Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
U źródła chrześcijaństwa - test
#1
Z czym kojarzy się Kościół? Przede wszystkim z mszami, które odbywają się w kościołach, z katechezami, z pielgrzymkami... a sięgając do historii: z wyprawami krzyżowymi, z handlem odpustami... Ale czy to jest przesłaniem chrześcijaństwa?

1. Kwestia szkodzenia innym

Cytat:Nie wyrządzajcie szkody ludziom! Szkody są powodowane przez złe zamysły, nierządy, kradzieże, chciwości, niegodziwości, oszustwa, wyuzdania, zazdrości, bluźnierstwa, pychę, głupotę. Szkodzeniem jest gniew, zabijanie, pożądliwość, cudzołóstwo, brak szacunku, kłamstwo i niewierność.

Ta kwestia funkcjonuje w świadomości jako grzech. Trąbi się o tym wszędzie, ale czy to wszystko? Co jeszcze można znaleźć w Ewangelii, a co nie jest eksponowane?

2. Przesłanie pacyfizmu

Cytat:Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Szczęśliwi, którzy wprowadzają pokój. Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją koszulę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was znieważają i prześladują.

Czy to ważne przesłanie? Moim zdaniem kluczowe. Jeżeli ktoś chce być chrześcijaninem, to powinien wziąć je sobie do serca. A ilu chrześcijan służy w armiach, pracuje w fabrykach broni lub choćby popiera wojny? Ilu aktywnie działa na rzecz rozbrojenia lub robi cokolwiek na rzecz pokoju?

3. Kwestia otwartości wobec każdego

Cytat:Pewien człowiek wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo poborca pieniędzy, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, zlitował się. "Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?" "Ten, który mu okazał miłosierdzie." "Idź, i ty czyń podobnie!"

Tu nasuwa się pytanie: jak traktuję obcokrajowców, ludzi o innych poglądach, kobiety, mniejszości różnego rodzaju? Ilu ksenofobów, szowinistów, seksistów, homofobów uważa się za chrześcijan?

4. Kwestia sprawiedliwości

Cytat:Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Przebaczcie, jeśli macie co przeciw komu. Ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat wykroczy przeciwko mnie? Czy aż do siedmiu razy? Nie mówię ci, że aż do siedmiu razy, lecz aż do siedemdziesięciu siedmiu razy. Nie sądźcie, abyście nie zostali osądzeni; nie potępiajcie, abyście nie zostali potępieni; uwalniajcie, a zostaniecie uwolnieni. Weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. Kiedy widzieliśmy Cię w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie? Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście.

Czy wybaczanie jest promowane? Czy potępianie jest uznawane za niewłaściwe? Ilu chrześcijan popiera osądzanie ludzi? Ilu popiera karę więzienia?

5. Kwestia solidarności

Cytat:Byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie. Kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, kalekich, kulawych i niewidomych. Kto ma dwie tuniki, niech jedną da temu, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni. Każdemu, kto cię prosi, dawaj. Pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i przesypującą się dadzą w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie. Sprzedajcie wasze mienie i dajcie jałmużnę! Sprawcie sobie sakiewki, które nie niszczeją, skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej się nie dostaje ani mól nie niszczy.

Przyjęcia dla ubogich są urządzane najczęściej z okazji świąt. Istnieją też organizacje, które opiekują się potrzebującymi. Ale co robi szeregowy chrześcijanin? Czy urządza przyjęcia dla ubogich? Czy dzieli się ubraniami i żywnością? Czy daje bezzwrotne pożyczki? Czy sprzedaje swoje rzeczy i rozdaje pieniądze biednym?

6. Kwestia pieniędzy

Cytat:Jak trudno będzie posiadającym pieniądze wejść do królestwa Bożego. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne. Kupcy i handlarze nie wejdą do miejsca mego Ojca. Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugiego zlekceważy. Nie możecie służyć Bogu i mamonie.
Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: "Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo nie będziesz mógł być rządcą." Wtedy rządca pomyślał: "Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mnie zarządu? Kopać nie mam sił, żebrać się wstydzę. Wiem co uczynię, żeby mnie ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu." Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: "Ile jesteś winien mojemu panu?" Ten odpowiedział: "Sto baryłek oliwy." On mu rzekł: "Weź swoje kwity, siadaj prędko i napisz pięćdziesiąt." Następnie pytał drugiego: "A ty ile jesteś winien?" Ten odrzekł: "Sto korców pszenicy." Mówi mu: "Weź swoje kwity i napisz: osiemdziesiąt." I Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną.

W tej kwestii prawie nic się nie robi. Pewnie chrześcijanin myśli, że kwestia pieniędzy nie dotyczy tego świata. Taka niewiedza mogłoby być pewnym usprawiedliwieniem. Nie zmienia to faktu, że chrześcijanie używają pieniędzy, kupują i handlują, i bogacą się jak każdy. Ilu myśli o redukowaniu niesprawiedliwych różnic cywilizacyjnych i wycofywaniu się z "my money"?

7. Kwestia władzy

Cytat:Wiecie, że ci, którzy uchodzą za przywódców narodów, panują nad nimi, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich.
W czasie wieczerzy nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł więc do Szymona Piotra, a ten rzekł do Niego: "Panie, Ty chcesz mi umyć stopy?" "Tego, co czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później pojmiesz." "Nie, przenigdy mi nie będziesz stóp umywał." "Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał cząstki ze Mnie." A kiedy umył ich stopy, zapytał: "Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie Nauczycielem i Panem i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam stopy, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać stopy. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem."

Ilu władców myślało o sobie, że są chrześcijanami? Ilu współczesnych przywódców tak myśli? Ilu chrześcijan nadal wybiera sobie przywódców? A ilu służy innym ludziom?

Chrześcijanin to w założeniu pacyfista, otwarty na ludzi i pomagający potrzebującym. To również rewolucjonista w kwestiach sprawiedliwości, używania pieniędzy i ustroju. To są kwestie fundamentalne, które niestety pojawiają się jedynie gdzieś na marginesie.

Ateista może powiedzieć: co to i po co? mnie te zasady nie obowiązują. Ale może też je uznawać zgodnie z własnym sumieniem. A co może chrześcijanin? Czy może nie słuchać słów Jezusa?

A Wy w jakim stopniu zgadzacie się z tymi zasadami? Powiedzmy, że za każdy punkt można zdobyć 1 pkt. Czyli za cały test od 0 do 7 punktów.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
U źródła chrześcijaństwa - test - przez Jaques - 23.05.2022, 12:06

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości