To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Astronomia - najnowsze doniesienia i inne dyskusje
https://www.o2.pl/artykul/nasa-znalazla-...842582657a

A tutaj potwierdzono istnienie płytkich złóż lodu na Marsie. W niektórych miejscach jest prawie na powierzchni, bo co to za głębokość 2,5 cm...
Sebastian Flak
Odpowiedz
Coś się dzieje z Betelgezą. W grudniu znacznie pociemniała (z 0,5M do 1,5M).
Co prawda jest to gwiazda zmienna ale to pociemnienie jest wyjątkowo głębokie.
Już od lat wszyscy oczekują na jej kolaps i fajerwerki, bo wszystko wskazuje, że weszła w etap gwiezdnych konwulsji poprzedzających supernową.
Może być przez jakiś czas ciekawie - drugi Księżyc.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Mnie to rajcuje. Ale z drugiej strony, to ona jak na złość jest dość blisko. Nam aby nic nie grozi?
Sebastian Flak
Odpowiedz
Podobno nie. Jej oś obrotu akurat jest skierowana, że ewentualne dżety energii nas ominą.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Każdy, kto ma smartfona, moźe wziąć udział w programie detekcji cząstek kosmicznych CREDO.

https://www.pk.edu.pl/index.php?option=c...Itemid=944
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Dzisiaj (no, technicznie wczoraj) była koniunkcja Wenus i Merkurego i udało mi się ustrzelić taką fotkę:
[Obrazek: ETuHc5D.jpg]
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Cytat:Kometa jak na dłoni!


I pomyśleć, że w chwili odkrycia - 27 marca 2020 roku - kometa była tak słaba, że dostrzec ją mogły jedynie duże teleskopy profesjonalnych obserwatoriów astronomicznych. Pierwszy (w podczerwieni) wypatrzył ją jednak teleskop kosmiczny - służący do poszukiwania asteroid zagrażających Ziemi i... komet właśnie. Od nazwy tego projektu - NEOWISE - wzięła swoje imię bohaterka opowieści. Przetrwawszy zbliżenie ze Słońcem cieszy nasze oczy właśnie teraz.

Szukamy jej nisko nad północnym widnokręgiem od zapadnięcia zmroku do świtu. Wprawdzie stopniowo traci jasność wraz z oddalaniem się od Słońca, ale zbliża się do Ziemi (23 lipca minie naszą planetę w odległości 104 mln km). Kometa zwiększa też swoją wysokość na firmamencie. Dodatkowo Księżyc zmierza ku nowiu, a białe noce stają się coraz ciemniejsze, więc... najlepsze przed nami? Teoretycznie najdogodniejszy okres obserwacyjny może przypaść w drugiej dekadzie lipca, a jeśli do komety NEOWISE dołączają Obłoki Srebrzyste, to mamy kumulację jakiej chyba dotąd nie było! Do mniej więcej 20 lipca nasz cel powinien pozostawać w zasięgu nieuzbrojonego oka, a do połowy sierpnia ma być łatwym celem dla lornetek, ale śpieszmy z obserwacjami, bo po raz kolejny kometa NEOWISE ma nas odwiedzić za... około 6 800 lat! Powodzenia na łowach!

/URANIA


Muszę spróbować poszukać.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Mnie się udało sfotografować kometę kilka razy na przestrzeni ostatnich 10 dni Uśmiech Wrzuciłem rezultaty tutaj: https://imgur.com/a/bVsdbtB

Korzystając z tego, że w kadrach widać gwiazdy, postanowiłem się jeszcze trochę pobawić Oczko Odszukałem te gwiazdy w Stellarium, sprawdziłem ich współrzędne na niebie, na tej podstawie określiłem współrzędne komety z poszczególnych dni, i do tych liczb spróbowałem dopasować orbitę Język Nawet całkiem ładnie mi wyszło, bardzo podobnie do "oficjalnego" kształtu orbity. Mogę powrzucać liczby jak ktoś będzie zainteresowany Oczko
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Fajne zdjęcia - unikatowe : )
Zastanawiałem się czy ktoś próbował. Widzę, że prawie w mieście robiłeś. Ja nie widziałem jej. Może dzisiaj jeszcze spróbuję, bo się trochę przejaśniło.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Próbowałem ale w centrum Łodzi nie ma szans, zaświetlenie masakryczne.
Dodatkowo kometa jest widoczna dopiero nad ranem po wschodnio-północnej stronie.
U mnie tylko na dachu można patrzeć w tę stronę.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
No w mieście jest lipa. Albo przeszkody albo zanieczyszczenia.

Mapka
https://theskylive.com/planetarium?objec...315|fov|38
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Fizyk napisał(a): Mnie się udało sfotografować kometę kilka razy na przestrzeni ostatnich 10 dni Uśmiech Wrzuciłem rezultaty tutaj: https://imgur.com/a/bVsdbtB

Korzystając z tego, że w kadrach widać gwiazdy, postanowiłem się jeszcze trochę pobawić Oczko Odszukałem te gwiazdy w Stellarium, sprawdziłem ich współrzędne na niebie, na tej podstawie określiłem współrzędne komety z poszczególnych dni, i do tych liczb spróbowałem dopasować orbitę Język Nawet całkiem ładnie mi wyszło, bardzo podobnie do "oficjalnego" kształtu orbity. Mogę powrzucać liczby jak ktoś będzie zainteresowany Oczko

Czym zdjęcia robione? Nawet niezłe wyszły.
Sebastian Flak
Odpowiedz
Żarłak napisał(a): Widzę, że prawie w mieście robiłeś.
Pierwsze z przedmieść Wrocławia, pozostałe tuż obok lotniska Muchowiec w Katowicach Oczko

Gawain napisał(a): Czym zdjęcia robione? Nawet niezłe wyszły.
Sony α6000 z obiektywem 350 mm. Naświetlanie 2,5 sekundy, ISO 1600 (z wyjątkiem pierwszego zdjęcia, ono było naświetlane 5 sekund z ISO 800).
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Fizyk napisał(a):
Żarłak napisał(a): Widzę, że prawie w mieście robiłeś.
Pierwsze z przedmieść Wrocławia, pozostałe tuż obok lotniska Muchowiec w Katowicach Oczko

Gawain napisał(a): Czym zdjęcia robione? Nawet niezłe wyszły.
Sony α6000 z obiektywem 350 mm. Naświetlanie 2,5 sekundy, ISO 1600 (z wyjątkiem pierwszego zdjęcia, ono było naświetlane 5 sekund z ISO 800).

To jestem mile zaskoczony, bo stawiałem na mały teleskop XD
Sebastian Flak
Odpowiedz
Teleskopem mam nadzieję jeszcze ją złapać Uśmiech Nie miałem do niego dostępu póki co, bo stoi u moich rodziców, a mieszkam obecnie 300 km od nich, ale w weekend jadę w odwiedziny i planuję go w końcu zabrać do siebie. Ma 20 cm średnicy i mechanizm zegarowy, więc o ile dopisze pogoda i kometa nie pociemnieje jeszcze za bardzo, powinno wyjść coś ładnego Duży uśmiech
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Jutro jest najbliżej Ziemi,nieco dalej tylko niż Mars, więc powinieneś spokojnie złapać przy dobrej pogodzie Duży uśmiech Powodzenia!
Sebastian Flak
Odpowiedz
Gówno widać. Wmawiałem sobie, że widzę gołym okiem, ale ne. Przynajmniej Jowisza ładnie widać.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Fizyk napisał(a): Teleskopem mam nadzieję jeszcze ją złapać Uśmiech Nie miałem do niego dostępu póki co, bo stoi u moich rodziców, a mieszkam obecnie 300 km od nich, ale w weekend jadę w odwiedziny i planuję go w końcu zabrać do siebie. Ma 20 cm średnicy i mechanizm zegarowy, więc o ile dopisze pogoda i kometa nie pociemnieje jeszcze za bardzo, powinno wyjść coś ładnego Duży uśmiech
A jaki montaż ma twój teleskop?
Paralaktyczny czy Dobsona?
I jak jest zrealizowany mechanizm zegarowy?
Bo ja, mojego TALa próbowałem zrobotyzować ale wymagałoby dorobienia całego montażu paralaktycznego (żeby przyoszczędzić na jednej osi).
I na razie, poza workiem części, które zgromadziłem, utknąłem w polu.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a): A jaki montaż ma twój teleskop?
Paralaktyczny czy Dobsona?
I jak jest zrealizowany mechanizm zegarowy?
Paralaktyczny. Mechanizm to po prostu silniczek elektryczny podpięty pod jedną z osi Uśmiech
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Musi tam być dość duże koło z przekładnią ślimakową, bo żeby utrafić z ruchem gwiazdowym, to trzeba mieć przełożenie 1/86164 (przy obrocie koła atakującego 60RPM).
Przy silnikach krokowych można uzyskać wolniejszy ruch (rzędu 6RPM).
Ale i tak przekładnia musi być zacna (1/8616).
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości