Forum Ateista.pl
Twórczość gąski - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Filozofia i światopogląd (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Ateizm - dyskusje ogólne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Wątek: Twórczość gąski (/showthread.php?tid=13917)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - Iselin - 14.11.2014

Psychologia diachroniczna Oczko

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - yuugen - 14.11.2014

Łoś napisał(a):A źródłem ich... wiara religijna. Ja się boję ludzi religijnych.

Tak, ale jeśli mamy rozciągać egzotyczne poglądy odłamu na całość chrześcijaństwa / religii abrahamowych / ludzkości / czy czego tam, to ja się poddaję. Aż tak abstrakcyjnie nie myślę albo muszę zmienić towar.

Cytat:Zgadzam się. Jestem w stanie zrozumieć mechanizm Azteków, Chrześcijan, jak i fanatyków z Państwa Islamskiego.

Zakładasz, że się oburzyłem krucjatami dziecięcymi. Natomiast ja podałem to jako skrajny przykład, do czego może prowadzić religia. Oburzenie, to już Twój dodatek Oczko

No dobra, mój dodatek.

Cytat:O wyprawach ludowych nie dyskutowaliśmy,

Wątek ewoluuje :p

Cytat:Natomiast myślę, że dodatkowo wykorzystywano to politycznie aby pokazać jaka silna wiara i jaka słuszna sprawa te krucjaty.

A ja myślę, że politycznie to zostało rozegrane tak, że miejsca, z których ówczesna biedota i żuleria wyruszyła zbawiać Saracenów odetchnęły z ulgą...

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - Łoś - 15.11.2014

yuugen napisał(a):Tak, ale jeśli mamy rozciągać egzotyczne poglądy odłamu na całość chrześcijaństwa / religii abrahamowych / ludzkości / czy czego tam, to ja się poddaję. Aż tak abstrakcyjnie nie myślę albo muszę zmienić towar.
Staram się patrzeć na wszelkie wierzenia religijne w sposób całościowy, jako niewierzącemu, jest mi być może łatwiej, niż wierzącemu (który co do zasady, swoje wierzenia uważa za słuszne). Niemniej jednak to co dzisiaj jest egzotyczne dla dominującego nurtu (powiedzmy KK), to wcześniej takie nie było i w przyszłości również być nie musi.
Spójrzmy na Państwo Islamskie - Kalifat. Powtórka z historii z możliwościami XXIw. Kiedy będziemy uznawali to za egzotyczne poglądy odłamu, a kiedy za właściwy nurt? Czy wahhabizm to egzotyczny pogląd odłamu, czy właściwa wiara, jak twierdzą sami fundamentaliści?

Cytat:No dobra, mój dodatek.
Dziękuję za uwzględnienie mojego spostrzeżenia Uśmiech

Cytat:Wątek ewoluuje :p
Oczko

Cytat:A ja myślę, że politycznie to zostało rozegrane tak, że miejsca, z których ówczesna biedota i żuleria wyruszyła zbawiać Saracenów odetchnęły z ulgą...
Całkiem możliwe, że nasze dwie diagnozy są trafne Oczko

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - gekonex - 25.12.2014

Czyli podsumowując KK zabijał ludzi o odmiennych poglądach i czarownice ,ale robił to w mniejszym stopniu niż protestanci. Bruno mógł spłonąć jako potencjalnie niebezpieczny heretyk. Jedyną bezpieczną drogą nie powodującą ofiar była droga KK? Summis desiderantes affectibus jest bez znaczenia. Istnienie indeksu ksiąg zakazanych i działalność ŚI z nim związana jest nie ważna. Prześladowanie naukowców też nic nie znaczy? Choć faktem jest ,że palenie naukowców jest trochę wyolbrzymione to jakakolwiek ingerencja KK w ich prace jest godna pogardy. Jak widać niektórzy mają duży problem z nietolerancją wśród protestantów ale ich katolicka jest ok. Nie należy popadać w paranoję ,ale ograniczane roli KK do kilku przypadków(jakby kilka przypadkowych nadużyć było ok) jest w mojej opinii pogardą dla poszkodowanych i sianiem jakiegoś nowego rodzaju propagandy. Dziękujmy wiec KK za jego dobroć i nieomylność ,a każdy kto poda je w wątpliwość to komuch i tfu antyklerykał.

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - CUBE999 - 14.01.2015

Pytanie równie manipulacyjne, jak pytanie: "Czy ofiary pedofilii za czasów judaizmu poszły do nieba?"

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - Łoś - 14.01.2015

CUBE999 napisał(a):Pytanie równie manipulacyjne, jak pytanie: "Czy ofiary pedofilii za czasów judaizmu poszły do nieba?"
Na czym polega dana manipulacja?

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - CUBE999 - 14.01.2015

Łoś napisał(a):Na czym polega dana manipulacja?

Zestawienie Inkwizycji i palenia na stosie przy okazji poruszenia tematu. Palenie na stosie ma tyle do Inkwizycji co "Wolność, Równość, Braterstwo" do Rewolucji we Francji. Normalnie sformułowane pytanie to: "Czy kobiety palone na stosie idą do nieba?".

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - Łoś - 14.01.2015

CUBE999 napisał(a):Zestawienie Inkwizycji i palenia na stosie przy okazji poruszenia tematu. Palenie na stosie ma tyle do Inkwizycji co "Wolność, Równość, Braterstwo" do Rewolucji we Francji. Normalnie sformułowane pytanie to: "Czy kobiety palone na stosie idą do nieba?".
To jaka organizacja(e) oskarżały kobiety o czary, kontakty z Diabłem i paliła kobiety na stosie, co oczywiście oczyszczało ich dusze od grzechu?

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - gąska9999 - 15.01.2015

Czy spalenie na stosie przez KK albo KP (protestancki) zastępuje spowiedź, szczere wyznanie grzechów, żal za grzechy i odpuszczenie grzechów? Czy jest więc skutecznym sposobem zaprowadzenia niegrzecznej owieczki do Nieba?
Tak uważa dzisiaj KK i KP ?

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - CUBE999 - 15.01.2015

Łoś napisał(a):To jaka organizacja(e) oskarżały kobiety o czary, kontakty z Diabłem i paliła kobiety na stosie, co oczywiście oczyszczało ich dusze od grzechu?

Protestanckie kościoły luterański i kalwiński oraz inne sekty i władze świeckie przy okazji posiłkowania się pojęciem grzechu dla rozgrywek politycznych z ruchami rewolucyjnymi. I to była taka ich praktyka przy okazji ludobójczych rzezi, bo było mało przecież czarownic, więc palono zarzynano również całe wsie i robiono sieczkę z chłopstwa. Później po reformacji rzeziami ludu w celu przejęcia władzy i rabunku zajęły się ruchy świeckiej lewicy (rzeź we Francji, Wojna Secesyjna, Młodoturcy, Rewolucja bolszewicka itd.).

gąska9999 napisał(a):Czy spalenie na stosie przez KK albo KP (protestancki) zastępuje spowiedź, szczere wyznanie grzechów, żal za grzechy i odpuszczenie grzechów? Czy jest więc skutecznym sposobem zaprowadzenia niegrzecznej owieczki do Nieba?
Ta uważa dzisiaj KK i KP ?

Kościół katolicki był najłagodniejszą i najbardziej sprawiedliwą oraz przychylną oskarżonym organizacją w historii ludzkości jeśli idzie o sądownictwo, przy czym wyroków sam nigdy nie wykonywał, więc pisanie o mordach Kościoła katolickiego to lewackie kłamstwa pokutujące od czasów zbrodniczych rewolucji masońskich (socjalizm: komunizm, socjaldemokracja, nazizm, korporacjonizm / faszyzm i inne).

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - idiota - 15.01.2015

Łoś napisał(a):To jaka organizacja(e) oskarżały kobiety o czary, kontakty z Diabłem i paliła kobiety na stosie, co oczywiście oczyszczało ich dusze od grzechu?

Ile razy cię trzeba informować na ten sam temat?
Masz dziury w pamięci czy celowo olewasz to co ci jest mówione?

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - Łoś - 15.01.2015

CUBE999 napisał(a):Protestanckie kościoły luterański i kalwiński oraz inne sekty i władze świeckie przy okazji posiłkowania się pojęciem grzechu dla rozgrywek politycznych z ruchami rewolucyjnymi. I to była taka ich praktyka przy okazji ludobójczych rzezi, bo było mało przecież czarownic, więc palono zarzynano również całe wsie i robiono sieczkę z chłopstwa. Później po reformacji rzeziami ludu w celu przejęcia władzy i rabunku zajęły się ruchy świeckiej lewicy (rzeź we Francji, Wojna Secesyjna, Młodoturcy, Rewolucja bolszewicka itd.).

Kościół katolicki był najłagodniejszą i najbardziej sprawiedliwą oraz przychylną oskarżonym organizacją w historii ludzkości jeśli idzie o sądownictwo, przy czym wyroków sam nigdy nie wykonywał, więc pisanie o mordach Kościoła katolickiego to lewackie kłamstwa pokutujące od czasów zbrodniczych rewolucji masońskich (socjalizm: komunizm, socjaldemokracja, nazizm, korporacjonizm / faszyzm i inne).
Polowania na czarownice trwały od końca XIV wieku do połowy XVIII. Ich rozkwit nastąpił w połowie XV wieku, kiedy to papież Mikołaj V w liście do Hugunesa Lenoira, inkwizytora na Francję, przekazał inkwizycji prawo do zajmowania się wszystkimi przypadkami praktyk magicznych i czarów, nawet jeśli nie trąciły jawnie herezją. Wcześniej niejako chronił domniemane czarownice przed śmiercią dokument wydany w 906 – Canon Episcopi. Nakazuje on, aby ludzi, którzy uprawiają wróżbiarstwo i praktyki czarownicze, wypędzano z gminy, jednak o karze śmierci nie ma mowy. Canon Episcopi odprawianie guseł uważał za przestępstwo, lecz nie za herezję, gdyż zakładał, iż loty czarownic i ich sabaty to nieszkodliwe dla osób postronnych wytwory wyobraźni. Największe natężenie polowania na czarownice osiągnęły w krajach niemieckich.

Papież Mikołaj V był protestantem?

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - CUBE999 - 15.01.2015

Łoś napisał(a):Papież Mikołaj V był protestantem?

I co w związku z Papieżem Mikołajem V? Rozwiń myśl jak masz coś do napisania. Na razie nic nie podważyłeś z tego, co ja napisałem.

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - Łoś - 15.01.2015

CUBE999 napisał(a):I co w związku z Papieżem Mikołajem V? Rozwiń myśl jak masz coś do napisania. Na razie nic nie podważyłeś z tego, co ja napisałem.
Zamieściłem cycat z Wiki. Możesz się do niego odnieść?

Łoś napisał(a):Zamieściłem cycat z Wiki. Możesz się do niego odnieść?

Nie widzę takiej potrzeby, niby w jakim kontekście mam się "odnieść"? Sam się najpierw odnieść do niego.

CUBE999 napisał(a):Nie widzę takiej potrzeby, niby w jakim kontekście mam się "odnieść"? Sam się najpierw odnieść do niego.
Zatem KK ścigał i również uśmiercał czarownice.

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - idiota - 15.01.2015

Z cytowanego nie da się wysnuć tego wniosku...

Łoś napisał(a):Zatem KK ścigał i również uśmiercał czarownice.

Z Twojego cytatu nic podobnego nie wynika.

idiota napisał(a):Z cytowanego nie da się wysnuć tego wniosku...
Da się.

Czy kobiety oskarżone o czary za czasów inkwizycji poszły do nieba czy piekła? - CUBE999 - 16.01.2015

Łoś napisał(a):Da się.

To jakbym z faktu, że kupiłeś sobie broń wnioskował o Tobie, że strzelasz do dzieci na placu zabaw. A źródła historyczne? Dziękuję.