Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Ateizm, czyli urojona wizja człowieka" - katolik.pl
#38
bert04 napisał(a):
pilaster napisał(a): Owszem, jednak przewaga technologiczna jaką dany kraj dzięki temu uzyskiwał, była minimalna, możliwość wprowadzenia podobnych rozwiązań przez wrogów bardzo wysoka,
Oj nie bardzo wysoka. Już samo rozprzestrzenianie się myśli naukowej było ograniczone, a w sprawach technologii kluczowych państwa pilnie strzegły swoich tajemnic. 

Jednak te rozwiązania dające przewagę były patrząc dzisiejszymi kategoriami, bardzo proste. Nie trzeba było wykradać 20 tomów dokumentacji technicznej., a potem latami wdrażać u siebie. Wystarczyło dobrze podpatrzeć. 

A poza tym ówczesne innowacje dawały owszem przewagę, ale ..niewielką, która mogła mieć jakieś znaczenie dopiero przy w miarę wyrównanych siłach przeciwników. No i militarne innowacje były w niewielkim stopniu dziełem naukowców, a w największym doświadczonych rzemieślników - praktyków. W Wlk Brytanii na ten przykład okręty zaczęły być projektowane z uwzględnianiem jakichkolwiek, choćby najprostszych, modeli matematycznych, dopiero w XIX wieku. We Francji wcześniej, i dlatego w dziedzinie tej technologii Francja uzyskała przewagę. 

Miała lepsze okręty i lepsze działa.

Ale nie na tyle lepsze, żeby wygrać wojnę o oceany.


Cytat: Prusy, mimo zapóźnień w innych obszarach mogły ekspandować bazując na swojej sile militarnej i paru decydujących nowatorskich rozwiązaniach.


Nie były to rozwiązania technologiczne. W XVIII wieku uzbrojenie pruskie, ze wszystkich ówczesnych mocarstw, uchodziło za ...najgorsze. Karabiny sami żołnierze nazywali "krowimi nogami" i chętnie, o ile była taka okazja, wymieniali na jakiekolwiek inne. Austriackie, francuskie, angielskie, etc.. Cwaniak

Udział nauki w wyścigu zbrojeń, czy w gospodarce stał się znaczący dopiero w trakcie rewolucji przemysłowej, w XIX wieku.



Cytat:
Cytat:
Cytat:astronomia jako podstawa nawigacji morskiej to też przyczynek do zwiększania potęgi krajów.
I szybko została przejęta przez wszystkie kraje.

... co nie przeszkadzało tym i innym krajom łożyć pieniądze na dalszy rozwój. 20.000 funtów w roku, uwaga, 1714 to suma dosyć gigantyczna, a doprowadziła do rozwoju chronometrów. 

I co, inne kraje nie zastosowały chronometrów? Podobnie było wcześniej z kompasami.
Demokracja jest sprzeczna z prawami fizyki - J. Dukaj

Jest inaczej Blog człowieka leniwego
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: "Ateizm, czyli urojona wizja człowieka" - katolik.pl - przez pilaster - 14.09.2017, 13:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości