Forum Ateista.pl
Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Filozofia i światopogląd (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ateizm - dyskusje ogólne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Wątek: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór (/showthread.php?tid=12885)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Ayla Mustafa - 24.12.2022

Hill napisał(a):
Jaques napisał(a): Ja to nazywam wprost (nie obraź się) egoizmem. Jeżeli myślisz o swojej przemianie duchowej czy innej. I jest to niestety propagowane, nie wiem czy świadomie, czy po prostu siłą rozpędu większości. Chodzi mi o to myślenie, jak JA dostanę się do nieba/zostanę zbawiony itp.


Nie o to chodzi. Chodzi o to, że rozwój duchowy prowadzi do przynoszenia "owoców ducha", a to przekłada się na relacje z innymi

Ja bym połączył wasze teksty. Uśmiech
O co mi chodzi?
Wolałbym mieć przy sobie człowieka, który latami czynił źle, ale się chwilę temu zmienił i stał się dobry, choć jeszcze żadnego dobrego uczynku nie uczynił, niż człowieka, który latami czynił dobrze, ale się chwilę temu zmienił i stał się zły, choć jeszcze żadnego złego uczynku nie uczynił. Na takiej samej zasadzie sensowne jest, dlaczego Jezus wpuściłby do siebie, do raju, pierwszego człowieka, a nie drugiego. To bardzo pragmatyczne i racjonalne podejście. Stąd najważniejszy jest rozwój duchowy, by już na zawsze stać się kimś, z kogo będą dobre owoce. Tak jest sensownie z punktu widzenia wieczności. W naszym doczesnym życiu przede wszystkim musimy się dobrze duchowo wyrzeźbić, a potem okrzepnąć w jak najlepszej rzeźbie, by potem być dobrym trybikiem niebios.
Tyle że jesteśmy w tym rzeźbieniu nie tylko odpowiedzialni za siebie, bo możemy też pomóc innym w rozwoju duchowym, a przecież każdy inny człowiek jest tak samo ważny, bo czuje.
Zatem najważniejszy jest rozwój duchowy, ale musimy w tym rozwoju pomagać sobie nawzajem we wspólnocie bez jakiegokolwiek egoizmu. Biorąc pod uwagę wieczność, trzeba bowiem się nastawiać najbardziej dalekosiężnie, jak się da na stworzenie systemu, który się nigdy nie zawali. Bezpieczeństwo przede wszystkim, żeby wszystko zawsze dobrze trwało. A najbezpieczniej jest, gdy ma się wokół istoty ogromnie rozwinięte duchowo, wiernie podporządkowane dobremu zwierzchnictwu i o dobrym nastawieniu moralnym.


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Hill - 25.12.2022

@MustafaMond o to chodzi, Biblia mówi, że "owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, powściągliwość. Przy takich cechach nie potrzeba Prawa", więc jeśli ktoś na taki rozwój stawia, to siłą rzeczy przekłada się to na relacje z innymi ludźmi.

Zauważyłam, że jak się mówi wśród chrześcijan o rozwoju duchowym, to następuje jakiś sprzeciw, że w wierze nie o to chodzi, że to egoizm i pojawia się takie jakby myślenie cierpiętnicze, być może na skutek ogólnego propagowania cierpiętnictwa w chrześcijaństwie. Ja to widzę jednak inaczej, wiara ma być tym co sprawia, że człowiek zaczyna promienieć, rozwija się wewnętrznie, staje się bardziej wolny, szczęśliwy, kochający i wtedy rosiewa tą radość wokół, staje się lepszy dla innych ludzi, ma większą motywację do pracy nad sobą. Jeśli człowiek nie ma poukładanego swojego życia wewnętrznego, to nie będzie stawał się lepszy dla innych, będzie po prostu skupiał się na swoim cierpieniu.


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - freeman - 25.12.2022

Zgadza się. Dla wielu nominalnych ( w tym niekiedy bardzo religijnych) chrześcijan clue ich wiary zdaje się zawierać w „ bądź miłościw mnie grzeszemu". Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa nie mają praktycznie żadnego przełożenia na ich życie, a właśnie to one są podstawą doświadczania duchowego rozwoju.


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Osiris - 26.12.2022

freeman napisał(a): Zgadza się. Dla wielu nominalnych ( w tym niekiedy bardzo religijnych) chrześcijan clue ich wiary zdaje się zawierać w „ bądź miłościw mnie grzeszemu". Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa nie mają praktycznie żadnego przełożenia na ich życie, a właśnie to one są podstawą doświadczania duchowego rozwoju.
Ja bym poszedł jeszcze dalej. Nie widziałem ani nie spotkałem żadnego chrześcijanina, który by przedkładał Chrystusowe przykazanie miłości ponad dobra doczesne, własne egoistyczne pragnienia i ambicje czy uciechy (nie twierdzę, że takich nie ma). Ludzie zachowują się po prostu tak, jakby Jezusa nigdy nie było a przypominają sobie o nim na godzinę w niedzielę.


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Teista - 26.12.2022

Osiris napisał(a):
freeman napisał(a): Zgadza się. Dla wielu nominalnych ( w tym niekiedy bardzo religijnych) chrześcijan clue ich wiary zdaje się zawierać w „ bądź miłościw mnie grzeszemu". Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa nie mają praktycznie żadnego przełożenia na ich życie, a właśnie to one są podstawą doświadczania duchowego rozwoju.
Ja bym poszedł jeszcze dalej. Nie widziałem ani nie spotkałem żadnego chrześcijanina, który by przedkładał Chrystusowe przykazanie miłości ponad dobra doczesne, własne egoistyczne pragnienia i ambicje czy uciechy (nie twierdzę, że takich nie ma). Ludzie zachowują się po prostu tak, jakby Jezusa nigdy nie było a przypominają sobie o nim na godzinę w niedzielę.
Bo był tylko jeden chrześcijanin, i On umarł na krzyżu.  Smutny


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Jaques - 26.12.2022

Duchowość, o której piszecie, to według mnie wynik naszego słabego rozumienia. Albo mówiąc dokładniej, to spuścizna myślenia i interpretacji ludzi sprzed 2 tys. lat, przez wieki pielegnowanej tradycji, którą przesiąkliśmy od dziecka. Nauka boska i poziom tamtych ludzi są różne i mimo wielu starań zawsze pojawią się pewne rozbieżności w rozumieniu. Rolą człowieka w miarę rozwoju nauki jest dochodzenie do prawdy. 

Zacznijmy od tego: "Bóg jest Duchem" Tu pojawia się słowo "duchowość". Tak zwraca się Jezus do Samarytanki. Co to znaczy? Ile z tego rozumiemy, a jak moglibyśmy to wytłumaczyć przy dzisiejszym stanie wiedzy?


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Hill - 27.12.2022

freeman napisał(a): Zgadza się. Dla wielu nominalnych ( w tym niekiedy bardzo religijnych) chrześcijan clue ich wiary zdaje się zawierać w „ bądź miłościw mnie grzeszemu". Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa nie mają praktycznie żadnego przełożenia na ich życie, a właśnie to one są podstawą doświadczania duchowego rozwoju.


Biblia stawia pewien warunek "musisz się narodzić na nowo", ja to rozumiem jako doświadczenie duchowego odrodzenia, doświadczenie religijne o którym mówią ludzie z różnych religii na całym świecie, które to potrafi wpłynąć na zmianę myślenia i inne podejście do życia, no i przede wszystkim sprawia, że człowiek ma potrzebę by rozwijać się duchowo/etycznie, przychodzi to jakby naturalnie.
Pozostała większość to ludzie, którzy po prostu zostali wychowani w religii chrześcijańskiej, wyuczeniu praktyk religijnych, ale bez zrozumienia głównego przesłania mówiącego o miłości i bez chęci wprowadzania go w życie.


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Jaques - 27.12.2022

Hill, ja tak ogólnie zgadzam się z tym, co piszesz nt. relacji międzyludzkich, podejściu do religii i Boga i ogólnym pozytywnym podejściem do świata. Zwracam jednak uwagę na bazę pojęciową i język, którym posługują się ludzie.

Wiele z tych pojęć (jak wspomniana już duchowość) jest przestarzała. Jeżeli piszesz o rozwoju etycznym to już co innego, bo to jest współczesny język. Oczywiście, to nie zawiera całości tego, co chciałabyś wyrazić. Daje to powód do poszukiwań:

"Bóg jest duchem, potrzeba więc by jego czciciele oddawali mu cześć w duchu i prawdzie" - ani nie na górze, gdzie Samarytanie mieli swoją świątynię, ani nie w Świątyni Jerozolimskiej. To są słowa Jezusa. A zatem gdzie i o co chodzi? Skoro tamte świątynie były nieodpowiednie, to czemu nasze kościoły miałyby być? Jan zaś pisze: "Na początku było słowo i słowo było u Boga i Bogiem było słowo". Duch to archaiczne określenie świadomości/umysłu/koncepcji/idei, a słowo to określenie tekstu/zdań/mądrości/koncepcji.


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - freeman - 27.12.2022

Hill napisał(a): Biblia stawia pewien warunek "musisz się narodzić na nowo", ja to rozumiem jako doświadczenie duchowego odrodzenia, doświadczenie religijne o którym mówią ludzie z różnych religii na całym świecie, które to potrafi wpłynąć na zmianę myślenia i inne podejście do życia, no i przede wszystkim sprawia, że człowiek ma potrzebę by rozwijać się duchowo/etycznie, przychodzi to jakby naturalnie.

Zwróć jednak uwagę na to, że w Biblii nie ma choćby najmniejszej sugestii by prawdziwe odrodzenie mogło dokonać się bez udziału osobowego Słowa Bożego. A skoro tak, to nie można stawiać na równi odrodzeń z dowolnej religii, nawet jeśli na pierwszy rzut oka przynosiłyby one podobne rezultaty.
Jeśli dwoje ludzi będzie posiadało podobny system etyczny, jednak nie będą wierzyć  w tego samego mesjasza, to nie będzie pomiędzy nimi porozumienia w duchu.


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Hill - 27.12.2022

freeman napisał(a): Zwróć jednak uwagę na to, że w Biblii nie ma choćby najmniejszej sugestii by prawdziwe odrodzenie mogło dokonać się bez udziału osobowego Słowa Bożego. A skoro tak, to nie można stawiać na równi odrodzeń z dowolnej religii, nawet jeśli na pierwszy rzut oka przynosiłyby one podobne rezultaty.
Jeśli dwoje ludzi będzie posiadało podobny system etyczny, jednak nie będą wierzyć  w tego samego mesjasza, to nie będzie pomiędzy nimi porozumienia w duchu.


Ale Mesjasz uczył ludzi modlić się do Boga Ojca, a nie do siebie, a Bóg jest wszędzie  Oczko


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - freeman - 27.12.2022

Tylko że aby mieć prawo zwracania się do Boga jako Ojca trzeba najpierw stać się dzieckiem bożym, a to dzieje się wyłącznie poprzez przyjęcie w wierze Słowa -Chrystusa, w którym każdy człowiek może zostać usynowiony. Nie ma innej drogi.


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Hill - 28.12.2022

freeman napisał(a): Tylko że aby mieć prawo zwracania się do Boga jako Ojca trzeba najpierw stać się dzieckiem bożym, a to dzieje się wyłącznie poprzez przyjęcie w wierze Słowa -Chrystusa, w którym każdy człowiek może zostać usynowiony. Nie ma innej drogi.

Nie ma takiego warunku w Biblii, ludzie mieli się modlić do Boga Ojca na luzie, miała to być relacja osobista, to była zmiana nauczania o Bogu w stosunku do tego jak wyglądała ta relacja z Bogiem w judaiźmie, bo była mocno oziębła i zdystansowana, bardziej jak do Surowego Sędziego.


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - freeman - 28.12.2022

Ponieważ jesteśmy w wątku poświęconym przerażającym cytatom biblijnym, oto jeden z nich Oczko:

Cytat:Wszystkim tym jednak, którzy je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego - którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.



RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Hill - 29.12.2022

freeman napisał(a): Zwróć jednak uwagę na to, że w Biblii nie ma choćby najmniejszej sugestii by prawdziwe odrodzenie mogło dokonać się bez udziału osobowego Słowa Bożego.


Osobowe Słowo Boże może oddziaływać na naszą duchowość i mieć działanie uniwersalne, niekoniecznie poprzez rozumowe poznanie


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - freeman - 29.12.2022

Czy możesz wyjaśnić, jak to się konkretnie ma do kwestii duchowego odrodzenia i dziecięctwa Bożego?


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Hill - 29.12.2022

freeman napisał(a): Czy możesz wyjaśnić, jak to się konkretnie ma do kwestii duchowego odrodzenia i dziecięctwa Bożego?


Tak, że może działać na całym świecie, we wszystkich religiach  Uśmiech


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - freeman - 29.12.2022

No chyba po to Jezus nakazal głosić Ewangelię wszystkim narodom na świadectwo prawdzie. Gdyby nie chodziło o coś uniwersalnego, nie miałoby to sensu Uśmiech


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Sofeicz - 29.12.2022

freeman napisał(a): No chyba po to Jezus nakazal głosić Ewangelię wszystkim narodom ...

Jezus, o ile mi wiadomo, kręcił się w życiu w promieniu nie większym niż 50 kilometrów, więc o istnieniu innych narodów miał blade pojęcie.
Dopiero Szaweł wyprowadził tę herezję żydowską na międzynarodowe wody.


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Hill - 30.12.2022

freeman napisał(a): No chyba po to Jezus nakazal głosić Ewangelię wszystkim narodom na świadectwo prawdzie. Gdyby nie chodziło o coś uniwersalnego, nie miałoby to sensu Uśmiech


Tak, ale Ewangelia to bardziej informacja mówiąca o sprawach duchowych, ale nie jest konieczne czytanie Ewangelii, żeby doświadczyć duchowego odrodzenia i wewnętrznej przemiany. Ewangelia ogólnie nawiązuje do wiary w Boga, Jezus uczył modlić się do Boga, Jego wskazówki miały być drogą do Boga, ale zauważ, że nigdzie nie kazał modlić się do siebie. 
Żeby coś było prawdą, musi mieć przełożenie na realną rzeczywistość, a w niej ludzie doświadczają odrodzenia i przemiany we wszystkich kulturach ( i chrześcijanie nie są tu lepsi Oczko ), a po drugie mnóstwo chrześcijan wychowanych w kulturze chrześcijańskiej, znających Ewangelię, nie doświadcza takiej przemiany i jak widzisz samo rozumowe poznanie Ewangelii nic tu nie daje


RE: Przerażające Cytaty Biblijne - zbiór - Jaques - 30.12.2022

Hill napisał(a):
freeman napisał(a): No chyba po to Jezus nakazal głosić Ewangelię wszystkim narodom na świadectwo prawdzie. Gdyby nie chodziło o coś uniwersalnego, nie miałoby to sensu Uśmiech

Tak, ale Ewangelia to bardziej informacja mówiąca o sprawach duchowych, ale nie jest konieczne czytanie Ewangelii, żeby doświadczyć duchowego odrodzenia i wewnętrznej przemiany. Ewangelia ogólnie nawiązuje do wiary w Boga, Jezus uczył modlić się do Boga, Jego wskazówki miały być drogą do Boga, ale zauważ, że nigdzie nie kazał modlić się do siebie. 

Mnie też się wydaje, że przesłanie miłości jest obecne w różnych religiach.

Odnośnie do kogo się modlimy, czy do Boga Ojca czy do Jezusa - to ta sama osoba, więc nie ma sensu podkreślać, że do Ojca.