To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy ktoś mógłby wyjaśnić...? (wątek zbiorczy)
#61
Który kwark jest większy dolny czy górny?
Odpowiedz
#62
Dolny (masa 4 do 8 MeV/c2)
Górny (masa 1,5 do 4 MeV/c2)
Więc chyba dolny.
Ale tu potrzebny jest Fizyk.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#63
Jeżeli chodzi o "większy" w sensie rozmiaru, to w obecnych modelach z tego co wiem kwarki są cząstkami punktowymi, więc żaden z nich. Jeśli w sensie masy, to już Sofeicz odpowiedział.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#64
tzn.zakłada się,że kwarki nie mają wymiarów, "roboczo" bo nie mamy przyrządów by zmierzyć ich promienie, czy też po prostu uznaję się, że bez wymiarowość ich jest ich atrybutem?
Odpowiedz
#65
Raczej to drugie, z tym że nie tyle zakłada się bezwymiarowość, a bardziej nie ma wystarczająco sensownego sposobu, żeby nadać im taką cechę jak "rozmiar".
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#66
Mysle juz jakis czas, i nie moge znaleac odpowiedzi. Jak to ustrojstwo dziala...??



http://ujarani.pl/51401


http://ujarani.pl/51224
O co chodzi??
Odpowiedz
#67
Dlaczego nie czujemy obrotu Ziemi, która przecież obraca się szybko?
Gdyby karuzela obracała się tak szybko jak Ziemia, byłaby dla nas nieruchoma? Dobrze myślę? A gdyby karuzela obracała się szybciej niż Ziemia? Co wtedy by się stało?
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#68
Bo obraca się ze stałą prędkością. Jak jedziesz autem, to też nie czujesz, że jedziesz szybko, tylko czujesz przyspieszenie jak prędkość się zmienia.

Jedyne, co w wyniku obrotu Ziemi możemy odczuwać, to lekka siła odśrodkowa skierowana prosto w górę, ale jest ona przez nas odczuwana praktycznie tak samo jak grawitacja.

No i wiatry preferujące jeden kierunek wiania.
Wydaje się, że nie można rozprawiać filozoficznie nie oglądając się przy tym na odkrycia naukowe, bo się zrobi z tego intelektualny pierdolnik. — Palmer Eldritch
Absence of evidence is evidence of absence. – Eliezer Yudkowsky
If it disagrees with experiment, it's wrong. — Richard Feynman
學而不思則罔,思而不學則殆。 / 己所不欲,勿施于人。 ~ 孔夫子
Science will win because it works. — Stephen Hawking
Science. It works, bitches. — Randall Munroe


Odpowiedz
#69
Windziarz napisał(a):Bo obraca się ze stałą prędkością. Jak jedziesz autem, to też nie czujesz, że jedziesz szybko, tylko czujesz przyspieszenie jak prędkość się zmienia.

Jedyne, co w wyniku obrotu Ziemi możemy odczuwać, to lekka siła odśrodkowa skierowana prosto w górę, ale jest ona przez nas odczuwana praktycznie tak samo jak grawitacja.

No i wiatry preferujące jeden kierunek wiania.
No dobra. Dzięki. A co z tą karuzelą?
Jeśli nie czuję obrotu Ziemi i jest dla mnie pozornie nieruchoma, bo przecież mój blok się nie obraca (pozornie oczywiście), to jak będzie z karuzelą?
Gdybym siedział na takiej karuzeli obracającej się z taką samą prędkością jak Ziemia, to czułbym jej obrót? Wiedziałbym, że się obraca?
Gdybym był poza tą karuzelą, to bym mógł dostrzec jej obrót?
A co gdyby karuzela obracała się szybciej od Ziemi i
a) siedziałbym na niej,
b) patrzyłbym na to z boku?
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#70
1 obrót na 24 godziny to wcale nie tak szybko Oczko Karuzela obracająca się w takim tempie byłaby średnio ciekawa.

Generalnie jedyne co różni ruch obrotowy od braku ruchu to siła odśrodkowa i siła Coriolisa, a obie w przypadku ruchu obrotowego Ziemi są bardzo małe.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#71
Fizyk napisał(a):1 obrót na 24 godziny to wcale nie tak szybko Oczko Karuzela obracająca się w takim tempie byłaby średnio ciekawa.

Generalnie jedyne co różni ruch obrotowy od braku ruchu to siła odśrodkowa i siła Coriolisa, a obie w przypadku ruchu obrotowego Ziemi są bardzo małe.
Na równiku prędkość wywołana obrotem Ziemi wynosi około 1674,4 km/h[za Wikipedią]
Ponad tysiąc kilometrów na godzinę to mało? Przecież to szybciej niż prędkość dźwięku.
Jestem w stanie odczuć różnicę między 60 km/h a 100 km/h, a nie jestem w stanie odczuć różnicy między 60 km/h a 1674 km/h? Język
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#72
nonkonformista napisał(a):Na równiku prędkość wywołana obrotem Ziemi wynosi około 1674,4 km/h[za Wikipedią]
Ponad tysiąc kilometrów na godzinę to mało? Przecież to szybciej niż prędkość dźwięku.
Jestem w stanie odczuć różnicę między 60 km/h a 100 km/h, a nie jestem w stanie odczuć różnicy między 60 km/h a 1674 km/h? Język
Znaczenie ma nie tylko prędkość, ale też to, po jak bardzo zakrzywionym torze się odbywa. Zauważ, że to jest ruch prawie po prostej, bo Ziemia jest jednak duża, a ruch ze stałą prędkością po prostej jest tym samym, co brak ruchu. Dlatego lepiej patrzeć z tego punktu widzenia, którego użyłem w swoim poście - że to jest 1 obrót na 24 godziny. To naprawdę prawie nic.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#73
Fizyk napisał(a):Znaczenie ma nie tylko prędkość, ale też to, po jak bardzo zakrzywionym torze się odbywa. Zauważ, że to jest ruch prawie po prostej, bo Ziemia jest jednak duża, a ruch ze stałą prędkością po prostej jest tym samym, co brak ruchu. Dlatego lepiej patrzeć z tego punktu widzenia, którego użyłem w swoim poście - że to jest 1 obrót na 24 godziny. To naprawdę prawie nic.
No dobra, Fizyku, rozumiem. A teraz wyjaśnij ten problem z karuzelą, bo mnie to ciekawi i nie będę mógł zasnąć. Język
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#74
nonkonformista napisał(a):Jestem w stanie odczuć różnicę między 60 km/h a 100 km/h

Nie jesteś. Nie bez wejścia wizualnego pt. jak szybko drzewa za oknem śmigają, albo dźwiękowego pt. w której uszczelce jest szpara.

W szczególności podczas jazdy pociągiem, jak ktoś zakręci Tobą ciuciubabkę, z zasłoniętymi oczami nie będziesz w stanie stwierdzić, w którą stronę jedziesz.
Wydaje się, że nie można rozprawiać filozoficznie nie oglądając się przy tym na odkrycia naukowe, bo się zrobi z tego intelektualny pierdolnik. — Palmer Eldritch
Absence of evidence is evidence of absence. – Eliezer Yudkowsky
If it disagrees with experiment, it's wrong. — Richard Feynman
學而不思則罔,思而不學則殆。 / 己所不欲,勿施于人。 ~ 孔夫子
Science will win because it works. — Stephen Hawking
Science. It works, bitches. — Randall Munroe


Odpowiedz
#75
nonkonformista napisał(a):Gdybym siedział na takiej karuzeli obracającej się z taką samą prędkością jak Ziemia, to czułbym jej obrót? Wiedziałbym, że się obraca?
Gdybym był poza tą karuzelą, to bym mógł dostrzec jej obrót?
A co gdyby karuzela obracała się szybciej od Ziemi i
a) siedziałbym na niej,
b) patrzyłbym na to z boku?
1 obrót na 24 godziny na karuzeli trochę ciężko byłoby odczuć. Podobnie zobaczyć obrót tej karuzeli patrząc z zewnątrz. Zerkając co kilka minut można dostrzec zmiany położenia przy takich prędkościach, ale sam ruch już średnio.

Natomiast jakbyś chciał kręcić karuzelą tak, żeby krzesełka zasuwały 1600 km/h, to zabiłbyś każdego, kto by na niej siedział :p Promień karuzeli jest dużo mniejszy niż Ziemi i przeciążenia, jakim byliby poddani pasażerowie, byłyby zabójcze.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#76
Fizyk napisał(a):1 obrót na 24 godziny na karuzeli trochę ciężko byłoby odczuć. Podobnie zobaczyć obrót tej karuzeli patrząc z zewnątrz. Zerkając co kilka minut można dostrzec zmiany położenia przy takich prędkościach, ale sam ruch już średnio.
No dobra. Rozumiem, że karuzela jest taka duża jak Ziemia. W porządku.
Dobra. Nie wsiadam na karuzelę. Język

Gdyby była mniejsza niż Ziemia powiedzmy o 70% wtedy powinienem zobaczyć z zewnątrz, że się obraca, prawda? Czy ja jednak wciąż tego nie rozumiem?

Rozumuję tak:
Ruchu ciał wielkości Ziemi obracających się z taką samą prędkością jak ona nie będzie można zauważyć. Zgoda.
Ale gdy te ciała są mniejsze i obracają się dookoła własnej osi z prędkością ruchu obrotowego Ziemi, to ten ruch powinienem zauważyć, prawda?
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#77
Zauważyć skąd?

Tą samą prędkością liniową na skraju czy kątową?

Ruch obrotowy Ziemi spokojnie widać np. z Marsa.

EDIT: Wzór na przyspieszenie odśrodkowe:

a = v²/r = ω²r
Wydaje się, że nie można rozprawiać filozoficznie nie oglądając się przy tym na odkrycia naukowe, bo się zrobi z tego intelektualny pierdolnik. — Palmer Eldritch
Absence of evidence is evidence of absence. – Eliezer Yudkowsky
If it disagrees with experiment, it's wrong. — Richard Feynman
學而不思則罔,思而不學則殆。 / 己所不欲,勿施于人。 ~ 孔夫子
Science will win because it works. — Stephen Hawking
Science. It works, bitches. — Randall Munroe


Odpowiedz
#78
Potrzebuję doprecyzowania.

1. Mówimy o karuzeli obracającej się gdzieś w pustce, czy obracającej się karuzeli na powierzchni obracającej się Ziemi?

2. Co ma być takie samo, jak w przypadku Ziemi? Prędkość kątowa (ewentualnie, równoważnie, czas jednego obrotu) czy prędkość punktów na obwodzie?
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
#79
Windziarz napisał(a):Zauważyć skąd?

Tą samą prędkością liniową na skraju czy kątową?

Ruch obrotowy Ziemi spokojnie widać np. z Marsa.
Z Ziemi. Język Karuzela obraca się wolniej niż Ziemia. Niech będzie, że z równika, a karuzela jest umieszczona na Ziemi. Ma wielkość przeciętnej karuzeli, ale obraca się z taką samą prędkością jak Ziemia.

Fizyk napisał(a):Potrzebuję doprecyzowania.

1. Mówimy o karuzeli obracającej się gdzieś w pustce, czy obracającej się karuzeli na powierzchni obracającej się Ziemi?

2. Co ma być takie samo, jak w przypadku Ziemi? Prędkość kątowa (ewentualnie, równoważnie, czas jednego obrotu) czy prędkość punktów na obwodzie?

1. Karuzela obraca się na Ziemi i jest od Ziemi mniejsza. Ma wielkość powiedzmy ja wiem (niech będzie 30 m^2). Obraca się z prędkością taką samą jak Ziemia.
2. Niech będą punkty na obwodzie.

Jakoś mnie to zainteresowało. Mam nadzieję, że pytania nie są głupie. Język
"Każdej nocy nawiedza mnie Yeszua i szarpie za kuśkę." /pisownia oryginalna/.
Komentarz pod jednym z filmów na youtube. Rozbawił mnie.
Odpowiedz
#80
nonkonformista napisał(a):1. Karuzela obraca się na Ziemi i jest od Ziemi mniejsza. Ma wielkość powiedzmy ja wiem (niech będzie 30 m^2). Obraca się z prędkością taką samą jak Ziemia.
2. Niech będą punkty na obwodzie.

Jakoś mnie to zainteresowało. Mam nadzieję, że pytania nie są głupie. Język
Dobra, teraz problem polega na tym, czy usiłujesz obrotem karuzeli zniwelować obrót Ziemi, czy to nie o to chodzi :p Gdzie indziej niż na biegunach takie niwelowanie się nie uda, w każdym razie.

Aczkolwiek większość pytań i tak rozbija się o granice ludzkiego postrzegania. Nie potrafię powiedzieć, jakie są granice zauważalnych przyspieszeń i zauważalnego ruchu.

Inna kwestia jest taka, że samo zarejestrowanie obecności przyspieszenia nie jest jeszcze zarejestrowaniem ruchu obrotowego. Zakładając, że ktoś umieściłby Cię wewnątrz obracającego się okrągłego tunelu na tyle dużego, że nie widać od razu jego okrągłości, mógłbyś nie zauważyć, że się obraca, bo przyspieszenie odśrodkowe robiłoby za grawitację.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości