To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak powinna wyglądać szkoła XXI wieku?
#41
GB jak okroić program. Jak wywalisz połowę tego co masz z np. Biologii. Koniecznie masz się nauczyć funkcji nerek, ale o wątrobie nie trzeba wspomnieć? Tu trzeba dać wolną rękę w nauczaniu. Co najwyżej jakieś uśredniony system wymagań dla każdego poziomu nauczania. A co do edukacji seksualnej to wolna wola dyrekcji, chcą niech uczą. Ja uważam że najlepszy jest system obecny tzn. Kwestie seksualności i rozmnażania poruszane są w ramach biologii tudzież godzin wychowawczych. Jak na razie dobrze się to spisuje.
Sebastian Flak
Odpowiedz
#42
Sofeicz napisał(a):Wymień mi chociaż jeden liczący się kraj, który nie ma szkolnictwa państwowego przynajmniej na poziomie podstawowym. Wszyscy się mylą?
Może ten zaborczy wynalazek nie jest taki zły, podobnie jak uwłaszczenie chłopów.
Wymień mi chociaż jeden liczący się kraj, który nie ma socjalizmu gospodarczego. Wszyscy się mylą?
Może ten socjalizm gospodarczy nie jest taki zły, podobnie jak niewolnictwo.
Odpowiedz
#43
Wściekłe Gacie napisał(a):Avx i Wściekłe Gacie.
A, to wszystko jasne Duży uśmiech
nonkonformista napisał(a):Jestem za likwidacją liceów. Po szkole podstawowej każdy uczeń zobowiązany jest do wyboru zawodu i odpowiedniej szkoły kształcącej w tym zawodzie. Tam uczyłby się zawodu oraz przedmiotów okołozawodowych potrzebnych do jego prawidłowego wykonywania /żadnych biologii, cyklów Krebsa i in., gdy ktoś jest na budownictwie!/ Murarz nie musi znać Inwokacji z Pana Tadeusza. Jego zadaniem jest zbudowanie domu. Do tego Inwokacja nie jest mu potrzebna.
Szkoła zawodowa trwa minimum dwa lata i poza przedmiotami zawodowymi młody człowiek zaczyna pracować w swoim przyszłym zawodzie poprzez praktyki, staże itd.
Szkoły wyższe byłyby już płatne, bom zapomniał napisać, że za poprzednie szczeble edukacji by się nie płaciło.
No dobrze, a co zrobić, gdy murarz będzie chciał iść na studia?
Wtedy po prostu będzie musiał zdać egzamin z polskiego, matematyki. Taki egzamin organizowałyby specjalne ośrodki maturalne. Delikwent po prostu dostałby partię materiału do opanowania i po jego opanowaniu mógłby przystąpić do matury.
Straszne cudowanie. Do zawodówki zawsze szły osoby, które chciały zdobyć szybko zawód i nie czuły się dobrze w bardziej abstrakcyjnych rzeczach. A do liceum idzie się (a przynajmniej powinno) ze świadomością, że nie jest to szkoła zawodowa i do żadnego zawodu nie przygotuje, za to zapewnia wykształcenie ogólne, ewentualnie jakoś tam profilowane w późniejszych latach, które daje kompetencje do studiowania. Nie chodzi tylko o jakieś partie materiału i egzaminy, ale też o ogólne obycie.
- Myślałem, że ty nie znasz lęku.
- Mylisz się. Lęku nie zna tylko głupiec.
- A co robi wojownik, kiedy czuje strach?
- Pokonuje go. To jest w każdej bitwie nasz pierwszy martwy wróg.
Odpowiedz
#44
Wściekłe Gacie - jest jeden kraj, gdzie nie ma państwa, banku centralnego, szkolnictwa państwowego, praktycznie nic nie ma (o przepraszam, są komórki).
Somalia - raj libertariański, prawdziwa potęga światowa.
Chociaż niektórym się podoba.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#45
A gdzie ja postulowałem brak państwa? Nie wiesz jak uderzyć, to sprowadzasz do absurdu...
Odpowiedz
#46
Pytałeś o
Cytat:kraj, który nie ma socjalizmu gospodarczego
Somalia jest modelowym przykładem.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#47
Sofeicz napisał(a):Pytałeś o
Somalia jest modelowym przykładem.
Somalia jest modelowym przykładem anarchokapitalizmu, a nie państwa z liberalizmem gospodarczym.

Popatrz na to :

[Obrazek: 800px-Hong_Kong_Skyline_Restitch_-_Dec_2007.jpg]

Top 1 IEF 2013.
Odpowiedz
#48
Ja to bym dał każdemu możliwość wyboru. Nie jestem za likwidacją państwowych szkół, ale jak ktoś nie chciałby do nich uczęszczać - droga wolna. W samych szkołach powinien być dany uczniom wybór zajęć, na które chcą chodzić. Ja takiego wyboru nie miałem i musiałem wkuwać jakieś biologie, chemie, szwabskie języki... potem to i tak zapominałem, a dziś nic z tego nie pamiętam. I po co było mi marnować czas i się stresować przed testami z przedmiotów, które mnie kompletnie nie interesowały. Strata nerwów, czasu i pieniędzy. I tak skupiałem się tylko na tym co mnie interesowało i do tej pory własnie z tych przedmiotów posiadam wiedzę. A tak w ogóle to nie ma to jak dobrowolna nauka - kiedyś, kiedy musiałem się uczyć, nienawidziłem matmy i fizy; teraz sam w ramach relaksu i chęci rozwoju intelektualnego uczę się sam wszystkiego od nowa powolutku i sprawia mi to olbrzymią przyjemność.
---
Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból.

Nietzsche
---
Polska trwa i trwa mać
Odpowiedz
#49
Ja niecierpiałem nauczycieli a nie przedmiotów Uśmiech Zwłaszcza że jak nie widziałem sensu w kuciu bądź krztyny przydatności to sabotowałem całkowicie. Miałem oceny niczym Hitler.
Sebastian Flak
Odpowiedz
#50
lumberjack napisał(a):Ja to bym dał każdemu możliwość wyboru. Nie jestem za likwidacją państwowych szkół, ale jak ktoś nie chciałby do nich uczęszczać - droga wolna.

Nie rozumiem. Co proponujesz?
Odpowiedz
#51
lumberjack napisał(a):Nie jestem za likwidacją państwowych szkół, ale jak ktoś nie chciałby do nich uczęszczać - droga wolna.

To w tym momencie ci co nie korzystają z "dobrodziejstw" szkoły i tak na nią płacą podatki.
Odpowiedz
#52
Dla chcącego nic trudnego. Gorsze od złego systemu edukacji jest uczniowskie lenistwo, brak pasji, zainteresowania, brak określonego celu i brak uporu w dążeniu do niego itd.
Jeżeli edukacja w Polsce nam nie odpowiada to można wyemigrować- granice są otwarte.
wolny rynek kuwa!!!
Odpowiedz
#53
Największym grzechem polskiej szkoły (wg mnie oczywiście) jest rutyna i brak zindywidualizowanego podejścia do ucznia.
Kiedy nadszedł niż demograficzny miałem nadzieję, że pozwoli to na zmniejszenie średniej liczby uczniów w klasach do ok. 20, co pozwoliłoby nauczycielowi ogarnąć sytuację i zastosować indywidualne podejście.
Ale zamiast tego zmniejszono po prostu liczbę klas i szkół, pozostawiając ponad 30 osobowe klasy.
W takim kołchozie to nie ma mowy o niczym.

Najbardziej odpowiada mi model amerykański.
Program minimum dla wszystkich i szeroka oferta zajęć dodatkowych do wyboru dla chcących oraz szeroki system grantów dla najlepszych.
Na extra wyniki trzeba sobie ciężko zapracować.
W amerykańskich szkołach zupełnie nie ma tego rownania w dół. Nikt nikomu nie podpowie i nie da ściągać, bo to wbrew etosowi.
Tak kształtuje się rywalizacja będąca esencją 'AWofL'.
W efekcie matołki, którym nie zależy i chcą jak najszybciej stanąć za ladą w sklepie ojca dostają absolutne minimum, a reszta zaczyna wyścig szczurów.

Możemy się zżymać na durnych Jankesów, którzy nie odrózniają Czech od Czeczenii ale z drugiej strony nagrody Nobla to praktycznie wewnętrzna rozgrywka paru amerykańskich uczelni.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#54
Sofeicz napisał(a):Najbardziej odpowiada mi model amerykański.
Program minimum dla wszystkich i szeroka oferta zajęć dodatkowych do wyboru dla chcących oraz szeroki system grantów dla najlepszych.
Na extra wyniki trzeba sobie ciężko zapracować.
W amerykańskich szkołach zupełnie nie ma tego rownania w dół. Nikt nikomu nie podpowie i nie da ściągać, bo to wbrew etosowi.

Jest dokładnie na odwrót. Ostatnio było głośno o pewnym procesie, o którym opowiada Max Kolonko.

Odpowiedz
#55
Widzę ze Max wyrasta na jakiegoś guru od wszystkiego.
Sprawa z murzynami (o przepraszam Afroamerykanami), to zupełnie osobny temat.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#56
Sofeicz napisał(a):Widzę ze Max wyrasta na jakiegoś guru od wszystkiego.
Max to fenomen. Zjawisko z nim związane jest bardzo interesujące. Niegdyś był obiektem kpin, a teraz stał się autorytetem dużej grupy internautów.

Sofeicz napisał(a):Sprawa z murzynami (o przepraszam Afroamerykanami), to zupełnie osobny temat.

Jak to odrębny temat?! Afroamerykanie, to ktoś gorszy?!?! Za kogo Ty się masz?
Popisałeś się tutaj niezłą dozą rasizmu.
Odpowiedz
#57
Wściekłe Gacie napisał(a):Jak to odrębny temat?! Afroamerykanie, to ktoś gorszy?!?! Za kogo Ty się masz?
Popisałeś się tutaj niezłą dozą rasizmu.
Nie rasizmu tylko realizmu.
Sam cierpiałem przez Punkty za Pochodzenie (jakbyś nie wiedział, to był PRL-owski wynalazek przy zdawaniu na studia) więc alergicznie reaguję na wszelkie próby sztucznego ciągnięcia kogoś w ten sposób za uszy (np. parytety).
Niestety zaklinanie rzeczywistości w postaci innego traktowania afro psuje cały system, bo wprowadza to co jest mu obce z natury.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#58
Sofeicz napisał(a):Sam cierpiałem przez Punkty za Pochodzenie
No widzisz jak dobrze, że miałeś tego typu doświadczenie. Dzięki temu nie jest jeszcze z Tobą tak źle :]
Odpowiedz
#59
Ale wracając do tematu, ten amerykański system (przynajmniej ten sprzed afro) wydaje mi się najbardziej realistyczny.
- Nie próbuje z każdego zrobić geniusza-humanisty jak w Polsce.
- Poprzez skauting szybko wyłuskuje ludzi z potencjałem.
- Oferuje dużo marchewki poprzez cały system nagród za aktywność.
- Dla mięśniakow ma też coś do zaoferowania - nieprawdopodobnie bogate życie sportowe.
Amerykanie są po prostu praktyczni, a my jak zwykle bujamy w skrzelotchawkach, cyklach Krebsa i produkujemy wielce przydatnych pseudohumanistów i specjalistów od zarządzania i marketingu.
A nas Łódź urzekła szara - łódzki kurz i dym.
Odpowiedz
#60
Produkujemy też inżynierów do dupy, pseudonaukowców co błotem i sokiem z kiszonej kapusty leczą guzy mózgu i całe rzesze inteligientnych inaczej, którzy dają się na to nabrać. System amerykański na naszym podwórku chyba by się nie sprawdził. Po pierwsze kasa, u nas nie ma w zwyczaju dokładać do nauki. Po drugie jakby stypendia były dość wysokie to szły by do dzieci dyrektorów, wojewodów, wójtów, całego korowodu urzędasów i dopiero potem dla tych naprawdę zdolnych. Po trzecie taki system opiera się na uczciwości samych uczniów tzn. Uczyć się nie ściągać i nie dawać odpisywać i tak dalej. A u nas nie ta mentalność. Granty za naukę dostawali by najbardziej operatywni żerujący na cudzej pracy. Wprowadzenie tego u nas to praca na pokolenia i to z niepewnym wynikiem.
Sebastian Flak
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości