To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żywy organizm czy towar?
#1
Zacznę najpierw od poinformowania że temat będzie się toczył w głównej mierze w sferze ekonomicznej (myślę że jesteście dobrze przygotowani z ekonomii, jeżeli nie to odradzam dyskusję w sferze ekonomicznej), niewielka część jest poświęcona sferze społecznej. Chcę również zaznaczyć że temat nie będzie obejmował zwierząt idących na konsumpcję czy brutalnie zabijanych.
Sfera ekonomiczna:
Temat ten powstał po to aby pokazać że życie w obecnej rzeczywistości jest również towarem. Nie wiem czy to już zauważyliście ale mogę przypuszczać że wywoła wiele refleksji jak i niesmaku. Postawię takie oto pytanie: Dlaczego zwierzę jest towarem? Aby to przestawić dla przykładu weźmy psa. Pies jak wiecie jest istotą żywą a więc jak może być towarem, otóż niemoże, a jest towarem. Dlaczego? Towar w definicji jest dobrem konsumpcyjnym który kupujemy lub sprzedajemy aby zaspokoić nasze potrzeby, podobnie jest z psem. Hodowca który prowadzi hodowle rodowodowych psów sprzedaje szczeniaka nowemu właścicielowi który go kupuje i tym samym hodowca przenosi prawo własności na tą osobę, mamy tutaj doczynienia z rynkiem, co więcej hodowca sprzedaje szczeniaka dajmy za 1000 zł, a więc hodowca zarabia i tym samym prowadzi działalność gospodarczą, dochodowy biznes czyż nie! Widać że szczeniak ma cenę która jak każda cena maleje bądź rośnie w zależności od popytu (za 1000 zł można kupić aparat cyfrowy, zapłacić za studia czy czynsz). Psa nie tylko można kupić bespośrednio u hodowcy ale i w internecie który służy do robienia interesów i handlowania żywym towarem. Przykładem takim mogą być serwisy aukcyjne wystarczy zajrzeć chodźby na allegro i popatrzeć na ceny zwierząt. Świat jest wielkim rynkiem którego można porównać do handlu niewolnikami. Jednak naszczęście nie we wszystkich przypadkach zwierzę jest towarem, otóż jak w przypadku omawianego psa, pies w pewnych przypadkach nie jest towarem. Co musi być spełnione aby tak było, aby pies nie był towarem musi zostać spełniony warunek (0) lub (-) czyli nowy opiekun musi oddać hodowcy koszty utrzymania szczeniaka (wyżywienie, szczepienie i inne koszty z tym związane) lub część tych kosztów. Nadomiar tego pies jest również opodatkowany podatkiem od posiadania psa, czy wiesz że poraz pierwszy został nałożony w Królestwie Próskim w 1810 roku jako jeden z tzw. podatków od luksusu. Jak zatem widać zwierzę jest towarem i identycznie rozpatrujemy każdy inny przypadek.
Zwierzę nieraz kosztuje tyle co kino domowe czy 20% nowego samochodu.
Sfera społeczna:
Zwracam najpierw uwagę wam gdyż wielu z was używa słowa "kupić" zamiast "adoptować" względem zwierząt oczywiście tych z którymi będziecie dzielić lub dzielicie życie. Na wielu forach poświęconych chodźby psom używane jest słowo kupić wy nie popełniajcie tego samego błędu. W kolejnej kwestii chcę zająć się usypianiem zwierząt, zwierzę jako organizm jest usypiane po to aby uśmierzyć ich ból i zakończyć ich cierpienie, uważam ten czyn za odpowiedni ale w takim razie dlaczego ludzkiego cierpienia i bólu się nie przerywa. Jeśli ktoś choruje na nieuleczalną chorobę to dlaczego musi cierpieć, jest to przykład nie równości względem innych zwierząt i stawiania nas jako zwierzęcia ponad nimi, przypomina mi to hierarchię religijną, my pośrodku, na dole zwierzęta, a na górze bóg. Nie lubię jeśli ludzie uważają się za panów życia i śmierci. W dalszej części chcę zauważyć że wiele zwierząt jest bezprzerwy trzymana na łańcuchu czy na sznurze (pieski łańcuchowe), wiele z nich jest wyrzucanych i porzucanych w takim wypadku nie można inaczej mówić jak o rzeczach, aniżeli jako żywych stworzeniach.
Jako człowiek mądry, ukazuj swój rozum ze skromnym umiarem. Babilońska księga mądrości.
Odpowiedz
#2
Geografale, w kwestii ekonomicznej się nie wypowiem bo nie czuje się na siłach, nie mam dostatecznej wiedzy, w kwestii społecznej prawie Cię popieram. Prawie, bo

Cytat:Nie lubię jeśli ludzie uważają się za panów życia i śmierci

Człowiek będzie panem życia i śmierci istot mniejszych dopuki te istoty go nie przerosną - jesteśmy poprostu silniejsi, mocniejsi. Tak jak tygrys może się uważać za pana antylopy, tak my wszystkich zwierząt.
Odpowiedz
#3
Cytat:Człowiek będzie panem życia i śmierci istot mniejszych dopuki te istoty go nie przerosną - jesteśmy poprostu silniejsi, mocniejsi. Tak jak tygrys może się uważać za pana antylopy, tak my wszystkich zwierząt.

Ciekawa interpretacja, czy zatem antylopa przyjdzie do tygrysa po to aby tygrys mógł ją zjeść, czy też tygrys będzie musiał upolować sobie antylopę bo sama do niego nie przyjdzie. Tak więc tygrys nie jest panem antylopy, gdyż antylopa jak i tygrys chcą przetrwać. W pierwszym zdaniu napisałeś dopuki, otóż wirusy nas przewyższają i człowiek bez pomocy nauki nie przetrwałby, czy wirus jest naszym panem, również nie gdyż on też chce przetrwać. Człowiek jest owszem silniejszy i mocnieszy ale po to aby mieć większe szanse przetrwania bądź wiginięcia.

Edit: A tutaj odnośnie definicji ceny:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cena_%28ekonomia%29
Jako człowiek mądry, ukazuj swój rozum ze skromnym umiarem. Babilońska księga mądrości.
Odpowiedz
#4
Cytat:czy zatem antylopa przyjdzie do tygrysa po to aby tygrys mógł ją zjeść, czy też tygrys będzie musiał upolować sobie antylopę bo sama do niego nie przyjdzie.

Zdecydowanie to drugie - jednak jak już ją złapie, to może zrobić z nią co chce i to się nazywa panowanie.

Cytat:otóż wirusy nas przewyższają i człowiek bez pomocy nauki nie przetrwałby, czy wirus jest naszym panem, również nie gdyż on też chce przetrwać.

Ale niewolnicy też chcieli przetrwać, tak jak ich możnowładcy - tu nie chodzi o to kto chce przetrwać tylko o to kto jest silniejszy.
Odpowiedz
#5
Cytat:Zdecydowanie to drugie - jednak jak już ją złapie, to może zrobić z nią co chce i to się nazywa panowanie.

Robienie co się chce nazywasz panowaniem Niezdecydowany co rozumiesz to poprzez robić co się chce. Czy tygrys powiesi sobie na ścianie to co złapał, albo nie to co złapał będzie mu służyło za lokaja. Ja osobiście mogę stwierdzić że człowiek w większości przypadkach ginie w starciu z tygrysem, czy zatem tygrys robi co chce ze złapanym człowiekiem, powienien powiesić go sobie na ścianie czy też zjeść. Powinieneś też zauważyć odnośnie panowania że nie które grupy społeczne panują nad innymi, ironia czyż nie.

Cytat:Ale niewolnicy też chcieli przetrwać, tak jak ich możnowładcy - tu nie chodzi o to kto chce przetrwać tylko o to kto jest silniejszy.

Jeden człowiek jest silniejszy od drugiego, a i nie jeden chce przetrwać.
Jako człowiek mądry, ukazuj swój rozum ze skromnym umiarem. Babilońska księga mądrości.
Odpowiedz
#6
jesli chodzi o aspekt ekonomiczny, to wypowiadac sie nie bede Język
a co do aspektu spolecznego zgadzam sie z toba w 100 %

Cytat:W kolejnej kwestii chcę zająć się usypianiem zwierząt, zwierzę jako organizm jest usypiane po to aby uśmierzyć ich ból i zakończyć ich cierpienie, uważam ten czyn za odpowiedni ale w takim razie dlaczego ludzkiego cierpienia i bólu się nie przerywa.

pewnie dlatego, ze czlowiek ma duszę, a zwierzeta nie :roll: , dlatego tez mozna swobodnie je usmiercac.
Jesli chodzi o pozytywny stosunek do zwierzat, to wedlug mnie najwieksze braki w tym zakresie ma chrzescijanstwo (no i jeszcze pare innych wyznan)
Od co najmniej czterech pokoleń moja rodzina z dumą dystansuje się od oficjalnych religii... Mówcie co chcecie o cudownej słodyczy ślepej wiary. Moim zdaniem, zdolność do takiej wiary jest czymś przerażającym. Kurt Vonnegut, pisarz, publicysta.
Odpowiedz
#7
Cytat:Jedno pytanie. Jak dyskutować z monologiem opisującym rzeczy oczywiste ? Najlepiej od razu zamknąć ten temat, jeśli tego oczekujesz Czy mam dyskutować z faktem, że cena towatu (np. psa) zależy od popytu na towar ? To normalne. Jakiej ,,dyskusji" oczekujesz ?

Może na forum są osoby które chętnie się z tym nie zgodzą, szczególności osoby z rodzin hodowców lub im bliskich. Oczekuję dyskusji która wyrzuci mi wyzwanie że tak nie jest, jak ja twierdzę!

Cytat:Zresztą popatrz... Czy ktokolwiek napisał tutaj (oprócz Ciebie) coś o ekonomii ? Nikt. Jak można dyskutować z rzeczami oczywistymi ?

Nikt nie komentował sfery ekonomicznej, a ty tak.

Cytat:Z faktami się nie dyskutuje.

Przyznajesz mi rację, no tego się nie spodziewałem :wink:

Cytat:PS. Wookie też nie trzyma się ekonomii. Dlaczego mnie upominasz, nie jego ?

To proste on nie komentował sfery ekonomicznej i przedewszystkim czyta ze zrozumieniem, patrz co jest napisane w nawiasie "(myślę że jesteście dobrze przygotowani z ekonomii, jeżeli nie to odradzam dyskusję w sferze ekonomicznej)"
Jako człowiek mądry, ukazuj swój rozum ze skromnym umiarem. Babilońska księga mądrości.
Odpowiedz
#8
A o co właściwie chodzi? W wątku właściwie trudno znaleźć jakąś myśl przewodnią, bo jest to raczej zbiór oderwanych od siebie zdań które niezbyt odkrywczo opisują rzeczywistość, a jedyne co można spostrzec to to że autor jest najwyraźniej z jakiegoś względu zbulwersowany tym co go otacza. Niestety, czym dokładnie, trudno powiedzieć.

PS. A w ogóle już sam temat "żywy organizm czy towar" sugeruje że te dwie możliwości z jakichś względów się wykluczają.
Odpowiedz
#9
Cytat:Robienie co się chce nazywasz panowaniem

Możliwością panowania uważam bycie silniejszym Oczko

Cytat:Czy tygrys powiesi sobie na ścianie to co złapał, albo nie to co złapał będzie mu służyło za lokaja

Nie - bo nie ma takiej potrzeby.

Cytat:Ja osobiście mogę stwierdzić że człowiek w większości przypadkach ginie w starciu z tygrysem

W "ubiorze Adama i Ewy" napewno zginie, ale gdy zaopatrzy się w wytwory swej inteligencji - ubiór, strzelby, to wygra napewno - i to właśnie ZWIĘKSZONA (bo nie twierdze, że nie mają jej zwierzęta) inteligencja jest powodem tego że panujemy wśród zwierząt.

Cytat:Powinieneś też zauważyć odnośnie panowania że nie które grupy społeczne panują nad innymi, ironia czyż nie.

No panują, wiadomo że ten kto jest cwańszy, bardziej inteligentny będzie prezydentem, a ten kto dużo mniej, menelem spod monopolowego.

Cytat:Jeden człowiek jest silniejszy od drugiego, a i nie jeden chce przetrwać.

Chce, ale nie przetrwa z powodu mechanizmów ewolucji.
Odpowiedz
#10
Cytat:Możliwością panowania uważam bycie silniejszym

Wiesz to panowanie nad innymi skutkuje tym co pisałeś w swym temacie o cierpieniu zwierząt.

Cytat:Nie - bo nie ma takiej potrzeby.

A widziwsz nie ma, zatem inne jego potrzeby są w gruncie rzeczy związane z ich zaspojeniem.

Cytat:W "ubiorze Adama i Ewy" napewno zginie, ale gdy zaopatrzy się w wytwory swej inteligencji - ubiór, strzelby, to wygra napewno - i to właśnie ZWIĘKSZONA (bo nie twierdze, że nie mają jej zwierzęta) inteligencja jest powodem tego że panujemy wśród zwierząt.

Inteligencja jaką dała nam natura daje nam przewagę i większą szansę na przetrwanie, no ale większa inteligencja ma swoją cenę. Tak na marginesie człowiek raczej nie umie korzystać z inteligencji.

Cytat:No panują, wiadomo że ten kto jest cwańszy, bardziej inteligentny będzie prezydentem, a ten kto dużo mniej, menelem spod monopolowego.

Ironia czyż nie!

Cytat:Chce, ale nie przetrwa z powodu mechanizmów ewolucji.

Raczej nie poruszałem kwestii ewolucji, gdyż i przetrwanie jest wynikiem ewolucji.
Jako człowiek mądry, ukazuj swój rozum ze skromnym umiarem. Babilońska księga mądrości.
Odpowiedz
#11
Cytat:Wiesz to panowanie nad innymi skutkuje tym co pisałeś w swym temacie o cierpieniu zwierząt.

Owszem, dlatego nigdy nie powiedziałem że to jest dobre.

Cytat:zatem inne jego potrzeby są w gruncie rzeczy związane z ich zaspojeniem.

Geo, napisz jaśniej o co Ci chodzi, bo nie bardzo rozumiem. No raczej wszystkie potrzeby są związane z zaspokojeniem...

Cytat:Tak na marginesie człowiek raczej nie umie korzystać z inteligencji.

Dużo ludzi niestety wykorzystuje ją źle... Ale tutaj potrzebna jest edukacja, bo niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego co robią. Że zwierze też czuje, cierpi i poniekąd myśli...

Cytat:Ironia czyż nie!

Mówisz o ironii jako środku przekazu czy "ironii losu"? Chyba o to drugie Oczko Nie wiem gdzie Ty tu widzisz ironię, to chyba dobrze że tak się dzieje Uśmiech
Odpowiedz
#12
Cytat:Geo, napisz jaśniej o co Ci chodzi, bo nie bardzo rozumiem. No raczej wszystkie potrzeby są związane z zaspokojeniem...

Co nie znasz potrzeb jakie potrzebuje każdy żywy organizmi. A potrzeby takie jak towarzystwo, pożywianie się itd.

Cytat:Dużo ludzi niestety wykorzystuje ją źle... Ale tutaj potrzebna jest edukacja, bo niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego co robią. Że zwierze też czuje, cierpi i poniekąd myśli...

W pełni się zgadzam że trzeba ludzi wyedukować, ale nie wiesz czy przyniesie to zamierzony skutek.

Cytat:Mówisz o ironii jako środku przekazu czy "ironii losu"? Chyba o to drugie Nie wiem gdzie Ty tu widzisz ironię, to chyba dobrze że tak się dzieje

W szkołach jest tzw. fala, na ulicy przestępczość. Nie wiem jak ty widzisz w tym dobre rzeczy.
Jako człowiek mądry, ukazuj swój rozum ze skromnym umiarem. Babilońska księga mądrości.
Odpowiedz
#13
Cytat:Co nie znasz potrzeb jakie potrzebuje każdy żywy organizmi. A potrzeby takie jak towarzystwo, pożywianie się itd.

No znam, ale o co Ci konkretnie chodzi, bo ja nie rozumiem tego, po co powołujesz te potrzeby?

Cytat:W pełni się zgadzam że trzeba ludzi wyedukować, ale nie wiesz czy przyniesie to zamierzony skutek.

Może zaczną chociaż używać łepetyny do czegoś innego niż słuchania Radia Maryja albo oglądanie reality show...

Cytat:W szkołach jest tzw. fala, na ulicy przestępczość. Nie wiem jak ty widzisz w tym dobre rzeczy.

Fala jest akurat naturalnym psychicznie instynktem. Czytałeś WYWIERANIE WPŁYWU NA LUDZI. Teoria i praktyka, Cialdiniego? Oczko Polecam, dobra lektura na okres wakacyjny Język

Oczywiście nie znaczy to, że musimy się na to zgadzać. Jako istoty obdarzone dużą inteligencją możemy robić to co MY uważamy za słuszne - czyli np. temu przeciwdziałać. Ironia, czyż nie? :>
Odpowiedz
#14
Cytat:No znam, ale o co Ci konkretnie chodzi, bo ja nie rozumiem tego, po co powołujesz te potrzeby?

Powołuję te potrzeby po to aby pokazać że wymioniony przez ciebie tygrys nie ma poterzby robienia co się chce. Wszystko ma swój cel.

Cytat:Fala jest akurat naturalnym psychicznie instynktem. Czytałeś WYWIERANIE WPŁYWU NA LUDZI. Teoria i praktyka, Cialdiniego? Polecam, dobra lektura na okres wakacyjny

A mówiłeś że natura nie ma kontroli nad człowiekiem, powołując się na instynkt powiedziałeś słuszną prawdę, a ja dodam że jedne jednostki dominują nad innymi cecha dominująca jest częsta. Książki nie czytałem, ale o wywieraniu wpływu na innych jest mi znane.

Cytat:Oczywiście nie znaczy to, że musimy się na to zgadzać. Jako istoty obdarzone dużą inteligencją możemy robić to co MY uważamy za słuszne - czyli np. temu przeciwdziałać. Ironia, czyż nie?

Oczywiście że nie musimy się na to zgadzać, ale to również kwestia naturalna (instynktowna). Jako istoty inteligentne nie potrafimy zająć stanowiska albo będziemy niszczyć, albo ratować. Człowiek przegrywa z naturą zatem jak ma się jej przeciwstawić?

P.S. Czy nie uważasz że trochę zeszliśmy z założonego tematu.
Jako człowiek mądry, ukazuj swój rozum ze skromnym umiarem. Babilońska księga mądrości.
Odpowiedz
#15
Cytat:Powołuję te potrzeby po to aby pokazać że wymioniony przez ciebie tygrys nie ma poterzby robienia co się chce.

Mieszasz pojęcia. Gdyby nie miał jakiejś POTRZEBY, to automatycznie by tego NIE CHCIAŁ. Jeśli coś chce, to znaczy że ma taką potrzebe...

Cytat:A mówiłeś że natura nie ma kontroli nad człowiekiem

Mówiłem raczej że to co robi czasem człowiek jest nienaturalne - ten pogląd zmieniłem.

Cytat:Książki nie czytałem, ale o wywieraniu wpływu na innych jest mi znane.

Jest dużo tematów pobocznych i nawet ze względu na nie warto ją przeczytać Oczko

Cytat:Jako istoty inteligentne nie potrafimy zająć stanowiska albo będziemy niszczyć, albo ratować.

Potrafimy i często zajmujemy - ja się nie zgadzam na falę. Zająłem stanowisko Oczko

Cytat:Człowiek przegrywa z naturą zatem jak ma się jej przeciwstawić?

Jednostka człowiecza czasem przegrywa ze swymi pierwotnymi instynktami, ale społeczeństwo ją "naprawia" (vide fala jest instynktowna, ale społeczeństwo jej nie akceptuje).

Cytat:P.S. Czy nie uważasz że trochę zeszliśmy z założonego tematu.

Troszkę tak, ale chyba jeszcze nie na tyle żeby offtop wydzielać, tym bardziej że tylko my tutaj dyskutujemy Oczko
Odpowiedz
#16
Cytat:Mieszasz pojęcia. Gdyby nie miał jakiejś POTRZEBY, to automatycznie by tego NIE CHCIAŁ. Jeśli coś chce, to znaczy że ma taką potrzebe...

Być może pomieszałem co nie co gdyż można się już pogubić. Zaznaczę że tygrys nie ma potrzeby czerpania satysfakcji z zabijania, on zabija po to aby przeżyć, oczywistością jest to że jeśli ma potrzebe to ją zaspokoi, ale czy tygrys robi to co człowiek?

Cytat:Jest dużo tematów pobocznych i nawet ze względu na nie warto ją przeczytać

Z pewnością masz rację :wink:

Cytat:Potrafimy i często zajmujemy - ja się nie zgadzam na falę. Zająłem stanowisko

Małe przeoczenie, chodziło mi o stanowisto jednomyślne czyli wszystkich jako całości gatunku. Już wspominałem o podziale społeczeństwa, tak więc ja jestem przeciwnikiem niszczenia w gruncie rzeczy ekologiem.

Cytat:Jednostka człowiecza czasem przegrywa ze swymi pierwotnymi instynktami, ale społeczeństwo ją "naprawia" (vide fala jest instynktowna, ale społeczeństwo jej nie akceptuje).

Nie akceptujemy, to fakt, ale w gruncie rzeczy to czy ktoś będzie ofiarą czy katem zależy od osobowości (uległość, dominacja) i tak samo się ma do tego czy się z czymś zgadzamy czy nie. Więc jest to wciąż kwestia natury.

Na marginesie chcę cię o coś zapytać, mówisz że my panujemy nad innymi zwierzętami, tyle że jaki to skutek przyniosło sam wiesz chodźby ze swojego tematu cierpienia zwierząt oraz z tego tamatu. Nie zaprzeczam że człowiek jest silnieszy ale czy nie będąc zagrożonym ma prawo do decydowania kto ma żyć a kto zginąć. Ja osobiście bym raczej nie chciał panować nad np: psem, wołałbym aby mi towarzyszył. Inaczej rzec ujmując jeśli nie popierasz bestialstwa wobec zwierzą a jednocześnie mówisz o panowaniu nad nimi co w konsekwencji jest wynikiem ich cierpienia jest przeciwstawiającą się tezą taką jak bycie przeciwnikiem jedzenia jabłek a mówienie o ich zrywaniu.
Jako człowiek mądry, ukazuj swój rozum ze skromnym umiarem. Babilońska księga mądrości.
Odpowiedz
#17
Cytat:ale czy tygrys robi to co człowiek?

Oczywiście że nie, ale w gruncie rzeczy nadal nie wiem o co Ci chodzi... Uśmiech

Cytat:Małe przeoczenie, chodziło mi o stanowisto jednomyślne czyli wszystkich jako całości gatunku.

Nie pozwala nam na to inteligencja, bo każdy ma własne zdanie a nie ulega w większości pierwotnym instynktom.

Cytat:ale czy nie będąc zagrożonym ma prawo do decydowania kto ma żyć a kto zginąć.

Naturalnie - oczywiście że ma.
W mojej moralności - ma prawo decydować o życiu i śmierci tylko wtedy, kiedy
a) jest głodny, więc idzie i kupuje mięso; rzadziej sam zabija
b) jest zagrożony - życie człowieka instynktownie jest ważniejsze od życia jakiegokolwiek innego gatunku.
c) nie ma wpływu na zabijanie - dziennie ginie przez nas miliardy bakterii.
Moja moralność nie pozwalałaby zabijać od tak sobie. Jestem w gruncie rzeczy przeciwko polowaniom jeśli ci którzy polują nie są głodni - bo według mnie adrenalina, którą można zdobywać w inny sposób nie powinna pozbywać zwierząt jedynego co mają - ich życia.

Cytat:Inaczej rzec ujmując jeśli nie popierasz bestialstwa wobec zwierzą a jednocześnie mówisz o panowaniu nad nimi co w konsekwencji jest wynikiem ich cierpienia jest przeciwstawiającą się tezą taką jak bycie przeciwnikiem jedzenia jabłek a mówienie o ich zrywaniu.

Geo, ja mówię poprostu że człowiek MUSI panować nad zwierzętami bo inaczej one zapanowałyby nad nami. Tak jak z psem wskazane jest się bawić, okazywać mu miłość, bliskość, tak wskazane jest też by pokazać jasne granice których on przekroczyć nie może - czyli nie może "ustawiać" swojego właściciela, mieć nad nim kontroli.

Innymi słowy jestem zwolennikiem inteligentnego panowania i panowania w pewnych ramach. Jeśli nie będzie bestialstwa, zwierzęta będzie się zabijać humanitarnie, z innymi będzie się żyło w zgodzie to one nie będą cierpieć! Oczko
Odpowiedz
#18
Definiujesz TOWAR przez
TO CO ZASPOKAJA JAKĄŚ POTRZEBĘ

z tego wynika że żywe organizmy są wze swej natury TOWAREM bo
LIFE FEEDS ON LIFE FEEDS ON LIFE FEEDS ON LIFE........

Odpowiedz
#19
Cytat:Oczywiście że nie, ale w gruncie rzeczy nadal nie wiem o co Ci chodzi...

Co jest dla ciebie nie zrozumiałe w przetrwaniu. Jeśli chodzi oto czego tygrys nie robi a robi człowiek to w gruncie rzeczy chodzi o zabijanie dla rozrywki/sportu.

Cytat:Nie pozwala nam na to inteligencja, bo każdy ma własne zdanie a nie ulega w większości pierwotnym instynktom.

Więc przyznajesz mi rację o podzielonym społeczeństwie. Inteligencja wpływa na to że zdania na różne tematy są podzielone co w konsekwencji daje negatywny efekt.

Cytat:Naturalnie - oczywiście że ma.
W mojej moralności - ma prawo decydować o życiu i śmierci tylko wtedy, kiedy
a) jest głodny, więc idzie i kupuje mięso; rzadziej sam zabija
b) jest zagrożony - życie człowieka instynktownie jest ważniejsze od życia jakiegokolwiek innego gatunku.
c) nie ma wpływu na zabijanie - dziennie ginie przez nas miliardy bakterii.
Moja moralność nie pozwalałaby zabijać od tak sobie. Jestem w gruncie rzeczy przeciwko polowaniom jeśli ci którzy polują nie są głodni - bo według mnie adrenalina, którą można zdobywać w inny sposób nie powinna pozbywać zwierząt jedynego co mają - ich życia.

Z natury ma prawo, ale czy ma prawo z natury etycznej? Inteligencja jest w efekcie wyznaczeniem sobie celów i dążeń. Decyzję o życiu i śmierci ma prawo decydować wyłącznie natura, czyli:
a) jest głodny ma prawo do polowania ale tylko wtedy gdy upolowaną zwierzyne zje.
b) jego życie jest zagrożone, instynktownie albo będzie uciekał albo stanie do walki.
c) system immunologiczny jest w każdym zwierzęciu a więc natura tutaj ewidentnie sama działa, leczymy się podobnie jak inne zwierzęta ale one mają swoje naturalne środki.

Cytat:Geo, ja mówię poprostu że człowiek MUSI panować nad zwierzętami bo inaczej one zapanowałyby nad nami. Tak jak z psem wskazane jest się bawić, okazywać mu miłość, bliskość, tak wskazane jest też by pokazać jasne granice których on przekroczyć nie może - czyli nie może "ustawiać" swojego właściciela, mieć nad nim kontroli.

Musi? Zadaleko poszedłeś, doświaczenia jakie zdobyłem z programu uczenia psów odbiegają od przedstawionej przez ciebie koncepcji. Psa się uczy tak samo jak dzieci, wszystkie zwierzęta uczą się jak żyć w swoim środowisku. Inaczej rzec ujmując nauka (w ogólnym znaczeniu) inaczej to przedstawia. Chcę również dodać że w każdym społeczeństwie sa granice, nie tylko wśród ludzi, pies jest inteligentny nigdy nie skrzywdzi swojego opiekuna gdy ten z nim dzieli życie.

Cytat:Innymi słowy jestem zwolennikiem inteligentnego panowania i panowania w pewnych ramach. Jeśli nie będzie bestialstwa, zwierzęta będzie się zabijać humanitarnie, z innymi będzie się żyło w zgodzie to one nie będą cierpieć!

Dominowanie nad innymi jest kwestią naturalną, jednak ta dominacja ma swój cel. Ludzkie panowanie daje efekt celów negatywnych.

Cytat:Definiujesz TOWAR przez
TO CO ZASPOKAJA JAKĄŚ POTRZEBĘ

z tego wynika że żywe organizmy są wze swej natury TOWAREM bo
LIFE FEEDS ON LIFE FEEDS ON LIFE FEEDS ON LIFE........

Czy umiesz czytać, jeżeli nie znasz się na ekonomii to nie dyskutuj. Pozatym nie znasz definicji towaru oraz tego co go cechuje.
Jako człowiek mądry, ukazuj swój rozum ze skromnym umiarem. Babilońska księga mądrości.
Odpowiedz
#20
Cytat:Co jest dla ciebie nie zrozumiałe w przetrwaniu.

Może inaczej: dlaczego pytasz mnie o oczywistości ?Uśmiech

Cytat:Więc przyznajesz mi rację o podzielonym społeczeństwie

Trudno nie przyznać, Geo Oczko

Cytat:Inteligencja wpływa na to że zdania na różne tematy są podzielone co w konsekwencji daje negatywny efekt.

Nie zawsze negatywny. Gdybyśmy ulegli instynktowi i poddali się fali w wojsku czy w szkole to automatycznie byłaby dominacja siły fizycznej. Ludzkość zaś, oprócz doceniania siły docenia też rozum. Z tego powodu np. ludzkość daje przetrwać niepełnosprawnym, co w świecie zwierząt byłoby niemożliwe.

Cytat:Inteligencja jest w efekcie wyznaczeniem sobie celów i dążeń.

Jeśli mówisz o długofalowych celach - to owszem Uśmiech

Cytat:Chcę również dodać że w każdym społeczeństwie sa granice, nie tylko wśród ludzi, pies jest inteligentny nigdy nie skrzywdzi swojego opiekuna gdy ten z nim dzieli życie.

Ależ skrzywdzi. Jeśli opiekun nie zdobędzie nad nim dominacji, pies poczuje się "panem" to zdobywanie nad nim dominacji gdy pies już ją posiada grozi utratą zdrowia - uwierz mi.

Cytat:Ludzkie panowanie daje efekt celów negatywnych.

Mówisz tutaj o ludziach z marginesu społecznego - którzy są nieczuli na krzywdę i ból, ergo należy usunąć ten margines, nie dawać im pod opiekę psów - a problem będzie rozwiązany!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości