Forum Ateista.pl
Rosja i inne cegły - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Polityka (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Rosja i inne cegły (/showthread.php?tid=12660)



RE: Rosja i inne cegły - Socjopapa - 13.02.2017

El Commediante napisał(a):
Żarłak napisał(a):
Wron NIEmiecki napisał(a): A nie przyszło wam do głowy, że Putin może konfrontacyjnie napuszczać Trumpa na Chiny?

To napisz w jaki sposób to robi? Donek, Wy za kitajca się weźcie to rozważę czy skasuje twoje taśmy...?

Znając Trumpa to wystarczy że powie "O, ale ty Donek jesteś mądry i przystojny".

Tymczasem Białoruś wyślizguje się z rosyjskiej strefy wpływów. Zauważył ktoś? Bo nasz rząd zapewne nie.

Nie, rząd sprzedał Łukaszence Biełsat za spocony uścisk ręki dla któregoś ZS (zajmujący stołek).


RE: Rosja i inne cegły - Gladiator - 13.02.2017

Polecam artykuł o ruskiej propagandzie bo taka zawsze istniała i istnieje tyle, że bez histerii, zestrzeliwania z artylerii próbnych balonów etecet.

Kto wygrał wybory prezydenckie w USA? – Władimir Putin. Kto stoi za wzrostem cen benzyny? – Rosja. Kto kryje się za zamachem w Istambule? – Kreml. Potęga Rosji jest niezmierzona. Rosja ma dostęp do wszystkich komputerów świata. Jest znowu światowym mocarstwem.

Lada moment moskiewskie dywizje ruszą z Krymu i po kilku dniach na warszawskiej Pradze załopoczą ruskie flagi. Prezydent Putin, nawet w najśmielszych marzeniach, nie przewidział takiego sukcesu.(...)



I jeszcze ze słów autora.

Moskwie zależy, by ludzie Zachodu żyli w strachu. Pokazuje, że jest wielkim mocarstwem, z którym należy się liczyć. By wywołać takie wrażenie, wysyła zdezelowany lotniskowiec na Morze Śródziemne, raz po raz zapowiada instalację mitycznych iskanderów w Kaliningradzie, maluje wizję nowej Jałty,(...)

Jeśli stosunki z Rosją będą przyzwoite na bazie pragmatyzmu, ruska propaganda nie będzie działać. Być może jednak strach podsycany przez ruską propagandę jest w Polsce wspomagany  z jakiś innych powodów.....


RE: Rosja i inne cegły - cobras - 13.02.2017

Warszawska gazeta? Srsly? Może jeszcze artykuły Astromarii wrzucaj, przecież to poziom niżej nawet niż Fakt czy SE. Szanujmy się.


RE: Rosja i inne cegły - lumberjack - 13.02.2017

Gladiator napisał(a): Moskwie zależy, by ludzie Zachodu żyli w strachu. Pokazuje, że jest wielkim mocarstwem, z którym należy się liczyć. By wywołać takie wrażenie, wysyła zdezelowany lotniskowiec na Morze Śródziemne, raz po raz zapowiada instalację mitycznych iskanderów w Kaliningradzie, maluje wizję nowej Jałty,(...)

Iskandery w Kaliningradzie nie są mityczne tylko realne i potwierdzone przez rosyjskie instytucje państwowe.

Cytat:Te pociski są skierowane głównie przeciwko obiektom obrony przeciwrakietowej, które zakłócają równowagę, a które zostaną wprowadzone w niedalekiej przyszłości” - powiedział Władimir Szamanow, szef Komitetu obrony Dumy Państwowego Rosji w wywiadzie dla programu "Wiesti w sobotę" rosyjskiej stacji RTR. Podkreślił również, że jest to system o wysokiej precyzji działania, a rozlokowanie go w Kaliningradzie jest „odpowiedzią na działania NATO.” Jeszcze w miniony poniedziałek Rosjanie przekonywali, że dyslokacja ta jest jedynie elementem ćwiczeń Zachodniego Okręgu Wojskowego, dziś zaś stanowią element polityki odstraszania.

Jeszcze dalej posuwa się szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, który oświadczył, że „w odróżnieniu od USA, rozlokowaliśmy wyrzutnie na naszym terytorium”. Podkreślił też, że amerykanie zwiększają środki finansowe na rozlokowywanie wojsk w pobliżu rosyjskich granic. - „Niebawem amerykańskie, jak mi się zdaje F-35 – najnowsze samoloty – będą wyposażone w nowoczesną wersję bomb jądrowych. Zostaną one rozlokowane na rosyjskich granicach. Bynajmniej nie na terytorium USA” – przekonuje Ławrow.

W tej argumentacji nie przeszkadza mu, że amerykańskie F-35 trafią do Europy prawdopodobnie dopiero za kilka lat, a proces modernizacji bomb jądrowych B-61 dopiero się rozpoczął. Natomiast rosyjskie Iskandery trafiły do Kaliningradu w ubiegłym tygodniu i w swoim zasięgu maja już m.in. Berlin.

http://www.defence24.pl/472956,iskandery-z-kaliningradu-celuja-w-redzikowo

Kwestią niewyjaśnioną jest tylko to czy są one już wyposażone w głowice nuklearne. Oficjalnie nikt się do niczego nie przyznaje. Wiadomo jednak, że transport takich głowic z Rosji do obwodu byłby kwestią tylko paru godzin. Nie wiem ile czasu zajęłoby uzbrojenie tych rakiet w głowice, ale pewnie też nie za długo.

Cytat:Jeśli stosunki z Rosją będą przyzwoite na bazie pragmatyzmu, ruska propaganda nie będzie działać. Być może jednak strach podsycany przez ruską propagandę jest w Polsce wspomagany  z jakiś innych powodów.....

Czy stosunki z Rosją były inne (lepsze) za KLD, ZChn, PC, AWS, SLD, PO? Nie ważne jaki by rząd nie był - ze strony Rosji nigdy nie można było liczyć na przyzwoite relacje na bazie pragmatyzmu. Rosja to stan umysłu. Pragmatyzm nie jest jego cechą.


RE: Rosja i inne cegły - exeter - 13.02.2017

Przytoczony przez Gladiatora artykuł jest dowodem na to, że lista putinowskich trolli nie kończy się na nim samym. Ruskich stać na liczniejszy komunik agentów. Jeśli terminy: "troll", albo "agent" są zbyt niegrzeczne, zadowolę się "żołnierzem rosyjskiej propagandy".

Już wielokrotnie było mówione, że nikt z forumowych userów nie jest rusofobem i nie pisze o Rosji i jej polityce z nienawiści. Ja też poznałem kilkoro Rosjan, niektórych z nich lubiłem. Cenię sobie rosyjską kulturę. Ale przecież nie mówimy o naszych uczuciach do Rosjan, tylko o naszej ocenie rosyjskiej polityki, a zwłaszcza rosyjskiej polityki imperialnej. Gdy Rosja wchodzi na drogę budowy Imperium, Polacy muszą walczyć o życie, i to jest Gladiatorku(jak to będzie po rosyjsku?) powód naszego niepokoju.

Dziś, tak samo jak w latach 30-tych XX wieku, jak po II WŚ, putinowska Rosja jest dla Polski śmiertelnym zagrożeniem. Jeśli nawet nie dla istnienia państwa, to na pewno dla jego niezależności. A Polacy nie chcą tak, jak w peerelu, być ruskimi marionetkami i godzić się z tym z obawy o życie.

Gladiator,


Skoro jesteś takim erudytą, powiedz z łaski swojej, jaki był udział Rosji Sowieckiej w doprowadzeniu do wybuchu II WŚ i jaka w zawiązku z tym odpowiedzialność ciąży na Rosji? Jeśli to wyjaśnisz, będziemy mogli ocenić, czy strach przed polityką Rosji ma uzasadnienie.


RE: Rosja i inne cegły - Gladiator - 14.02.2017

Lumberjack napisał

Cytat: Kwestią niewyjaśnioną jest tylko to czy są one już wyposażone w głowice nuklearne. Oficjalnie nikt się do niczego nie przyznaje. Wiadomo jednak, że transport takich głowic z Rosji do obwodu byłby kwestią tylko paru godzin. Nie wiem ile czasu zajęłoby uzbrojenie tych rakiet w głowice, ale pewnie też nie za długo.

Tu autor rzeczywiście nie ma racji, Iskandera są tam od dawna. To kwestia przesunięci sie NATO, co by tym fakcie  nie myśleć. Zresztą, kiedyś były wymierzone w nas Pershingi i Cruise, a teraz Iskandery. W ostatecznym efekcie odpalenia  skutek ten sam.... Stąd polska racja stanu jest zmniejszanie ryzyka ich odpalenia.

Cytat:Czy stosunki z Rosją były inne (lepsze) za KLD, ZChn, PC, AWS, SLD, PO? Nie ważne jaki by rząd nie był - ze strony Rosji nigdy nie można było liczyć na przyzwoite relacje na bazie pragmatyzmu. Rosja to stan umysłu. Pragmatyzm nie jest jego cechą.

O pragmatyzmie świadczy skuteczność polityki, a tej nie można Rosji odmówić. Jakoś Węgry potrafią grać na dwie strony co pokazuje Orban. Fakt, że sytuacja Polski jest znacznie trudniejsza od Węgier. Niemniej brak tu chyba woli działania polskich elit lub rozgrywanie ich jest zbyt mocne.  Nord Stream powstał i powstanie Nord Stream II bez względu na protesty. Mamy gazoport LNG w Świnoujściu, a gaz tam dostarczany zawsze będzie droższy od tego z Gazpromu. Tym bardziej, że Katar wykupił  19,5% akcji Rosnieftu, więc na lepsze ceny z Kataru liczyć nie można ... Tam Rosja i Katar mają wspólne interesy. Potrzebna  by była nasza decyzja wejścia w interesy rosyjsko - niemieckie (np podczepienie sie pod NS) którym i tak się przeciwstawić nie zdołamy.



Co do opisu dzialania ruskiej propagandy jedynie Lumberjack wskazał na słaby punkt opracowania autora, reszta  to tylko bicie piany nie na temat.  Pokazuje to jak w kwestii  Rosji królują emocjonalne medialne nagłówki , brak zaś sensowności.


RE: Rosja i inne cegły - zefciu - 14.02.2017

Gladiator napisał(a): O pragmatyzmie świadczy skuteczność polityki, a tej nie można Rosji odmówić
Bo co? Bo jak ktoś odmówi, to wyślecie trolli do zakrzyczenia? Nogi mu połamiecie? Oczywiście, że Rosji można, a nawet trzeba odmówić skuteczności polityki. W ostatnich latach oprócz obsadzenia Białego Domu swoim pożytecznym idiotą (czego się wypieracie) Rosja nie zrealizowała skutecznie żadnego strategicznego celu, a jej strefa wpływów nieustatnnie się kurczy.

Tzn. oczywiście wiem, co się stanie jak ktoś odmówi. Zignorujecie jego wypowiedź. Bo to jedyna strategia wobec faktów kłócących się z Waszymi teoriami.


RE: Rosja i inne cegły - pitbbpl - 14.02.2017

Rosja ma nową broń, pocisk hipersoniczny potrafiący złamać każdy obecny przeciwlotniczy system obronny jaki obecnie istnieje.

Uderzenie w zachodnie wybrzeże USA w ciągu 12 minut, UK - 13 minut.
Prędkość 7000km/s, głowica 40 Mega ton (2000 razy silniejsza niż bomba która spadła na Hiroszimę).
Rosjanie będą wymieniać stare pociski na nowe pomimo tego że nie podoba się to zachodowi. 

https://www.youtube.com/watch?v=E47Z029I104


RE: Rosja i inne cegły - lumberjack - 14.02.2017

Gladiator napisał(a): To kwestia przesunięci sie NATO, co by tym fakcie nie myśleć.

A czemu doszło do przesunięcia się NATO? Przecież to co się teraz dzieje jest pokłosiem rosyjskiego ataku na Ukrainę. Możesz napisać, że atak na Ukrainę jest wynikiem Majdanu inspirowanego przez Zachód. Ale do Majdanu by nie doszło gdyby ruskie marionetki kompetentnie zarządzały Ukrainą.

Cały bagaż problemów, z którymi mamy obecnie do czynienia jest efektem zaniedbań ze strony Rosji.

Gladiator napisał(a): W ostatecznym efekcie odpalenia skutek ten sam.... Stąd polska racja stanu jest zmniejszanie ryzyka ich odpalenia.

Ryzyko zmniejszymy jeśli będziemy bezbronni? Jak mamy zmniejszyć to ryzyko? Ofiarowując Polskę Putinowi?

Gladiator napisał(a): O pragmatyzmie świadczy skuteczność polityki, a tej nie można Rosji odmówić. Jakoś Węgry potrafią grać na dwie strony co pokazuje Orban. Fakt, że sytuacja Polski jest znacznie trudniejsza od Węgier.

Nie obchodzi mnie co robią Węgry. Znasz dobrze historię Polski? Znasz historię Rosji? Ja znam i widzę "dziwną" korelację, że kiedy Rosja była silna, to Polska miała przesrane; a kiedy Rosja była słaba, to Polska nabierała wiatru w żagle.

Gladiator napisał(a): Niemniej brak tu chyba woli działania polskich elit lub rozgrywanie ich jest zbyt mocne.

Ponawiam pytanie: Czy stosunki z Rosją były inne (lepsze) za KLD, ZChn, PC, AWS, SLD, PO?

Odnoszę wrażenie, że problem nie tkwi w polskich elitach, tylko w polityce Rosji, która ciągle ma nam za złe, że wolimy być w zgniłym Zachodzie niż trzymać sztamę z ruskimi "braćmi Słowianami". Foch Rosji trwa już ponad 25 lat i miewa nasilenia, które objawiają się tym czym się objawiają. I nic się nie zmieniło nawet kiedy rządzili przyjaźni Rosji postkomuniści z SLD.

Gladiator napisał(a): Nord Stream powstał i powstanie Nord Stream II bez względu na protesty. Mamy gazoport LNG w Świnoujściu, a gaz tam dostarczany zawsze będzie droższy od tego z Gazpromu.

Lepiej dopłacić więcej i się częściowo uniezależnić niż mieć tańszy rosyjski gaz, od którego bylibyśmy uzależnieni i odcięciem którego można by nas szantażować.

zefciu napisał(a): W ostatnich latach oprócz obsadzenia Białego Domu swoim pożytecznym idiotą (czego się wypieracie)

Nie wiem czy nie za szybko go skreśliłeś. Daj mu szansę, może się wyrobi.


RE: Rosja i inne cegły - zefciu - 15.02.2017

lumberjack napisał(a): Nie wiem czy nie za szybko go skreśliłeś. Daj mu szansę, może się wyrobi.
Nie rozumiem. Kogo skreśliłem? Cały czas nie wiem, jaki cel miał Kreml w obsadzeniu Białego Domu Trumpem. Liczę, że celem było po prostu osłabienie i ośmieszenie USA, bo jestem optymistą niepoprawnym. Natomiast w wypowiedzi powyższej chciałem tylko zwrócić uwagę, że jedynego swojego realnego sukcesu Kreml się wypiera. Chwali się natomiast sukcesami których nie ma (dobrze działająca gospodarka i wielkie zwycięstwa w Gruzji i na Ukrainie).


RE: Rosja i inne cegły - Dwa Litry Wody - 15.02.2017

Zefciu
Cytat:Cały czas nie wiem, jaki cel miał Kreml w obsadzeniu Białego Domu Trumpem.
A może Kreml jednak wcale nie chciał Trumpa w Białym Domu?


RE: Rosja i inne cegły - zefciu - 15.02.2017

Dwa Litry Wody napisał(a): A może Kreml jednak wcale nie chciał Trumpa w Białym Domu?
To też jest możliwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę jedną z czołowych obietnic Trumpa, jaką jest uruchomienie łupków. Właśnie ta obietnica najmniej mi pasuje do teorii Trump - człowiek Putina.

W takim układzie jednak pozostaje poprawić sąd "Kreml w ostatnich latach przeprowadził tylko jedną skuteczną operację polityczną" na "Kreml w ogóle niczego skutecznie nie przeprowadził". Sens całej wypowiedzi pozostaje Uśmiech


RE: Rosja i inne cegły - Sofeicz - 15.02.2017

Czegoś nie rozumiem - to amerykańskie  łupki były 'zamrożone"?

[Obrazek: oil-shale-prodoction-us-2015.jpg]


RE: Rosja i inne cegły - lumberjack - 15.02.2017

Sofeicz napisał(a): Czegoś nie rozumiem - to amerykańskie  łupki były 'zamrożone"?

Nie, ale ich wydobycie może być podwojone:

Cytat:Donald Trump podjął pierwszy krok w stronę zapowiadanej ekspansji amerykańskiego sektora energetycznego. Zapowiedział zielone światło dla budowy dwóch kontrowersyjnych i wstrzymanych przez prezydenta Obamę ropociągów Keystone XL i Dakota Access.

Jeśli będę zbudowane, mogą wspomóc podwojenie produkcji amerykańskiej ropy za 2-3 lata. Decyzja Trumpa jest pierwszym formalnym znakiem nadchodzącego boomu naftowo–gazowego. Ożywienie sektora jest już jednak widoczne od kilku miesięcy. I to za sprawą odwiertów, które wydawało się, że nie powrócą. Jesienią ubiegłego roku firmy eksploatujące złoża łupkowe zaczęły zwiększać produkcję uruchamiając istniejące i budując nowe odwierty. Stało się tak za sprawą zwyżki cen ropy naftowej, które osiągnęły poziom opłacalny dla wznowienia produkcji. Co oznacza, że kraje OPEC, z Arabią Saudyjską na czele, przegrały wojnę z łupkami.

http://forsal.pl/artykuly/1017373,usa-zaleje-swiat-ropa-z-lupkow-czeka-nas-rewolucja-na-tym-runku.html

zefciu napisał(a): Nie rozumiem. Kogo skreśliłem?

No Donalda.

zefciu napisał(a): Cały czas nie wiem, jaki cel miał Kreml w obsadzeniu Białego Domu Trumpem. Liczę, że celem było po prostu osłabienie i ośmieszenie USA, bo jestem optymistą niepoprawnym.

No ale skąd to wiesz? Za mało czasu rządzi. Popełnia różne gafy i głupoty, ale dopiero zobaczymy jaką będzie miał politykę względem Rosji. Możliwe, że nie będzie aż taki zły jak się wydaje. Żydomasoni sterujący potajemnie Ameryką raczej nie pozwolą mu być pożytecznym idiotą Język Oczko


RE: Rosja i inne cegły - Elis - 15.02.2017

Po prostu jesteś upartym osłem, albo ruskim trollem, o co innych oskarżasz.
Twierdzenie, że Kreml obsadził Biały Dom Trumpem nie zasługuje na inny komentarz, choć może powinnam napisać "komentasz".


RE: Rosja i inne cegły - zefciu - 15.02.2017

Elis napisał(a): nie zasługuje na inny komentarz
Oczywiście. Bowiem genetycznopatriotyczni nadludzie tacy jak Gladiator, Elis czy tomeh nie muszą się zniżać do udzielania jakichkolwiek odpowiedzi zwierzętom pokroju zefcia. Doskonale zdaję sobie z tego faktu sprawę.


RE: Rosja i inne cegły - Gladiator - 16.02.2017

Lumberjack napisał

Cytat:Ryzyko zmniejszymy jeśli będziemy bezbronni? Jak mamy zmniejszyć to ryzyko? Ofiarowując Polskę Putinowi?

Nie ofiarowując się za frico bycia pierwszą linią frontu. Działając dla zmniejszenia ryzyka. Głupia retoryka drażni Rosję, po co drażnić sie ze stanem umysłu?  Przecież to bezcelowe. Do tego zbrojenia jak najbardziej.

Cytat:Nie obchodzi mnie co robią Węgry. Znasz dobrze historię Polski? Znasz historię Rosji? Ja znam i widzę "dziwną" korelację, że kiedy Rosja była silna, to Polska miała przesrane; a kiedy Rosja była słaba, to Polska nabierała wiatru w żagle.

To źle, że  ciebie nie obchodzi ktoś, co potrafi zrobić coś więcej. Zawsze warto się przypatrzyć, spojrzeć na ręce, wyciagnąć wnioski. Przewagę należy niwelować zręcznością dyplomacji, nic więcej. Słowenia, Islandia, Finlandia ofiarowują się nie jako miejsce stoczenia wojny USA -  Rosja, lecz jako miejsce spotkania Trump - Putin. Polska najbardziej zainteresowana nie odpaleniem Iskanderów  nie zrobiła w tym kierunku nic.
Konwencjonalne siły Rosji są słabe, a terytorium ogromne i Chińczyków patrzących na Syberię sporo. Broń jądrowa jest kluczem.

Cytat:Ponawiam pytanie: Czy stosunki z Rosją były inne (lepsze) za KLD, ZChn, PC, AWS, SLD, PO?

Dlaczego miały by być lepsze, jakie były różnice w działaniu?
 
Cała nasza elita polityczna, łącznie z obecną wywodzi swoje poglądy z czasów ZSRR. Do dzisiaj wyobrażamy sobie w Polsce, że świat dzieli sie moskiewskich troli i wolny antyrosyjski świat. Jest to totalna bzdura królująca w naszym społeczeństwie, tudzież politykach. Plemienny podział na PiS i PO do którego każdy musi być zaszeregowany oraz widzieć tylko błędy przeciwnika, przekłada się na podobne pojęcia świata. Po odzyskaniu niepodległości, chęć odizolowania się od Rosji była równoznaczna z dążeniem do wymarzonego Zachodu. Tyle, że zostało to wykorzystane do zrobienia z Polski eksploatowanej półkolonii, oczywiście z gadżetami dla tubylców. Typowy zawsze ponoszony koszt zwrócenia się tylko w jedną stronę.

Podczas niedawnej wizyty w Polsce Merkelowa  wezwała do ambasady niemieckiej polską opozycje na konsultacje (czyt instrukcje), a miejsce spotkania jest ewenementem na skale światową. Ta nie miała wyjścia potulnie stawiła sie na wezwanie u chlebodawczyni, taki jest porządek rzeczy w Europie. Można uśmiechać do Niemiec  jak głupi do sera, co czyni opozycja lub robić srogie miny jak czyni to PiS. Nord Sream II i tak powstanie. Brak dywersyfikacji politycznej na wschód stawia nas w kiepskiej sytuacji. Przez wyżej wymienione rządy trwała określona polityka prozachodnia.
Z Brukseli (via Berlin) popłynęły po 2007 roku wezwania do unormowania stosunków Rosją. Rosyjska dyplomacja doskonale zdawała sobie sprawę ze źródeł polskiej odwilży i mogła stać twardo wiedząc, że musimy przyjąć wszystko co nam dadzą. Efekt? Gra na nosie w  sprawie katastrofy smoleńskiej.
Teraz kiedy Rosja jest (była) w tarapatach, ewentualna samodzielna inicjatywa Polski w kwestii odwilży wyglądałaby zupełnie inaczej. To się nazywa dyplomacja, a jest jak jest.

Bezprecedensowe poparcie Ukrainy, byle przeciw Rosji  doprowadziło polska politykę w ślepy zaułek, takie są skutki.


RE: Rosja i inne cegły - zefciu - 16.02.2017

Czyli jak można się było po Gladiatorze spodziewać. Żadnych konkretnych przykładów owej "skutecznej polityki" prowadzonej przez Rosję nie będzie. Wystarczy stwierdzić, że "nie można zaprzeczyć". I koniec. Nie można zaprzeczyć.

I tyle jest warta ta cała sączona przez usta Gladiatorów i pitów propaganda. Stwierdzenie explicite, że Rosja jest wielka, wspaniała, silna, bogata i skuteczna. Bez potwierdzenia tego jakimikolwiek argumentami (nie licząc "argumentów" rzędu "wychodzi nowa Łada").


RE: Rosja i inne cegły - Sofeicz - 16.02.2017

Żeby im przynajmniej dobrze płacili. A tak pewnie chłopaki się k.... za darmoszkę.


RE: Rosja i inne cegły - zefciu - 16.02.2017

Sofeicz napisał(a): Żeby im przynajmniej dobrze płacili. A tak pewnie chłopaki się k.... za darmoszkę.
No włąśnie nie wiem. Bo o ile pitbbru znany jest mi tylko jako ta ruska szczekaczka, którą obecnie jest, o tyle Gladiator to bardzo inteligentna i kiedyś porządna osoba. W złotej erze forum "katolik" był najrozsądniejszym i najinteligentniejszym członkiem obozu tradsów. Dodatkowo mam pewne osobiste powody, by go lubić. Gladiator był na moim ślubie, składał mi życzenia, z jego synem grywałem w Go.

Dlatego to co się porobiło z Gladiatorem budzi mój głęboki, osobisty sprzeciw, żal i wściekłość. Nie umiem sobie tego wyjaśnić i nie umiem sobie z tym poradzić.