami, sprawa afery seksualnej w USA, w której oskarżony był jeszcze jako kardynał, sprawa ukrywania pedofilów wśród księży, tajemnica fatimska, przepowiednie a herb papieża i inne ciekawe wiadomości.
To całościowe przedstawienie osoby papieża Benedykta XVI, zarówno w aspekcie jego przeszłości kiedy był kardynałem jak i teraźniejszości kiedy jest papieżem, począwszy od spraw najbardziej przyziemnych – jego codzienności, zainteresowań, osób będących najbliżej niego po sprawy doktrynalne, politykę Watykanu, kierunek w jakim ten papież prowadzi Kościół.
Jedna z lepszych książek poświęconych papieżowi.
http://www.klubdavinci.eu/page_1160476738015.html


Papież i papiestwo - xjasiux - 24.03.2007

K L I K

Dla 94 proc. rodaków Jan Paweł II był autorytetem moralnym. Rocznicę jego śmierci, 2 kwietnia, ponad połowa Polaków uznaje za najważniejszą datę w historii - podaje "Rzeczpospolita".

To sie tyczy papieża, tyle ze poprzedniego. Wynik na początku mnie powalił, dopóki nie zobaczyłem kto robił te badania... to jest to wiarygodne źródło. No i czemu tu sie dziwić?? Sam musze taką ankiete przeprowadzić...


Papież i papiestwo - blackjew - 24.03.2007

Benedykt - papież, jak papież, tyle że trochę bardziej podobny do misia pandy od innych. Brat Pitt dla zakonnic, idol brzydkich nastolatek z kółka różańcowego, stare babcie też potrzebują bożyszcza. Papież - szef katolików, jak w każdym przedsiębiorstwie, każdy liże swojemu szefowi du... sygnet..


Papież i papiestwo - Roy Batty - 25.03.2007

Ktoś może zna statystyki ile pomników jp2 przypada na każdy (zdemontowany) pomnik lenina?


Papież i papiestwo - juzew - 25.03.2007

xjasiux napisał(a):K L I K

[i]Dla 94 proc. rodaków Jan Paweł II był autorytetem moralnym.

:lol2: :lol2: co widać na każdym kroku, każdego pięknego dnia w tym kraju ;-).


Papież i papiestwo - Zwickau - 26.03.2007

Cytat:Dla 94 proc. rodaków Jan Paweł II był autorytetem moralnym. Rocznicę jego śmierci, 2 kwietnia, ponad połowa Polaków uznaje za najważniejszą datę w historii - podaje "Rzeczpospolita".

Kolejna propagandowa kościelna. Nie wierze 94 % rodaków. Mam dośc o Jana Pawła II bo on był zwykły człowiek, a nie autorytet. To kpina. Największa autorytet Polaków w historii to Maria Skłodowska - Curie. Kropka.


Papież i papiestwo - juzew - 26.03.2007

Stalin napisał(a):Największa autorytet Polaków w historii to Maria Skłodowska - Curie. Kropka.
a gówno prawda... :?


Papież i papiestwo - benman - 29.03.2007

to żeś podsumował Stalina, juzew...


Papież i papiestwo - konserwatysta_MW_ - 29.03.2007

Stalin napisał(a):Kolejna propagandowa kościelna. Nie wierze 94 % rodaków. Mam dośc o Jana Pawła II bo on był zwykły człowiek, a nie autorytet. To kpina. Największa autorytet Polaków w historii to Maria Skłodowska - Curie. Kropka.
A to już nie ten miły i (nie)zwykły człowiek z Gruzji jest Twoim autorytetem?
Gdzie się podziały te autorytety pokroju Bieruta, Towarzyszu?


Papież i papiestwo - avidal - 29.03.2007

W wyniku drobiazgowego śledztwa okazało się, że JPII za życia miał dar uzdrawiania z bezpłodności i choroby nowotworowej. Występowanie takich właśnie cudów udowodniono na podstawie zeznań świadków złożonych na potrzeby procesu beatyfikacyjnego. Koronnym świadkiem jest francuska zakonnica,u której nowotwór, prawdopodobnie złośliwy, ustąpił w niewyjaśniony sposób dzień po wizycie polskiego papieża.

Całe szczęście, że lecznicze zdolności papy były za jego życia nieznane.
Dopiero by pielgrzymki ciągnęły ze wszystkich stron świata w nadziei na uzdrawiający dotyk, lub błogosławieństwo. Portugalska Fatima i francuskie Lourdes zyskałyby konkurencję w postaci Watykanu.


Papież i papiestwo - mandor - 29.03.2007

juzew napisał(a):a gówno prawda...

Kopernik?


Papież i papiestwo - mandor - 29.03.2007

avidal napisał(a):Koronnym świadkiem jest francuska zakonnica,u której nowotwór, prawdopodobnie złośliwy, ustąpił w niewyjaśniony sposób dzień po wizycie polskiego papieża.

To w końcu w niewyjaśniony sposób, czy w za sprawą papieża? Bo widzę tu niekonsekwencję.
Przy okazji modlitwa do papieża, który nie został jeszcze uznany za boga, eee wróć... świętego to już jest bałwochwalstwo czy jeszcze nie?

Będzie taki film "Karol człowiek, który został bogiem"?, bo mi się wydaje, że to rozsądny tytuł na 3 część trylogii. Już wiem co teraz będzie leciało w tv zamiast Krzyżaków i Ogniem i mieczem przy okazji każdych świąt.


Papież i papiestwo - nechrist - 30.03.2007

mandor napisał(a):Kopernik?
masz na mysli tego Niemca? Oczko


Papież i papiestwo - dziki pies - 11.06.2007

Nieistnieje coś takiego jak "bezwzględny autorytet". Wszyscy wyżej wyminieni są tylko ludżmi, razem ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami. Autorytet zaś powinien byc skończoną doskonałością pod każdym względem. Tylko taki ktoś jest warty do naśladowania we wszystkim. Taki ideał jednak nieistnieje bo jest to niemożliwe. Można podziwiac u niektórych wibitnych ludzi pewne cechy, i na tym koniec. Tworzenie "bezwzględnego autorytetu" jest równie niedorzeczne jak wymyślanie boga na obraz i podobieństwo swoje, czyli tworzenie doskonalszej wersji samego siebie.


Papież i papiestwo - Roy Batty - 11.06.2007

to jest miłe w przestaniu bycia katolikiem. papież traci prawo pouczania mnie, ferowania moralnych ocen, sugerowania co powinienem robić, a czego nie...