Forum Ateista.pl
Kącik Zagadek - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Nauka (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Pozostałe (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Wątek: Kącik Zagadek (/showthread.php?tid=14113)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

RE: Kącik Zagadek - matsuka - 11.03.2019

Brawo Poligon! Dusza. Uwolniłeś moją duszę z tego forum. Dzięki i cześć.

RE: Kącik Zagadek - Fizyk - 12.03.2019

Dla tych, którzy jak ja zastanawiają się, jakim cudem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dusza_(cz%C4%99%C5%9B%C4%87_%C5%BCelazka)

RE: Kącik Zagadek - Poligon. - 13.03.2019

Jako że nic sensownego nie przychodzi mi do głowy, przekazuję swoją kolejkę osobie dowolnej. Oczko

RE: Kącik Zagadek - zefciu - 14.03.2019

Poligon. napisał(a): Jako że nic sensownego nie przychodzi mi do głowy, przekazuję swoją kolejkę osobie dowolnej. Oczko
Ponieważ jestem dowolny, to się podejmuję:

Nie znasz mnie może. Ale z pewnością znasz moje dzieci. A mam ich więcej, niż którakolwiek z moich 21 sióstr. I choć dzieci me w większości panują jak ja nad ludzkimi wargami, to z biegiem czasu niektóre innymi jego częściami zawładnęły.

Kim jestem?

RE: Kącik Zagadek - kmat - 14.03.2019

Nerwem trójdzielnym?

RE: Kącik Zagadek - Gawain - 15.03.2019

Myślałem o jakimś mięśniu. Może jarzmowym?

RE: Kącik Zagadek - zefciu - 15.03.2019

Zły trop.

RE: Kącik Zagadek - Sofeicz - 15.03.2019

Diploidalne autosomy?
Są 22 w naszym genomie.

RE: Kącik Zagadek - Fizyk - 15.03.2019

Ja się zastanawiam, czy może chodzi o jakąś spółgłoskę? Ale to trochę strzał w ciemno, też nie wiem, czym miałyby być dzieci w takim kontekście.

RE: Kącik Zagadek - zefciu - 19.03.2019

Widzę, że trochę się przytkało. Więc wskazówka/sprostowanie: zamiast „dzieci” lepsze byłoby „potomkowie” lub „wnuki i prawnuki”.

RE: Kącik Zagadek - Gawain - 19.03.2019

Muzyka?

RE: Kącik Zagadek - zefciu - 19.03.2019

Gawain napisał(a): Muzyka?
Nie nie. Fizyk był bliżej.

RE: Kącik Zagadek - kmat - 19.03.2019

Hm, spółgłoski wargowe mamy trzy - m, b, p. Wargowo-zębowe są w, f. Samogłoski labializowane to o, u. Nie wiem o co chodzi Uśmiech

Stawiałem na dźwięki, jakieś głoski, ale te to bardziej z językiem związane. Otóż wykminiłem, że dźwięki służyły do muzykowania, a następnie dźwięki te zaczęto naśladować poprzez rytmiczne klaski (kuzyni warg) czy też poprzez instrumenty (szarpane, dęte, smyczkowe itd.)

A tak to nie wiem.

RE: Kącik Zagadek - Fizyk - 19.03.2019

Skoro byłem blisko, to może chodzi o jakąś fonologiczną ewolucję języka?

Wtedy przedmiotem zagadki byłaby głoska jakiegoś prajęzyka (prasłowiańskiego? praindoeuropejskiego?), a jej dzieci/potomkowie to głoski, w które się przekształciła we współczesnych językach, które wykształciły się z owego prajęzyka.

Ale to nadal mało danych dla mnie. Nie wiem, jaki prajęzyk miałby zasób akurat 22 głosek... albo spółgłosek, bo samogłosek raczej zwykle jest mniej (choć i to zależy, jak liczyć). Już chyba łatwiej będzie szukać jaka głoska była przodkiem współczesnych wargowych, ale nie tylko - tylko znowu, w jakiej grupie języków? Tyle pytań, a nawet nie wiem, czy to dobry trop Język

RE: Kącik Zagadek - Sofeicz - 19.03.2019

Myślę, że to jest kluczowe
Cytat:... choć dzieci me w większości panują jak ja nad ludzkimi wargami, to z biegiem czasu niektóre innymi jego częściami zawładnęły.

tylko co to za tajemnicze inne części ciała?

Fizyk napisał(a): Skoro byłem blisko, to może chodzi o jakąś fonologiczną ewolucję języka?

Wtedy przedmiotem zagadki byłaby głoska jakiegoś prajęzyka (prasłowiańskiego? praindoeuropejskiego?), a jej dzieci/potomkowie to głoski, w które się przekształciła we współczesnych językach, które wykształciły się z owego prajęzyka.

Ale to nadal mało danych dla mnie. Nie wiem, jaki prajęzyk miałby zasób akurat 22 głosek... albo spółgłosek, bo samogłosek raczej zwykle jest mniej (choć i to zależy, jak liczyć). Już chyba łatwiej będzie szukać jaka głoska była przodkiem współczesnych wargowych, ale nie tylko - tylko znowu, w jakiej grupie języków? Tyle pytań, a nawet nie wiem, czy to dobry trop Język
Praindoeuropejski miał 22 spółgłoski, nie licząc dość enigmatycznych laryngalnych, z czego 8 miało artykulację wargową.

Ale chodzi o coś innego.
Odpowiedź to waw Uśmiech

Sofeicz napisał(a): Myślę, że to jest kluczowe
Cytat:... choć dzieci me w większości panują jak ja nad ludzkimi wargami, to z biegiem czasu niektóre innymi jego częściami zawładnęły.

tylko co to za tajemnicze inne części ciała?

Stawiam na nos i język. W końcu są głoski nosowe i tylnojęzykowe.

Ale jaki to ma związek z resztą zagadki to ja nie wiem.

Dyftong? Ale to używane, więc znane.

RE: Kącik Zagadek - kosmek - 19.03.2019

zefciu napisał(a): Kim jestem?

Głoska- samogłoska.

Wyjaśnię: litera waw z alfabetu fenickiego (22 litery). Czytana jak angielskie W. Potomstwo to w alfabecie łacińskim Y, V, U i W, żadna inna litera fenicka nie była tak płodna. Z reguły opisują one różne głoski wargowe, ale nie tylko, tu kłania się Y, w angielskim często czytana jak nasze J, czy w polskim opisująca samogłoskę językowo-podniebienną.