Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konwencja - mój essey w trakcie pisania
#25
Smok Eustachy napisał(a):W rozumieniu konwencji każdy popełnia przemoc, bo każdy się
pokłócił, nawrzeszczał, obraził się itp. Ona została celowo tak napisana.
Normalnie żeby było pobicie to coś tam musi być spełnione, nie?

EDIT:
Można tu śmiało użyć doktryny 5%: Co lewaki wymyślą to w 5% zastosowań będzie uzasadnione. Czyli na 20 interwencji przemocowych będzie uzasadniona 1 a 19 nie. Tj w świetle konwencji uzasadnione wszystkie.

Jeśli pokrzykiwanie na siebie i używanie przekleństw uznamy za normę, to nie ma problemu.

Jest przemoc słowna.
W działaniach związanych z przemocą nie chodzi tylko o interwencje.

Chodzi także o edukację.

89% polskiego społeczeństwa popiera ratyfikacje Konwencji (sondaż dla "Rzeczpospolitej", 3 lutego 2015 r.)

W 2014 roku liczba zakładanych Niebieskich Kart wzrosła o 27% w porównaniu z 2013 r. (dokumentacja Komendy Głównej Policji za rok 2014 i 2013)

80% sprawców przemocy w Polsce dostaje wyroki w zawieszeniu, co de facto sprawia, ze sa bezkarni. (Polak tłucze żonę? Niech tłucze!, „Gazeta Wyborcza"/wyborcza.pl, 24 stycznia 2015 r.)

W Polsce nie ma ogólnokrajowego, całodobowego telefonu dla ofiar przemocy.

Konwencja nie stanowi zagrożenia dla tradycji Narodu: Konstytucja zobowiązuje do ochrony najlepszych tradycji polskich. Przemoc wobec kobiet czy przemoc w rodzinie nie stanowi elementu polskiej tradycji czy kultury narodowej, której ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. (na podstawie Opinii Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w sprawie zgodności Konwencji z Konstytucja RP)

Czy liczba kobiet doświadczających przemocy w Polsce jest niższa niż w Danii czy Finlandii według badania Agencji Praw Podstawowych UE? Nie, bo raport pokazuje gotowość do zgłoszenia przemocy, czyli większa świadomość i bezpieczeństwo ofiar, które mogą liczyć na skuteczny system ścigania w przeciwieństwie do Polski, gdzie kobietom towarzyszy poczucie strachu, wstydu i bezradności. (na podstawie: Przemoc wobec kobiet: badanie na poziomie Unii Europejskiej, Agencja Praw Podstawowych UE, 2014, por. Raport Amnesty International To jest w Twoich Rękach. Stop przemocy wobec kobiet)

Opracowanie: Amnesty International, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" IPZ, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacja Feminoteka, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Konwencja - mój essey w trakcie pisania - przez semele - 14.02.2015, 06:19

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości