Forum Ateista.pl
Polecane artykuły - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Wydarzenia i przegląd prasy (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Wątek: Polecane artykuły (/showthread.php?tid=247)



RE: Polecane artykuły - Baptiste - 04.06.2017

Iselin napisał(a):
Baptiste napisał(a): Możesz rozwinąć?

Dużo ludzi po prostu kopiuje jakieś memy i klepie slogany za mediami. Trudno mi to nazwać świadomością.

Doskonale to rozumiem, ale nie w tym rzecz. Rzecz w tym, że opowiadają się po jakiejś stronie, nie musi to być robione z głową. Mimo wszystko się polaryzują i klasyfikują.


RE: Polecane artykuły - DziadBorowy - 04.06.2017

Baptiste napisał(a): Doskonale to rozumiem, ale nie w tym rzecz. Rzecz w tym, że opowiadają się po jakiejś stronie, nie musi to być robione z głową. Mimo wszystko się polaryzują i klasyfikują.


Nie wiem jak rozumiesz pojęcie "świadomości" ale dla mnie świadome decyzje zakładają robienie jednak czegoś z głową. Polaryzacji i klasyfikacji, która faktycznie chyba następuje, ale dzieje się pod wpływem impulsu albo medialnego mema i uproszczenia ("PO to partia europejska", "PIS to partia patriotyczna" etc.) podnoszeniem świadomości politycznej nazwać bym się nie odważył.


RE: Polecane artykuły - Baptiste - 04.06.2017

DziadBorowy napisał(a):
Baptiste napisał(a): Doskonale to rozumiem, ale nie w tym rzecz. Rzecz w tym, że opowiadają się po jakiejś stronie, nie musi to być robione z głową. Mimo wszystko się polaryzują i klasyfikują.


Nie wiem jak rozumiesz pojęcie "świadomości" ale dla mnie świadome decyzje zakładają robienie jednak czegoś z głową. Polaryzacji i klasyfikacji, która faktycznie chyba następuje, ale dzieje się pod wpływem impulsu albo medialnego mema i uproszczenia ("PO to partia europejska", "PIS to partia patriotyczna" etc.) podnoszeniem świadomości politycznej nazwać bym się nie odważył.

Zaistnienie świadomości to stan, który jest przeciwny jej brakowi. Jak dla mnie to brak jakiejkolwiek klasyfikacji, odchodząca powoli do lamusa sytuacja, w której sympatia polityczna mierzona jest subiektywnie rozumianą miarą  złodziejstwa.
Chyba każdy zna lub znał choć jedną taką osobę, której jedyną myślą polityczną jest stwierdzenie typu "wszyscy politycy kradną", i która potrafiła skakać między partiami ze względu na to, że tamci jednak kradną więcej, a drudzy jednak mniej itp.


RE: Polecane artykuły - DziadBorowy - 04.06.2017

Tak, znam takie osoby o których piszesz. Jednak jeżeli ktoś stwierdza, ze głosuje na partię X ponieważ uważa, że  ona kranie najmniej (zamiast kradzieży możesz sobie wstawić tu dowolne pojęcie, nawet tak ogólne jak konserwatyzm, liberalizm lewica czy prawica) ale absolutnie nie ma na to żadnych przesłanek to ja jednak odmawiam mu miana świadomego politycznie człowieka. Bo jeżeli ludzie polaryzują się w taki sposób to nie mamy do czynienia z żadnym podnoszeniem świadomości politycznej a z podnoszeniem umiejętności polityków odnośnie robienia ludziom wody z mózgu.  Z drugiej strony nie jestem pewien czy nawet ta polaryzacja zachodzi bo jednak patrząc na sondaże przeciętny Polak ma to całe towarzystwo polityczne głęboko w czterech literach i albo nie ma zdania albo głosuje na partię X przeciw partii Y. Co więcej odnoszę wrażenie, że poziom debaty politycznej na poziomie szwagier z zięciem na spotkaniu rodzinnym czy też pani Nowak z panią   Kowalską na przystanku z roku na rok się obniża i coraz bardziej ogranicza do operowania memami  i uproszczeniami.


A nawet jeżeli weźmiemy tą mniejszość, która realnie popiera jakąś opcję polityczną bo jest za nimi (a nie przeciw innym) to takie poparcie absolutnie nie jest równoważne ze świadomym decydowaniem. Mój pies też jakoś woli smalec od dżemu.


RE: Polecane artykuły - Baptiste - 04.06.2017

Ja jednak wolę nie wchodzić w buty rzekomo niezależnego, obiektywnego sędziego, który będzie oceniać stopień świadomości cudzych wyborów ideologiczno-politycznych. Zbyt grząski grunt. W końcu chyba wszyscy uważają, że pełno jest głupców a rzecz jasna dziwnym trafem nikt się za takowego nie uważa.
Być może ja też uchodzę za zmanipulowanego.


RE: Polecane artykuły - Iselin - 05.06.2017

Podobno rozum jest najsprawiedliwiej rozdzielonym dobrem wśród ludzkości. Nikt nie uskarża się na jego niedobór.


RE: Polecane artykuły - Baptiste - 05.06.2017

Ośrodek dla uchodźców w Lininie już od lat budzi kontrowersje. Wcześniej media donosiły o tej sytuacji, w której Czeczeńcy nie akceptowali typowo europejskich zachowań Ukraińców:

http://pikio.pl/uchodzcy-o-polskim-osrodku-tu-jest-panstwo-islamskie/#

Teraz Czeczeńcy znowu w roli głównej:
https://wiadomosci.wp.pl/czeczeni-zaatakowali-polska-szkole-dzieci-byly-przerazone-6117342855493761a

"Np. z Ukraińcami nie mamy żadnych problemów. Czasami pracują u nas w sadach i dobrze nam się z nimi żyje. Czeczeni to jednak zupełnie inna bajka. Kradną, jeżdżą pijani samochodami, a w pobliskich lasach ciągle rozbierają jakieś samochody - mówi WP mama, której dziecko chodzi do szkoły w Coniewie."

Czyli nic nowego, podobnie jak w okolicach Olsztyna.


RE: Polecane artykuły - Żarłak - 05.06.2017

Postulowałbym postrzeganie "świadomości politycznej" w sposób wielopłaszczyznowy. Od posiadania poglądu, poprzez zaangażowanie polityczne ograniczające się do chodzenia na wybory, dokonywanie decyzji wyborczych poprzedzone procesem wyszukiwania najodpowiedniejszej opcji i w końcu zaangażowania czynnego wymagającego poświęcania części swojego czasu na śledzenie aktualnego teatru wydarzeń.

Samo posiadanie poglądu jest jakąś świadomością polityczną, ale porównując tę świadomość do pojęcia świadomości fizjologicznej jest to świadomość najniższej kategorii świadcząca o pewnych czynnościach i nic poza tym.


RE: Polecane artykuły - Baptiste - 06.06.2017

Rozmowa wyszła od tego, że stwierdziłem iż raczej przybywa ludzi o sprecyzowanym nastawieniu, do tego wystarczy posiadanie poglądu i nic poza tym. Kategorie ocenne tego posiadania poglądu, jego geneza nie mają tu nic do rzeczy.

A tak z ciekawości. Jaką kategorię świadomości ty reprezentujesz?


RE: Polecane artykuły - DziadBorowy - 06.06.2017

Baptiste napisał(a): Ja jednak wolę nie wchodzić w buty rzekomo niezależnego, obiektywnego sędziego, który będzie oceniać stopień świadomości cudzych wyborów ideologiczno-politycznych. Zbyt grząski grunt.

Przecież stwierdzając, iż przybywa osób świadomych politycznie właśnie to robisz.


Cytat: W końcu chyba wszyscy uważają, że pełno jest głupców a rzecz jasna dziwnym trafem nikt się za takowego nie uważa.
Być może ja też uchodzę za zmanipulowanego.

Nie uważam osoby, która ma jakieś poglądy polityczne, które się kupy nie trzymają za osobę głupią. Twierdzę jedynie, iż to, że ktoś nie jest obojętny a ma jakieś preferencje odnośnie polityki nie czyni go  jeszcze osobą politycznie świadomą.


RE: Polecane artykuły - Baptiste - 06.06.2017

Być może słowo świadomość nie do końca pasuje ale przecież w tym akurat wątku nie o to słowo chodziło, tylko o to jaki stan miało opisywać. A mianowicie posiadanie preferencji światopoglądowych, które w mojej ocenie zaczyna posiadać co raz większa grupa wyborców. Ich geneza dla polaryzacji politycznej nie ma znaczenia.

Oczywiście nie zawsze dany światopogląd dobrze odzwierciedla prognozowane preferencje wyborcze. Znam dwóch wyborców PO, którzy wypowiadają się jak jacyś ostrzy nacjonaliści. Duży uśmiech Pamiętam jak jeden ostro jechał na Le Pen z Francji a sam niemal idealnie pasuje do jej profilu wyborczego.
Ale sytuacja pewnie będzie się z czasem klarować i klocki się poukładają.

Edit. Nie dwóch a trzech. Właśnie przypomniał mi się trzeci. ;-)


RE: Polecane artykuły - Iselin - 06.06.2017

Baptiste napisał(a): Oczywiście nie zawsze dany światopogląd dobrze odzwierciedla prognozowane preferencje wyborcze. Znam dwóch wyborców PO, którzy wypowiadają się jak jacyś ostrzy nacjonaliści. Duży uśmiech Pamiętam jak jeden ostro jechał na Le Pen z Francji a sam niemal idealnie pasuje do jej profilu wyborczego.
Ale sytuacja pewnie będzie się z czasem klarować i klocki się poukładają.

Edit. Nie dwóch a trzech. Właśnie przypomniał mi się trzeci. ;-)

Mam wrażenie, że w Poznaniu dużo ludzi, nawet w typie tzw. konserwatywnego janusza, głosuje na PO i Nowoczesną, bo uwierzyli, że tak wypada. Taka wyższość i  przekonanie "jesteśmy Polską A i pisoski ciemnogród to nie my". Są też ludzie, którzy narzekają na ZUS i głosują na Razem.


RE: Polecane artykuły - DziadBorowy - 06.06.2017

Jeżeli nie będziemy nazywać tego świadomością polityczną to mogę się zgodzić. Taka obecnie moda, że wypada mieć zdanie na każdy temat, więc czemu nie miałoby to dotyczyć również polityki.
Tylko z jednej strony rodzi to dość zabawne sytuacje jak te o których piszecie (sam ostatnio rozmawiałem ze znajomym który popiera PIS ze względu na to, że jego zdaniem "odpolityczniają spółki skarbu państwa i instytucje publiczne' - a nie jest to jakiś typowy przykład osoby zmanipulowanej raczej ktoś kto nie ma większego pojęcia o polityce) ale  z drugiej strony będzie to dodatkową zachętą dla polityków do coraz większego populizmu i będą obiecywać coraz większe idiotyzmy, gdyż jak to powiedział pan Kurski "ciemny lud to kupi".


RE: Polecane artykuły - Sofeicz - 06.06.2017

Iselin napisał(a): Mam wrażenie, że w Poznaniu dużo ludzi, nawet w typie tzw. konserwatywnego janusza, głosuje na PO i Nowoczesną, bo uwierzyli, że tak wypada. Taka wyższość i  przekonanie "jesteśmy Polską A i pisoski ciemnogród to nie my".

Tuszę, że nie uległaś tej zbiorowej modzie Uśmiech


RE: Polecane artykuły - Socjopapa - 07.06.2017

Sofeicz napisał(a):
Iselin napisał(a): Mam wrażenie, że w Poznaniu dużo ludzi, nawet w typie tzw. konserwatywnego janusza, głosuje na PO i Nowoczesną, bo uwierzyli, że tak wypada. Taka wyższość i  przekonanie "jesteśmy Polską A i pisoski ciemnogród to nie my".

Tuszę, że nie uległaś tej zbiorowej modzie Uśmiech

Iselin uległa modzie "głosuję na PiS, bo PO przez 8 lat nic nie zrobiło". Oczko


RE: Polecane artykuły - zefciu - 07.06.2017

Iselin napisał(a): Mam wrażenie, że w Poznaniu dużo ludzi, nawet w typie tzw. konserwatywnego janusza, głosuje na PO i Nowoczesną, bo uwierzyli, że tak wypada.
A na kogóż innego, do ciężkiej cholery ma w tym kraju głosować konserwatywny Janusz?


RE: Polecane artykuły - Iselin - 07.06.2017

Socjopapa napisał(a): Iselin uległa modzie "głosuję na PiS, bo PO przez 8 lat nic nie zrobiło". Oczko

Socjo uległ modzie dopatrywania się we wszystkim socjalizmu i głosowania na ludzi od Korwina jako na jedyne wybawienie Oczko


RE: Polecane artykuły - lumberjack - 07.06.2017

Ulegliscie modzie dopatrywania sie w cudzych dzialaniach ulegania modzie Uśmiech


RE: Polecane artykuły - Sofeicz - 07.06.2017

Straszni z nas modnisie Uśmiech


RE: Polecane artykuły - Socjopapa - 08.06.2017

Iselin napisał(a):
Socjopapa napisał(a): Iselin uległa modzie "głosuję na PiS, bo PO przez 8 lat nic nie zrobiło". Oczko

Socjo uległ modzie dopatrywania się we wszystkim socjalizmu i głosowania na ludzi od Korwina jako na jedyne wybawienie Oczko

Jest możliwe. Uśmiech