Forum Ateista.pl
Przyczyny wojen - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Nauka (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Nauki o czlowieku i związane z człowiekiem (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=21)
+--- Wątek: Przyczyny wojen (/showthread.php?tid=5154)

Strony: 1 2 3 4 5

Przyczyny wojen - Xitlu - 15.03.2009

Wojna - dla jednych ból i cierpienie, dla innych sposób na wzbogacenie się, dla jeszcze innych dobre widowisko. Jakie są według was przyczyny wybuchów wojen? Czy ludzie prowadzą wojny, bo one bardziej im się opłacają, niż pokój? Czy może jest to głeboko zakorzeniony w ludzkiej psychice instynkt warunkujący rywalizację między "stadami" (w naszym wypadku państwami, grupami etnicznymi, religijnymi, politycznymi itp.) o przetrwanie?

I drugie pytanie z innej beczki (czy nie zostanę skrytykowany, jeśli założę nowy temat?)
Jak z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej/społecznej wygląda mechanizm podporządkowania jednostki charyzmatycznym przywódcom, takim, jak Hitler? Tzn. jakie są jego podstawy lezące w ludzkim instynkcie stadnym? Jaką literaturę na ten temat polecicie?

Przyczyny wojen - Rojza Genendel - 15.03.2009

Xitlu napisał(a):Jakie są według was przyczyny wybuchów wojen?
Pieniądze, pieniądze i... hmm... pieniądze?
Xitlu napisał(a):Jak z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej/społecznej wygląda mechanizm podporządkowania jednostki charyzmatycznym przywódcom, takim, jak Hitler? Tzn. jakie są jego podstawy lezące w ludzkim instynkcie stadnym? Jaką literaturę na ten temat polecicie?
Klasyką jest "Psychologia tłumu" Gustava Le Bon.

Przyczyny wojen - Forge - 16.03.2009

Pieniądze? Masz pewnie na myśli dobra materialne, to się zgodzę Język No i tereny. Wszystko inne jest usprawiedliwieniem, casus belli do wojny.

Przyczyny wojen - Tgc - 16.03.2009

forge napisał(a):Pieniądze? Masz pewnie na myśli dobra materialne, to się zgodzę Język No i tereny. Wszystko inne jest usprawiedliwieniem, casus belli do wojny.

Nie sadze, zeby np. islamscy radykalowie prowadzili wojne z zachodem dla pieniedzy lub innych dobr materialnych. Sama nienawisc religijna tez moze byc przyczyna wojny. Ja podalem przyklad wspolczesny, historycznie znalesc mozna duzo wiecej konfliktow jedynie o podlozu religijnym bez wiekszego znaczenia ekonomicznego.

Przyczyny wojen - Forge - 16.03.2009

No nie wiem. Zawsze mi się wydawało, że religia jest dobrym pretekstem by poruszyć masy do walki, wszystko się to czy w rzeczywistości o dobra materialne.

Przyczyny wojen - Rojza Genendel - 16.03.2009

Tgc napisał(a):Nie sadze, zeby np. islamscy radykalowie prowadzili wojne z zachodem dla pieniedzy lub innych dobr materialnych. Sama nienawisc religijna tez moze byc przyczyna wojny. Ja podalem przyklad wspolczesny, historycznie znalesc mozna duzo wiecej konfliktow jedynie o podlozu religijnym bez wiekszego znaczenia ekonomicznego.
Rozróżniłabym tutaj wojny od różnego rodzaju rewolucji, powstań, ataków terrorystycznych i partyzantek.
Gdy mowa o walkach na tle religijnym- do głowy przychodzą mi takie z dość wyraźnym podtekstem ekonomicznym. Bo ja wiem? Wojny husyckie? Noc św. Bartłomieja? Odsiecz wiedeńska? Rekonkwista?
Od razu uprzedzam że kiepska jestem z historii, i w tym temacie bardziej kieruję się wiedzą ogólną.

Przyczyny wojen - Piasek76 - 19.03.2009

Wiele prawdy jest też w Twoim powiedzeniu, że człowiek ma to w psychice, że rywalizują ze sobą stada itd... A tak ogólnie patrząc większość dzisiejszych, współczesnych wojen jest o dominację na świecie czy danych terenach, o to kto będzie miał lepszą broń czy to atomową czy inną no i o pieniądze rzecz jasna. Te wojny, które były kiedyś (setki lat temu) były toczone głównie o ziemie, tereny, wyznania religijne, o broń, żywność, a nawet kobiety....

Przyczyny wojen - Dreilinden - 19.03.2009

Nie ma wojen religijnych, są tylko wojny o zysk. Zawsze i wszędzie, tylko zysk liczy się dla ludzi.

Przyczyny wojen - Rojza Genendel - 20.03.2009

Piasek76 napisał(a):a nawet kobiety....
Wojny o kobiety?

Przyczyny wojen - Forge - 20.03.2009

No wojna trojańska chociażby Język

Przyczyny wojen - sychu - 20.03.2009

Tgc
Cytat:Nie sadze, zeby np. islamscy radykalowie prowadzili wojne z zachodem dla pieniedzy lub innych dobr materialnych.
Też jeszcze nike widziałem aby jakiś podżegający immam czy inny tam muzułmańki katabas sam się wysadził. Zawsze znajduje kogoś bardziej godnego aby dostąpić tego niewątpliwego zaszczytu. Tylko, że pożytecznie idioci nie wszczynają wojen.

Przyczyną wojny zawsze są pieniądze.

Przyczyny wojen - xjasiux - 20.03.2009

Czy ja wiem czy pieniądze? Są inne zbrodnicze, czy nielegalne procedery które przynoszą krocie. Władza, wpływy, dominacja to takie zboczenia ludzi które mogą prowadzić do wojny. Nienawiść też jest pretekstem. Amerykanie całkiem nieźle napełniają sobie kieszeń wojenkami jakie ostatnio zrobiły, chociaż inwestycje i koszta jakie ponieśli są spore. Co do wojen religijnych, to chyba bardziej nienawiść podsycana właśnie przez ludzi posiadających wielkie wpływy...Radyjo o. Dyra gdyby miało szeregi młodych słuchaczy i dużo większe zaplecze finansowe, to pewnie już dawno by na jakąś małą wyprawę krzyżową się udaliDuży uśmiech

Przyczyny wojen - pzebzda - 20.03.2009

forge napisał(a):... Zawsze mi się wydawało, że religia jest dobrym pretekstem by poruszyć masy do walki, ...

Dobrze Ci sie wydaje. A na kogo głównie zwala wine agresor? Na np. Terroryzm, Islam itp. A My dobrzy ludzie "Katolicy" musimy zwalczyc "zło". Ludzie nie mogą sie sprzeciwić wojnie dlatego, że za bardzo są cnotliwi przez wiare. A po drugie głupota i naiwność, naiwność, naiwność.

Polecam teledysk:

http://www.youtube.com/watch?v=lkAzslT7Ly8

Przyczyny wojen - sychu - 20.03.2009

xjasiux napisał(a):Czy ja wiem czy pieniądze? Są inne zbrodnicze, czy nielegalne procedery które przynoszą krocie.
Czyli o pieniądze.
forge napisał(a):No wojna trojańska chociażby Język
Chyba mało wnikliwie czytałeś/oglądałeś film. Helena była pretekstem. Agamemnon miał pewne plany odnośnie Troi i bynajmniej Helena obchodziła go tyle co nic.

Przyczyny wojen - TripleSix - 20.03.2009

Podoba mi się, jak ci przeciwni Zachodowi przywódcy duchowi islamu mają na ręku Rolexa i jeżdżą BMW.

Przyczyny wojen - lumberjack - 20.03.2009

pzebzda napisał(a):Dobrze Ci sie wydaje. A na kogo głównie zwala wine agresor? Na np. Terroryzm, Islam itp. A My dobrzy ludzie "Katolicy" musimy zwalczyc "zło". Ludzie nie mogą sie sprzeciwić wojnie dlatego, że za bardzo są cnotliwi przez wiare. A po drugie głupota i naiwność, naiwność, naiwność.

Polecam teledysk:

http://www.youtube.com/watch?v=lkAzslT7Ly8

O, z wierszem Tuwima. Uśmiech Szkoda tylko, że ludzie uważają ten wiersz za całkowity sprzeciw autora wobec jakichkolwiek wojen, podczas gdy chodziło mu wyłącznie o zaczepne:
Cytat:W związku z całkowicie dla mnie nieoczekiwanymi komentarzami jakie wywołał mój wiersz "Do prostego człowieka", oświadczam:
1. W wierszu moim zwracałem się wyraźnie do wszystkich narodów, aby w chwili decydującej przeciwstawiły się wojnie zaborczej, którą - jako człowiek uczciwy i rozsądny - uważam za zbrodnię. Absurdem jest przypuszczać, że nie odczuwam czci dla bohaterstwa w obronie niepodległości kraju.
2. Tendencja moją była walka z podszczuwaczami, dla których wojna jest interesem, walka z wojną zaczepną, w pozory haseł patriotycznych ubraną.
3. Wiersz mój wychodząc z założeń humanitarnych i pacyfistycznych, w każdym swoim zwrocie apeluje do powszechności ludzkiej, przypisywanie mu tendencji rozbrojenia Polski, gdy wszyscy naokoło fabrykują bomby i armaty, uważam za niedorzeczność.
4. Wśród potępiających mnie głosów z prawdziwym żalem usłyszałem kilka takich, o których szczerości i szlachetności ani chwilę wątpić nie mogę. Muszę tedy winę niezrozumienia przez nich istotnych tendencji mego wiersza przypisać sobie, nieudolności własnego pióra, które sprawiło, że inaczej myślałem, a inaczej wyszło. I tylko dla tych przyjaciół ogłaszam powyższy komentarz.

Przyczyny wojen - xjasiux - 20.03.2009

Sychu a myślisz, że np. Adolfa chęć posiadania pieniędzy nakręciła do wojny? Z tego co czytałem to chłopak miał straszne problemy w życiu seksualnym. Może taka frustracja go złapała, że postanowił wybić kilkadziesiąt milionów ludzi. A Napoleon? Wojna zawsze będzie się wiązała z pieniędzmi co nie zawze oznacza przecież, iż są one przyczyną...

Przyczyny wojen - Forge - 20.03.2009

Hitler to ja myślę, że chciał "wybudować pomnik" Język Tak jakby mu wyszło, nawet mimo przegranej wojny.

Przyczyny wojen - Rojza Genendel - 20.03.2009

forge napisał(a):No wojna trojańska chociażby Język
Historyczna wojna trojańska miała raczej niewiele wspólnego z Homerem i Petersenem :-)
Z tego co pamiętam ze szkoły chodziło o kontrolę szlaków handlowych Europa-Azja a więc... tu niespodzianka... o pieniądze.

Przyczyny wojen - Inky - 21.03.2009

Przyczyną wojny może być głód. Podejrzewam, że kiedy ropa się skończy Arabom, kiedy to nie będą mieli za co kupować żywności odbije szajba i zrobią mały dżihad+exodus, ponieważ sami nie są w stanie wyprodukować wystarczającą ilość pożywienia jako, że 90% ziemi na bliskim wschodzie nie nadaje się nawet na wypas kóz. Rzadko inwestują w technologię, ewentualnie w turystykę...po ropie tam nie będzie niczego jak mawiał Kononowicz :twisted: