Forum Ateista.pl
Geografia historyczna ziem polskich. - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Historia (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Geografia historyczna ziem polskich. (/showthread.php?tid=6581)

Strony: 1 2


Geografia historyczna ziem polskich. - Palmer - 08.04.2010

Nieraz mawiamy, że w Polsce ludzie postępują tak czy siak, że mają takie czy owakie zdanie na dany temat.
A czym, z punktu widzenia historycznych przemian jest Polska?

Mamy wspólny język, wiele wspólnych tradycji, miażdżąca większość deklaruje się jako Polacy - katolicy.

Kiedy przyjrzymy się "czterowymiarowej" mapie Polski możemy dostrzec, że różne jej części, na przestrzeni zaledwie ostatnich 100 lat (a co to jest w rozwoju społeczeństw) należały do rozmaitych struktur państwowych, lub lokalnych.

Z grubsza podział wygląda tak:

1. Kongresówka Wschodnia:
- 1a. Mazowsze Wschodnie (drobnoszlacheckie),
- 1b. Lubelszczyzna,

2. Kongresówka Zachodnia:
- 2a. Łódź,
- 2b. Świętokrzyskie,

3. Warszawa,

4. Białostocczyzna,

5. Małopolska (Galicja Zachodnia):
- 5a. Kraków,
- 5b. Podkarpacie,
- 5c. Tatry (Górale),

6. Górny Śląsk (II RP plus polskojęzyczna część Śląska niemieckiego),

7. Wielkopolska (W. Ks. Poznańskie),

8. Pomorze Gdańskie :
- 8a. Wybrzeże II RP (Korytarz) oraz Wolne Miasto Gdańsk,
- 8b. Kujawsko Pomorskie,

9. Ziemie Zachodnie (ziemie odzyskane):
- 9a. Zachodniopomorskie,
- 9b. Lubuskie,
- 9c. Dolnośląskie,
- 9d. Opolskie,

10. Warmińsko – Mazurskie (ziemie odzyskane).


Odnośnie załączonej mapki.

legenda:

granatowy - Ziemie Odzyskane,
biały - W. Ks. Poznańskie,
szary - "Korytarz",
niebieski - Kongresówka,
zielony - Białostocczyzna (przed I W.Światową bezpośrednio do Rosji),
żółty - Galicja,
seledynowy - Górny Śląsk,
pomarańczowy - W. M. Gdańsk,


czerwona linia - granica II RP,
jasno fioletowa - granice państw zaborczych (Rosja, Niemcy, Austria),
zielona - granica między Król Polskim (pod rządami Rosji) i Imperium Rosyjskiego (1815-1915)
brązowa (dodatkowo) - granica Generalnej Guberni (1939-44).


Geografia historyczna ziem polskich. - Skywalker - 08.04.2010

Wystarczy spojrzeć na mapę kolejową Polski aby dostrzec jaka przepaść cywilizacyjna dzieliła naszych wschodnich i zachodnich zaborców.

[Obrazek: 2007_12_27_17_30_kolejowa_polski_bez_m_mini.jpg]


Geografia historyczna ziem polskich. - Palmer - 08.04.2010

Prawda, tym bardziej, że po wojnie część linii "poniemieckich" rozwiązano, a w części "porosyjskiej" sieć uzupełniono. Przed 1914 dysproporcje były jeszcze wyraźniejsze.

Powinienem był dodać jeszcze 1c. - Suwalszczyznę. Przeoczenie, pewnie nie jedyne.


Geografia historyczna ziem polskich. - ACAB - 19.04.2010

Cytat:Mamy wspólny język, wiele wspólnych tradycji, miażdżąca większość deklaruje się jako Polacy - katolicy.

Mówcie co chcecie,ale dla mnie jako nacjonalisty to wielki plusUśmiech

[Obrazek: Narody2RP.png]

Dla porównania mapa narodowości II Rp,coś strasznego:roll:


Geografia historyczna ziem polskich. - Baptiste - 19.04.2010

Przez taką strukturę etniczną jak w 2RP następują w odpowiedniej do tego chwili konflikty etniczne, narodowościowe.(rzeź na Wołyniu).
Jestem jak najbardziej za państwami narodowymi. Gdy byłem mały i kłóciłem się z siostrą mama zawsze rozdzielała nas do naszych dwóch odzielnych pokoi i był spokój.


Geografia historyczna ziem polskich. - Bart - 19.04.2010

Na mapce Killbabykilla brakuje zielonych plamek na niebieskim.


Geografia historyczna ziem polskich. - ACAB - 19.04.2010

Jak teraz patrze na tą mapke narodowości to widze jak mocno Litwa była spolonizowana,czytałem nawet gdzieś że wcześniej bycie Litwinem oznaczało dla nich mniej więcej to samo co bycie Góralem dla mieszkańca Podhala.Niestety później ten proces został przerwany no i sami Litwini zaczęli w XIX wieku mocno rozbudowywać swoją tożsamość choćby poprzez oczyszczanie własnego języka z polskich wpływów.


Geografia historyczna ziem polskich. - Seth - 19.04.2010

Kill Baby Kill! napisał(a):Jak teraz patrze na tą mapke narodowości to widze jak mocno Litwa była spolonizowana,czytałem nawet gdzieś że wcześniej bycie Litwinem oznaczało dla nich mniej więcej to samo co bycie Góralem dla mieszkańca Podhala.Niestety później ten proces został przerwany no i sami Litwini zaczęli w XIX wieku mocno rozbudowywać swoją tożsamość choćby poprzez oczyszczanie własnego języka z polskich wpływów.

przez to i dziś nas nie lubią. Lach to dla nich okupant i najeźdźca. Mają im za złe że ich zdominowaliśmy.
Choć gdyby nie upadek Polski w XVII-XVIII wieku, czyli gdyby istnieliśmy dalej to prawdopodobnie dziś nie byłoby żadnych Litwinów, i pewnie również gorzej byłoby z Ukraińcami oraz Białorusinami.
A jeśli nie mielibyśmy dziś ostre jazdy z ruchami narodowo-wyzwoleńczymi


Geografia historyczna ziem polskich. - doncuero - 05.05.2010

Dzisiejsze granice Polski mniej więcej odzwierciedlają terytorium państwa polskiego a raczej państwa piastowskiego z przełomu X-XI wieku. Brakuje tu zachodniej części ujścia Odry, zachodniej części Ziemi Lubuskiej i kawałka Łużyc. Dostała nam się za to Kotlina Kłodzka, część Prus Wschodnich które po polsku nazywają się Mazurami oraz wszystko co na wschód od linii rzek: Wisłok, San i Wieprz co geograficznie i historycznie było Rusią. Nie wiem czy wiecie o tym że dwie pierwsze historyczne stolice Rusi Włodzimiersko-Halickiej zwanej też Rusią Halicką znajdują się obecnie na terytorium Polski w woj.lubelskim w powiecie hrubieszowskim.
Co do Litwy to pomimo sześciu unii Litwini nigdy nie wyrzekli się własnego państwa i nie ma legalnego dokumentu likwidującego Wielkie Księstwo Litewskie. A wręcz przeciwnie około roku 1695 / daty podaję z pamięci tak że mogą być pewnie nieścisłości/ Litwini na Sejmie Wileńskim powołanym wbrew postanowieniom Unii Lubelskiej podjęli uchwałę o ustanowieniu języka polskiego jako języka kancelaryjnego na Litwie. Do tej pory językiem kancelaryjnym w Wielkim Księstwie Litewskim był język ruski. I warto wspomnieć również o tym że w pierwszej dekadzie XVIII wieku ten sam Sejm Wileński praktycznie zerwał unię z Królestwem Polskim i podpisał coś na wzór unii z Cesarstwem Rosyjskim oddając Litwę pod opiekę Piotra I Wielkiego. Pamiętać należy również że Polska była chyba jedynym państwem w Europie które po zakończeniu I wojny światowej odmówiła Litwinom prawa posiadania własnego państwa co zakończyło się akcją gen.Żeligowskiego z jego dywizją litewsko-białoruską a w rzeczywistości składającą się ze studentów i gimnazjalistów z centralnej Polski i oderwaniem od państwa litewskiego tzw.Litwy Środkowej a w dokladnie Litwy która w granicach Polski funkcjonowała jako woj.wileńskie.


Geografia historyczna ziem polskich. - Palmer - 05.05.2010

Małe sprostowanie.
Była to akcja Piłsudskiego.
Żeligowski tylko pozorował bunt.


Geografia historyczna ziem polskich. - doncuero - 05.05.2010

Jajack powiedzmy to polityka białych rękawiczek.


Geografia historyczna ziem polskich. - Palmer - 06.05.2010

Tak, tyle, że wyjątkowo bezczelna.
Popsuła opinię Polski w świecie, zaczęliśmy być postrzegani, jako kraj awanturniczy, co nam na pewno nie pomogło później.


Geografia historyczna ziem polskich. - ACAB - 06.05.2010

Litwini w czasie okupacji nie pozostali nam dłużni,chodzi tu o Ponary.W czasie sowkieckiej okupacji była tam budowana baza paliw płynnych dla samolotów,po wkroczeniu Niemców Litwini spędzili w tamto miejsce kilka tysięcy Polaków i rozstrzelaliwali ich z broni maszynowej.W ten sposób życie mogło stracić nawet 20 tysięci naszych rodaków.

http://www.youtube.com/watch?v=OLmdY_F0_iQ


Geografia historyczna ziem polskich. - Palmer - 06.05.2010

Prawda. Litwini "pod Hitlerem" pokazali okrutne oblicze. Mordowali i Żydów i Polaków.
Potem spotkały ich tak potworne represje ze strony Sowietów, że to się w głowie nie mieści.

W ogóle, historia Europy Środkowej w XX wieku to taki koszmar, że chyba Bóg osiwiał z rozpaczy.


Geografia historyczna ziem polskich. - pilaster - 06.05.2010

Bart napisał(a):Na mapce Killbabykilla brakuje zielonych plamek na niebieskim.

Zielone jest mylące. O ile np na Śląsku opolskim ludnosc czuła jakiś zwiazek z polskim etnosem, o tyle na Mazurach żadne takie zjawiska nie występowały. Mazurzy, mimo, że polskojęzyczni, traktowali Polskę wrogo i żadnych związków z Polska i polskością nie odczuwali. W latach 30 spotkania i mityngi NSDAP w poludniowej częsci Prus Wschodnich odbywały się ...po polsku. W polskojęzycznych okręgach Mazur, naziści zdobywali też najwyższe poparcie (nawet do 90%), najwyższe w całych Niemczech!


Geografia historyczna ziem polskich. - Palmer - 01.09.2010

Zdaje się, że po prostu, nie lubili komunistów. Chadecja i socjaldemokraci byli z kolei dla nich zbyt przeintelektualizowani, w końcu to byli prości ludzie. Pozostali im populistyczni naziści.


Geografia historyczna ziem polskich. - Xeo95 - 26.04.2013

Cenna uwaga. Chłop z Mazur to pozostałość archetypu chłopa polskiego z XIX wieku-może nawet mordować bogatszych rodaków za namową zaborców, byleby zrealizować.swoje postulaty.

Palmer Eldritch napisał(a):Tak, tyle, że wyjątkowo bezczelna.
Popsuła opinię Polski w świecie, zaczęliśmy być postrzegani, jako kraj awanturniczy, co nam na pewno nie pomogło później.
A zajęcie Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej uszło nam na sucho? Państwo to w większości nie było etnicznie polskie i.zajmowało dużo większy obszar.


Geografia historyczna ziem polskich. - Palmer - 26.04.2013

Xeo95 napisał(a):A zajęcie Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej uszło nam na sucho? Państwo to w większości nie było etnicznie polskie i.zajmowało dużo większy obszar.

No ale jak tu było Lwowa nie zajmować? Co to za Polska bez Lwowa? Uśmiech


Geografia historyczna ziem polskich. - Rojza Genendel - 26.04.2013

Ja bym tutaj- dla porównania pokazała inną mapę Polski, wskazującą na to, jak dzielą się jej mieszkańcy:

[Obrazek: mapa_glowna.gif]
Tutaj:
http://www.gwarypolskie.uw.edu.pl/index.php?option=com_wrapper&Itemid=53
można się zapoznać z dokładniejszym podziałem.


Geografia historyczna ziem polskich. - Xeo95 - 26.04.2013

Palmer Eldritch napisał(a):No ale jak tu było Lwowa nie zajmować? Co to za Polska bez Lwowa? Uśmiech
Akurat o ile obszar międzywojennego Województwa Lwowskiego (jego.resztki to obecnie Podkarpackie) można jeszcze uznać za tereny polskie o tyle Województwo Stanislawowskie na bank nie Oczko

Rojza Genendel napisał(a):Ja bym tutaj- dla porównania pokazała inną mapę Polski, wskazującą na to, jak dzielą się jej mieszkańcy:

(...)

Tutaj:
http://www.gwarypolskie.uw.edu.pl/index.php?option=com_wrapper&Itemid=53
można się zapoznać z dokładniejszym podziałem.
Dziękuję bardzo Rojzo za linki. O ile Łódzkie uważałem za region ,,bez duszy", za taki miks Mazowsza, Śląska, Wielkopolski i Maloposki o tyle gwara sieradzka (część dialektu małopolskiego) jest mi swojska. Nie rozumiem natomiast wrzucania mojej mamy (ja nie mówię gwarą raczej) i górala do jednego.worka o nazwie ,,diakekt maloposki".
PS. Przepraszam jeśli post jest.z.lekka chaotyczny-to po piwkach. Opijałem 1000-ny post. Duży uśmiech