Forum Ateista.pl
Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Polityka (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 (/showthread.php?tid=14961)



RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Kontestator - 15.11.2022

Nie ma co się oszukiwać. Nikt nie pójdzie na wojnę z powodu śmierci dwóch rolników w Lubelskim tym bardziej, że nie ma dowodu, że było to intencjonalne. Natomiast wydaje mi się, że Ukraina teraz już otrzyma czołgi i F16.

Możliwe też, że Polska coś dostanie z NATO


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - DziadBorowy - 15.11.2022

@Sebrian
Tak, przeglądałem komentarze. Tragedia. Chyba wszyscy debile w Polsce nagle poczuli potrzebę skomentować tą sytuację na twitterach Duży uśmiech


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Dwa Litry Wody - 15.11.2022

No, to się Ruscy doigrali. Lepszego prezentu Ukrainie to już chyba nie mogli zafundować. I to niezależnie od tego czy pociski były faktycznie rosyjskie, czy jednak ukraińskie. Jest to świetny pretekst by pchnąć na Ukrainę więcej obrony przeciwlotniczej a na wschodniej granicy Polski (a najlepiej, również na granicy słowackiej, węgierskiej i przede wszystkim rumuńskiej) rozmieścić gęstą sieć obrony przeciwlotniczej, która nad Ukrainą waliłaby do wszystkiego co nadlatuje ze wschodu, jest bezzałogowe i nie ukraińskie, choć z tą bezzałogowością to bym się nie upierał. Warto nie zmarnować tej okazji.

Ps.
Jak w Mołdawii będą mieli refleks i jaja, to zwrócą się o rozmieszczenie na swoim terytorium natowskiej obrony przeciwlotniczej.

DziadBorowy
Cytat:Są też teorie o eksplozji pyłu kukurydzianego. Czy to możliwe? Nie wiem - nie znam się.
Rzuć okiem na zdjęcie krateru po rosyjskim pocisku, który wbił się w nieutwardzony grunt na placu zabaw, bodajże w Kijowie. Wnioski nasuwają się same.
Cytat:Zastanawia polityka informacyjna rządu. Najpierw zbiera się BBN potem na 21 zwołują pilne posiedzenie rady ministrów. Wszystko to okraszone komentarzami aby nie powielać niepotwierdzonych informacji - co tylko spowoduje wysyp plotek a w skrajnym scenariuszu, to, że ludzie znowu cały papier toaletowy ze sklepów wykupią do jutra.
Prawdopodobnie trwa gorączkowe ustalanie z naszymi zamorskim sojusznikiem wersji wydarzeń jaka zostanie nam wkrótce podana do wierzenia. Duży uśmiech

Sebrian
Cytat:Wykop płonie - ludzie boją się powołania do wojska i czekają na uruchomienie artykułu 5.
Ale jak to się boją? Przecież chyba wszyscy (z wyjątkiem rusofilów rzecz jasna) czekali na ten wspaniały moment, w którym NATO osobiście rozprawi się Rosją. No, to właśnie jest okazja. Oczko


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - ErgoProxy - 15.11.2022

Normalnie się boją i bardzo dobrze, że się boją. Strach poczwarza siły (Tytus de Zoo) Język Język Język


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Dwa Litry Wody - 15.11.2022

ErgoProxy
Cytat:Strach poczwarza siły
I zabija umysł... Oczko


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Sofeicz - 16.11.2022

Wg specjalistów, to był pocisk manewrujący KH-101.
Faktycznie, ten największy element z dziurami pasuje do osłony silnika.

[Obrazek: NTM4MTc2YTUsVjtnTElsIG8Obz0KEGJ2OBZ3dkwK...3plUFYodjA]

[Obrazek: 4140-56a854529c7ff5210d2013e74f332128.jpg]


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - lumberjack - 16.11.2022

Kontestator napisał(a): Podobno już potwierdzone, że to były ruskie pociski.

https://twitter.com/UAWeapons/status/1592629251161075712

Cytat:So what crashed in the village of Przewodów, Poland today?

With the cooperation of @blueboy1969
we analyzed the available photos of fragments and came to a clear conclusion that they belong to the 48D6 motor of the 5V55-series missile of the S-300 AD system- a Ukrainian one.

To chyba jeden z najlepszych tweeterowych specjalistów od uzbrojenia na wojnie ukraińsko-rosyjskiej. Czyli byłyby to jednak zagubione rakiety ukraińskiej obrony przeciwrakietowej/przeciwlotniczej.

Ale nawet jeśli to prawda, to... to i tak ciężko w to uwierzyć. Ruskie kurwy tyle razy kłamały:

Cytat:➡️It is madness to talk like we would invade Ukraine!
➡️We haven't invaded Ukraine.
➡️We don't hit civilian targets.
➡️Bucha is fake news.
➡️Bucha was Ukrainian and British intelligence job.
➡️Russian hardware has launched NO strikes at the area.

...że równie dobrze mogłyby to być rzeczywiście ruskie pociski. Aczkolwiek nie ma to żadnego sensu i jest wbrew interesom rosji, która wie, że zostałaby rozjebana.

Dlatego też właśnie jestem cynicznie za tym, że nawet jeśli dostaliśmy rykoszetem od Ukrainy należy to oficjalnie uznać jako atak rosyjski, odpalić w końcu ten artykuł 5 i rozjebać rosję. Właśnie w tym momencie 10 mln Ukraińców siedzi w domach bez prądu. W mieszkaniach mają już po 13-14 stopni C. Tak kurwa nie powinno być, że jesteśmy dosłownie obok Ukraińców, a im się takie rzeczy dzieją. Niech chociaż NATO zamknie już to niebo nad Ukrainą.

Na chuj pozwalać rosji na rozjebywanie infrastruktury ukraińskiej? Koszty napraw + kolejne fale migracji będą kosztowniejsze niż jakbyśmy zamknęli to jebane niebo.

Dwa Litry Wody napisał(a): Jest to świetny pretekst by pchnąć na Ukrainę więcej obrony przeciwlotniczej a na wschodniej granicy Polski (a najlepiej, również na granicy słowackiej, węgierskiej i przede wszystkim rumuńskiej) rozmieścić gęstą sieć obrony przeciwlotniczej, która nad Ukrainą waliłaby do wszystkiego co nadlatuje ze wschodu, jest bezzałogowe i nie ukraińskie, choć z tą bezzałogowością to bym się nie upierał. Warto nie zmarnować tej okazji.

Dokładnie tak. Oby chociaż to się spełniło. Już kurwa dawno temu powinno się to zrobić.

Dwa Litry Wody napisał(a): Ale jak to się boją? Przecież chyba wszyscy (z wyjątkiem rusofilów rzecz jasna) czekali na ten wspaniały moment, w którym NATO osobiście rozprawi się Rosją. No, to właśnie jest okazja. Oczko

Ja bym chciał tego. Nie jestem żadną gorącą głową; po prostu szkoda mi samych Ukraińców. Wojna by się szybko skończyła.


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Dwa Litry Wody - 16.11.2022

Lumberjack
Cytat:Czyli byłyby to jednak zagubione rakiety ukraińskiej obrony przeciwrakietowej/przeciwlotniczej. Ale nawet jeśli to prawda, to... to i tak ciężko w to uwierzyć.
Dlaczego ciężko uwierzyć? Przecież pociski opl. Które nie trafiają w cel gdzieś spaść muszą, prawda? Zresztą jeżeli to rzeczywiście pocisk ukraiński (a na tę chwilę wiele na to wskazuje), to Ukraina ma właśnie spory kryzys wizerunkowy, a kto wie, czy i nie dyplomatyczny. Ciekawy jestem jak sobie z nim poradzą ichniejsi spece od komunikacji i jak tę żabę przełknie Żelazny Dżoker.
Cytat:Ruskie kurwy tyle razy kłamały
Po pierwsze - nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje dobrą godzinę.
Po drugie - ten cały Neil Gibson (@blueboy1969) proruski chyba nie jest, prawda? 
Cytat:Ja bym chciał tego. Nie jestem żadną gorącą głową; po prostu szkoda mi samych Ukraińców. Wojna by się szybko skończyła.
Ale już wizja osobistego udziału w takiej natowskiej krucjacie (np. w ramach zarządzonego na taką okazję powszechnego poboru), pewnie jednak nie brzmi już równie kusząco, prawda?


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Kontestator - 16.11.2022

Dwa Litry Wody napisał(a): Dlaczego ciężko uwierzyć? Przecież pociski opl. Które nie trafiają w cel gdzieś spaść muszą, prawda? Zresztą jeżeli to rzeczywiście pocisk ukraiński (a na tę chwilę wiele na to wskazuje), to Ukraina ma właśnie spory kryzys wizerunkowy, a kto wie, czy i nie dyplomatyczny. Ciekawy jestem jak sobie z nim poradzą ichniejsi spece od komunikacji i jak tę żabę przełknie Żelazny Dżoker.

Niby dlaczego? Przecież niezależnie od tego czy był to pocisk rosyjski czy ukraiński to winna jest Rosja, która prowadzi ostrzał Ukrainy.

Ukraina od dawna postulowała aby zamknąć przestrzeń powietrzną nad ich krajem.


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - DziadBorowy - 16.11.2022

Wersja z Ukraińskimi rakietami opl była od początku dla mnie bardziej prawdopodobna niż z rosyjskimi. Ukraina wciąż ma zapas rakiet produkcji sowieckiej, które nie mają mechanizmów samozniszczenia. Więc jak taka rakieta nie trafi to gdzieś musi spaść. Na Ukrainie takie przypadki były relatywnie częste - również powodowały straty wśród ludności cywilnej.

W sumie nie jest to dobra wiadomość, bo zostanie wykorzystana do dalszego podsycania nastrojów antyukraińskich w Polsce. No i Rosja fakt, że NATO mogło tu skłamać i ją oskarżyć, ale tego nie zrobiło - odczyta jako słabość NATO.


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Kontestator - 16.11.2022

DziadBorowy napisał(a): W sumie nie jest to dobra wiadomość, bo zostanie wykorzystana do dalszego podsycania nastrojów antyukraińskich w Polsce.

Niby, że jak bo nie mogę jakoś tego zrozumieć? Ukraińcy nie powinni bronić się przed ostrzałem?

DziadBorowy napisał(a): No i Rosja fakt, że NATO mogło tu skłamać i ją oskarżyć, ale tego nie zrobiło - odczyta jako słabość NATO.

Tak, tak. Wcześniej czytałem, że NATO próbuje wciągnąć Polskę do wojny. Teraz czytam, o słabości NATO. Czyli i tak źle i tak niedobrze.

A Rosja to o słabości NATO to sobie może pogadać w swojej propagandzie. Już raz nie docenili przeciwnika i pięknie się na tym przejechali.


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Dwa Litry Wody - 16.11.2022

Kontestator
Cytat:Niby dlaczego?
Bo dwóch polskich obywateli zginęło na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na skutek eksplozji pocisku wystrzelonego przez Ukrainę?
Cytat:Przecież niezależnie od tego czy był to pocisk rosyjski czy ukraiński to winna jest Rosja, która prowadzi ostrzał Ukrainy.
O tym kto (jeśli ktokolwiek) ponosi za zaistniały incydent winę należy ustalić w toku śledztwa, które jako suwerenne państwo powinniśmy wszcząć. Natomiast niezależnie od okoliczności odpowiedzialność za skutki użycia broni ciąży zawsze na tym kto pociąga za spust – nawet, jeśli wynikłe z tego szkody nie były zamierzone.
Cytat:Ukraina od dawna postulowała aby zamknąć przestrzeń powietrzną nad ich krajem.
Pamiętam doskonale. Ukraińcy domagali się by natowskie samoloty patrolowały ich przestrzeń powietrzną i w razie czego ścierały się z lotnictwem rosyjskim. Świetny sposób na wciągnięcie nas w wojnę, w której NATO wymieniałoby z Rosją ciosy, a Ukraińcy spokojnie czekali na zakończenie konfliktu. Dobrze, że na Zachodzie nikt nie dał się na to nabrać.

DziadBorowy
Cytat:Wersja z Ukraińskimi rakietami opl była od początku dla mnie bardziej prawdopodobna niż z rosyjskimi.
Ja tam pewny byłem jedynie tego, że nie był to żaden pył kukurydziany. Zważywszy na bliskość ukraińskiej infrastruktury energetycznej (pisał o tym bodajże portal Niebezpiecznik) wariant rosyjski nie był wcale taki nieprawdopodobny.


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - DziadBorowy - 16.11.2022

Kontestator napisał(a): Niby, że jak bo nie mogę jakoś tego zrozumieć? Ukraińcy nie powinni bronić się przed ostrzałem?

Oczywiście, że mogą. Ale fakt, że były to ukraińskie rakiety zostanie wykorzystany przez konfederatów, polskie onuce oraz ruskich trolli do dalszego straszenia Ukrainą i podgrzewania nastrojów antyukraińskich.

Cytat:Tak, tak. Wcześniej czytałem, że NATO próbuje wciągnąć Polskę do wojny. Teraz czytam, o słabości NATO. Czyli i tak źle i tak niedobrze.

A Rosja to o słabości NATO to sobie może pogadać w swojej propagandzie. Już raz nie docenili przeciwnika i pięknie się na tym przejechali.

No ale co ja Ci zrobię, że lepiej dla Ukrainy było by gdyby NATO zrzuciło winę na Rosję i pod tym pretekstem we wsparciu Ukrainy wykonało jakiś kolejny znaczący krok.


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Kontestator - 16.11.2022

Dwa Litry Wody napisał(a): Natomiast niezależnie od okoliczności odpowiedzialność za skutki użycia broni ciąży zawsze na tym kto pociąga za spust – nawet, jeśli wynikłe z tego szkody nie były zamierzone.

Możesz sobie wypisywaniem rusofilskich durnot przybić piątkę razem z Wyrwałem. Co ciekawe jeszcze kilka postów wcześniej pisałeś coś innego. Czyli jak w wyniku działania obrony przeciwlotniczej giną obywatele ukraińscy to znaczy, że Ukraina jest odpowiedzialna za śmierć swoich obywateli a nie Rosja, która w tą Ukrainę napierdziela. Szczyt erystycznych tańców na linie. 

Odnośnie Wyrwała to już powoli nie mam sił na tego barana. Tak bo obrona przeciwrakietowa NATO broni każdy traktor w Polsce:
https://wiadomosci.onet.pl/opinie/wyrwal-gdzie-byla-obrona-przeciwrakietowa-nato/hx0sxjz

DziadBorowy napisał(a): No ale co ja Ci zrobię, że lepiej dla Ukrainy było by gdyby NATO zrzuciło winę na Rosję i pod tym pretekstem we wsparciu Ukrainy wykonało jakiś kolejny znaczący krok.

Tylko, że ja nie odnosiłem się do tego co lepszy byłoby dla Ukrainy ale do tego, że Rosja uzna to za słabość NATO. Oni już nie mają nic do uznawania. Jeśli chodzi o NATO to gówno mogą zrobić.

Oczywiście, że dla Ukrainy byłoby najlepiej jak NATO zaangażowałoby się bezpośrednio w konflikt. To jest prawda odnośnie każdego kraju w trakcie wojny. Nawet dla Rosji czy USA lepiej gdy w ich zmaganiach pomagają im sojusznicy niż nie. To jest truizm. Więc w jaki sposób to działa na niekorzyść Ukrainy?


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - DziadBorowy - 16.11.2022

Kontestator napisał(a): Tylko, że ja nie odnosiłem się do tego co lepszy byłoby dla Ukrainy ale do tego, że Rosja uzna to za słabość NATO. Oni już nie mają nic do uznawania. Jeśli chodzi o NATO to gówno mogą zrobić.



Spójrz z punktu widzenia Rosji. Widzą, że NATO ma wygodny pretekst do oskarżenia o to Rosję i jakiejś tam eskalacji wsparcia dla Ukrainy. NATO jednak tego nie robi - to wyraźny sygnał, że NATO eskalować wsparcia nie chce.


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Sebrian - 16.11.2022

Reasumowawszy internetowe dysputy (głównie wykop + Wasze komentarze).

Największa gorączka dotyka teraz wskazania paluchem jednej ze strony i wykrzyczenia hasła "guilty!".

Ja uważam, że winna temu pozostaje Rosja, aczkolwiek Ukrainie można, jeśli już, przypisać winę nieumyślną. Gdyby nie rosyjski ostrzał, nie wystrzeliwałaby ukraińska OPL - to chyba proste. Nie zgodzę się z Dwa Litry Wody o odpowiedzialności za skutki użycia broni. To, że OPL jest jak najbardziej bronią od strony stricte technicznej nie oznacza, że można ją tak traktować w tej, konkretnej sytuacji.

Gdyby Ukraińcy wystrzelili salwę z HIMARS-a w hipotetyczną rosyjską bazę w pobliżu polskiej granicy i omyłko trafili w teren Polski, uważałbym to za winę w wyniku błędu.
Ale Ukraińcy wystrzelili rakietę mającą strącić pocisk rosyjski i prawdopodobnie ta rakieta spadła na nasz kraj.

Błąd przy ataku =/= błąd (a raczej splot pewnych okoliczności) przy obronie.

BTW: jeśli ktoś dotychczas brał na poważnie pana Wyrwała, to proszę bardzo: https://wiadomosci.onet.pl/opinie/wyrwal-gdzie-byla-obrona-przeciwrakietowa-nato/hx0sxjz

Facet nie jest poważny. Można nie lubić Jurasza za jego symetryzm, ale w tym aspekcie ma 100% racji: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wybuch-w-przewodowie-obrona-przeciwrakietowa-nie-sluzy-do-obrony-miast-i-pol/cgsgdec


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - DziadBorowy - 16.11.2022

Zgadza się. Teorie, że upadek tych rakiet to fiasko polskiej obrony przeciwlotniczej są absurdalne. Inna sprawa, że tej obrony, zwłaszcza antyrakietowej na ten moment praktycznie nie mamy Oczko


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Kontestator - 16.11.2022

Przede wszystkim Wyrwał powtórzył to co napisała m.in. Margerita Simonian z RT. Więc brawo dla gościa.


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Sebrian - 16.11.2022

Wyrwał reaguje "po ludzku". W takim dosłownym, niezbyt pozytywnym wydźwięku. To samo pytanie ("to co za obrona przeciwlotnicza?!") zadała dzisiaj mojej koleżance z pracy jej matka podczas rozmowy telefonicznej.

Zwykli, szarzy obywatele nie znają tajników działania systemów militarnych (sam dopiero niedawno poznałem szczegóły OPL). W ich wyobrażeniach bateria patriotów w Jasionce tworzy nad 1/4 Polski ochronną kopułę. Ale jakaś tam pani Iksińska to nie kreowany na obeznanego w wojaczce dziennikarz najbardziej poczytnego portalu w polskim internecie.

Pan Wyrwał tak samo zachowywał się, kiedy HIMARS-y odwracały bieg wojny. Doświadczenia z pierwszej linii frontu ekstrapolował na strategię obronną całego państwa. Tym człowiekiem kierują emocje i swego rodzaju chłopski rozum. Rozumiem, szczerze współczuję doświadczeń, bo pewnie nie jeden dramat widział, ale jako dziennikarz się samounicestwił.


RE: Wojna Rosyjsko-Ukraińska 2022 - Dwa Litry Wody - 16.11.2022

Kontestator
Cytat:Co ciekawe jeszcze kilka postów wcześniej pisałeś coś innego.
Napisałem, że niezależnie od tego czyj był pocisk, to i tak dla Rosji odbije się to czkawką (bo się odbije), a nie, że Ukraina nie będzie mieć żadnego problemu, nawet jeśli okaże się, że to był jednak jej pocisk.
Cytat:Czyli jak w wyniku działania obrony przeciwlotniczej giną obywatele ukraińscy to znaczy, że Ukraina jest odpowiedzialna za śmierć swoich obywateli a nie Rosja, która w tą Ukrainę napierdziela.
Idąc tropem twojego rozumowania należałoby uznać, że np. rosyjskie służby odpowiedziane za przygotowanie i przeprowadzenie operacji odbicia zakładników podczas ataku terrorystycznego w Dubrowce nie mają sobie absolutnie nic do zarzucenia, zaś rodziny 129 zakładników, którzy śmiertelnie zatruli się użytym przez antyterrorystów gazem, powinny kierować pretensje wyłącznie do Czeczeńców. Serio?