Forum Ateista.pl
Kącik Zagadek - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Nauka (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Pozostałe (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Wątek: Kącik Zagadek (/showthread.php?tid=14113)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

RE: Kącik Zagadek - zefciu - 26.08.2019

Opowiem Wam o czterech siostrach.

Pierwsza nosi trójbarwne suknie. Najpiękniejsza z rodzeństwa. Ci którzy ją pokochali nigdy nie wydrą się jej urokowi.
Drugą znasz dobrze, choć by pojąć tajemnicę jej dwóch twarzy musisz spojrzeć, jak się porusza.
Trzecia to ponoć bliźniaczka tej drugiej. Ale utyła tak bardzo, że ciężko dostrzec podobieństwo. Mówią, że Ci którzy mieli z nią do czynienia zmieniają się. Gdy zaś stanie przed lustrem, ujrzysz coś zadziwiającego.
Czwarta z nich choć niby dobrze znana, to najbardziej niezrozumiana. I choć nie tak piękna jak reszta rodzeństwa, to miłość do niej łączy nawet tych, którzy są daleko.

RE: Kącik Zagadek - bert04 - 26.08.2019

Cholera, żebym nie podsypiał na biologii, to może bym skojarzył, bo coś mi mówi, że to jest o jakichś neuronach, zmysłach czy konkretnie o wzroku. Ale co próbuję podpasować, to mi coś brakuje.

RE: Kącik Zagadek - kmat - 27.08.2019

Oddziaływania?
zefciu napisał(a): Pierwsza nosi trójbarwne suknie. Najpiękniejsza z rodzeństwa. Ci którzy ją pokochali nigdy nie wydrą się jej urokowi.
Silne.
zefciu napisał(a): Drugą znasz dobrze, choć by pojąć tajemnicę jej dwóch twarzy musisz spojrzeć, jak się porusza.
Elektromagnetyczne.
zefciu napisał(a): Trzecia to ponoć bliźniaczka tej drugiej. Ale utyła tak bardzo, że ciężko dostrzec podobieństwo. Mówią, że Ci którzy mieli z nią do czynienia zmieniają się. Gdy zaś stanie przed lustrem, ujrzysz coś zadziwiającego.
Słabe.
zefciu napisał(a): Czwarta z nich choć niby dobrze znana, to najbardziej niezrozumiana. I choć nie tak piękna jak reszta rodzeństwa, to miłość do niej łączy nawet tych, którzy są daleko.
Grawitacyjne.

RE: Kącik Zagadek - zefciu - 27.08.2019

kmat napisał(a): Oddziaływania?
Zgadza się.

RE: Kącik Zagadek - kmat - 27.08.2019

Dobre. Być może najlepsza zagadka w wątku. Dobra, to coś ode mnie.

To było pierwsze. To sprawia, że nie żyjemy w wiecznej nocy. To jest najprostsze, choć można to podzielić. A jeśli to podzielisz, to możesz się ruszać, a cytryna nabierze smaku.

RE: Kącik Zagadek - Hans Żydenstein - 28.08.2019

kmat napisał(a): To było pierwsze. To sprawia, że nie żyjemy w wiecznej nocy. To jest najprostsze, choć można to podzielić. A jeśli to podzielisz, to możesz się ruszać, a cytryna nabierze smaku.
Wodór

RE: Kącik Zagadek - kmat - 28.08.2019

Oczywiście. Dajesz.

Jesteś zamknięty/a w starej szopie na Syberii, na zewnątrz mróz - 50 stopni, a w tej budzie z drewna, w której się znajdujesz jest niewiele cieplej, ale przynajmniej nie wieje. W środku znajduje się piecyk gazowy, lampa naftowa, sznur, benzyna oraz para słomianych kapci. Masz tylko jedną zapałkę - co zapalasz pierwsze i dlaczego ?

RE: Kącik Zagadek - kmat - 28.08.2019

Kapcie? Sznur podpalić trudno, lampa naftowa i piecyk gazowy na nic bez nafty i gazu, benzyna niebezpieczna.

RE: Kącik Zagadek - Teista - 28.08.2019

Zapałkę.

RE: Kącik Zagadek - bert04 - 28.08.2019

Hmm..., gdybym nie spał na lekcjach chemii, pewnie bym wiedział, jak zachowuje się benzyna w temperaturze nieco powyżej -50 stopni, ale zakładam, że to jest kluczem do rozwiązania zagadki.

Bo, jak mniemam, piecyk gazowy i lampa naftowa są puste?

PS: W podglądzie widzę odpowiedź Teisty, pewnie o to chodziło, ale niech będzie, wysyłam mimo to.

Teista napisał(a): Zapałkę.

Dobrze Duży uśmiech

Uwielbiam tą zagadką męczyć dzieci, dorośli też mają czasem problem - zobaczymy.
W pokoju było coś i nic. Coś wyszło drzwiami, a nic oknami. Co zostało?

"i"?

RE: Kącik Zagadek - ZaKotem - 28.08.2019

Teista napisał(a): W pokoju było coś i nic. Coś wyszło drzwiami, a nic oknami. Co zostało?

Nic nie zostało.
(Bo wyszło oknami).

bert04 napisał(a):"i"?
Tak jest

RE: Kącik Zagadek - Fizyk - 28.08.2019

Hans Żydenstein napisał(a):
kmat napisał(a): To było pierwsze. To sprawia, że nie żyjemy w wiecznej nocy. To jest najprostsze, choć można to podzielić. A jeśli to podzielisz, to możesz się ruszać, a cytryna nabierze smaku.
Wodór
kmat: mógłbyś wyjaśnić sens ostatniego zdania? Myślałem o wodorze, ale nijak nie mogłem go dopasować do tego o ruszaniu i cytrynie.

RE: Kącik Zagadek - Sofeicz - 28.08.2019

Być może chodzi o jony wodorowe (czyli protony),, które napędzają produkcję mediatora energrtycznego enzym - Syntazę ATP,  a takźe odpowiadają za kwaśny smak.

Teista napisał(a): Tak jest

Oż w mordę, teraz ja? Jest taka fajna zagadka "Co jest większe niż Bóg,...", ale w zasadzie jest ona złym tłumaczeniem na Polski, nie uwzględnia podwójnego zaprzeczenia. Może wieczorem coś wymyślę.

Fizyk napisał(a): mógłbyś wyjaśnić sens ostatniego zdania? Myślałem o wodorze, ale nijak nie mogłem go dopasować do tego o ruszaniu i cytrynie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fermentacja_cytrynowa

To jest takie trochę naciągane, gdyż to nie jest podział pojedynczego atomu wodoru