Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hellenizm
#4
ZaKotem napisał(a): Wydaje mi się, że siłą decyzyjną w hellenizmie jest raczej bezosobowe Przeznaczenie, a nie bogowie, którzy są mu poddani tak samo jak śmiertelnicy. Bogowie mają jednak większy wgląd w Przeznaczenie i to jest też główna korzyść, jaką odnoszą śmiertelnicy z istnienia bogów: udzielają oni przepowiedni.

W którym helleniźmie? Już od Hezjoda idąc do Platona widać drogę od dualizmu przeznaczenie-etyka religijna, do etyki powiązanej z religią. Ajschylos w swoich dziełach bardzo widocznie umieścił relacje między trzema głównymi siłami: Zeusem, Dike, a Mojrami. Zeus jawił się tam jako majestatyczny i sprawiedliwy bóg. U Platona nasza przyszłość zależy już w większym stopniu od nas samych. Naszej chęci poznania świata idei czy normom etycznym.

Przecież istniała też inna bezosobowa siła sprawcza czyli logos. Logos występuje u Heraklita z Efezu jako "Mądrość obiektywna", która sprawia, że widoczny chaos jest ułudą. Wszystko odbywa się wg prawideł utożsamionych z logosem. Zresztą logosa na pewnym etapie zdeifikowano jako brata Hermesa i syna Zeusa i Mai. Logos u stoików często był utożsamiany z Zeusem i był panteistyczną główną kosmiczną siłą sprawczą.

Złamanie przeznaczenia jest aż nazbyt widoczne w mitach o Heraklesie. Czym, że jest wyprowadzenie Alcesty z Hadesu jak nie złamaniem przeznaczenia? W "Herkulesie Etejskim" Seneki Herkules nie potrafi się wyrwać przeznaczeniu choć stara się odkupić winy bogów. Niemniej wkrótce połączono wątki Herkulesa tego co wybawia i tego co odkupia (12 prac i późniejsza tragiczna śmierć), Herkulesa spotyka apoteoza, bogowie i ludzie ocalają i Rzymianie masowo czczą Herculesa Salvatora. Przeznaczenie znowu zostało oszukane.

ZaKotem napisał(a): Odpowiednikiem bogów w religii monoteistycznej nie jest więc Bóg, ale raczej święci czy aniołowie, którzy przekazują ludziom ważne informacje, ale sami nie decydują o przyszłości świata. Natomiast Bóg, Brahman jest odpowiednikiem tego właśnie Przeznaczenia - z tym, że w przeciwieństwie do niego, Bóg-Absolut jest raczej pozytywnie nastawiony do ludzi.

Którego politeizmu? W samym hinduiźmie w wariancie politeistycznym mamy kilka możliwości. Tak samo w religii antycznej. W kultach Kybele czy Artemidy efeskiej też wygląda mi na jakieś mocne decyzyjne bóstwo. A swoją drogą Kult Kota to monoteizm czy monolatria? Oczko

ZaKotem napisał(a): Można to odnieść do różnicy między społeczeństwem ludzi półdzikich, którzy są uzależnieni od bezemocjonalnych i przede wszystkim niezrozumiałych praw przyrody, i cywilizacją, w której ludzie poznają przyrodę, a więc nawiązują z nią pewną więź, także emocjonalną.

Takie przejście widać już w ewolucji politeizmu. Monoteizm czy rozwinięty panteizm nie były do tego niezbędne.

Teista napisał(a): A co waszym zdaniem urodzi się w związku empaty z narcyzem? Czy ktoś kojarzy z mitologii efekt takiego związku? To mnie teraz trapi, jeszcze nie wiem i pewnie będę myślał o tym całą noc. Jak wpadnę na jakiś sensowny pomysł – to napiszę, teraz nie wiem. Czekam na Wasze propozycje, wsparcie.

Ze związku ultranarcyza Apolla i zmysłowej Koronis narodził się szlachetny Asklepios. Zresztą Koronis została zastrzelona z łuku przez Artemidę, która dostała zlecenie od swojego braciszka za to, że Koronis śmiała się zakochać w człowieku (Ischysie). Zresztą prawie wszystkie obiekty uczuć tego boskiego gówniarza miały przerąbane.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Hellenizm - przez Teista - 11.03.2020, 00:06
RE: Hellenizm - przez Sofeicz - 11.03.2020, 15:45
RE: Hellenizm - przez ZaKotem - 11.03.2020, 16:09
RE: Hellenizm - przez dammy - 03.04.2021, 18:57

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości