Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy kobieta może zrozumieć idealizm?
#6
Cytat:Właściwie to nie powinno się ich mieć. Ideałów na temat świata. 

Hmmm niby racja, ale z drugiej strony nie widzę nic błędnego w jak najlepszym przybliżaniu się do niego Uśmiech. Pozostając na pułapie ''świat = miks pozytywnych i negatywnych rzeczy'' ciągle będziemy tkwić w klatce o nazwie ''gódźmy się na wady świata''. Róbmy przeciwnie - gódźmy się na nie, ale nie pozwalajmy zakończyć prób ich zwalczania. 


Cytat:W obliczu ogromu zła na świecie byłoby bluźnierstwem posądzać Boga o istnienie

Płytkie :/ .Czemu?


Bo nie wiadomo czy zło świata jest winą boga, czy może naturalną wadą materii, której łączenie z należytością istnienia powoduje logicznie najlepszy możliwy, ale nie idealny świat zła-dobra. Efekt ten można porównać do zachowania światła, gdy się załamuje. 

Eksperyment:

Jesteś bogiem dysponującym wszystkimi rozmaitościami w których zawarta jest należytość (światło), łączysz je z odwieczną materią czego efektem jest światło istniejące nadal, lecz załamane (inne). Jeżeli jednak nie będziesz światła łączył z jakimiś innymi bytami to nic się nie załamie.

W takim ujęciu nie ma żadnego problemu, aby uznawać istnienie boga - byłby to jednak bóg niewszechmogący.

Czym byłoby światło? A może na przykład bytem w którym uczestniczy sam budowniczy. 

A czy byt ten może być zmyślony?

- Tak


Czy ten byt może być niezmyślony?

- Może być

Więc jak jest dajmy na to niezmyślony to jaką mamy gwarancję, że istnieje naprawdę?

- Na to nie ma gwarancji, ale nie wszystko co nie ma gwarancji musi nie istnieć

A jakiego narzędzia trzeba użyć, aby rozeznać się w tych rzekomych bytach?

- Intelektu
Quala, która jest bytem matematycznym, a dokładniej, która jest dowodem istnienia prawidłowości dowolnego jej prawa, nadanego gatunkowi ludzkiemu jako prawo uniwersalne dla wszystkich, działa niczym rozkodowująca się wiedza, będąc owocem deterministycznych, rozmaitych, neutralnych etapów. Rozmaitość ta jest niezgłębiona po dziś dzień. W niej zawarta jest odpowiedź na wybory poglądów na temat wszystkiego. Platon twierdził, iż istnieje jedna uniwersalna wiedza i jedno uniwersalne dobro. Tylko ten, który zgłębia uniwersalia, tylko on godny jest poczuć zapach wiedzy, a nie mniemań. Byt uniwersalny dotyczący dowolnej rozmaitości pozostaje w umyśle człowieka, aż do jego śmierci, na to wszystko wskazuje. Zatem jeśli mamy mówić o prawdziwej miłości mądrości to jest ona tylko taka właśnie.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Czy kobieta może zrozumieć idealizm? - przez legend - 05.03.2019, 02:23

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości