To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skąd według Biblii wziął sie Szatan
#61
A co do szatana, to:

nie ma szatana,
a świat realny jest poznawalny.
Oj, dana.

Życie jest formą istnienia białka,
ale w kominie coś czasem załka.


(Skaldowie, a właściwie A. Osiecka)
Odpowiedz
#62
kosmek napisał(a):
bert04 napisał(a): W moim tłumaczeniu jest "anioł Pana", nie wiem, jak w Twoim. Stoi "przeciwko", ale to już tyle, bo stoi naprzeciw Baalama. Także kontekst wskazuje raczej na anioła posłusznego, nie upadłego lub inaczej kojarzącego się ze "szatanem klasycznym".

Tak "przeciwko" to też "szatan"(różne formy w zależności od kontekstu użycia słowa), widocznie tu masz przetłumaczone dobrze.
(sama to podałam jako przykład raz tłumaczone innym razem nie)

bert04 napisał(a): W Pierwszej Księdze Kronik i u mnie jest tak tłumaczenie jak i kontekst wskazuje na szatana - przeciwnika Pana.

Dobrze, w takim razie porównajmy teksty mówiące o tym samym, dokładnie o tym samym.
"Potem ponownie rozgorzał gniew Pana na Izrael, tak iż pobudził Dawida przeciwko nim, mówiąc: nuże, policz Izraela i Judę!" 2 Samuela 24,1
"Wtedy wystąpił szatan przeciwko Izraelowi, pobudziwszy Dawida do tego, aby policzył Izraelitów" K.Kronik 21,1 (B.Tysiąclecia)

bert04 napisał(a): Gdyby patrzyć za występowanie słowa "przeciwnik", to lista jest dłuższa:

Wiem, znam.. był nim również nazwany Piotr, grzech itd.itd. i to dosłownie "szatan"

Quinque napisał(a): To trochę kiepsko gadać tyle o Jezusie i odrzucać Kościół(katolicki) który on założył. Poza tym, kto cię ochrzcił w imię Trójcy Przenajświętszej?

Nikt.
Quinque napisał(a): Pisz jaśniej bo nie rozumiem co do mnie piszesz

W takim razie będę próbowała prościej, zapamiętam sobie.

Quinque napisał(a): Tak? Jaka? Poza tym, od kiedy to protestanci oddają część należną Maryi i świętym?

Nie pamiętasz na co odpowiadałam, jak brzmiało Twoje własne pytanie?
Wciąż utrzymuję że chwała a cześć to zupełnie co innego.
"Zasiadającemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i cześć, i chwała"Ap.
"Kościół (jego fundamenty)" istniały już w "ST".
Po co PAN pobudzał jakiś lud do odwetu za swój gniew?
Pan mógł cudownie obcinać tym na których się gniewał co pół roku 10 cm nogi albo ręki, aż obciął by wszystko do kadłuba. Zemsta wykonana własnymi rękami chyba bardziej koi gniew.

Oczywiście cudownie obcinać to 10 cm, przy pomocy cudu. To chyba lepsze niż spuszczanie powodzi za czasów Noego, no bo nieposłuszne kupkusie raz się potopią i po krzyku a tak co pół roku nowa porcja znęcania ukoi nawet duży gniew.


PAN jakiś mało inteligentny , nie umie dobrze rozładowywać swoich emocji.


PAN jeszcze mógł cudownie wydłubać po jednym oku, po jednym, żeby jeszcze językiem mogli lizać zupę z miski jak psy, wtedy PANU gniew przeszedł by w uśmiech.

Po kolejnym obcięciu 10 cm ręki lub nogi PAN mógł jeszcze cudownie wrzucić za pomocą tornada  kupkusia do gnoju po krowach żeby się "cudownie wyczołgiwał".

No i PAN jeszcze mógłby ojcu wrzucać to odcięte 10 cm ręki syna do zupy i zachęcać do jedzenia.

A potem oczywiście jeszcze Jezus na krzyżu koił by resztę jego gniewu na nieposłusznych kupkusiów.

"Coś go stworzył i ocalił, a czemużby cię  nie chwalił".



No i ciekawe czy z punktu widzenia PANA, Jezus już wisiał martwy na krzyżu zanim PAN stworzył Świat i Wszechświat i człowieka, bo przecież z punktu widzenia PANA czas nie płynie i jest on poza czasem i z jego punktu widzenia "już wszystko się stało"?
Także PAN zaspokoił swój gniew przez patrzenie na powieszonego Jezusa jeszcze zanim stworzył Adama, Ewę i węża.
Odpowiedz
#63
ZaKotem napisał(a): Wąż pojawia się na samym początku Biblii, ale jego utożsamienie z Szatanem nie jest niczym oczywistym. Głównym antagonistą JHWH w całym Starym Testamencie nie był żaden diaboł, ale Baal i inni bliskowschodni bogowie. J
To mnie właśnie interesuje: kto pierwszy utożsamił mówiącego węża z raju z Szatanem i na jakiej podstawie ?
Odpowiedz
#64
Prawdopodobnie Justyn Męczennik, chrześcijanin z IIw. Szatan jako "Lewiatan, wąż przedwieczny" występuje w Apokalipsie, a stąd pokuszenie utożsamienia "węża przedwiecznego" z wężem rajskim. Nie można oczywiście wykluczyć, że Justyn odgapił to od kogoś wcześniejszego, ale w każdym razie on jest pierwszym, kogo znamy.
Odpowiedz
#65
Ronald napisał(a): Od dawna nurtuje mnie to pytanie: Skąd wiózł się Szatan? To ciekawe pierwszy raz Szatan w Biblii pojawia się dopiero w księdze Hioba i nie jest tam przedstawimy wcale jako wróg Boga tylko raczej jak jego wierny sługa i dworzanin z którym ten nawet robi zakłady.
W sumie tak mi to właśnie jeden Chasyd tłumaczył, że Szatan to sługa Haszem, taki sam jak inni aniołowie, pozbawiony wolnej woli. Jego celem jest kuszenie człowieka i wystawianie go na próbę.
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction: 
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com 
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości