Adam M. napisał(a): Druga zaskakujaca informacja bylo ze kanalizacja i jej rozpowszechnienie bylo wlasciwie niedawnym wydarzeniem i np tylko mniejsza czesc przedwojennej Wwy byla skanalizowana.
https://hrabiatytus.pl/2018/09/18/hrabio...ej-polski/
Dla Europy Zach i Śr może niedawnym. Ale gdzie indziej... Pierwszym miastem kompleksowo skanalizowanym był Ur w poł. III tys. p.n.e. str.11-16
"Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych" Cezary Madryas Andrzej Kolonko Leszek Wysocki
https://www.google.pl/url?sa=t&source=we...DNt26RbSPH
Większość domostw Harappy i Mohendżo Daro w Indiach III tys. p.n.e. również do takiej sieci podłączono. Kanalizację znamy z Krety minojskiej.
Weźmy takie Ateny. Za Peryklesa to był niezły syf. Kanał główny był tylko częściowo zakryty i odprowadzał ścieki z reprezentacyjnej dzielnicy, część rynsztoków była skierowana do rzeki Eridanos, która wg Pauzaniasza śmierdziała niemożebnie, ludzie załatwiali się w publicznych dołach zwanych kopronis, a odpady wynoszono na zewnątrz murów bądź wrzucano do rynsztoków. Od początku III w p.n.e. zaczęto stopniowo zabudowywać główny kanał oraz Eridanos oraz niektóre rynsztoki. W czasach cesarza Hadriana u szczytu rozwoju urbanistycznego Aten było to miasto już kompleksowo skanalizowane. Dotyczy to również miast rozwijających się w epoce hellenistycznej np. Priene:
"The design of a self-cleaning, continuous flow urban wastewater system implies that Greek city planners maintained a high level of awareness about the hygienic conditions needed to maintain the health of the populace. The Greek attitude toward technical refinements necessary to improve the quality of urban life could therefore not be better represented than in attention to detail related to water supply and waste water drainage systems as a key to improved life standards."
https://www.google.pl/url?sa=t&source=we...-88SfLLgH7
(tłum.)"Projekt samooczyszczającego się systemu kanalizacji miejskiej o ciągłym przepływie sugeruje, że greccy urbaniści mieli wysoki poziom wiedzy o warunkach higienicznych niezbędnych do utrzymania zdrowia ludności. Greckie podejście do udoskonaleń technicznych niezbędnych do poprawy jakości życia w mieście nie mogło być więc lepiej odzwierciedlone niż dbałość o szczegóły związana z systemami zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków będącymi kluczem do poprawy standardu życia."
Takich przypadków było więcej.
Albo Rzym. Za Antoninów ponad milionowy Rzym miał skanalizowane centrum, bogatsze dzielnice i podłączone do niej wszystkie łaźnie i toalety publiczne. Sieć kanalizacyjna była w dużej mierze zakryta choć były też rynsztoki. Na dobrą sprawę poziom europejskich metropolii z II poł. XIX wieku.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sanitati...cient_Rome
gąska9999 napisał(a): Blachy na obudowę statków odlewano i potem walcowano przy pomocy maszyn na parę.
A jak te blachy spawano w całą obudowę statku lub łączono jak nie było spawania na prąd?
Przy pierwszych brytyjskich fregatach pancernych do szkieletu wręgowego przyśrubowywano żelazne płyty wzmacniając dodatkowym pancerzem od pewnej wysokości środkowej burty. W "Warriorze" pancerz był stabilizowany jeszcze przez przypory z drewna tekowego.
https://www.greelane.com/pl/humanistyka/...r-2361223/
Od 1862 roku znano za sprawą Wöhlera spawanie karbidowe, ale nie stosowano go wówczas podczas budowy kadłubów. Generalnie było to w tamtych czasach skręcanie płyt ze stalowym czy żelaznym szkieletem i szczelne nitowanie. Spawanie elektryczne wynaleźli polski inżynier Stanisław Olszewski i rosyjski Nikołaj Benardos w 1882 roku. Jednak trzeba było jeszcze udoskonaleń i rozwoju trakcji elektrycznej. Zaczęło się powoli upowszechniać w latach 20-tych XX wieku. Na przełomie XIX i XX wieku znano spawanie karbidowe, termitowe, acetylenowo-tlenowe i elektryczne.
https://spawalnicy.pl/edukacja/55-krotka...awalnictwa
gąska9999 napisał(a): Dammy, ten link nie działa:
Piłę znano już w starożytnym Egipcie i stosowano m.in. w kamieniarstwie w okresie Starego Państwa.
https://www.google.pl/url?sa=t&source=we...tub302pKJs
Sprawdziłem. Działa. Jest w pdf-ie. Sprawdź sterowniki.
gąska9999 napisał(a): A na morzu przybrzeżnym do Anglii walczył z marynarzani angielskimi i admirałem Nelsonem na drewnianych statkach.
Swoje największe zwycięstwa morskie Horatio Nelson odnosił z dala od brytyjskich wybrzeży. Abukir to okolice Egiptu, Kopenhaga to wiadomo, a Trafalgar to wybrzeże Hiszpanii.