Forum Ateista.pl
Socjalizm vs. liberalizm - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Polityka (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=11)
+--- Wątek: Socjalizm vs. liberalizm (/showthread.php?tid=3547)



Socjalizm vs. liberalizm - Łoś - 27.09.2014

Iselin napisał(a):A komu lekko na tym świecie? Oczko
Dzieciom bogatych rodziców Uśmiech


Socjalizm vs. liberalizm - Iselin - 27.09.2014

Strasznie się ekscytujecie tymi dziećmi bogatych rodziców.


Socjalizm vs. liberalizm - Łoś - 27.09.2014

Iselin napisał(a):Strasznie się ekscytujecie tymi dziećmi bogatych rodziców.
Skąd taka diagnoza?


Socjalizm vs. liberalizm - Iselin - 27.09.2014

Łoś napisał(a):Skąd taka diagnoza?
z obserwacji.


Socjalizm vs. liberalizm - Łoś - 27.09.2014

Iselin napisał(a):z obserwacji.
Ciekawa obserwacja, jednak diagnoza błędna, gdyż ja się nie ekscytuję dziećmi bogatych rodziców.


Socjalizm vs. liberalizm - Socjopapa - 29.09.2014

Nie no, skąd. Tylko wszędzie je widzisz - jak jakiś pedofil.


Socjalizm vs. liberalizm - Łoś - 29.09.2014

Socjopapa napisał(a):Nie no, skąd. Tylko wszędzie je widzisz - jak jakiś pedofil.
Czyżbyś uważał się za osobę, która twierdzi, że wie lepiej ode mnie (i zapewne innych), co ja (i inni) widzą i jak? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to wg mnie masz poważny problem Oczko


Socjalizm vs. liberalizm - exodim - 29.09.2014

Dla mnie w czasach obecnych wątek ten powinien nosić nazwę "Neoliberalizm vs protekcjonizm", bo socjalizm nawet dla najtwardszego dzisiejszego protekcjonisty, który przy okazji liznął trochę makroekonomii, będzie systemem równie kiepskim, niewydajnym i niepolepszającym doli ludzi, jak neoliberalizm, czego dowodzą przykłady rzeczywistego zastosowania idei socjalistycznych na świecie (w Skandynawii nigdy żadnego socjalizmu nie było, był za to protekcjonizm, podparty silnymi inwestycjami państwowymi w zasoby ludzkie)
Rozwiązaniem dla gospodarek rozwijających się nie może być socjalizm, tylko protekcjonizm.


Socjalizm vs. liberalizm - Socjopapa - 29.09.2014

Łoś napisał(a):Czyżbyś uważał się za osobę, która twierdzi, że wie lepiej ode mnie (i zapewne innych), co ja (i inni) widzą i jak?

Nie, uważam się za osobę dokonującą ekstrapolacji na podstawie Twoich wpisów. Problem masz więc raczej Ty.


Socjalizm vs. liberalizm - Łoś - 29.09.2014

Socjopapa napisał(a):Nie, uważam się za osobę dokonującą ekstrapolacji na podstawie Twoich wpisów. Problem masz więc raczej Ty.
To ja mam problem z tym, że Ty uważasz, że wiesz o czym i jak ja myślę? Do czego to dochodzi? Otóż Twoja ekstrapolacja zawodzi, gdyż nie mam problemu z tym, co mi imputujesz, tylko Ty uważasz, że mam. Dalsze trwanie przy swoim, będzie po prostu wg mnie bardziej komiczne i niepoważne z Twojej strony.

Zresztą spodziewałem się takiej odpowiedzi. Jestem zdania, że osoba, która myśli, że wie (na podstawie swojej diagnozy/ekstrapolacji) co inni myślą, wie również, jakie inni mają problemy, lepiej od nich i będzie się upierała do końca, gdyż to niemożliwe aby jej diagnoza była błędna, bo ona się też zazwyczaj (a w swoim przekonaniu, nawet nigdy) nie myli Oczko

A na poważnie, jeżeli naprawdę twierdzisz, że wiesz lepiej ode mnie, co ja myślę, mimo, że temu przeczę, to moim zdaniem to jednak Ty masz poważny problem i przewiduję problemy interpersonalne z ludźmi, w stosunku do których będziesz stosował te swoje "zdolności ekstrapolacji".


Socjalizm vs. liberalizm - Socjopapa - 29.09.2014

To wzruszające. Czyli piszesz o czymś innym niż to o czym myślisz?


Socjalizm vs. liberalizm - Baptiste - 29.09.2014

exodim napisał(a):Dla mnie w czasach obecnych wątek ten powinien nosić nazwę "Neoliberalizm vs protekcjonizm", bo socjalizm nawet dla najtwardszego dzisiejszego protekcjonisty, który przy okazji liznął trochę makroekonomii, będzie systemem równie kiepskim, niewydajnym i niepolepszającym doli ludzi, jak neoliberalizm, czego dowodzą przykłady rzeczywistego zastosowania idei socjalistycznych na świecie (w Skandynawii nigdy żadnego socjalizmu nie było, był za to protekcjonizm, podparty silnymi inwestycjami państwowymi w zasoby ludzkie)
Rozwiązaniem dla gospodarek rozwijających się nie może być socjalizm, tylko protekcjonizm.
I to ma odzwierciedlenie np. w gamie partii politycznych.
Socjalizm jest obecnie kierunkiem niszowym. W Polsce program socjalistyczny reprezentują PPP i PPS. Plus ewentualnie jakiś w ogóle nieznany nikomu narybek.
Choć w przypadku PPP nawet i tutaj socjalista może mieć jakieś obiekcje. Przynajmniej na papierze są oni już kolejnym (po np. sporej części środowiska liberalnego) orędownikiem małych i średnich przedsiębiorstw.
Za czasów naszego socjalizmu takowych zwano pogardliwie badylarzami i nie podkreślano ich roli w gospodarce.
Nie promowano własności prywatnej i prywatnej formy działalności (choć jak wiadomo takowe także wtedy na małą skalę istniała). A nie promowano bo na to socjalizm nie stawiał.


Socjalizm vs. liberalizm - Łoś - 29.09.2014

Socjopapa napisał(a):To wzruszające. Czyli piszesz o czymś innym niż to o czym myślisz?
Wzruszyłeś się?
Po prostu błędną wystawiłeś diagnozę. To się nam wszystkim zdarza, a u tzw. "oceniaczy" jest to nagminne. Zamiast odnosić się do tego co ktoś mówi, czy pisze (spostrzeżenia) odnosimy się do tego co sobie na dany temat, zdiagnozowaliśmy (oceny, własne interpretacje, ekstrapolacje itp.). Tego typu strategia w dyskusji, zamiast prowadzić do zrozumienia, z moich obserwacji, powoduje coś zupełnie odwrotnego. Bo osoby zamiast odnosić się do tego co zostało napisane, odnosimy się do własnych interpretacji, ocen moralnych i diagnoz.

Przykład z pracy:

Pracownik: Szefie chciałem przekazać, że zrobiłem to i to i dzięki temu będziemy mogli ... (informacja)
Szef: Co się Pan tak ekscytuje? (przykład diagnozy)


Socjalizm vs. liberalizm - Socjopapa - 30.09.2014

A umiesz odpowiedzieć na proste pytanie czy nie?


Socjalizm vs. liberalizm - Argen - 30.09.2014

exodim napisał(a):Dla mnie w czasach obecnych wątek ten powinien nosić nazwę "Neoliberalizm vs protekcjonizm", bo socjalizm nawet dla najtwardszego dzisiejszego protekcjonisty, który przy okazji liznął trochę makroekonomii, będzie systemem równie kiepskim, niewydajnym i niepolepszającym doli ludzi, jak neoliberalizm

Socjalizm to idea, która istnieje jedynie na kartach kapitału Marksa. Skąd ja to znam. Redefinicja pojęć to stara sztuczka stosowana przez takich jak ty włącznie z tym całym urojonym neoliberalizmem, który to nie wiadomo czym właściwie jest poza tym, że chłopcem do bicia różnej maści socjalistów. To może tak... liberalizm kontra neomerkantylizm?

exodim napisał(a):podparty silnymi inwestycjami państwowymi w zasoby ludzkie

To teraz tak to się nazywa? Może jakiś słowniczek jak pilaster stworzysz?


Socjalizm vs. liberalizm - exodim - 30.09.2014

Argen napisał(a):Socjalizm to idea, która istnieje jedynie na kartach kapitału Marksa. Skąd ja to znam. Redefinicja pojęć to stara sztuczka stosowana przez takich jak ty włącznie z tym całym urojonym neoliberalizmem, który to nie wiadomo czym właściwie jest poza tym, że chłopcem do bicia różnej maści socjalistów. To może tak... liberalizm kontra neomerkantylizm?
Neoliberalizm to współczesny prąd ekonomii politycznej postulujący m.in. walkę z etatyzmem, wzrostem inflacyjnym, regulacjami rynkowymi, regulacjami handlu zagranicznego, programami społecznymi i socjalnymi itp., a więc jest poglądem biegunowym do neokeynesizmu (protekcjonizm trzeciej drogi).
Ekonomiści neoliberalni to pożyteczni idioci w rękach posiadaczy aktywów finansowych o nominalnej stopie zwrotu (stąd postulat o redukcji inflacji) oraz bogatych, rozwiniętych państw, które osiągnęły swoją pozycję dzięki uprzedniemu stosowaniu polityki protekcjonistycznej (USA, Wielka Brytania, Niemcy, Korea Południowa itd.).
Neoliberalizm powoduje stagnację wzrostu państw rozwijających się, które rozpoczęły w latach 80 i 90, za namową WTO, Banku Światowego i MFW stosowanie tej polityki.


Socjalizm vs. liberalizm - Łoś - 30.09.2014

Socjopapa napisał(a):A umiesz odpowiedzieć na proste pytanie czy nie?
Jak jest "proste", to wydaje mi się, że umiem. A Ty?


Socjalizm vs. liberalizm - Łoś - 30.09.2014

exodim napisał(a):Neoliberalizm powoduje stagnację wzrostu państw rozwijających się, które rozpoczęły w latach 80 i 90, za namową WTO, Banku Światowego i MFW stosowanie tej polityki.
Stiglitz przedstawił argumenty przemawiające za powyższym, w książce "Globalizacja". Jeżeli ktoś nie czytał, to polecam.

J. Stiglitz, Globalizacja.


Socjalizm vs. liberalizm - Socjopapa - 30.09.2014

exodim napisał(a):Ekonomiści neoliberalni to pożyteczni idioci w rękach posiadaczy aktywów finansowych o nominalnej stopie zwrotu (stąd postulat o redukcji inflacji) oraz bogatych, rozwiniętych państw, które osiągnęły swoją pozycję dzięki uprzedniemu stosowaniu polityki protekcjonistycznej (USA, Wielka Brytania, Niemcy, Korea Południowa itd.).
Neoliberalizm powoduje stagnację wzrostu państw rozwijających się, które rozpoczęły w latach 80 i 90, za namową WTO, Banku Światowego i MFW stosowanie tej polityki.

A oskarżony Nowak to ten, który zabił swoją żonę.

Łoś napisał(a):Jak jest "proste", to wydaje mi się, że umiem. A Ty?

To może odpowiedz na owo proste pytanie zamiast pierdolić od rzeczy?:roll:


Socjalizm vs. liberalizm - Łoś - 30.09.2014

Socjopapa napisał(a):To może odpowiedz na owo proste pytanie zamiast pierdolić od rzeczy?:roll:
Nie znam tego pytania. Natomiast rozmowy z Tobą nie określałbym mianem pierdolenia od rzeczy. Ale jak byś nalegał..., to Twoje wypowiedzi tym mianem możemy określić.