Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt Szeptańce
#1
Dziady cz. II napisał(a):Ciemno wszędzie, głucho wszędzie.
Co to będzie, co to będzie?


Gdy Słońce chyliło się ku zachodowi a gęstniejący mrok rozrastał się i burzył w ciemniejących cieniach zmęczeni pracą pradziadowie siadywali przy letnich ogniskach lub przy zimowych lampach i specjalnym szeptem zaczynali bajać... Opowiadali o psotnych Rusałkach i przeklętych Południcach. O Duchu z Wierzbowego Mostu i Zmorach z pańskich stajni, o przeklętych duszach i ukrytych skarbach... A wszystkich opowieści wystarczyłoby na więcej niż tylko 1000 i 1 noc.

Dziś już się tak nie opowiada. Umierają ci, którzy pamiętają owe opowieści. Zapominamy o prawdziwie ludowej historii świata, a przecież to opowieści, które są osierdziem kultury, czymś ważnym dla każdego z nas, czymś co jest lekceważone a może być unikatowym motorem polskiej kultury. Aby uchronić niematerialne dziedzictwo kulturowe i dać mu nowe życie powołany został do życia "Projekt Szeptańce":

https://www.facebook.com/Projekt-Szeptań...5748580860

https://www.instagram.com/projekt_szeptance/

Któremu patronuje Fundacja "Światła Pamięci"

https://www.facebook.com/SwiatlaPamieci/.

Proces ratowania jest prosty i każdy może w nim uczestniczyć. Wystarczy, że podzieli się znanymi sobie opowieściami np. w tym wątku, pod postami na FB i Insta oraz poda w miarę dokładne koordynaty, lub też sam zaznaczy na mapie wybrany punkt z prostym opisem. Potem My opracowujemy opowieści, które nazwaliśmy Szeptańcami (z powodu unikalnego sposobu ich opowiadania). Następnie za pomocą mapy Google ustalamy gdzie owe wydarzenia miały się dziać, następnie tworzymy unikatową "teczkę" z owymi opowieściami a zebrane na mapie punkty posłużą do stworzenia szlaku turystycznego podążającego "Tropem Szeptów".

Zapraszam Wszystkich do dzielenia się Szeptańcami, lajkowania, obserwowania i udostępniania. Dla Was to tylko chwila, dla Nas to nieocenione wsparcie Duży uśmiech
Sebastian Flak
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Projekt Szeptańce - przez Gawain - 11.07.2021, 14:56
RE: Projekt Szeptańce - przez Gawain - 07.09.2021, 21:18
RE: Projekt Szeptańce - przez Gawain - 09.09.2021, 22:00
RE: Projekt Szeptańce - przez Gawain - 03.11.2021, 00:23
RE: Projekt Szeptańce - przez Gawain - 07.11.2021, 20:56
RE: Projekt Szeptańce - przez Gawain - 28.03.2022, 20:42

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości