Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruchawka wokół Funduszu Odbudowy
DziadBorowy napisał(a): Nie jest do końca tak jak pisze, bo kredyty to jednak mniejszość tego funduszu. Sporą jego część stanowią bezzwrotne dotacje.

Które będą pochodziły z szalonego dodruku papirków przez EBC... :/

DziadBorowy napisał(a): Z drugiej strony cały ten fundusz odbudowy to jest przeniesienie mechanizmu dodruku pieniądza na poziomie krajowym na dodruk pieniądza na poziomie europejskim.

O właśnie. Ja się boję tego co Sofeicz:

Sofeicz napisał(a): Idąc tym tropem myślenia można w ogóle zakwestionować związek pieniądza z pracą. ale w realu tak się nie da.
To co piszesz od jakiegoś czasu stosują rządy USA, Japonii i EBC drukując wagony pieniędzy bez pokrycia, rzekomo na pobudzenie gospodarki, a w praktyce pompując tzw. rynki (cokolwiek to znaczy).
W efekcie wisi nad nami góra wirtualnych aktywów i tylko ate raczy wiedzieć, kiedy runie, jak lawina.
Ja obstawiam jeszcze jakieś kilka lat kruchego spokoju i armagedon finansowy, jakiego świat nie widział.

DziadBorowy napisał(a): Ale z dwojga złego wolę to ostatnie niż jakby rząd PIS miał te pieniądze sam sobie drukować i wydawać absolutnie dowolnie na co chce.

Tak, ale w sumie ja to bym się bał o samą UE - czy taki dodruk nie osłabi jej. Pieniądze bierze przecież z powietrza. Tak jak pisowcy wzięli z powietrza papirki na wszystkie Gównotarcze Pseudoantykryzysowe. Czy naśladowanie pisowców w kwestiach gospodarczych jest mądre?

Osiris napisał(a): Nie znam się zbytnio na ekonomii ale na mój chłopski rozum wydaje mi się, że aby wyjść z kryzysu covidowego to trzeba jakoś pobudzić gospodarkę poprzez inwestycje. To wymaga pieniędzy, których nie ma. Dodrukowanie pieniędzy w umiarze wcale nie musi być tak złe, jak się to często przedstawia. Produktywność sama z siebie nie wzrośnie a dzięki dotacjom powstaną nowe biznesy, nowe miejsca pracy, ludzie zaczną więcej wydawać, gospodarka się powiększy, i koło się nakręci

Mam z FB fajny tekst, też właśnie taki na chłopski rozum:

Cytat:Ja to jestem prosty chłopak i mimo nawet najlepszego marketingu wierzę w pracę ludzkich rąk i głów, a nie w pożyczanie od obwiesia w ciemnej bramie na RRSO 1200%. Może to staroświeckie, ale jakoś nie lubię wydawać pieniędzy, których nie mam.
I tu przypomina mi się kawał, jak to gość idzie ulicą i widzi szyld: ZJEDZ OBIAD, ZAPŁACĄ TWOJE DZIECI. Wszedł, zamówił najdroższe dania z karty, nażarł się aż prawie pęknie. Dopija kawę i ma wychodzić, a tu przychodzi kelner z rachunkiem.
- Panie, co pan? Przecież mają zapłacić moje dzieci.
- Zgadza się, to rachunek pańskiego ojca.
Smacznego. Po nas choćby potop.
---
Kochaj sztukę, której się nauczyłeś, i w niej znajdź spokój.
Marek Aureliusz
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku
Ruchawka wokół Funduszu Odbudowy - przez zefciu - 28.04.2021, 13:40
RE: Ruchawka wokół Funduszu Odbudowy - przez kmat - 29.04.2021, 13:52
RE: Ruchawka wokół Funduszu Odbudowy - przez kmat - 08.05.2021, 18:16
RE: Ruchawka wokół Funduszu Odbudowy - przez lumberjack - 09.05.2021, 09:32

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości