Forum Ateista.pl
Pantera - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Historia (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Pantera (/showthread.php?tid=5611)

Strony: 1 2 3

Pantera - Anteros - 26.06.2009

Według rzymskiego historyka Celsusa Jezus był synem Tyberiusza Juliusza Abdesa Pantery rzymskiego żołnierza. Co myślicie o tej tezie?

Pantera - Forge - 26.06.2009

Lol, a co tu można powiedzieć? Może był, może był synem kogoś innego. Jestem przekonany, że nie Ducha Świętego czy jak to tam chcą chrystiany Język

Pantera - Marlow - 26.06.2009

Anteros napisał(a):Według rzymskiego historyka Celsusa Jezus był synem Tyberiusza Juliusza Abdesa Pantery rzymskiego żołnierza. Co myślicie o tej tezie?

Dosyć oryginalna teza, nie opierająca się własciwie na żadnych przesłankach.
Jest to raczej produkt asocjacji Celsusa, skoro dwie osoby mają to same imię tzn że jest to jedna i ta sama osoba...

Żarty żartami, ale żydowskie źródła również o nim wspominają, jest więc prawdopodobne by Pantera był ojcem Jezusa.

Anteros napisał(a):Żarty żartami, ale żydowskie źródła również o nim wspominają, jest więc prawdopodobne by Pantera był ojcem Jezusa.

Znajomością historii popisałeś się już w dyskusji o WRF, a tu jak widzę popisujesz się znajomością historii antycznej i Talmudu.
Problem w tym, ze Talmud milczy o Jezusie z Galilei, a kojarzenie ben Stady vel ben Pandiry, własnie odbywa się na mocy asocjacji , ten Jezus i ten Jezus to ta sama osoba, a że dzieli ich odległość jakichś stu lat, to co to ma za znaczenie..., czyż nie...

Tyle, że to nie Talmud o nim wspomina lecz Tosefta.

Anteros napisał(a):Tyle, że to nie Talmud o nim wspomina lecz Tosefta.

Oj już nie mogęSzczęśliwy, dobra najpierw sprawdź co to jest ta ''Tosefta''

Czemu ja? Ja tylko potwierdziłem, że źródła żydowskie o tym mówią.

Nie będę taki i podpowiem ; Tosefta to nic innego jak uzupełnienie
Miszny, a Miszna to....

Lubisz grać na nerwach. 8) Miszna są to prawne normy postępowania oparte na Torze.

Anteros napisał(a):Lubisz grać na nerwach. 8) Miszna są to prawne normy postępowania oparte na Torze.

Czyli są spisaną tradycją ustną, a tradycja ustna to....a w naszym przypadku , jak mnie pamięć nie myli Tosefta Chullin 2:23, to czego częścią jest...?

Chyba nie dokończyłeś :twisted: Tosefta została spisana w III w.n.e.

Anteros napisał(a):Chyba nie dokończyłeś :twisted:

...Talmudu Jerozolimskiego lub jak kto woli Palestyńskiego.
Masz jeszcze jakieś inne źródła żydowskie mówiące o Jezusie z Galilei - dla ścisłości o nim samym, nie o uczniach, czy kontynuatorach -?.
Toledoth Jeszu również odpada, no chyba że przynalezysz do szkoły wybitnego biblisty ks Chrostowskiego Waldemara...

Nie wiem czemu tak na mnie naskoczyłeś. Podałem dwa źródła historyczne mówiące o Panterze, ich teza jest dosyć interesująca, bo obalająca naukę kościoła. Nie wszyscy o tym wiedzą, więc poruszyłem ten wątek. Nie jestem historykiem, ani religioznawcą i nie życzę sobie sugerowania mi przynależności do szkoły biblisty ks Chrostowskiego Waldemara.

Anteros napisał(a):Nie wiem czemu tak na mnie naskoczyłeś. Podałem dwa źródła historyczne mówiące o Panterze, ich teza jest dosyć interesująca, bo obalająca naukę kościoła. Nie wszyscy o tym wiedzą, więc poruszyłem ten wątek. Nie jestem historykiem, ani religioznawcą i nie życzę sobie sugerowania mi przynależności do szkoły biblisty ks Chrostowskiego Waldemara.

Skoro nie jesteś historykiem, to chyba najpierw należałoby zasięgnąć opinii u jak największej liczby ekspertów.
Tutaj masz swoją Toseftę, czyli część Talmudu:
Cytat:Tosefta Chullin 2:23
[Obrazek: jnarr6.JPG] It once happened that R. Elazar ben Damah was bitten by a snake and Ya'akov of the village Sechania came to heal him in the name of Yeshu ben Pandira, but R. Yishmael did not allow him.

...Palestyńskiego. W Talmudzie pojawia się również Yeshu ben Stada, syn fryzjerki Miram, ukamienowany w mieście Lyd(da). Zawyczaj chrześcijanie zrównują ben Pandira z ben Stada, ale to jest własnie asoscjacja.
Dal ciekawości dodam że w T. Babilońskim Ya'akow ben Sechania jest własnie identyfikowany jako przywódca gminy chrześcijańskiej=> Avoda Zarah 16b/17a. Tylko wnioskujac z tego tekstu rzecz cała ma miejsce na krótko przed powstaniem bar Kochby.
Ps : nie wszytskie edycje T. Jerozolimskiego zawierają ''in the name of Yeshu ben Pandira''.

Pantera - The Phillrond - 26.06.2009

Posty nie na temat usunąłem, dajcie sobie już spokój z waszymi błyskotliwymi wtrąceniami, panowie.

Pantera - Rojza Genendel - 26.06.2009

Dla prawdziwości (lub błędności) nauki Jezusa nie ma żadnegpo znaczenia czyim był dzieckiem.

Pantera - Dreilinden - 26.06.2009

Syn Boga miałby być synem Pantery? To trochę wywraca tezę o niepokalanym poczęciu.

Pantera - Hadrian - 26.06.2009

adVice sprawdź najpierw o czym piszesz.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dogmat_o_Niepokalanym_Pocz%C4%99ciu_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny

Pantera - Dreilinden - 26.06.2009

Owszem, jest to dogmat o niepokalanym poczęciu NMP, ale przyjęło się dla uproszczenia mówić też tak o poczęciu Jezusa z dziewicy (które musiało być z pewnością niepokalane).