Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak i kiedy i skąd litery alfabetu a,b,c,d, e - przywędrowały do Polski i do Anglii
#5
gąska9999 napisał(a): Plemiona Wiślan nie wykształciły własnego języka pisanego, nawet jakichś prostych piktogramów typu: wyszłem za żonę, mam syna, ojciec jest chory, na pólnocy Polski jest w lesie dużo bawołów i zajęcy?

Tak naprawdę to do końca nie wiadomo. Nie mamy żadnych dowodów na to, że Słowianie używali jakiegoś pisma przed chrystianizacją, ale istnieją pewne poszlaki. Po pierwsze, byłoby dziwne, że Germanie stojący na bardzo podobnym stopniu rozwoju mieli swoje pismo runiczne, a ludy o niemal identycznym trybie życia - nie. Słowianie mieli przecież kontakt z Bizancjum co najmniej od VI wieku. Wiele mówiącą poszlaką jest fakt, że we wszystkich językach słowiańskich słowa "pisać" i "czytać" są podobne i nie są zapożyczeniem z innych języków. Wprawdzie słowo "litera" jest łacińskie, ale istnieje też rodzime "buka" lub "bukwa", wciąż używane w rosyjskim. Gdyby pojęcia te przyszły wraz z chrześcijaństwem, można by podejrzewać, że słowa je oznaczające będą zapożyczeniem z języka łacińskiego, niemieckiego czy greckiego, tak jak większość słów dotyczących religii i administracji państwowej. Tymczasem tak nie jest, co więcej, jedność tego słownictwa wskazuje na to, że powstało przed inwazją madziarską z IX wieku, która oddzieliła od siebie grupy Słowian północnych i południowych. Kolejną poszlaką jest widok liter głagolicy, alfabetu stworzonego przez misjonarzy Cyryla i Metodego dla szerzenia chrześcijaństwa wśród Słowian. Litery głagolicy nie są podobne do greckich (w przeciwieństwie do późniejszej cyrylicy), mimo że oznaczają podobne głoski, a to sugeruje, że twórcy sięgnęli do wzorów już istniejących. Brak dowodów archeologicznych może wynikać po prostu z tego, że kultura Słowian była bardzo "drewniana", a jeśli cośkolwiek pisano, to nie w kamieniu (jak zdarzało się Germanom) ani na pergaminie, ale na drewnianych tabliczkach albo na korze brzozowej, materiałach bardzo nietrwałych. Z pewnością też nie była to umiejętność powszechna.

gąska9999 napisał(a): Bo chrzest katolicki podobno Polacy Wiślanie przyjęli od Czechów ale skąd przyjęłi literki i cały alfabet?
Co do Anglików to nie wiem nawet skąd i kiedy przyjęli chrzest katolicki, no ale literki chyba były wcześniej jak Anglicy wierzyli w Zeusa i Herę?

Anglowie wierzyli raczej w jakiegoś Wotana czy Freję, zanim przyjęli chrześcijaństwo gdzieś po roku 600. Literki chyba mieli, germańskie pismo runiczne. Którego jednak też sami z siebie nie wymyślili, jest to modyfikacja alfabetu łacińskiego, z wykantowanymi literkami bardziej przystosowanymi do rycia w drewnie, niż do pisania piórem.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Jak i kiedy i skąd litery alfabetu a,b,c,d, e - przywędrowały do Polski i do Anglii - przez ZaKotem - 12.06.2019, 06:13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości