Forum Ateista.pl
"Ciekawostki" - Wersja do druku

+- Forum Ateista.pl (https://ateista.pl)
+-- Dział: Nauka (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Niewyjaśnione lub też zwyczajnie głupie (https://ateista.pl/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Wątek: "Ciekawostki" (/showthread.php?tid=9203)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


"Ciekawostki" - Głębia dzwonu - 25.08.2013

[Obrazek: 8476865255_e274deb13c_n.jpg]
Taki pawi pajączek (Maratus speciosus)


"Ciekawostki" - semele - 25.08.2013

Smutny
1luv napisał(a):[Obrazek: 8476865255_e274deb13c_n.jpg]
Taki pawi pajączek (Maratus speciosus)
Ładniutki.Duży uśmiech Wczoraj fotografowałam pająka, ale zdjęcia mi nie wyszły niestety.Smutny


"Ciekawostki" - Głębia dzwonu - 25.08.2013

przypuszczalnie jesteś nazbyt krytyczna. pokaż coś zmajstrowała! Uśmiech


"Ciekawostki" - Sofeicz - 25.08.2013

Żeby sfotografować pająka trzeba mieć sprzęt z funkcją 'macro'. Pewnie Teresa nie miała i pająk zginął w gąszczu albo wyszedł nieostry.


"Ciekawostki" - Marcin_77 - 26.08.2013

Machefi napisał(a):Toteż opisałem typowo "wsiową" gminę.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82awy_(gmina_wiejska)
Tu maż nawet mapkę:
https://maps.google.pl/maps?q=gmina+pu%C5%82awy&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x4722787aa25b23b1:0xc7490c5203e7f50a,Pu%C5%82awy&gl=pl&ei=e9IUUuyMKcKG4gSphICYBw&ved=0CIcBELYDMAo
Moja jest nawet bardziej wiejska niż twoja, na jej terenie nie znajdziesz żadnego byłego miasta, a siedziba tejże gminy jest w znacznie mniejszym mieście niż twojej.
Chodzi więc o jakieś inne kryterium, jak mniemam, tylko nie wiem o jakie ;-)
Bo "Puławy" jako ośrodek miejski istnieją.
Głuska już nie ma jako osobna wieś.

Swoją drogą Głusk też ma swoją bogatą historię, tradycję... W końcu dawniej było to miasteczko, co ciekawe - jedne z pierwszych w Polsce "miast prywatnych" (własność Tomasza Głuskiego, który je założył w 1688, a prawa miejskie nadał sam Jan III Sobieski). Miasto polsko-żydowskie - w pewnych okresach nawet 2/3 mieszkańców to byli Żydzi, do dziś zachował się kirkut (sam lasek - macewami Niemcy wybrukowali podczas wojny ulice), jeszcze kilka lat temu stały resztki bóżnicy, stoi wciąż wielki budynek młyna elektrycznego i łaźnia rytualna (obecnie część prywatnego domu).
Co ciekawe - "symbioza" Polaków i Żydów w Głusku była niemal idealna. Jak wspominają starsi mieszkańcy - obydwa narody były zaprzyjaźnione, odwiedzano się wzajemnie, żydowskie dziewczyny były druhnami na ślubach swoich koleżanek katoliczek, i odwrotnie - katoliczki uczestniczyły w żydowskich weselach. Nie dochodziło do "pogromów" i tym podobnych ekscesów.
Zresztą babcia mi jeszcze opowiadała jak miała żydowskie koleżanki, jak chodziła do nich do domu i była częstowana jedzeniem itp. Tak samo w szkole, jak była odmawiana katolicka modlitwa, dzieci żydowskie wstawały na znak szacunku.

Zostało już tylko kilka budynków dawnego "Miasteczka Głusk" - przede wszystkim wciąż stoi stary ratusz z czasów miejskich. Przed rokiem 1985 był tam sklep GS-u, potem budynek stał bardzo długo zaniedbany, obecnie prywatny właściciel przeprowadza jego remont. Po karczmie "Bawaria", która stała obok niestety nie ma śladu. W miejscu dawnego rynku jest park z placem zabaw dla dzieci.
Kościół św. Jakuba-Apostoła, zabytkowy kościół z dzwonnicą zbudowany w roku 1790 (początki parafii głuseckiej sięgają 1398 roku). To już trzeci kościół na tym miejscu, poprzednie dwa drewniane spaliły się. Obok cmentarz - najstarsze groby pochodzą z przełomu XVIII-XIX wieku.
Młyn elektryczny z okresu międzywojennego, budynek dawnej szkoły (obecnie mieści się tam przedszkole), kilka odnowionych chałup, ale wciąż z charakterystycznym dla Głuska dachem naczółkowym.
Resztki synagogi zostały niestety zburzone do cna.

Aldabert von Chamisso napisał w 1832 poemat "Abba Glusk Leczeka" - o żydowskim filozofie, którego wygnano z Głuska i wędrował po całej Europie. Badania ukazały, że "Abba Glusk" - czy raczej Abraham Abbe (jeden z pionierów żydowskiego ruchu "Haskala") - był postacią istniejącą w rzeczywistości, jak również jego wygnanie z miasteczka za głoszenie zbyt liberalnych poglądów (Haskala zakładała bardziej świeckie podejście Żydów do życia, mniejsze podporządkowanie religii, szerszą edukację, ideały oświeceniowe).


"Ciekawostki" - DziadBorowy - 28.08.2013

[Obrazek: 0001.jpg]

Zdjęcie flagi nad bazą w Ghazni po dzisiejszym ataku Talibów.


"Ciekawostki" - Sofeicz - 28.08.2013

Marcin_77 napisał(a):Co ciekawe - "symbioza" Polaków i Żydów w Głusku była niemal idealna. Jak wspominają starsi mieszkańcy - obydwa narody były zaprzyjaźnione, odwiedzano się wzajemnie, żydowskie dziewczyny były druhnami na ślubach swoich koleżanek katoliczek, i odwrotnie - katoliczki uczestniczyły w żydowskich weselach. Nie dochodziło do "pogromów" i tym podobnych ekscesów.
I komu to k... przeszkadzało?


"Ciekawostki" - Fanuel - 28.08.2013

Debilom.


"Ciekawostki" - Grim - 30.08.2013

Zrzut i detonacja Bomby Car, najsilniejszej bomby termojądrowej jaką człowiek stworzył:



Bomba Car to bardziej test możliwości i pokaz siły ZSRR, prężenie muskułów.
Ten filmik z kolei przedstawia eksplozje nuklearne na naszej planecie przeprowadzone od 1945 do 1998 roku, z podaniem krajów, które detonacji dokonywały (nie ma pokazanych wszystkich próbnych eksplozji):



A tu fragmenty materiału filmowego nagranego podczas przygotowań do, i z samych zrzutów bomb dokonanych na Hiroszimę i Nagasaki:




"Ciekawostki" - Wilk - 30.08.2013

Po czesku wychodek, to zachod.

A zachód po czesku to zapad.

Zapadła Zachodnia kloaka. :lol2:

Pasuje jak ulał. Kloaka Mundi. Duży uśmiech


"Ciekawostki" - karakon - 30.08.2013

kolorowa kukurydza
[Obrazek: xlarge.png]


"Ciekawostki" - Iselin - 04.09.2013

W języku fińskim słowo pieniądze (raha) pochodzi od słowa wiewiórka (orava). Wszystko dlatego, że kiedyś wiewiórcze futerka stanowiły środek płatniczy.


"Ciekawostki" - CreatedMind - 04.09.2013

Dzisiejszy, pomarańczowy i najbardziej rozpowszechniony kolor marchewki zawdzięczamy Hollendrom.

[Obrazek: 372pxcarrots_of_many_colors.jpg]


"Ciekawostki" - Constal - 11.09.2013

Jezioro Szmaragdowe.Swój zielonkawy kolor zawdzięcza dużej zawartości węglanu wapnia. Od roku 1862 rozpoczeto eksploatacje kredy i margla.
Jezioro powstało w 1925.Wtedy wlasnie natrafiono na warstwę piasków zawodnionych, przez które nastąpił gwałtowny wlew wody podziemnej i zalanie odkrywki. Wylew nastąpił spod wysokiej (ok. 50 m) pionowej ściany margli. Wyrobisko zostało gwałtownie zalane przez wodę wybijającą z południowej ściany wyrobiska. Nie wszyscy pracujący robotnicy zdołali uciec i kilku straciło życie. Na dnie jeziora do tej pory znajdują się resztki konstrukcji górniczych


"Ciekawostki" - Xeo95 - 12.09.2013

Byłem tam!


"Ciekawostki" - semele - 12.09.2013

Sofeicz napisał(a):Żeby sfotografować pająka trzeba mieć sprzęt z funkcją 'macro'. Pewnie Teresa nie miała i pająk zginął w gąszczu albo wyszedł nieostry.
Wyszedł nieostry, ale raczej coś było z oświetleniem. Fakt aparat jaki mam jest żałosny.


"Ciekawostki" - CreatedMind - 11.10.2013

Wiele "laików" myśli ze podczas oddychania klatka piersiowa się po prostu podnosi dlatego ze wtłaczamy w nią powietrze.
A z anatomicznego punktu widzenia jest wręcz odwrotnie, żebra się podnoszą za pomocą mięśni a przepona się obniża zwiększając tym samym objętość klatki piersiowej i dopiero dzięki tym mechanizmom powietrze jest wtłaczane do płuc, a nie odwrotnie.


"Ciekawostki" - manas - 11.10.2013

W Anglii jeżdżą lewą stroną, gdyż to zaszłość ze średniowiecza.
Jadąc na koniu miecz raczej trzymało się którą ręką podczas walki?
No właśnie.


"Ciekawostki" - Xeo95 - 13.10.2013

Wiedziałem.

Widziałem zdjęcie ze Szwecji w pierwszym dniu po zmianie ruchu lewostronnego na prawostronny. Jak znajdę to podrzucę.


"Ciekawostki" - Wewiur - 15.10.2013

@UP
http://bezuzyteczna.pl/3-wrzesnia-1967-roku-59793
[Obrazek: bfcad5821eb35e2193c87fc7c.jpg]