To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Astronomia - najnowsze doniesienia i inne dyskusje
Z kometą nie wyszło, ale eksperymentuję z fotografowaniem planet. Dotychczasowe efekty wyglądają tak:

Najpierw najnowsze zdjęcia, z 17 sierpnia:

Jowisz:
[Obrazek: ruZIl13.png]

Saturn:
[Obrazek: wKs6V5h.png]

Mars:
[Obrazek: UbcyMY9.png]

Ostrość pozostawia trochę do życzenia, ale coś widać Oczko Np. widać sugestię przerwy w pierścieniach Saturna (tzw. przerwy Cassiniego) oraz czapę polarną na Marsie, z której położenia względem terminatora można wywnioskować, że Mars jest obecnie w okolicach przesilenia (i faktycznie, 2 września na Marsie nastąpi przesilenie zimowe).

Ze starszych zdjęć, Jowisz z 31 lipca:
[Obrazek: NRvudqG.png?1]

Wtedy ostrość wyszła mi jeszcze gorzej, ale widać jedną ciekawą rzecz: czarną plamkę w lewej dolnej części tarczy Jowisza. Otóż okazuje się, że jest to cień Ganimedesa, którego widać lepiej na zdjęciu z dłuższą ekspozycją:
[Obrazek: NzsAAm6.jpg?1]

Ganimedes to ten zaraz obok Jowisza na lewo i w dół. Oprócz Ganimedesa widać jeszcze Io (na prawo od Jowisza) i Europę (dalej na lewo).
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Super zdjęcia. A rozmycie powstaje w aparacie czy już w okularze są takie? Czy w okularze są lekko mniej rozmyte?
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed  nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu  rzeczy

“What warrior is it?”

“A lost soul who has finished his battles somewhere on this planet. A pitiful soul who could not find his way to the lofty realm where the Great Spirit awaits us all.”


.
Odpowiedz
Mam wrażenie, że w okularze lekko mniej. Tu jest taki problem, że muszę strasznie dużo szkła dołożyć, żeby coś uzyskać. Jeśli podpinam aparat bezpośrednio do teleskopu, to obraz jest malutki i niewiele widać. Żeby uzyskać to co mam, stosuję tzw. projekcję okularową - tzn. do teleskopu wkładam okular i dopiero do tego mocuję aparat. Tylko że... w ten sposób nie jestem w stanie w ogóle złapać ostrości :| Żeby złapać jakąkolwiek ostrość, muszę dołożyć jeszcze jeden element - soczewkę Barlowa. I takim zestawem fotografuję: teleskop + Barlow x2 + okular 20 mm.
Zamierzam sobie sprawić kamerkę do planet, to powinienem móc uzyskać jeszcze lepsze efekty Uśmiech

Z innej beczki, tu foty z dzisiaj: https://imgur.com/a/mPUJ6x0
Złapałem Wielką Czerwoną Plamę, a do tego Mars super wyszedł Uśmiech
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Trochę za dużo tych grzybów w barszczu. Każda dodatkowa soczewka wprowadza swoje zniekształcenia.
Po co właściwie stosujesz Barlowa, skoro okular + lustrzanka jest zupełnie wystarczająca (ostrość i tak możesz ustawić kierując się na jakąś jasną gwiazdę w trybie LV)
https://www.optyczne.pl/55.8-poradnik-As...arowa.html
A próbowaleś stackowania, z wykonywaniem darków, biasow etc?
Bardzo poprawia jakość fotografii i odstęp od szumów.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Sofeicz napisał(a): Po co właściwie stosujesz Barlowa, skoro okular + lustrzanka jest zupełnie wystarczająca (ostrość i tak możesz ustawić kierując się na jakąś jasną gwiazdę w trybie LV)
Właśnie problem w tym, że nie mogę. Po prostu brakuje mi zakresu na wyciągu okularowym. Nie jestem w stanie bez Barlowa tak wysunąć (czy też wsunąć, nie pamiętam w którą stronę jest problem) całego zestawu, żeby było dobrze ustawione.

Sofeicz napisał(a): A próbowaleś stackowania, z wykonywaniem darków, biasow etc?
Bardzo poprawia jakość fotografii i odstęp od szumów.
Tak, te zdjęcia wyżej są stackowane (chociaż bez darków itp.) - robiłem to tak, że obraz z aparatu przesyłałem na komputer i tam nagrywałem jako film przez 5 minut, co dało mi ok. 9000 klatek. Z tego stackowałem 10-50% najlepszych, a potem jeszcze nieco podkręcałem ostrość wyniku.
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Polecam ci darmowy progran Sequator, który ułatwia stackowanie.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Znalazłem w końcu sposób na łapanie ostrości bez Barlowa! Okazało się, że jedną część da się rozkręcić i później inaczej podłączyć do teleskopu. Zresztą nieistotne, ważne, że mogę uzyskiwać nieco lepszy obraz Oczko I efekt wyszedł taki: https://imgur.com/a/o4GEqY7

Sofeicz napisał(a): Polecam ci darmowy progran Sequator, który ułatwia stackowanie.
Dzięki, zerknąłem, ale ciężko byłoby mi z niego skorzystać w tym co robię. Osobiście używam AutoStakkert Uśmiech
[Obrazek: style3,Fizyk.png]
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone - Wszechświat i ludzka głupota. Co do Wszechświata nie jestem pewien" - Albert Einstein
Odpowiedz
Fizyk napisał(a): Znalazłem w końcu sposób na łapanie ostrości bez Barlowa! Okazało się, że jedną część da się rozkręcić i później inaczej podłączyć do teleskopu.
Tak mi się wydawało, że każdy teleskop musi mieć sprawdzone podłączenie do aparatu.
Tylko ten mój nieszczęsny TAL ma jakąś dziwną średnicę okularu 24 mm i nic nie idzie dopasować.

Cytat:Zresztą nieistotne, ważne, że mogę uzyskiwać nieco lepszy obraz Oczko I efekt wyszedł taki: https://imgur.com/a/o4GEqY7
Od razu lepiej Uśmiech
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
Poszlaki wskazujące na życie na Wenus?

https://wyborcza.pl/7,75400,26293354,fos...#s=BoxMMt2
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości