Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odpowiedniki KUL w Rosji i Anglii czy się różnią od KUL w Polsce?
gąska9999 napisał(a): Ale tak w ogóle Seminarium Duchowne jeśli to jest Szkoła Wyższa to to dziwna szkoła jednowydziałowa, bo chyba jedyny Wydział w tej Szkole to:
Wydział Księdzów?
No ale przecież nie wszystkie wyższe szkoły mają po kilka wydziałów.
Cytat:- Wydział Księdzów,
- Wydział Biskupów,
Biskupi rekrutują się spośród kapłanów. Nie ma osobnej formacji dla biskupów.
Cytat:- Wydział Zakonnic ( zakonnice chyba w ogóle są niewykształcone i mogą mieć tylko podstawówkę - czyli kobiety do garnków, modlitw i noworodków w oknach życia),
To już zależy od zgromadzenia, jak wygląda formacja i czy obejmuje studia teologiczne.
Cytat:- Wydział Organistów i Chórów Kościelnych,
Muzykę kościelną studiuje się raczej na uczelniach świeckich. Np. można ją studiować na poznańskiej Akademii Muzycznej.
Cytat:- Wydział Zakonników ( zakonnicy chyba też mogą być po podstawówce).
J.w. zresztą zakony kapłańskie posiadają zazwyczaj własne seminaria (np. we Wronkach jest seminarium Franciszkanów).
Cytat:Zgodnie z tą definicją trudno uznać Seminarium Duchowne za jednostkę oświatową a więc trudno uznać za Szkołę.
Szkoła wyższa to nie jest „szkoła” w takim znaczeniu, jak zacytowałaś. Szkoła wyższa nie ma za zadania wychowywać. Choć akurat seminarium takiej roli się podejmuje. Seminarium jest szkołą wyższą, bo nauczanie w nim nosi wszelkie znamiona nauczania akademickiego.
Cytat:Nie wiem czy przedszkolaków w przedszkolu uczy się modlitwy do Anioła Stróża i wiary w Anioła Stróża oraz Bozię. Bo to nie zabardzo jest nauka.
W jakim sensie „nauka”? W sensie „stosowanie metody naukowej” – nie. Ale przecież w przedszkolach i szkołach nie uprawia się nauki, tylko właśnie nauczanie. W sensie „uczenie kogoś czegoś” – tak.
Cytat:W podstawówce na lekcjach religii chyba nie uczy się pacierza i wiary w Matkę Boską bo wtedy niewierzący uczeń chodzący na lekcje religii powinien za wiarę dostawać niedostateczny lub teraz niezalicza jedynka.
I to jest, moim zdaniem, kwestia problematyczna. Uważam, że jeśli w szkołach jest religia, jako dziedzina wiedzy, to przedmiot ten powinien móc zaliczyć również uczeń niewierzący, o ile rozumie, czego religia naucza. Niestety program zajęć religii obejmuje zdania typu „uczeń wierzy w…”
Cytat:Religia to nie jest taki przedmiot jak historia, żeby odpytywać z przygód Pana Jezusa i Maryi i wymagać przynajmniej wiedzy na dostateczny.
Czemu nie? Możemy uznać, że jest to wiedza jak każda inna i jako ważny element naszej cywilizacji powinna być przynajmniej rozumiana przez jej przedstawicieli. Niestety to tak nie wygląda. Poziom wiedzy religijnej jest w Polsce tragicznie, a oceny dostają uczniowie, w zasadzie nie wiadomo za co.

Cytat:Zresztą to w ogóle nie jest Szkoła, nawet nie wiem czy to Kurs na Księdza. Bo można skończyć zawodówkę chemiczną i iść pracować na pocztę.
No tak. Seminarium to jest wyższa szkoła zawodowa. Czyli oferuje ona kształcenie akademickie, ale jednocześnie przygotowuje do konkretnego zawodu. Są też wyższe szkoły zawodowe o charakterze świeckim:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Publiczne_...e_w_Polsce
Cytat:Czy można w ogóle być uczniem w Seminarium Duchownym na zasadzie, jaką podejmę pracę lub zajęcie to zobaczę potem ale chcę się nauczyć zawodu księdza?
W katolickich seminariach, wydaje mi się, nie do końca. Bo praktyka jest taka, że ostatni rok seminarzysta odbywa już ze święceniami diakonatu. Nie wiem, czy możliwe jest odbyć naukę w seminarium w pełni i pozostać świeckim. Wydaje mi się, że taka osoba przenieść się musi na wydział teologiczny dla świeckich. Ale głowy nie dam.

W PSD w Warszawie to jest wszystko trochę bardziej indywidualne. Seminarium zresztą daje tylko licencjat. Magisterkę trzeba robić na ChAT-cie. A decyzję o święceniach podejmuje biskup. Ale i tutaj raczej nie ma sensu, żeby ktoś, kto nie chce być kaplanem studiował na PSD. Raczej powinien od razu iść na teologię prawosławną na ChAT.

Cytat:W Seminarium Duchownym chyba trzeba myśleć zgodnie z wiarą katolicką a przynajmniej mówić zgodnie z wiarą katolicką bo myślenie jest niesprawdzalne.
No raczej nie jest celem systemu formacji jakiejkolwiek denominacji produkcja niewierzących kapłanów. Ale ciężko się temu dziwić, czy kogokolwiek winić.
„Przybądź i bądź, bez zarzutu
Tak dla Tutsi, jak dla Hutu”

– Spięty
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku
RE: Odpowiedniki KUL w Rosji i Anglii czy się różnią od KUL w Polsce? - przez zefciu - 25.07.2020, 15:39

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości