Forum Ateista.pl
Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Nauka (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Nauki przyrodnicze (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Wątek: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? (/showthread.php?tid=13625)

Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - Adakla - 25.01.2018

Dziesiątki i setki milionów lat temu istniał świat roślin i zwierząt. Nie było w nim jeszcze człowieka, czyli - idąc tropem Biblii - sprawcy zakłócenia harmonii w świecie. Jak wtedy wyglądał świat ? Panowała harmonia ? Stworzenie było dobre ? Niestety nie ! Powiem tak: świat był przerażający, bowiem wśród ówczesnych stworzeń toczyła się walka o przetrwanie o wiele bardziej brutalna niż w obecnym świecie zwierzęcym. W tamtym okresie istniało wiele zwierząt wyspecjalizowanych w brutalnym zabijaniu (przykładem są wszystkie dinozaury z rodziny raptorów). Dzisiejsze drapieżniki to "niewinne urwisy" w porównaniu z drapieżnikami sprzed wielu milionów lat. W tym momencie nasuwa się pytanie: kto odpowiada za taki charakter (naturę) zwierząt prehistorycznych ? Kto odpowiada za nadanie raptorom budowy anatomicznej okrutnego zabójcy (np. zębów i pazurów przystosowanych wyłącznie do rozszarpywania innych zwierząt) ? Kto stworzył te dinozaury przypominające maszyny do zabijania ? W Biblii jest napisane, że Bóg tworząc świat widział, że to, co stworzył było dobre. Biblia też podaje, że grzech jednego człowieka (Adama i Ewy) zniszczył harmonię panującą w świecie. Zwierzęta odtąd stały się nieufne i wrogo nastawione w stosunku do siebie i człowieka. Lew nie żył już w przyjaźni z barankiem, tylko go pożerał (co prawda w przyszłości ma ich na nowo pogodzić Syn Boży). Teraz pytanie najważniejsze: czy na pewno człowiek jest winny zniszczenia harmonii w świecie ? A może nigdy jej nie było, nawet wtedy, gdy nie istniał jeszcze człowiek ?

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - ZaKotem - 25.01.2018

Adakla napisał(a): Dziesiątki i setki milionów lat temu istniał świat roślin i zwierząt. Nie było w nim jeszcze człowieka, czyli - idąc tropem Biblii - sprawcy zakłócenia harmonii w świecie. Jak wtedy wyglądał świat ? Panowała harmonia ? Stworzenie było dobre ? Niestety nie ! Powiem tak: świat był przerażający, bowiem wśród ówczesnych stworzeń toczyła się walka o przetrwanie o wiele bardziej brutalna niż w obecnym świecie zwierzęcym. W tamtym okresie istniało wiele zwierząt wyspecjalizowanych w brutalnym zabijaniu (przykładem są wszystkie dinozaury z rodziny raptorów). Dzisiejsze drapieżniki to "niewinne urwisy" w porównaniu z drapieżnikami sprzed wielu milionów lat.
No tak, tym właśnie jest drapieżnik - zwierzęciem dostosowanym do zabijania i zjadania innych zwierząt. Tym jest bocian, jeż i biedronka. Na podstawie jakich danych - bo przecież danych, na pewno, a nie np. stereotypów z bajek dla dzieci - wysnuwasz wniosek, że wyżej wymienione zwierzęta są jakoś mniej brutalne w zdobywaniu pokarmu, niż raptory?

Cytat:W tym momencie nasuwa się pytanie: kto odpowiada za taki charakter (naturę) zwierząt prehistorycznych ? Kto odpowiada za nadanie raptorom budowy anatomicznej okrutnego zabójcy (np. zębów i pazurów przystosowanych wyłącznie do rozszarpywania innych zwierząt) ? Kto stworzył te dinozaury przypominające maszyny do zabijania ?
No widzisz, a mnie takie pytanie w ogóle się nie nasuwa. Pewnie dlatego, że jestem ateistą, dlatego nie zakładam, że za wszystkim ktoś stoi. Ale skoro ci się nasunęło, to pewnie razem z odpowiedzią, tego typu pytania tak jakoś mają.

Cytat: W Biblii jest napisane, że Bóg tworząc świat widział, że to, co stworzył było dobre. Biblia też podaje, że grzech jednego człowieka (Adama i Ewy) zniszczył harmonię panującą w świecie. Zwierzęta odtąd stały się nieufne i wrogo nastawione w stosunku do siebie i człowieka.
Bardzo przepraszam, nie mogę znaleźć tego fragmentu w micie o stworzeniu świata, a całej Biblii nie będę przecież przeszukiwał. Mógłbyś wskazać, w którym miejscu tak jest napisane?

Cytat:Lew nie żył już w przyjaźni z barankiem, tylko go pożerał (co prawda w przyszłości ma ich na nowo pogodzić Syn Boży). Teraz pytanie najważniejsze: czy na pewno człowiek jest winny zniszczenia harmonii w świecie ? A może nigdy jej nie było, nawet wtedy, gdy nie istniał jeszcze człowiek ?
A może, wyobraźmy sobie taki cud, Ziemia jest kształtem podobna do kuli? Jakich to jeszcze przewrotow w naszym swiatopoglądzie dokonasz?

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - zefciu - 25.01.2018

ZaKotem napisał(a): Bardzo przepraszam, nie mogę znaleźć tego fragmentu w micie o stworzeniu świata, a całej Biblii nie będę przecież przeszukiwał. Mógłbyś wskazać, w którym miejscu tak jest napisane
Narracja biblijna jest taka: ludzie w Edenie dostają do jedzenia nasiona, a zwierzęta trawę. Następnie mamy wygnanie ludzi z Edenu – ziemia jest przeklęta i rodzi cierń i osty. Potem mamy potop, a po potopie – Bóg rzuca strach przed człowiekiem na całe stworzenie, które ma mu służyć za pokarm. Choć już wcześniej Abel pasie owce i składa baranka w ofierze.

To że fakt iż zwierzęta są wrogie wobec człowieka od czasu grzechu pierworodnego to dosyć powszechna interpretacja patrystyczna. Choć rzeczywiście – nie jest ta teza wypisana w Biblii explicite.

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - Sofeicz - 25.01.2018

Kolejne zasadnicze pytanie do Adakli - o co chodzi?
O wygłaszanie poetyckich banałów?

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - Adakla - 28.01.2018

zefciu napisał(a):
ZaKotem napisał(a): Bardzo przepraszam, nie mogę znaleźć tego fragmentu w micie o stworzeniu świata,  a całej Biblii nie będę przecież przeszukiwał. Mógłbyś wskazać,  w którym miejscu tak jest napisane
Narracja biblijna jest taka: ludzie w Edenie dostają do jedzenia nasiona, a zwierzęta trawę. Następnie mamy wygnanie ludzi z Edenu – ziemia jest przeklęta i rodzi cierń i osty. Potem mamy potop, a po potopie – Bóg rzuca strach przed człowiekiem na całe stworzenie, które ma mu służyć za pokarm. Choć już wcześniej Abel pasie owce i składa baranka w ofierze.

To że fakt iż zwierzęta są wrogie wobec człowieka od czasu grzechu pierworodnego to dosyć powszechna interpretacja patrystyczna. Choć rzeczywiście – nie jest ta teza wypisana w Biblii explicite.

Powiesz, jakie nasiona i skąd te nasiona ? Duży uśmiech 

Może umieściłbyś w czasie owy Eden ? Oczywiście biorąc pod uwagę teorię ewolucji, bo przecież nauka i wiara się nie wykluczają.  Duży uśmiech Słucham, kiedy był Eden ?

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - Lejzi - 28.02.2018

Moim zdaniem grzech pierworodny zaburzył harmonie między mężczyzną , a kobietą.. wywarł piętno . A wizja Edenu i szacunku do zwierzęcia ... no właśnie a Abel i baranem w ofierze.... wiele jest takich sprzeczności ?!

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - kmat - 28.02.2018

O co do adakli nędzy chodzi w tym temacie?

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - Quinque - 28.02.2018

Ale co to ma wspólnego z grzechem pierworodnym?

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - ZaKotem - 28.02.2018

Rodica napisał(a): To, że jest to wymysł nieudolnych facetów o czarno- białym sposobie postrzegania rzeczywistości.

Dzięki tej deklaracji juz wiemy na pewno, że Rodica jest facetem.

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - Quinque - 28.02.2018

Rodica, ja bym na twoim miejscu się tak nie cieszył. Właśnie przez opis z księgi rodzaju rola kobiety w społeczeństwach żydowskich byl umniejszana. Np. Faryzeusze nie mogli patrzeć na cudzoziemki. kobiety do dziś nie mogą czynić posługi kapłańskiej itd. Ponieważ ich natura jest łatwowierna itp

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - ZaKotem - 01.03.2018

No, tylko że z Księgi Rodzaju wynika, że człowiek jest łatwowierny niezależnie od pci.

«Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem»
«Wąż mnie zwiódł i zjadłam»

Czyli, z powiastki wychodzi na to, że mężczyzna jest głupszy od kobiety, chociaż kobieta jest głupsza od węża.

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - freeman - 01.03.2018

A pojęcie "rżnięcia głupa" w celu wykpienia się od winy i  przerzucenia jej na kogoś innego (w tym przypadku raczej na Boga) chyba jest Tobie znane?

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - Quinque - 01.03.2018

Błąd, Ewa nie była głupia. Chciała być taka jak jej stwórca. Dlatego dała zmanipulować się wężowi, który był przebiegły

Owszem z KS. Rodzaju wynika że czloweik z natury jest łatwowierny. Ale czy miało to znaczenie dla żydów? Nie sądzę

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - gąska9999 - 11.06.2018

A ja mam taki problem, że Adam i Ewa nie mogli być nieśmiertelni w Raju przed zerwaniem jabłka-kary-jaką-karą-może-ukarać-normalne-dziecko-chora-psychicznie-matka-która-uczy-dziecko-ja-tu-rządzę!.
Bóg który nie byłby obłąkany i chory psychicznie nauczył by dziecko "nie musisz mnie słuchać jak coś głupiego powiem, jak będę w złym humorze i będę się do ciebie przypierdalać, jak będziesz rozumiał że to co mówię nie ma sensu bo nie jestem komputerem i czasem mówię bez sensu."

Bo oni mogli mieć tylko ciała, które by się nie starzały, takie odpowiadające np. warunkom biologicznym zdrowych ludzi w wieku 20 lat współcześnie oraz jakieś moduły medyczne nisko i wysokopoziomowe ( w sensie jak te moduły byłyby zaimplementowane w ciele człowieka, np.dodatkowy specjalny organ jak wątroba  do zwalczania chorób i napraw organizmu zamiast lekarza, może coś na poziomie DNA, a może na poziomie programu komputerowego , który jakoś na jakimś medium jest podpięty do tego DNA i który steruje biologicznymi komórkami mówiąc im jak się namnażać -  jak z zarodka człowieka ma wyrastać 5 palców u ręki a nie 6. - chodzi mi o to, że nie ten program od ewolucji który jest wbudowany w człowieka ale jakiś program zewnętrzny opracowany przez programistów, specjalistów od komórek biologicznych i lekarzy który umiał by mówić/do wysyłać im polecenie do komórek biologicznych, jak się mają namnażać i jaką tkankę budować kość, żyły, mięśnie, skórę żeby w ten sposób odrosła amputowana kończyna, albo żeby usunąć raka i przyczynę powodującą namnażanie się komórek rakowych, albo żeby zrobić blokadę system wykrywania i niszczenia pojedynczych komórek rakowych ) odpowiadające za zwalczanie dużej ilości chorób bez pomocy lekarza ale nie wszystkich, za odrastanie rąk i nóg oraz za wymianę zębów raz na 15 lat.
Chodzi, o to, że Ewę i Adama można byłoby przemielić przez przemysłową maszynkę do mięsa, jakie są we współczesnych zakładach mięsnych i wtedy z ich ciał nic by nie zostało.
Wtedy dusze Adama i Ewy musiałyby w kapliczce poprosić o nowe ciała.
Więc ta nieśmiertelność to nie tak do końca i na 100%.

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - Vanat - 11.06.2018

Mnie nurtuje inne pytanie: czy naprawdę świat jest pełen idiotów, którzy nie rozumieją, że księgi religijne są metaforami i nie można ich czytać dosłownie, bo wtedy tracą sens?
Dosłowne czytanie ksiąg religijnych jest szydzeniem z ich głębi i deptaniem duchowego (bo przecież nie naukowego) dorobku ludzkości.

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - Quinque - 11.06.2018

Vanat napisał(a):, bo wtedy tracą sens?

Co masz na myśli? Mógłbyś to rozwinąć?

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - Osiris - 11.06.2018

Vanat napisał(a): Mnie nurtuje inne pytanie: czy naprawdę świat jest pełen idiotów, którzy nie rozumieją, że księgi religijne są metaforami i nie można ich czytać dosłownie, bo wtedy tracą sens?
Dosłowne czytanie ksiąg religijnych jest szydzeniem z ich głębi i deptaniem duchowego (bo przecież nie naukowego) dorobku ludzkości.

Trudno ocenić duchowy dorobek ludzkości ksiąg religijnych - dorobek sugeruje raczej pozytywny wpływ ksiąg religijnych, jakby nie było negatywów. A metaforyczność danej księgi nie była taka oczywista dla wierzących w wiekach poprzednich. No i sama metaforyczność nie odnosi się do całego tekstu (np. w Biblii objawienie Dekalogu przez Boga czy życie i zmartwychwstanie Jezusa). W końcu jeśli nie ma zgodności co do interpretacji to gdzie wtedy znajdziemy sens?

RE: Czy poprzez grzech pierworodny człowiek zaburzył harmonię w świecie ? - Vanat - 11.06.2018

Quinque napisał(a):
Vanat napisał(a):, bo wtedy tracą sens?
Co masz na myśli? Mógłbyś to rozwinąć?
Mógłbym. Jeśli ktoś z bajki o czerwonym kapturku zrozumiał tylko tyle, że wilki gadają ludzkim głosem, a zjedzone przez wilka dziecko można żywe wyciągnąć z brzucha bestii, to znaczy że nic z niej nie zrozumiał. Tak rozumiana bajka o czerwonym kapturku traci sens.