Forum Ateista.pl
Fizyczne niemożliwości - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Nauka (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Pozostałe (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=22)
+--- Wątek: Fizyczne niemożliwości (/showthread.php?tid=2533)

Strony: 1 2

Fizyczne niemożliwości - magnus - 09.07.2007

Zainspirowany tematem o UFO oraz różnymi oglądanymi "połową oka" serialami w tv postanowiłem założyć taki temat Uśmiech

A więc - które z rzeczy pokazywanych np. w serialach typu "Herosi" czy tp. są fizycznie niemożliwe i dlaczego?

Ja mam na razie 2 typy:
- niewidzialność - taka totalna, kompletna jaką raczą nas na wielu filmach. Jest niemożliwa z fizycznego punktu widzenia, bo żeby cokolwiek widzieć światło musi być pochłaniane przez jakiś receptor, który nie może być przezroczysty. Czyli przynajmniej oczy muszą być widoczne... a co z resztą??
- podróże w czasie - ze względu na to, że każda nawet najmniejsza zmiana w przeszłości musi skutkować wielkimi zmianami w przyszłości (mówiąc obrazowo - gdyby ktoś w przeszłości zabił któregoś z naszych przodków to powinniśmy zniknąć Oczko),
- zatrzymywanie/spowalnianie upływu czasu - na Herosach właśnie jeden z bohaterów ma taką zdolność - na pewno fajna i przydatna przy graniu w pokera ale nierealna wg mnie. Tylko nie wiem dokładnie dlaczego - czy ma to związek z ruchem cząsteczek?

Podawajcie inne przykłady rzeczy niemożliwych oraz ich uzasadnienia Uśmiech

PS. Dałem temat tutaj bo wydaje mi się interdyscyplinarny.

------[COLOR="Red"]
Przeniosę do 'Pozostałych', bo robię czystki i zostawię gołe tylko ogłoszenia - Scully[/COLOR]

Fizyczne niemożliwości - Tgc - 09.07.2007

magnus napisał(a):- niewidzialność - taka totalna, kompletna jaką raczą nas na wielu filmach. Jest niemożliwa z fizycznego punktu widzenia, bo żeby cokolwiek widzieć światło musi być pochłaniane przez jakiś receptor, który nie może być przezroczysty. Czyli przynajmniej oczy muszą być widoczne... a co z resztą??

Teoretycznie niewidzialnosc przynajmiej jedno stronna tj. z przodu obiekt widac, ale z tylu nie da sie zrobic juz teraz. Istnieja ekrany podobne do folii aluminiowych, ktore mozna w pewnym zakresie zgniatac i odksztalcac. Obiekt ktory mialby byc niewidzialny bylby pokryty takim ekranem z jednej strony, a z drugiej strony bylby polaczony z duza iloscia kamer. Aby uzyskac efekt kompletniej niewidzialnosci, obiekt mogl by sie obracac wzgledem obserwatora tak, aby oberwator widzial caly czas strone obiektu z nalozonym ekranem.

Fizyczne niemożliwości - sewenjukejfores - 09.07.2007

magnus napisał(a):- zatrzymywanie/spowalnianie upływu czasu - na Herosach właśnie jeden z bohaterów ma taką zdolność - na pewno fajna i przydatna przy graniu w pokera ale nierealna wg mnie. Tylko nie wiem dokładnie dlaczego - czy ma to związek z ruchem cząsteczek?

Kiedyś czytałem że gdy ciało porusza się z prędkością równą prędkości światła to może zatrzymać się w czasie. Nie pamiętam na czym dokładnie to polegało ale chyba chodzi o to że światło porusza się najszybciej.

sewenjukejfores napisał(a):Kiedyś czytałem że gdy ciało porusza się z prędkością równą prędkości światła to może zatrzymać się w czasie. Nie pamiętam na czym dokładnie to polegało ale chyba chodzi o to że światło porusza się najszybciej.

Chodzi o tzw. dylatacje czasu ktora przewidzial Einstein w STW. Doswiadczalnie obecnie jest tez to potwierdzone. Niestety tutaj chodzi o roznice w pomiarach czasu 2 obiektow czyli np. dla obiektu poruszajacego sie szybciej czas leci wolniej. Nie da sie niestety wykozystac tego faktu do takich sztuczek o ktorych mowil magnus.
Oprocz tego, OTW mowi o dylatacji czasu zwiazanego z przebywaniem przy duzej masie. Czyli teoretycznie siedzac na parterze jakiegos budynku czas plynie nam wolniej niz na 1 pietrze. Niestety tutaj tez nie przyda nam sie zbytnio to zjawisko, poniewaz ta dylatacja czasu obejmuje wszystko i wszystkich, nie jest mozliwe by dla kogos czas lecial inaczej i mogl np. pozagladac ludzia w karty :U.

Tgc napisał(a):Teoretycznie niewidzialnosc przynajmiej jedno stronna tj. z przodu obiekt widac, ale z tylu nie da sie zrobic juz teraz. Istnieja ekrany podobne do folii aluminiowych, ktore mozna w pewnym zakresie zgniatac i odksztalcac. Obiekt ktory mialby byc niewidzialny bylby pokryty takim ekranem z jednej strony, a z drugiej strony bylby polaczony z duza iloscia kamer. Aby uzyskac efekt kompletniej niewidzialnosci, obiekt mogl by sie obracac wzgledem obserwatora tak, aby oberwator widzial caly czas strone obiektu z nalozonym ekranem.
No właśnie - tylko że to i tak nie będzie prawdziwa niewidzialność Oczko Musiałyby być kamery z każdej strony i jakieś wyświetlacze też z każdej Uśmiech

A co do spowalniania czasu - kiedyś czytałem opowiadanie, gdzie bohaterowie właśnie trafili na obszar spowolnionego czasu - całe miasto bodajże. W każdym razie w powietrzu pływali jak w wodzie i wszystko było o wiele "twardsze" niż w rzeczywistości - np. woda lecąca z kranu była jak zamarznięta, przedmioty akurat spadające wisiały w powietrzu. Fajnie się to czytało ale to chyba niewiele wspólnego z prawdą miało.
Z kolei koleś na Herosach potrafi zwolnić czas i wówczas może spokojnie np. wyjąć komuś karty z ręki i podmienić na inne Oczko

magnus napisał(a):No właśnie - tylko że to i tak nie będzie prawdziwa niewidzialność

Co to jest prawdziwa niewidzialnosc i czym sie rozni od nieprawdziwej Język? Czy prawdziwa niewidzialnosc to cos w stylu co posiada od urodzenia u siebie np. kameleon ? Czlowiek raczej na drodze ewolucji do czegos takiego nie dojdzie. Musi uzyc technologii.

magnus napisał(a):Fajnie się to czytało ale to chyba niewiele wspólnego z prawdą miało.

Ksiazki aby byc fajne nie musza wiernie odzwierciedlac rzeczywistosci. Wystarczy ze sa fajne ;-).

Tgc napisał(a):Co to jest prawdziwa niewidzialnosc
Chodziło mi o taką sytuację, że faktycznie człowiek (czy inny obiekt) z każdej strony i z każdego kąta jest niewidzialny Uśmiech

Fizyczne niemożliwości - Rado - 09.07.2007

Ja słyszałem, że fizycznie niemożliwym jest polizać się w łokieć. Dla mnie nieosiągalne jak narazie i chyba nigdy nie będzie Język

Co do zjawisk niewidzialności i spowalniania czasu to, kto wie, czy za kilkaset lat postęp technologiczny nie umożliwi nam takich sztuczek. Przecież w XIX wieku czyli troche ponad 100 lat temu nikt nie śnił o telefonach komórkowych czy laptopach Uśmiech My raczej takiego wynalazku jak spowalniacz czasu nie dożyjemy i pewnie nasze wnuki też nie Język

Fizyczne niemożliwości - Al-Rahim - 09.07.2007

magnus napisał(a):taka totalna, kompletna jaką raczą nas na wielu filmach.
Odpowiednie kombinezony odbijające światło i manipulujące jego załamaniem są jużdostępne ( są udoskonalane).
magnus napisał(a):(mówiąc obrazowo - gdyby ktoś w przeszłości zabił któregoś z naszych przodków to powinniśmy zniknąć ),
Chyba że nie traktujemy tego jak jednej linii czasu, lecz kolejne. Wtedy zgineli by przodkowie w linii czasu 2, ale na ciebie (linia czasu 1), wpływu by to nie miało.

Fizyczne niemożliwości - Kilgore Trout - 09.07.2007

magnus napisał(a):- niewidzialność

http://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphia_Experiment

slyszeli? Język

Fizyczne niemożliwości - sewenjukejfores - 10.07.2007

Rado napisał(a):Ja słyszałem, że fizycznie niemożliwym jest polizać się w łokieć.

http://wrota.com.pl/fotorelacje/falkon2005_beacon/PICT1103.JPG

Język

Fizyczne niemożliwości - fiasko - 10.07.2007

I jak widać wcale nie trzeba mieć super długiego języka :wink:
Najwięcej fizycznych bzdur widziałam w (nie pamiętam pisowni) Mac Gaywerze? Bomba o sile prawie atomowej z pół kilo cukru... Ale najlepsze, niedopokonania są fizyczne niemożliwości z brazylijskich telenowel które ogląda moja mama Język
Ostatnio "Prawo pożądania" : super przystojny ale tempy chłop Salwador umiera, w tym samym momencie umiera jakiś inny gostek mądry ale nie ładny i za sprawą jakby sprzężenia zwrotnego następuje zamiana ich dusz i piękne ciało z piękną duszą nagle ożywa rozbija trumne i wychodzi ku radości wszystkim. Szkoda tylko, że to głupie i brzydkie ciało nie powstało ze zmarłych...

Fizyczne niemożliwości - Rado - 10.07.2007

sewenjukejfores napisał(a):
Rado napisał(a):Ja słyszałem, że fizycznie niemożliwym jest polizać się w łokieć.

http://wrota.com.pl/fotorelacje/falkon2005_beacon/PICT1103.JPG

Język

Niezla jest Szczęśliwy

Fizyczne niemożliwości - Potepiony - 10.07.2007

Tgc napisał(a):Obiekt ktory mialby byc niewidzialny bylby pokryty takim ekranem z jednej strony, a z drugiej strony bylby polaczony z duza iloscia kamer. Aby uzyskac efekt kompletniej niewidzialnosci, obiekt mogl by sie obracac wzgledem obserwatora tak, aby oberwator widzial caly czas strone obiektu z nalozonym ekranem.
ale wtedy nie będzie efektu trójwymiarowości

Fizyczne niemożliwości - LeonMamon - 04.11.2007

Ukrywanie się przed całym światem nie jest ekonomiczne. Wystarczy "zamydlić" parę mm2 oczu kilku obserwatorów i kamer, ew. podziałać im na nerwy/kable przesyłowe... pole do popisu dla wynalazców ogromne...

Fizyczne niemożliwości - aztec - 16.11.2007

Gdyby udowodniono, że teleportację kwantową da się zastosować do ludzi, i energii, to nietkóre z tych rzeczy o których piszesz być może byłyby w jakiś sposób byłyby możliwe do zrealizowania.

Gdyby człowiek miał osiągnąć prawdziwą niewidzialność, to przede wszystkim musiał by mieć inną konstrukcję częsteczkową ciała. To raczej trudne, bo wtedy nie byłby człowiekiem :-)

Spowolnienie czasu ? Proszę bardzo. Wystarczy, że wracasz do Polski ze Stanów Zjednoczonych, i już zauważasz, że czas zwolnił, ludzie poruszają się wolniej, leniwiej itp ;-)

Cofnięcie czasu ?...Możliwe tylko na podstawie odtworzenia stanu kwantowego, materii. Pytanie czy każda zmiana tego stanu jest gdzieś zapisywana ? Jeżeli tak to czemu nie ? ;-)

Fizyczne niemożliwości - - ||| - - 06.02.2008

magnus napisał(a):- niewidzialność - taka totalna, kompletna jaką raczą nas na wielu filmach. Jest niemożliwa z fizycznego punktu widzenia, bo żeby cokolwiek widzieć światło musi być pochłaniane przez jakiś receptor, który nie może być przezroczysty. Czyli przynajmniej oczy muszą być widoczne... a co z resztą??
Nie znam się zbytnio na fizyce ale wydaje mi się, jest to możliwe. To, że receptor jest przezroczysty dla światła widzialnego nie znaczy, ze musi być niewidzialny dla światła o innej częstotliwości. Np szklanka z gorącą wodą będzie da nas przezroczysta, ale w podczerwieni będzie ją doskonale widać.

Fizyczne niemożliwości - Night_walker - 06.02.2008

mmm....
uwazam ze srednio jest sens gdybac co to będzie za 100 lat i czy będziemy mogli byc wtedy niewidzialni.
Osobiscie nie mam zadnego pojęcia na ten temat, jesli chodzi o naukowość takowego zjawiska. Mam 2 z fizyki i jestem zadowolony Duży uśmiech
Jak byscie mogli podawac zrodła na ktorych sie opieracie wygłaszając takie a nie inne teorie było by fajnie Uśmiech

Fizyczne niemożliwości - Tgc - 04.03.2008

W akutalnym "Wiedza i Zycie" jest ciekawy artykul o niewidzialnosci. Cala zabawa polega na zbalezieniu materialu ktory ma ujemny wspolczynik zalamania swiatla (refrakcji). W przyrodzie takich materialow nie ma, ale mozna taki material otrzymac sztucznie. Co zreszta naukowca juz sie udalo, oczywiscie tylko dla konkretnego pasma swiatla i tylko w 2 wymiarach, ale to dobry poczatek. Co wiecej, najbardziej niezwykle okazuje sie ze istnieje teoretyczna mozliwosc stania sie niewidzialnymi nie tylko dla fal elektromagnetycznych ale takze mechanicznych. Wiec mozliwe ze w przyszlosci budynki w ktorych mieszkamy beda "niewidzialne" dla np. huraganow czy trzesien ziemi.

Fizyczne niemożliwości - Allex - 04.03.2008

Tym samym pojazdy i samoloty niewidzialne dla radarów, łodzie podwodne niewidzialne dla sonarów, idealna izolacja akustyczna budynków, zastosowań jest mnóstwo.