Forum Ateista.pl
Kącik Zagadek - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Nauka (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Pozostałe (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Wątek: Kącik Zagadek (/showthread.php?tid=14113)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

RE: Kącik Zagadek - Fizyk - 25.04.2019

bert04 napisał(a): A avocado, jak twierdzi wiki, to w jakimś indianskim języku męskie jądra.
W języku Azteków tak konkretnie (nahuatl) - co nie pasuje do zagadki, która sugeruje, że to ci, co wytracili pierwotnych opiekunów nadali przedmiotowi zagadki nieprzyzwoitą nazwę, a nie sami opiekunowie. Ale może to ja nie mam racji.

RE: Kącik Zagadek - Osiris - 25.04.2019

bert04 napisał(a):
Osiris napisał(a):
Gawain napisał(a): Papaja!
Papaja nie została oskarżona o problemy finansowe młodzieżyUśmiech

Ale avocado - owszem. A konkretnie kanapki z avocado odpowiadają za to, że australijska młodzież nie jest milionerami, jak autor zarzutu.

Teraz jeszcze Osiris powinien wyjaśnić resztę zagadki.
Dubska nagrał chilloutową piosenkę pt: "Avokado", to akurat kiedyś słyszałem.  Nazwa owocu pochodzi z języka azteckiego i jest to āhuacatl, słowo mające również inne znaczenie - jądro. Sami Aztekowie podbili na przełomie XIV i XV w. plemiona zamieszkujące Płaskowyż Meksykański, które zapewne pierwotnie uprawiały awokado na tym terenie. Tyle podpowiedział wujek gugielUśmiech

Kącik Zagadek - Fizyk - 26.04.2019

Tylko w tym przypadku wyszłoby, że to młodzież Azteków ma problemy finansowe Oczko

Mi teraz przyszło do głowy, że mogłoby chodzić o jakąś tradycję albo coś... Gra w piłkę choćby? Też pierwowzór miała u Azteków, ale reszta chyba nie pasuje. W każdym razie to trzymanie przy życiu i zniewalanie średnio mi pasuje do uprawy roślin...

RE: Kącik Zagadek - zefciu - 26.04.2019

Fizyk napisał(a): W języku Azteków tak konkretnie (nahuatl) - co nie pasuje do zagadki, która sugeruje, że to ci, co wytracili pierwotnych opiekunów nadali przedmiotowi zagadki nieprzyzwoitą nazwę, a nie sami opiekunowie.
„Pierwotnymi opiekunami” nie są w zagadce Aztekowie, ale amerykańska megafauna. Awokado pierwotnie roznoszone było poprzez połknięcie i wydalenie pestki przez zwierzęta. Oczywiście do połknięcia tak dużej pestki nie są zdolne dzisiaj ssaki lądowe obecnie zamieszkujące ten obszar.

RE: Kącik Zagadek - bert04 - 26.04.2019

zefciu napisał(a): „Pierwotnymi opiekunami” nie są w zagadce Aztekowie, ale amerykańska megafauna. Awokado pierwotnie roznoszone było poprzez połknięcie i wydalenie pestki przez zwierzęta. Oczywiście do połknięcia tak dużej pestki nie są zdolne dzisiaj ssaki lądowe obecnie zamieszkujące ten obszar.

A to bardzo "apetyczne" wyjaśnienie, trochę przypomina historię z kopi luwak. I wreszcie dowiedziałem się o najprawdziwszym pochodzeniu nazwy likieru Advocat (z paroma wariantami). Można było jeszcze wrzucić do zagadki, ale i bez tego interesująca, zwłaszcza w ujęciu Azteków jako najeźdźców.

RE: Kącik Zagadek - Fizyk - 26.04.2019

zefciu napisał(a): „Pierwotnymi opiekunami” nie są w zagadce Aztekowie, ale amerykańska megafauna. Awokado pierwotnie roznoszone było poprzez połknięcie i wydalenie pestki przez zwierzęta. Oczywiście do połknięcia tak dużej pestki nie są zdolne dzisiaj ssaki lądowe obecnie zamieszkujące ten obszar.
A, to ma sens. Dzięki!

RE: Kącik Zagadek - kmat - 15.05.2019

Odkopię
Teista napisał(a): Jeśli to zdefiniujesz - traci sens. Wielu próbowało i nic z tego nie wyszło. A jednak jest, można go doświadczyć i zrozumieć, choć to nie jest konieczne, a jeśli pragniesz to pojąć - tracisz czas, bo najważniejsze w tym jest, by spokój stał na straży zapału.
Tao?

RE: Kącik Zagadek - żeniec - 16.05.2019

kmat napisał(a): Odkopię
Teista napisał(a): Jeśli to zdefiniujesz - traci sens. Wielu próbowało i nic z tego nie wyszło. A jednak jest, można go doświadczyć i zrozumieć, choć to nie jest konieczne, a jeśli pragniesz to pojąć - tracisz czas, bo najważniejsze w tym jest, by spokój stał na straży zapału.
Tao?
Już taka odpowiedź padła, nawet zefciu zdążył mnie opierdzielić za odpowiadanie rozwalaczowi wątku Duży uśmiech

RE: Kącik Zagadek - Osiris - 16.05.2019

Nie przychodzi mi do głowy żadna ciekawa zagadka więc oddaję kolejkę dla zefcia.

RE: Kącik Zagadek - kmat - 16.05.2019

żeniec napisał(a): Już taka odpowiedź padła, nawet zefciu zdążył mnie opierdzielić za odpowiadanie rozwalaczowi wątku Duży uśmiech
Ano faktycznie Duży uśmiech

RE: Kącik Zagadek - Sofeicz - 27.05.2019

Ponieważ sytuacja jest patowa, to proponuję wprowadzenie zasady, że jeżeli kolejna zagadka będzie 'nieroziązywalna' dłużej niż tydzień, można zadawać kolejne.

Prosta zagadka.
"Liść żółknie, smutno mi.
Byłem siódmy, jestem dziewiąty"
???

RE: Kącik Zagadek - Fizyk - 27.05.2019

Wrzesień? Siódmy miesiąc w oryginalnym rzymskim kalendarzu, obecnie dziewiąty, no i we wrześniu zaczyna się jesień i żółkną liście.

RE: Kącik Zagadek - Sofeicz - 27.05.2019

Lecisz z koksem!

RE: Kącik Zagadek - Fizyk - 04.06.2019

Nie mam ciągle pomysłu na zagadkę, więc niech zada ktoś, kto ma Oczko

RE: Kącik Zagadek - Poligon. - 04.06.2019

To maże ja...
Jakiemu biskupstwu, zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym, podlega administracyjnie największe terytorium.

RE: Kącik Zagadek - Sofeicz - 04.06.2019

Mohylewska?

RE: Kącik Zagadek - kmat - 04.06.2019

Kopenhaska?

RE: Kącik Zagadek - Poligon. - 04.06.2019

Źle!

RE: Kącik Zagadek - Gawain - 04.06.2019

Jakaś australijska pewnie. Tam odległość do szkoły mierzy się w sekundach potrzebnych do tego aby do dzieci dotarł sygnał radiowy.

RE: Kącik Zagadek - Łazarz - 04.06.2019

Temu do którego należy Antarktyda?