Forum Ateista.pl
Nagminne błędy Polaków - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Pozostałe (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+--- Wątek: Nagminne błędy Polaków (/showthread.php?tid=8059)

Nagminne błędy Polaków - exodim - 11.10.2012

"Pani Profesorko"?
wtf?
Poważnie ktoś z was takiego zwrotu używał?

Może za komuny była jakaś moda na feminizm, u nas w szkole za taki zwrot do nauczycielki polskiego (konserwatystki językowej) byłaby chyba pała.

Nagminne błędy Polaków - Sofeicz - 11.10.2012

exodim napisał(a):"Pani Profesorko"?
wtf?
Z autopsji (lata 1964-77) mówiliśmy oficjalnie "Pani Profesor" a między sobą "profesorka > psorka > sorka" (ekonomia języka działa).

Nagminne błędy Polaków - Socjopapa - 11.10.2012

nonkonformista napisał(a):Nie będzie. I po raz kolejny powtarzam: uzus, uzus, uzus.

Z zada taki uzus. Cywilizowani ludzie mówią "pani profesor" i jakoś pokolenia Polaków z tym żyły, po czym przyszli .... ich mać reformatorzy i zaczęli wymyślać.:evil:

Nagminne błędy Polaków - Nonkonformista - 11.10.2012

exodim napisał(a):"Pani Profesorko"?
wtf?
Poważnie ktoś z was takiego zwrotu używał?

Może za komuny była jakaś moda na feminizm, u nas w szkole za taki zwrot do nauczycielki polskiego (konserwatystki językowej) byłaby chyba pała.
Cytować siebie nie wypada, ale niech tam:

Cytat:Pani profesor to określenie oficjalne.
Witamy panią profesor doktor habilitowaną Annę Pierdzidupę.
Natomiast: Mam zajęcia z psorką Zielińską. Mam zajęcia z profesorką Nowak jest potoczne.
Mamy tu zatem użycie języka w zależności od stylu. Co wypada w jednym, brzmi pretensjonalnie w drugim. A co nie wypada w jednym, dopuszczalne jest w drugim. Podobnie jest z 'socjolożką', 'psycholożką'.
Tak to działa.
Śmierć Szczurów napisał(a):Z zada taki uzus. Cywilizowani ludzie mówią "pani profesor" i jakoś pokolenia Polaków z tym żyły, po czym przyszli .... ich mać reformatorzy i zaczęli wymyślać.
No patrz... Cywilizowani ludzie nie piszą 'ojebać' tylko 'zjeść' i jakoś pokolenia Polaków z tym żyły, po czym przyszła do nas komuna, wulgaryzując język, a niektórzy zaczęli tej wulgaryzacji bronić. Język

Nagminne błędy Polaków - Palmer - 11.10.2012

Moja prababcia mówi: oni piły, oni jadły, oni spały Duży uśmiech
Ale wśród młodzieży chyab już nikt tak nie próbuje....

Nagminne błędy Polaków - Forge - 19.10.2012

O co chodzi z mówieniem "żełądek" i "zabowiązania"?

Nagminne błędy Polaków - Nonkonformista - 20.10.2012

Forge napisał(a):O co chodzi z mówieniem "żełądek" i "zabowiązania"?
To może być wymowa gwarowa lub po prostu ktoś tak specjalnie pisze/mówi.

Nagminne błędy Polaków - Forge - 20.10.2012

Nieustannie słyszę wymawianie tych słów w ten sposób - od osób wokół, tych w innych miastach, a także ludzi (np. polityków) w telewizji i radiu.

Nagminne błędy Polaków - Nonkonformista - 21.10.2012

Forge napisał(a):Nieustannie słyszę wymawianie tych słów w ten sposób - od osób wokół, tych w innych miastach, a także ludzi (np. polityków) w telewizji i radiu.
To w takim razie poważny błąd, który należałoby natychmiast wyeliminować.

Cytat:nie falsyfikowalna
Powinno być: niefalsyfikowalna.

Nagminne błędy Polaków - WoKu - 22.10.2012

Jak wygląda kwestia znaków interpunkcyjnych (konkretnie kropek), gdy chcemy zakończyć zdanie emotką? Stawiamy kropkę + uśmieszek czy wystarczy sam emot?

Przykłady (z tej strony, żeby daleko nie szukać):
nonkonformista napisał(a):(...) a niektórzy zaczęli tej wulgaryzacji bronić. :razz:
Kropka + emot
Vivaldi napisał(a):Moja prababcia mówi: oni piły, oni jadły, oni spały :mrgreen:
Sam emot

Drobiazg, ale mnie męczy Uśmiech Wykształciły się w ogóle jakieś zasady w tej kwestii czy wolna amerykanka?

Nagminne błędy Polaków - WuXeS - 22.10.2012

Na oko zdecydowanie kropka + emot. Bez kropki wygląda nago. Oczko

Gdy patrzę na pisownię na różnych forach, widzę że zdania są podzielone, dlatego pytam. Może coś ustalimy. Uśmiech (tym razem kropka + emot, a co?)

Nagminne błędy Polaków - Eurycercus - 22.10.2012

WoKu napisał(a):Gdy patrzę na pisownię na różnych forach, widzę że zdania są podzielone, dlatego pytam. Może coś ustalimy. Uśmiech (tym razem kropka + emot, a co?)
Ustalmy może, że znaki interpunkcyjne, typu znak zapytania czy kropka stawiamy za nawiasem Duży uśmiech.

Nagminne błędy Polaków - WuXeS - 22.10.2012

Na pewno?

Jak w takim razie zawrzeć w nawiasie zapytanie/wykrzyknienie niezależne od treści głównego zdania?

Od kiedy zauważyłem u siebie brak jednego jądra (ktoś jeszcze tak ma?), moja samoocena nieco spadła.

Kompletnie mi to nie wygląda z pytajnikiem poza nawiasem. :/

Nagminne błędy Polaków - Forge - 22.10.2012

Chyba to w poradni PWN czytałem, że nie zaleca się łączenie kropki z emotkami. Powód jest bardzo praktyczny: znaki interpunkcyjne zazwyczaj stanowią część emotek od lewej, więc łączenie znaków interpunkcyjnych z emotkami może dawać wrażenie użycia innej emotki niż zamierzaliśmy. Tak czy siak ja zastępuję kropkę emotką, wyjątek robię tylko dla ! i ? Oczko

Dzięki Forge. W zasadzie robię dokładnie tak, jak Ty.
Zobaczymy jeszcze, co nonkonformista ma do powiedzenia w tej kwestii Oczko

Cytat:Gdy patrzę na pisownię na różnych forach, widzę że zdania są podzielone, dlatego pytam. Może coś ustalimy Uśmiech (tym razem kropka + emot, a co?)?
lub, bo zdanie traci sens

Cytat:Gdy patrzę na pisownię na różnych forach, widzę że zdania są podzielone, dlatego pytam. Może coś ustalimy? Zdezorientowanymile: Tym razem znak zapytania + emot, a co?
Czy teraz lepiej wygląda? Ale się uczepiłem, hehee.

Ja obstaję przy tym, że moje, mimo wszystko, jest poprawne. W praniu wyjdzie Uśmiech

Poprawne to na pewno nie jest, bo zadajesz pytanie a stawiasz kropkę. Uśmiech

Ja pytania nie zadawałem. "Może coś ustalimy" to było przypuszczenie. Ty zrobiłeś z tego pytanie Język
Dalej nie będę tego ciągnął. Przynajmniej nie dzisiaj. Idę spać :*