To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jacek Dukaj
#41
Wczoraj wziąłem się za Lód. Pierwsza książka Dukaja jaką czytam. Z tego co zauważyłem dużo czerpie z filozofii. Np. podrozdział trzeci z rozdziału I, to w dużej mierze zbiór problemów filozofii logiki, jakie się omawia (przynajmniej u mnie na uczelni) na pierwszym albo drugim roku studiów filozofii.

W tym samym podrozdziale krótka refleksja nad możliwością zaistnienia marksizmu przypomina mi trochę dyskusje jakie odbywają się na zajęciach z historiozofii.

No i podoba mi się, że cytuje Kotarbińskiego Oczko
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#42
Jezu, też mam Lód ale teraz to się boję zacząć Duży uśmiech
Odpowiedz
#43
Nie jezusuj, tylko weź się za czytanie, bo warto. Większość rzeczy na bank zrozumiesz, ja mam tylko problem z pewnymi staroświeckimi nazwami, które nie wiem co oznaczają. Oczko

Na marginesie - widzę, że masz masę fajnych książek (np. Dukaja albo Tatarkiewicza), a ich nie czytasz - wtf? Oczko Język
edit
hehe, ciekawy komentarz znalazłem:
Cytat:Moim zdaniem dla przeciętnego czytelnika w książkach Dukaja jest za dużo filozofii w dosłownym tego słowa znaczeniu. Książki autora (często - nie mówię zawsze) można zinterpretować w pełni znając różne nurty filozoficzne. O ile w Czarnych w ogóle nie przeszkadzało i ludzie nie mający pojęcia o Monadologii Leibniza spokojnie mogli nie zważać lub nawet tego nie zauważyć o tyle już w Innych czy Perfekcyjnej czytanie było trudne.
Dla mnie jako studenta filozofii to w sumie ciekawe doświadczenie obserwowanie i re-produkowanie nurtów ale wiele osób po prostu to męczy.
http://www.dukaj.fora.pl/krytyka,45/dewa...ja,60.html
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#44
Dukaj studiował filozofię - ale akurat to nie tak działa u niego moim zdaniem jak Ci się wydaje, lumber.
On po prostu bierze w danym opowiadaniu/powieści (bo potrafi wypalić jeden genialny pomysł na krótkie opowiadanie) jakiś idee/motyw/dziedzinę wiedzy na warsztat, coś tam w podstawach leciutko zmienia i sprawdza jak te drobne zmiany diametrialne odmieniają tworzone przez niego światy.
W Lodzie akurat na warsztat wziął głównie logikę i historiozofię jak słusznie zauważyłeś.
W Innych Pieśniach wziął filozofię antyczną i zmajstrował nową fizykę, w Perfekcyjnej Niedoskonałości hmm, fizykę i stworzył świat postludzki, w Czarnych Oceanach ożenił naukę (w ścisłym znaczeniu) o umyśle z memetyką czy może raczej pomysłami Leibniza bądź Sheldrake'a. I tak z wszystkim - mała zmiana i sprawdzanie co generalnie z tego wyjdzie.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#45
Cytat:ale akurat to nie tak działa u niego moim zdaniem jak Ci się wydaje, lumber.
ok, na razie nie będę się spierał, bo tylko I rozdział przeczytałem. Moje uwagi to przecież tylko luźne obserwacje/spostrzeżenia - nic ponadto. Później może napiszę coś więcej to sobie podyskutujemy Uśmiech
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#46
lumberjack napisał(a):Na marginesie - widzę, że masz masę fajnych książek (np. Dukaja albo Tatarkiewicza), a ich nie czytasz - wtf? Oczko Język

Czasu nima, panie dziejku :]
Odpowiedz
#47
Kilgore Trout napisał(a):pilaster slusznie kiedys zauwazyl ze z obecnej polskiej literatury za kilkadziesiat lat pamietac sie bedzie tylko Dukaja.

A Lem?

Bart napisał(a):Czasu nima, panie dziejku :-]
Aha... rozumim. Oczko
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#48
Cytat:A Lem?
A Sapkowski? Uśmiech
Odpowiedz
#49
Cytat:A Lem?

Z obecnej literatury powiedział, Lem swoją ostatnią powieść "Fiasko" napisał w 1987.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#50
aha... moja culpa, że źle zrozumiałem :lups:
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#51
Zacząłem dzisiaj czytać Dukaja i nie wiem dlaczego ludzie mówią, że jest trudny do zrozumienia i przeczytania, "Perfekcyjną niedoskonałość" się przecież połyka dosłownie.
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#52
Też tego nie łapię. Może to być oparte na tym, że często używa specyficznej terminologii. W Perfekcyjnej Niedoskonałości używa akurat terminologii naukowej, ale przeczytaj choćby Inne Pieśni, tam to wygląda trochę inaczej.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#53
Cztery rozdziały na razie skończyłem. Jeszcze jedno skojarzenie - styl, w jakim ta książka jest napisana i sposób w jaki przedstawiony jest główny bohater to nawiązanie do filozofii egzystencjalizmu, a konkretnie do heideggerowskiego "się".
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#54
Kurde, przeczytaj "Lód" Dukaja - tam to masz nawiązanie do "się" Duży uśmiech.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#55
Właśnie kurde o "Lodzie" piszę (w nawiązaniu do posta nr 41) Oczko
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#56
Aha Duży uśmiech. Sorry... Pomyliło mi się Twoje czytanie Lodu z adVice'a czytaniem Perfekcyjnej Niedoskonałości Duży uśmiech.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz
#57
Wreszcie Dukaja Lód skończyłem. Filozofia (historiozofia i logika) w formie powieści. Ciekawa powieść, tylko trochę nie podobał mi się postmodernizm (te wszystkie wzmianki o nieprawdziwych prawdach etc.), którym książka lekko zajeżdża, no ale chyba był konieczny dla opisania świata Lata.

Cytat:Zacząłem dzisiaj czytać Dukaja i nie wiem dlaczego ludzie mówią, że jest trudny do zrozumienia i przeczytania

Przeczytaj Lód. Tam gdzie wplata wątki postmodernistyczne tam zaczyna się werbalizm. Może ci ludzie mieli na myśli, pisząc o trudności w zrozumieniu, właśnie to.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#58
Jetem już na 364/1226 stronie :] . Nadal nie mam trudności, nawet z czytaniem tych filozoficznych wtrętów. Może to dlatego, że to dla mnie nowe?
[SIZE="2"]agoreton.pl[/SIZE]
Odpowiedz
#59
Przeczytało się Lód, Inne Pieśni, Czarne Oceany i Perfekcyjną Niedoskonałość. Nie miało się wcześniej żadnych konkretnych podstaw z filozofii, jednak nie przeszkodziło to w zrozumieniu dukajowskich arcydzieł. Dukaj po prost żongluje różnymi motywami i genialnemi pomysłami zlepiając je w całość. Programuje swoje światy i konsekwentnie do końca nadaje im życie. Wszystko wydaje się perfekcyjne spójne logicznie. Nie plecie on bzdur wysysając niewiadomo skąd jakąś magię i różne niemożliwości, tylko wszystkiemu nadaje jakieś solidne podstawy, coś wynika z czegoś.
Niektórzy narzekają, że lubi przegadać swoje książki, jednak uwielbia się te jego długie dialogi, filozoficzne przemyślenia i czuje się w pełnie tamtejszą rzeczywistości, co udaje się bardzo niewielu pisarzom.
Uważa się, że warto stać się przeczytalnikiem choć jednego dukajowego dzieła. Może i jest się zaślepionym jego twórczością jednak w krótkim życiu nie poznało się większych autorów fantasy.
M.in. Stephensona, Egana, Chianga, Lema, Strossa zna się jednak odstają od polskiego mistrza. Może polecicie coś ciekawego?Oczko
Odpowiedz
#60
Cytat:M.in. Stephensona, Egana, Chianga, Lema, Strossa zna się jednak odstają od polskiego mistrza. Może polecicie coś ciekawego?

Kurde, samych masterów wymieniłeś. Warto się zapoznać jeszcze z Ślepowidzeniem Petera Wattsa.
Matematyka jest niezmysłową rzeczywistością, która istnieje niezależnie zarówno od aktów, jak i dyspozycji ludzkiego umysłu i jest tylko odkrywana, prawdopodobnie bardzo niekompletnie, przez ludzki umysł

Kurt Gödel

Mój blog - http://flaufly.wordpress.com/
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości