Forum Ateista.pl
Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Tematy społeczne (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Dział: Historia (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Wątek: Konkurs Historyczny o Palmę Palmera (/showthread.php?tid=8724)



Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Fanuel - 02.11.2013

Za dwa miesiące.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 02.11.2013

To po co ja się męczyłem i wysyłałem odpowiedzi?


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Nonkonformista - 02.11.2013

Sofeicz napisał(a):To po co ja się męczyłem i wysyłałem odpowiedzi?
Po prostu konkurs przedłuży się o dwa miesiące i tyle.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Xeo95 - 02.11.2013

Sofeicz, przekazanie prawa do zadawania pytań Palmerowi to był głupi pomysłSmutny


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 02.11.2013

Pomysł był honorowy i regulaminowy.
A teraz "dupa i kamieni kupa".


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 03.11.2013

Mam informację z IRCa, że można przesyłać odpowiedzi Palmerowi na konto
palmer.eldrich.earth@gmail.com
Komu konkurs miły niech tam pisze.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Xeo95 - 03.11.2013

Do kiedy można?


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 03.11.2013

Według ostatniej deklaracji do dziś o północy.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Xeo95 - 03.11.2013

Mi się nie chce Smutny Zwłaszcza że sporo nauki.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 08.11.2013

Trwało to trochę ale w końcu Palmer nadesłał odpowiedzi i wyniki.

Cytat:Proszę Cię o wrzucenie na listę tego co poniżej.

Moi drodzy!

Tę edycję wygrał Sofeicz. Brawa dlań!

1. Nazwę tej wyspy można „na upartego” tłumaczyć jako „niedziela”, bo w niedzielę ją odkryto i odpowiednio, po chrześcijańsku nazwano. Później należała do Francji, a jeszcze później do Wielkiej Brytanii. Niepodległość uzyskała gdy papieżem był Polak. Jeden z jej prezydentów miał na imię Roosevelt, a jeden z premierów Edison.
[1 pkt]

DOMINIKA

2. W czasie gdy po całej Europie maszerowały armie Cesarza Napoleona, w pewnym kraju (przez Francuzów nieodwiedzanym) wybuchły dwa powstania narodowo-wyzwoleńcze, które zaowocowały uzyskaniem autonomii. Proszę podać daty wybuchu obu powstań.
[2 pkt]

POWSTANIA SERBSKIE 1804-12, 1815

3. Władca tego państwa był (na skutek przewlekłej wojny ze swym większym sąsiadem) tak zadłużony u sąsiedniego monarchy (państwa mniejszego), że aż nań niespodziewanie napadł i rozpoczął brutalną okupację. Agresor nie docenił jednak sojuszników swojej ofiary, którzy wkrótce sprawili mu bardzo tęgie lanie.
Proszę podać nazwy trzech państw, o których mowa w pierwszym zdaniu.
[3 pkt]

Irak, Iran, Kuwejt

4. Były sobie dwie potęgi. Konkurowały o wpływy z handlu z krajami za siódmą górą, siódmą rzeką i siódmym morzem. Oba straciły wielowiekową niezależność jakieś ćwierć tysiąca lat temu. Dziś, podobnie jak w czasach antycznych, ich stolice leżą w granicach jednego państwa. Stoczyły między sobą cztery wojny. Proszę podać daty tychże.
[4 pkt]

WOJNY WENECJI Z GENUĄ: 1256-70, 1294-99, 1350-55, 1378-1381

5. Człowiek, o którym mowa, gdyby był bogatszy nie zostałby królem. Koronowano go, bo zachował się tak, jak głosiła przepowiednia. Głosiła zaś, że królem ma zostać ten kto przybędzie do stolicy w plebejskim stylu. Kto to był i głową jakiego państwa został?
[5 pkt]

GORDIOS - WŁADCA STAROŻYTNEJ FRYGII

6. Ta bitwa ma brzydką nazwę, stoczono ją pechowego dnia przeklętego roku. W dodatku była częścią brudnej i niepotrzebnej wojny domowej. Złą sławę tego wydarzenia pogłębiła okrutna rzeź tysięcy bezbronnych jeńców. Znamienne, że jedyną konsekwencją jaka spotkała sprawcę całej zawieruchy było odprawienie przezeń rytuału publicznych przeprosin... Proszę podać jego miano i nazwę bitwy.
[6 pkt]

BITWA POD MĄTWAMI, 13 LIPCA 1666, LUBOMIRSKI

Pozdrawiam serdecznie!
Mały komentarz.
Palmer nie napisał kto wziął udział w konkursie i ile zdobył punktów.
Mnie się udało odpowiedzieć na pyt. 1, 2, i 4 więc uzyskalem 7 pkt.
Czekam na tradycyjne odwołania i komentarze i jeżeli nie będzie protestów zabiorę się do pisania pytań.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Xeo95 - 08.11.2013

Znałem.odpowiedź na pytanie nr 3. Co.do.pytań 1,2,4 dobrze kojarzylem ale nawal nauki uniemożliwił mi szukanie konkretnych odpowiedzi. Szkoda
Wiec gratulacje Sofeicz. Mam nadzieję ze tym razem się nie wymigasz od zadawania.pytań.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 09.11.2013

Drodzy, zaprawieni w bojach konkursowicze.
Nadejszła chwila kolejnego rozdania.
Oto pytania.

1) Pewien ambasador wyspiarskiego kraju miał przyjaciela, młodego arystokratę.
A ponieważ sam miał kłopoty z erekcją (biedak żył w czasach przedwiagrowych) i w kraju gdzie ambasadorował nie był w stanie zaspokoić pewnej obiecującej (a bardzo temperamentnej) księżnej, wysłał do niej w zastępstwie swojego przyjaciela.
Efekt był taki, że po latach tenże jurny przyjaciel, dzięki owej księżnej zyskał koronę sąsiedniego kraju.
Jak nazywał się ten ambasador-impotent?

2) Trochę o wstrętnych nazistach. Aby uniknąć przejęcia przez nich wykonanych ze złota medali znanej nagrody naukowej, pewien chemik (przyszły laureat tejże nagrody) wpadł na sprytny sposób ukrycia ich w laboratorium. Dzięki temu, paskudni naziści do końca wojny nie odkryli, gdzie są te medale, pomimo tego, iż mieli je cały czas przed oczami.
Jak nazywał się ten chemik, w jaki sposób i czyje medale ukrył?

3) Dlaczego w pierwszych przekazach telewizyjnych aktorzy i prezenterzy występowali w zupełnych ciemnościach z jaskrawym, białym makijażem?

4) Wydawało by się, że po śmierci należy się zmarłemu pokój wieczny. Ale nic bardziej mylnego. Kilka postaci historycznych nie zaznało spokoju, wręcz przeciwnie, zaczynał się dla nich czas publicznej poniewierki.
Proszę podać przynajmniej 3 takie przypadki. Za każdy następny – 1 pkt.

5) Był sobie car Aleksy. I ten car, kiedy przyjmował zagranicznych posłów, zawsze miał na podorędziu zdobne naczynie z wodą.
Po co mu było potrzebne to naczynie?

6) Są w języku polskim pary podobnych imion, które historycznie różnią się występowaniem w nich pewnej importowanej do polszczyzny litery.
Jakie to imiona (wystarczy jedna para) i jaka to litera z importu?

7) Który z kalendarzy ma najwcześniejszy punkt początkowy?
(Proszę podać rok w tym kalendarzu odpowiadający rokowi 2013).

Mam nadzieję, że pytania są do strawienia.
Dajmy sobie czas do środy 20 listopada, godzina 24.

Aha - nagroda dla zwycięzcy - flaszeczka czeremchówki z tegorocznych zbiorów.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Xeo95 - 09.11.2013

Motywacja jest wystarczająca Duży uśmiech

Zobaczę czy dam radę-matury próbne Smutny


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 09.11.2013

Jest już pierwsza odpowiedź - dobry początek.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Baptiste - 09.11.2013

Nie podobają mi się pytania. Wydają mi się być zbyt wydziwionymi. Ale wezmę udział, bo flaszkę trzeba zdobyć.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 17.11.2013

Przypominam - czas leci a czeremchówka dojrzewa!!!!!


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 20.11.2013

Ostatni dzwonek - dziś o północy!!!!!!!


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 21.11.2013

Wyniki będą wieczorem.
Mam odpowiedzi od trzech konkursowiczów.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Sofeicz - 22.11.2013

W końcu udało mi się to ogarnąć.
W konkursie wzięli udział Rojza, Xeo i Nonk
Oto wyniki:

1) Pewien ambasador wyspiarskiego kraju miał przyjaciela, młodego arystokratę.
A ponieważ sam miał kłopoty z erekcją (biedak żył w czasach przedwiagrowych) i w kraju gdzie ambasadorował nie był w stanie zaspokoić pewnej obiecującej (a bardzo temperamentnej) księżnej, wysłał do niej w zastępstwie swojego przyjaciela.
Efekt był taki, że po latach tenże jurny przyjaciel, dzięki owej księżnej zyskał koronę sąsiedniego kraju.
Jak nazywał się ten ambasador-impotent?

Tym angielskim ambasadorem na dworze carskim był Charles Hanbury Williams, a jego usłużnym sekretarzem/przyjacielem do specjalnych poruczeń nie kto inny, jak Stanisław Poniatowski.
Nie muszę dodawać, że tą temperamentną księżną była przyszła caryca Katarzyna.

Perfekcyjnie na to pytanie odpowiedziała Rojza

2) Trochę o wstrętnych nazistach. Aby uniknąć przejęcia przez nich wykonanych ze złota medali znanej nagrody naukowej, pewien chemik (przyszły laureat tejże nagrody) wpadł na sprytny sposób ukrycia ich w laboratorium. Dzięki temu, paskudni naziści do końca wojny nie odkryli, gdzie są te medale, pomimo tego, iż mieli je cały czas przed oczami.
Jak nazywał się ten chemik, w jaki sposób i czyje medale ukrył?

Tym chemikiem był Gyorgy von Hevesy. Aby uniknąć konfiskaty cennych medali noblowskich dwaj jej laureaci Max von Laue i James Franck przesłali swoje do Kopenhagi, do Instytutu Bohra.
Kiedy wkroczyli Niemcy i zaczęli poszukiwać medali, tenże chemik wpadł na pomysł rozpuszczenia ich w wodzie królewskiej. I przez całą okupację słoik z roztworem złota stał w laboratorium nie wzbudzając podejrzeń.
Po wojnie złoto wytrącono z roztworu, a Komitet Noblowski polecił wybić z niego repliki i oddać właścicielom.

Na to pytanie dobrze odpowiedziała Rojza.

3) Dlaczego w pierwszych przekazach telewizyjnych aktorzy i prezenterzy występowali w zupełnych ciemnościach z jaskrawym, białym makijażem?

Należy wyjaśnić, że pierwsze przedwojenne próby przekazy telewizyjnego, to była tzw. telewizja mechaniczna oparta na wirującej tarczy Nipkowa (ze spiralnymi otworkami – całe 20 linii).
Po stronie nadawczej nie było mowy o żadnej kamerze.
Realizowano to w ten sposób, że silne światło ze specjalnej lampy rzutowane było poprzez otworki ww tarczy na całkowicie zaciemnioną scenę. Odbite od sceny wirujące światło było odbierane przez prymitywną fotokomórkę. Działało to raczej jak laserowy skaner w dyskotece.
Dlatego aktorzy występowali po ciemku w kontrastowym makijażu.
Niestety nikt dobrze nie odpowiedział.

4) Wydawało by się, że po śmierci należy się zmarłemu pokój wieczny. Ale nic bardziej mylnego. Kilka postaci historycznych nie zaznało spokoju, wręcz przeciwnie, zaczynał się dla nich czas publicznej poniewierki.
Proszę podać przynajmniej 3 takie przypadki. Za każdy następny – 1 pkt.

Takich przypadków było sporo, począwszy od papieża Formozusa, który po śmierci był kilkakrotnie wyciągany z grobu i sądzony w tzw. „trupim procesie“, poprzez Cromwella wykopanego z grobu i rozwłóczonego po całym kraju, a skończywszy na Iwanie Miłosławskim uznanym za inspiratora spisku Strzelców na cara. Jego trumnę po 12 latach wykopano i ustawiono przy szafocie na którym dokonywano egzekucji spiskowców. Krew skazańców spływała do otwartej trumny (eh te stare, dobre czasy).

Na to pytanie dostałem sporo odpowiedzi. Wszyscy wymienili wymagane 3 odpowiedzi. Rojza i Nonk wymienili dodatkowo 2 a Xeo 3.

5) Był sobie car Aleksy. I ten car, kiedy przyjmował zagranicznych posłów, zawsze miał na podorędziu zdobne naczynie z wodą.
Po co mu było potrzebne to naczynie?

Ów car, ojciec Piotra Wielkiego, jako prawdziwy ortodoks traktował jakikolwiek kontakt z niewiernymi jak profanację. Dlatego dokonywał po nim symbolicznego obmycia.

Rojza dobrze odpowiedziała na to pytanie.

6) Są w języku polskim pary podobnych imion, które historycznie różnią się występowaniem w nich pewnej importowanej do polszczyzny litery.
Jakie to imiona (wystarczy jedna para) i jaka to litera z importu?

Ta litera to niewystępujące we wczesnej polszczyźnie „F“ importowane w XIV/XV wieku z łaciny lub greki. Dlatego mamy pary imion, które pomimo, iż pochodzą z tego samego źródłosłowu różnią się tą głoską.
Są to np. Pabian (od Pabianic)/Fabian i Szczepan/Stefan. Podobnie lucyper/lucyfer

Na to pytanie dobrze odpowiedział Nonk.
Xeo wymienił wymienność W/V (Wioleta/Violeta) ale faktycznie w polszczyźnie od początku V było zastąpione przez W.
Rojza podała wymienne pary Anna/Hanna, Elżbieta/Halszka i Jacenty/Hiacynt.
Co prawda odpowiedzi Xeo i Rojzy nie do końca spełniają kryteria ale ponieważ samo pytanie mogło być nie do końca precyzyjne, przyznaję po pół punktu.

7) Który z kalendarzy ma najwcześniejszy punkt początkowy?
(Proszę podać rok w tym kalendarzu odpowiadający rokowi 2013).

Tym kalenarzem jest kalendarz bizantyjski, którego punkt 0 przypada na rok 5509 p.n.e a więc teraz mamy rok 7522.
Rojza wymieniła kalendarz masoński (6013) a Xeo kalendarz żydowski ale ten jest jeszcze „młodszy“ – zaledwie 5733


Sumując, Rojza uzyskała 6,5, Xeo 4,5 a Nonk 4 punkty.
Gratulacje (i czeremchówka) dla Rojzy, a podziękowania dla Xeo i Nonka.


Rojzo! pisz następne pytania.


Konkurs Historyczny o Palmę Palmera - Xeo95 - 22.11.2013

Sofeiczu, podaj wszystkie wysłane odpowiedzi do pytania nr 4. Jestem ciekawy.

Cytat:6) (...)
Na to pytanie dobrze odpowiedział Nonk. Xeo wymienił wymienność W/V (Wioleta/Violeta) ale faktycznie w polszczyźnie od początku V było zastąpione przez W. Rojza podała wymienne pary Anna/Hanna, Elżbieta/Halszka i Jacenty/Hiacynt. Co prawda odpowiedzi Xeo i Rojzy nie do końca spełniają kryteria ale ponieważ samo pytanie mogło być nie do końca precycyjne, przyznaję po pół punktu.
Wiem ze to nic nie zmieni ale dlaczego pół a nie cały punkt? Jak dla mnie całkowicie spełniają kryteria.

Cytat: 7) Który z kalendarzy ma najwcześniejszy punkt początkowy? (Proszę podać rok w tym kalendarzu odpowiadający rokowi 2013).

Tym kalenarzem jest kalendarz bizantyjski, którego punkt 0 przypada na rok 5509 p.n.e a więc teraz mamy rok 7522. Rojza wymieniła kalendarz masoński (6013) a Xeo kalendarz żydowski ale ten jest jeszcze „młodszy“ –zaledwie 5733
Żydowski jest najstarszy bo jest liczony od powstania świata. Reszta to.marne podróbki gojów :evil: :evil:

EDIT: Rojzo.miłej.zabawy.z czeremchówką Oczko