Forum Ateista.pl
Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Historia (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Konkurs Historyczny o Palmę Palmera (/showthread.php?tid=8724)



Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Palmer - 17.09.2013

Też nic. Uśmiech


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 17.09.2013

ahawa napisał(a):...po czym zmieniła zdanie i się zgermanizowała Uśmiech).
To dlaczego Ahawa a nie np. Walkiria?


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Fanuel - 17.09.2013

A tak w ogóle to co znaczy słowo Ahawa?


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 17.09.2013

Neuromanta napisał(a):A tak w ogóle to co znaczy słowo Ahawa?
Po hebrajsku "miłość".


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - ahawa - 17.09.2013

Sofeicz napisał(a):To dlaczego Ahawa a nie np. Walkiria?

Bo po drodze zdążyła jeszcze wejść na ścieżkę hebraizacji Oczko Btw na innych forach ahawa występuje ze słowiańska jako Vanilka.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 17.09.2013

Na innym wątku Iselin szuka chętnych do finlandyzacji. Może się przyłączysz?


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - semele - 17.09.2013

Bury Wilk napisał(a):Ojej, nasza Tamara, urodzona za Gomułki? Ciekawa sprawa. Rzadkość. Uśmiech

Nie taka znowu - moja sąsiadka jest Tamara. Chyba trochę starsza od Sofeicza. Przyjaciółka mojej mamy też. Musiała być jakaś moda na to imię.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Palmer - 17.09.2013

teresa124 napisał(a):Nie taka znowu - moja sąsiadka jest Tamara. Chyba trochę starsza od Sofeicza. Przyjaciółka mojej mamy też. Musiała być jakaś moda na to imię.

Jak starsza, to mogła być "bierutowska", a nie "gomułkowska". Duży uśmiech


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 20.09.2013

ahawa napisał(a):Pytania postaram się ułożyć do czwartku, bo akurat środy stoją u mnie pod znakiem przodownictwa pracy Oczko
I jak ci idzie układanie?


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - semele - 20.09.2013

Bury Wilk napisał(a):Jak starsza, to mogła być "bierutowska", a nie "gomułkowska". Duży uśmiech

Mogła być, ale jej mąż przybył z armią Andersa:lol2:
A skąd to imię tutaj;-)

http://www.filmweb.pl/film/Tamara-2005-119090#


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - ahawa - 20.09.2013

Sofeicz napisał(a):I jak ci idzie układanie?

Przeczekuję gównoburzę Niezdecydowany

Wiem, że to najpewniej średnio odpowiedzialne z mojej strony, ale uważam, że zabawa w historię w miejscu, gdzie wszyscy skaczą sobie do gardeł (albo biegają już z cudzymi tchawicami w garści) ewentualnie dokonując mniej lub bardziej widowiskowego wyjścia z trzaśnięciem drzwiami jest bezcelowa.

Nie miejsce tu na ocenę ostatnich wydarzeń (zresztą wypełniłam te straszne jawne ankiety, można sprawdzić, co o tym myślę), ale... ja jeszcze liczę na przywrócenie porządku. Jeśli uczestnicy chcą reaktywacji konkursu dzisiaj, to mogę to uczynić.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Avx - 20.09.2013

Ależ, nie istnieje żaden problem, ahawo. Został sobie przez niektórych urojony. Ty konserwatystka, ale rozsądna i spokojna.

Inicjatywy historyczne są bardzo mile widziane, bardzo na miejscu, a porządek jest.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - ahawa - 20.09.2013

W związku z (tymczasowym?) zawieszeniem broni reaktywuję konkurs.

1.Obecność buddyzmu w jednym z azjatyckich państw zapoczątkowało ponoć nawrócenie jego ówczesnego króla przez pewnego latającego mnicha, stąd na górskim szczycie będącym miejscem tego spotkania powstał duży kompleks sakralny. Jakie to państwo i jak się nazywał ów utalentowany mnich?

2.Pewien święty spędził 60 lat swojego życia na pustyni, ubrany w niewiele ponad własną brodę. Według relacji innego ze świętych dokonał tego dzięki otrzymywaniu pożywienia od codziennie przylatującego anioła. O jakim świętym mowa?

3.Pewien znany producent samochodów, chcąc pokryć zapotrzebowanie na niezbędny w produkcji surowiec, założył w jednym z najbardziej odludnych regionów świata plantację wraz z komfortowym osiedlem mieszkaniowym dla kilku tysięcy pracowników. Pomysł okazał się być niepowodzeniem... jak jednak brzmi nazwisko tego przedsiębiorcy i nazwa osady?

4. Była pierwszą kobietą z wykształceniem wyższym w swoim kraju, na studiach poznała też swojego przyszłego męża (a zarazem rewolucjonistę i dyktatora). O kim mowa?

5. Po raz pierwszy (i najprawdopodobniej ostatni) propaganda Trzeciej Rzeszy chcąc zyskać poparcie dla pewnej wprowadzonej wcześniej ustawy powołała się na (pozytywny) przykład II RP. Polska flaga (w towarzystwie kilkunastu innych) znalazła się również na stosownym plakacie. O jaką ustawę chodzi?

6.Jedna z kluczowych dla rozwoju medycyny operacji, długo traktowana jak tabu, którego złamanie groziło całkowitą utratą szacunku w środowisku lekarskim, została po raz pierwszy wykonana wskutek wydarzeń podczas pewnej frankfurckiej bójki. O jaką operację chodzi?

7. Jeden z ważniejszych izraelskich polityków został swego czasu publicznie nazwany "Hitlerem". O kim mowa i jaka była przyczyna uzyskania tego przydomku?

8.Jak jesteśmy przy sławnym Austriaku z wąsem... wygłosił on na swego czasu mistyczne przemówienie, będące niemal w całości kolażem Ewangelii i innych pism biblijnych. Kiedy i gdzie miało to miejsce?

9. Najsłynniejsza na świecie hiszpańska dworska szkoła jazdy znajduje się w Wiedniu. Jedyny "prawowity" spadkobierca wiedeńskiej szkoły powstał natomiast w kraju... afrykańskim, a zamieszany w stworzenie ośrodka był pewien Polak. O jaki kraj chodzi? Mogę dodać punkt za podanie nazwiska wymienionego wcześniej Polaka.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 20.09.2013

Ahawo! - trzeba określić datę nadsyłania odpowiedzi.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Fanuel - 20.09.2013

Świetne pytania, świta mi odpowiedź najwyżej na jedno...


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - ahawa - 20.09.2013

Przepraszam, zapomniałam byłam o tym szczególe Oczko

Ponieważ pytań jest sporo, to dajmy sobie czas do piątku punkt 24.00


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Xeo95 - 21.09.2013

Przeważnie jest tydzień na przysłanie odpowiedzi Smutny


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - ahawa - 21.09.2013

Proszę bardzo Xeo Uśmiech W sumie na tygodniu i tak nie mam czasu na sprawdzanie odpowiedzi, więc mi pasuje.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 21.09.2013

Na razie jestem głupi, jak naćpany gimbus (pytania trochę w stylu Iselin).


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - ahawa - 21.09.2013

Czy mam dopisać pewne dodatkowe wskazówki do pytań, czy powalczycie tak jak jest? Uśmiech