Forum Ateista.pl
W trakcie abiogenezy też działała ewolucja - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Nauka (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Nauki przyrodnicze (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Wątek: W trakcie abiogenezy też działała ewolucja (/showthread.php?tid=4400)W trakcie abiogenezy też działała ewolucja - Adam - 15.09.2008

http://wiadomosci.onet.pl/1825598,16,item.html

Ciekawa informacja. Wiele osób psioczy na abiogenezę, bo żąda od niej przypadkowego powstania pierwszej komórki (w dodatku z objaśnień komplikacji takiej komórki wynika, że chodzi o eukarionta!). Tymczasem ewolucja może zachodzić już od czasu, kiedy pojawią się pierwsze replikatory, choć jest wtedy powolna, mało skuteczna (fenotypowo) i względnie nieciekawa. Co ciekawe opis odkrytych faktów przypomina ten rzucony na chybił trafił opis Dawkinsa sprzed 33 lat z "Samolubnego genu".


W trakcie abiogenezy też działała ewolucja - Darayavahus - 15.09.2008

A cóż to za nowość? Ewolucja biochemiczna, selekcja skuteczniejszych replikatorów, rybozymy i "świat RNA", teoria hipercykli Eigena... To wszystko już klasyka hipotez odnośnie abiogenezy.
Polecam ciekawy artykuł nt. przypuszczalnej roli rybozymów w abiogenezie:
HIPOTETYCZNA ROLA AUTOKATALITYCZNYCH WŁAŚCIWOŚCI KWASÓW NUKLEINOWYCH W PROCESIE BIOGENEZY (2004)
Cytuję jeden z ciekawszych fragmentów:
"Odkrycie katalitycznych właściwości kwasów nukleinowych zrewolucjonizowało dotychczasowe poglądy na temat ewolucji prebiotycznej na Ziemi. Możliwość katalizowania przez cząsteczki RNA nie tylko własnych przemian, ale też reakcji zachodzących w innych cząsteczkach pozwoliła wysunąć hipotezę, iż pierwszą autoreplikującą się cząsteczką powstałą w procesie ewolucji chemicznej był właśnie RNA lub jego pierwotne formy.
Dało to podstawy sformułowania jednej z najpowszechniej obecnie przyjmowanych teorii biogenezy: hipotezy „świata RNA". Według niej, występujący u większości współczesnych organizmów kierunek przepływu informacji genetycznej (DNA->RNA->białka) powstał w wyniku ewolucji wcześniejszych, znacznie prostszych układów opartych wyłącznie na RNA"

[SIZE="1"](podkreślenia moje)[/SIZE]
A utożsamianie abiogenezy z nieprawdopodobnym przypadkiem to tylko stary chwyt kreacjonistów, którego, mam nadzieję, nikt tu nie traktuje poważnie.


W trakcie abiogenezy też działała ewolucja - Maat - 16.09.2008

Darayavahus napisał(a):A cóż to za nowość? Ewolucja biochemiczna, selekcja skuteczniejszych replikatorów, rybozymy i "świat RNA", teoria hipercykli Eigena... To wszystko już klasyka hipotez odnośnie abiogenezy.

Zgadza się. Czytałam artykuł kiedyś o tym w j.angielskim (publikacja naukowa Elseviera, nie podam linku bo mam tylko wykupiony dostęp do Elseviera na uczelni :-( ).
Nie jest to teoria nowa, ale mimo to ciekawa.
RNA mają nie tylko właściwości przenoszenia materiału genetycznego, ale także pełnią funkcję enzymów, co pozwala m.in. na samoreplikację, oraz mogą ulegać agregacji i uporządkowaniu przestrzennemu, osiągając konformację II, III i IV - rzędową.