towarzyski.pelikan napisał(a): Z taką osobą nie ma dyskusji, ona nie zna kompromisów. Na nic próby zakwestionowania związku pomiędzy niechęcia wyniesienia natychmiast śmieci a brakiem miłości. Ona chwyta się tego urojonego związku jak brzytwy, bez tej racjonalizacji nie umiałaby sobie uzasadnić, czemu inni ludzie mają spełniać bez zająknięcia jej żądania.Narzuca się pytanie, jak to możliwe, że ktoś postępujący w taki sposób w ogóle potrafi utrzymać jakiś związek dłużej niż przez tydzień. Sprawa jest bardziej skomplikowana. "Pogranicznicy" tak gdzieś co drugi dzień traktują partnera tak właśnie, jak opisałaś, a w innym czasie z kolei traktują go jak boga. To ta zmienność sama w sobie jest męcząca, ale w takim związku pozytywnych emocji też jest dużo, i jak ktoś ma cierpliwość, to może wytrzymać, w bilansie emocjonalnym wychodząc nawet na plus.
Cytat:Niejedna osoba pomyśli, że przecież ten mechanizm występuje u wielu kobiet. Tak, bo borderline to zaburzenie bardzo kobiece. Różnica pomiędzy normalną kobietą a borderlinką jest taka, że u normalnej kobiety takie szantaże się zdarzają raz na jakiś czas i nie uniemożliwiają stworzenia zdrowych relacji, mała awantura o nic raz na jakiś czas nie zaszkodzi, natomiast u borderlinek to jest stan permanentny.Wcześniejsze dane sugerowały, że osobowość z pogranicza znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Podawano, że kobiety stanowią ok. 70–75% osób z takim rozpoznaniem. Sugerowano, że u kobiet częściej niż u mężczyzn współwystępują zaburzenia odżywiania, natomiast u mężczyzn częściej stwierdzano cechy osobowości antyspołecznej oraz nadużywanie substancji psychoaktywnych. Natomiast aktualne wyniki badań epidemiologicznych w populacji amerykańskiej podają częstość występowania tego zaburzenia na przestrzeni życia na poziomie 5,9%, z podobną częstotliwością zarówno u kobiet – 6,2%, jak i u mężczyzn – 5,6%. Z podobną częstotliwością u obu płci mają współwystępować zaburzenia lękowe i zaburzenia nastroju.
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/za...cje-ogolne
Dlaczego wszelkie zaburzenia osobowości kojarzy się z kobietami? Ponieważ kobietę chorą psychicznie widzi się właśnie jako chorą, i mimo wszystkich niedogodności życia w pobliżu takiej osoby, budzi ona raczej litość, niż nienawiść. A mężczyzna z osobowością borderline jest postrzegany po prostu jako jebnięty.