Forum Ateista.pl
Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Nauka (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Nauki ścisłe i techniczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Wątek: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) (/showthread.php?tid=5312)



RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Skywalker - 04.07.2015

Zbliżamy się! Wygląda na to że Pluton jawi się nam jako kolejna czerwona planeta.

[Obrazek: nh-7-1-15_pluto_charon_color_hemispheres..._swria.jpg]


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - NotInPortland - 05.07.2015

Skywalker napisał(a): Zbliżamy się!

Na razie sonda napotkała na jakiś problem, zerwała łączność i przełączyła się na tryb awaryjny na zapasowym komputerze.
Niby nic jej chyba nie jest, ale przywrócenie jej do normalnego trybu działania może zająć kilka dni:

Cytat:The team is now working to return New Horizons to its original flight plan. Due to the 9-hour, round trip communication delay that results from operating a spacecraft almost 3 billion miles (4.9 billion kilometers) from Earth, full recovery is expected to take from one to several days; New Horizons will be temporarily unable to collect science data during that time.



RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Skywalker - 05.07.2015

NotInPortland napisał(a): Na razie sonda napotkała na jakiś problem, zerwała łączność i przełączyła się na tryb awaryjny na zapasowym komputerze.
Niby nic jej chyba nie jest, ale przywrócenie jej do normalnego trybu działania może zająć kilka dni:

"Save mode" to nic niebezpiecznego o ile nie przydarzy się w krytycznym momencie w trakcie przelotu. A ten nastąpi 14 lipca o 13:47 naszego czasu. Niestety pierwszy kontakt z sondą po przelocie będzie nawiązany dopiero około 03:00 w nocy 15 lipca. Pierwsze wartościowe dane i zdjęcia napłyną po południu.


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - El Commediante - 05.07.2015

Polecam książkę:

[Obrazek: Book-Review-The-Martian.jpg]


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Żarłak - 08.07.2015

Już parę razy miałem w dłoniach tę książkę, ale nie skusiłem się. Naprawdę taka dobra? Chyba najpierw obejrzę film. Zwiastun jest intrygujący, ale boję się, że Scott znowu coś spieprzył.

Mam nadzieję, że komunikacja z sondą będzie działać. Gdyby po tylu latach wyczekiwania  i trudów sprzęt przegapiłby spotkanie to byłby ogromny pech i smutek, nie tyle dla nas, choć też, ale dla tych ludzi którzy nad tym siedzą.  Cwaniak  Siedzę jak na szpilkach ostatnio. I cały czas przekonuję samego siebie, że nie ma sensu ogladać transmisji "na żywo", bo i tak trzeba poczekać. Wiem, że to nie ma sensu, ale mam taki odruch pawłowa, żeby od razu wiedzieć czy się udało, he, he.


Taka ciekawostka. Znane zdjęcie przedstawia czworo znajomych i odtworzenie sceny po latach. Człowiek drugi od lewej ponoć pracuje obecnie dla Space X. A jednak da się. Cwaniak

Patrz, Patrz2


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Skywalker - 10.07.2015

Chuje z ksiązką i flimem. Tu macie science fiction nażywoi Uśmiech

[Obrazek: pluto_charon_color_final.png]

TAK najebałe m się ale masn urlop ni enie abronicie mi się cieszyć tą misją Uśmiech))))


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - El Commediante - 10.07.2015

Żarłak napisał(a): Już parę razy miałem w dłoniach tę książkę, ale nie skusiłem się. Naprawdę taka dobra? Chyba najpierw obejrzę film. Zwiastun jest intrygujący, ale boję się, że Scott znowu coś spieprzył.

Mnie się lampka alarmowa zapaliła kiedy usłyszałem "I have to science the shit out of this planet". W książce było mnóstwo konkretów, liczb, na forach dyskutowali o nich ludzie z doktoratami z wielu dziedzin, natomiast nie było takiego cytatu, bo on wskazuje na niepoważne traktowanie pracy naukowej. Jeśli wprowadzą cenzurę dla debili, to może być słabo.


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Żarłak - 12.07.2015

Skywalker nikt Tobie nie próbuje odebrać frajdy ze śledzenia tej misji na żywo : D

[Obrazek: new-horizons-pluto-dark-spots.jpg?1436681640]

El Commediante napisał(a):
Żarłak napisał(a): Już parę razy miałem w dłoniach tę książkę, ale nie skusiłem się. Naprawdę taka dobra? Chyba najpierw obejrzę film. Zwiastun jest intrygujący, ale boję się, że Scott znowu coś spieprzył.

Mnie się lampka alarmowa zapaliła kiedy usłyszałem "I have to science the shit out of this planet". W książce było mnóstwo konkretów, liczb, na forach dyskutowali o nich ludzie z doktoratami z wielu dziedzin, natomiast nie było takiego cytatu, bo on wskazuje na niepoważne traktowanie pracy naukowej. Jeśli wprowadzą cenzurę dla debili, to może być słabo.

Cenzura dla debili to jeszcze pół biedy, bo jeśli nie będzie to hard sf, ale pulp sf spójne logiczne z dobrymi postaciami to też wyjdzie fajnie. Byle nie wyszły tutaj takie bzdury jak w Prometeuszu, gdzie oprócz androida Duży uśmiech i głównej bohaterki postaci były co najmniej idiotami. Dzięki za rekomendację! Książkę łykne po filmie : )


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Fizyk - 12.07.2015

El Commediante napisał(a): Polecam książkę:

[Obrazek: Book-Review-The-Martian.jpg]
Podpisuję się Oczko (chyba zeżarło obrazek, więc dodam, że chodzi o "The Martian").

Przeczytałem ją po tym, jak zobaczyłem zwiastun ekranizacji i jest to jak dla mnie jedna z lepszych książek, które miałem w rękach.
Obowiązkowe w tym miejscu XKCD: http://xkcd.com/1536/

A wracając też do tematu New Horizons - jest dla mnie w jakiś sposób niesamowite, że mogę obserwować, jak tworzy się historia. Dorastałem już w czasach po misjach Voyagerów, więc od dzieciństwa wiedziałem, jak z bliska wyglądają planety - wszystkie oprócz Plutona. Teraz będzie okazja zobaczyć również jego (choć co prawda w międzyczasie przestał być planetą, ale whatever).


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Sofeicz - 13.07.2015

Dziwne, że nawet z odległości 1,5 miliona km widać tak mało szczegółów.

Ale kiedy zgłębiłem parametry teleskopu LORRI, to wszystko się wyjaśniło - ma dosyć słabe możliwości.
Wszystko się zmieni na dniach, bo sonda zap... dosyć ostro. 


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - El Commediante - 13.07.2015

Fizyk napisał(a):
El Commediante napisał(a): Polecam książkę:

[Obrazek: Book-Review-The-Martian.jpg]
Podpisuję się Oczko (chyba zeżarło obrazek, więc dodam, że chodzi o "The Martian").

Przeczytałem ją po tym, jak zobaczyłem zwiastun ekranizacji i jest to jak dla mnie jedna z lepszych książek, które miałem w rękach.
Obowiązkowe w tym miejscu XKCD: http://xkcd.com/1536/
Dokładnie. Ja nawet nie wiedziałem co napisać. Wszystko mi się w niej podoba. Musiałbym sam napisać na ten temat książkę. Może napiszę tylko, że początek mnie mocno zmylił. Pierwsze zdanie konkretnie Duży uśmiech Pomyślałem "No, to ładnie się pan przedstawił przed milionami czytelników..." Niebezpiecznie tak zaczynać książkę.


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Skywalker - 13.07.2015

Zdjęcie z 11 lipca. Okres obrotu Plutona wynosi nieco ponad 6 dni czyli że w trakcie przelotu sondy najciekawszy z punktu widzenia geologii obszar będzie niestety poza zasięgiem kamer.

[Obrazek: CJwbM_JUYAADDzU.jpg]

Ta półkula (poniżej) będzie widoczna dla kamer w trakcie przelotu 14 lipca, w pełnej rozdzielczości (zdjęcie z 8 lipca). Ładna, będzie ciemny wieloryb, jasne serce. Media oszaleją Język ale więcej o historii Plutona by nam powiedziała ta "poharatana".

[Obrazek: pluton-colores-nasa.jpg]

I jeszcze mały Charon na zdjęciu z 11 lipca:

[Obrazek: CJwSx-WVEAAAI7R.jpg:large]


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Żarłak - 13.07.2015

Już za chwileczkę, już za momencik Duży uśmiech Cały czas trochę żałuję, że nie wejdzie na orbitę, ale trudno. Następna poleci do tego małego układu i tam zostanie na dłużej ze swoją misją podobnie jak Galileuszowa : ) Może nawet już za 15 lat? ^^,
Czy NH ma aparaturę podobną do Voyagerów dzięki czemu będzie mogła przesłać dodatkowe dane o granicach US?


Fizyk napisał(a):
El Commediante napisał(a): Polecam książkę:

[Obrazek: Book-Review-The-Martian.jpg]
Podpisuję się Oczko (chyba zeżarło obrazek, więc dodam, że chodzi o "The Martian").

Przeczytałem ją po tym, jak zobaczyłem zwiastun ekranizacji i jest to jak dla mnie jedna z lepszych książek, które miałem w rękach.
Obowiązkowe w tym miejscu XKCD: http://xkcd.com/1536/

A wracając też do tematu New Horizons - jest dla mnie w jakiś sposób niesamowite, że mogę obserwować, jak tworzy się historia. Dorastałem już w czasach po misjach Voyagerów, więc od dzieciństwa wiedziałem, jak z bliska wyglądają planety - wszystkie oprócz Plutona. Teraz będzie okazja zobaczyć również jego (choć co prawda w międzyczasie przestał być planetą, ale whatever).

Fajny ten pasek komiksowy. Dopełnia obraz książki. Intryguje jeszcze bardziej. Nie kuście, bo przeczytam przed filmem i nie będe miał frajdy z oglądania Oczko Czyli to nie jest książka abstrakcyjnej przygody kosmicznej jak "Odyseja..."?

Spoglądam sobie na panel z NASA TV. Chciałbym tam być, cholera. Fajny klimat i fajnie się to obserwuje. Następne wydarzenie tej skali to będzie załogowe lądowanie na planetoidzie albo ponowne na Księżycu.


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Skywalker - 14.07.2015

Żarłak napisał(a): Czy NH ma aparaturę podobną do Voyagerów dzięki czemu będzie mogła przesłać dodatkowe dane o granicach US?

Nie posiada magnetometru ale ma kilka instrumentów do wykrywania naładowanych cząstek więc jest przygotowany na takie badania. Pamiętajmy że Pluton nie będzie ostatnim celem sondy NH. W styczniu 2019 roku przeleci (prawdopodobnie) jeszcze w pobliżu obiektu 2014 MU69. Chyba że w pobliżu trajektorii lotu zostanie odkryty w międzyczasie ciekawszy obiekt, to wtedy zostanie tam skierowany. I w zasadzie już taki znaleziono i jest nim większy 2014 PN70 (z przelotem w czerwcu 2019 roku) ale dolot w jego kierunku wymagał by zużycia większych ilości paliwa i energii. Ostateczna decyzja zapadnie w sierpniu. Jeżeli ten scenariusz się spełni to baterie RTG wystarczą sondzie do 2026 roku. Jeżeli będzie wybrany wariant bardziej oszczędny to nawet dłużej. W 2038 sonda oddali się od Słońca na 100 AU i jeżeli będzie wciąż działać to będzie badać zewnętrzną heliosferę.

Warto dodać że dzisiejszy przelot będzie ewenementem gdyż cała sekwencja wykonywania zdjęć Plutona i jego pięciu księżyców jest od dawna w pełni zaprogramowana i NASA nie będzie miała już nad tym kontroli z powodu zbyt dużych odległości. Na filmie widzimy więc jakich ujęć możemy się spodziewać. Ciekawe będzie "zaćmienie Słońca" przez Plutona. Czy ujrzymy wtedy atmosferę? Uśmiech




RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Mises - 14.07.2015

Kolejne zdjęcie zrobione przez sondę jeszcze wczoraj, umieszczone dziś na Twitterze NASAUśmiech Sonda minęła już punkt w którym była najbliżej Plutona (zdjęcie jako że wczorajsze jest oczywiście jeszcze sprzed tej chwili). Kolejne zdjęcia jutro o 6:00

[Obrazek: CJ4CQIkVEAEaAnw.png]


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Żarłak - 14.07.2015

Skywalker napisał(a):
Żarłak napisał(a): Czy NH ma aparaturę podobną do Voyagerów dzięki czemu będzie mogła przesłać dodatkowe dane o granicach US?

Nie posiada magnetometru ale ma kilka instrumentów do wykrywania naładowanych cząstek więc jest przygotowany na takie badania. Pamiętajmy że Pluton nie będzie ostatnim celem sondy NH. W styczniu 2019 roku przeleci (prawdopodobnie) jeszcze w pobliżu obiektu 2014 MU69. Chyba że w pobliżu trajektorii lotu zostanie odkryty w międzyczasie ciekawszy obiekt, to wtedy zostanie tam skierowany. I w zasadzie już taki znaleziono i jest nim większy 2014 PN70 (z przelotem w czerwcu 2019 roku) ale dolot w jego kierunku wymagał by zużycia większych ilości paliwa i energii. Ostateczna decyzja zapadnie w sierpniu. Jeżeli ten scenariusz się spełni to baterie RTG wystarczą sondzie do 2026 roku. Jeżeli będzie wybrany wariant bardziej oszczędny to nawet dłużej. W 2038 sonda oddali się od Słońca na 100 AU i jeżeli będzie wciąż działać to będzie badać zewnętrzną heliosferę.

Warto dodać że dzisiejszy przelot będzie ewenementem gdyż cała sekwencja wykonywania zdjęć Plutona i jego pięciu księżyców jest od dawna w pełni zaprogramowana i NASA nie będzie miała już nad tym kontroli z powodu zbyt dużych odległości. Na filmie widzimy więc jakich ujęć możemy się spodziewać. Ciekawe będzie "zaćmienie Słońca" przez Plutona. Czy ujrzymy wtedy atmosferę? Uśmiech

A jak zdjęcia się rozmazały? Będzie horror. Duży uśmiech Ostatnie misje orbitalne różnych obiektów tak nas rozpieszczały, pod kątem szczegółowych zdjeć całej powierzchni, więc po takim przelocie czuję duży niedosyt.
Dzięki za informację. Wolałbym wariant dłuższego lotu. Ciekawe co wybiorą, ale tak na dobrą sprawę, jak bardzo mogą się różnić pomiędzy sobą te obiekty? Loteria. Będę żądał jakiegoś sensownego uzasadnienia od nich.


Wszystkie oczy skupione na Plucie, a nowy dyrektor ESA wykrawa w swojej wyobraźni międzynarodowe miasto księżycowe! Oczywiście nie buduje szklanych domów, to w końcu Niemiec, ale chce zainicjować dyskusję na ten temat. Może uda mu się przekonać NASA do dołączenia do projektu u boku CNSA?


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Skywalker - 14.07.2015

Żarłak napisał(a): Będę żądał jakiegoś sensownego uzasadnienia od nich.

Nie jesteś amerykańskim podatnikiem. Niczego nie możesz żądać ;]


Cytat:nowy dyrektor ESA wykrawa w swojej wyobraźni międzynarodowe miasto księżycowe!

ESA nie myśli nawet poważnie o budowie załogowego statku kosmicznego a tu już nowy szef mówi coś o bazie księżycowej. To raczej próba zwrócenia na siebie uwagi, nie brałbym tego zbyt poważnie. Pierwszą bazę w tym wieku na Księżycu zbudują najprawdopodobniej Chińczycy lub jakiś wizjoner z firmy typu SpaceX.


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - El Commediante - 14.07.2015

To po prostu komisarz Bieńkowska działa tak inspirująco na swoich podwładnych.


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Skywalker - 15.07.2015

Nowy update z dzisiejszej konferencji prasowej.

Lodowe góry na Plutonie. Jest to pierwszy fragment fotomozaiki Plutona która będzie się odsłaniać w ciągu następnych dni.

[Obrazek: 11742879_10152987069682918_1201069353704...e=5613CF54]

Księżyc Charon.

[Obrazek: 11745791_10152987069812918_4153239345876...e=561C1AB4]

Księżyc Hydra.

[Obrazek: 11705184_10152987072637918_7557756155098...e=565A7E73]


RE: Loty kosmiczne (sens, przyszłość, cele) - Sofeicz - 15.07.2015

Z tego, co wyczytałem na stronie NASA, te zdjęcia są mocno skompresowane, a ich pełne wersje będą dosyłane sukcesywnie z pamięci sondy.
Ciekawe dlaczego zdecydowali się na monochromatyczną matrycę CCD w głównym teleskopie?