Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
U źródła chrześcijaństwa - test
#7
Jaques napisał(a):
InspektorGadżet napisał(a): Społecznym może. Pretekstem ukrzyżowania Jezusa według sanhedrynu było to że w ich mniemaniu podważa legalną władzę Rzymską.

Chodzi ci o pretekst-wymówkę, czy o powód- tylko się przejęzyczyłeś? Pytam, bo chyba ważniejszy jest powód działania. Jaki on był twoim zdaniem?

Cytat:I tu natrafiamy na kon­cepcję Hitlera.... itd.

Hitler cierpiał biedę w młodości, kiedy próbował zostać artystą i był bezdomny. Wtedy pewnie zaczął upatrywać źródła swoich problemów wśród bogatych rodzin żydowskich. Jednak antysemityzm to nie jego pomysł.

Cytat:Chrystus nie robił żadnej tajemnicy ze swego nastawienia do narodu żydowskiego, sięgnął, gdy było to potrzebne, do bicza, ażeby wypędzić ze świątyni tych wrogów ludz­kości…

Wypędzał tych ludzi, nie dlatego, że byli Żydami, ale dlatego że zajmowali się handlem (patrz pkt 6 w ankiecie).


Jasne. Hitler dał się jednak najbardziej zapamiętać.


Wydaje się, że w XIX wieku pod względem antysemityzmu Niemcy nie wyróżniały się szczególnie na tle innych krajów. Antysemityzm niemiecki nie był ani zorganizowanym ruchem, ani szerszą ideologią. Wraz z zakończeniem I wojny światowej niechęć do Żydów zaczęła wzrastać. Skutecznie podsycały ją partie o rodowodzie nacjonalistycznym, upatrując w ludności żydowskiej głównego winowajcę przegranej wojny. Ten sam motyw wykorzystał A. Hitler. Podstawowym źródłem jego antysemityzmu miały być doświadczenia I wojny światowej. Niemiecki dyktator obarczał Żydów winą za rozpętanie konfliktu, bolesną klęskę Niemiec, a następnie wszczęcie bolszewickiej rewolucji.

Hiperinflacja oraz następujące po sobie kryzysy gospodarcze lat dwudziestych zwiększyły niechęć niemieckiego społeczeństwa do ludności żydowskiej. Historia antysemityzmu była silnie zakorzeniona w kulturze Europy. Często była wynikiem zwyczajnych pomówień, które nie miały wiele wspólnego z rzeczywistością. W XIV wieku Żydów oskarżano o rozsiewanie zarazy dżumy, następnie o antykatolicyzm, malwersacje finansowe, a wreszcie negatywnie oceniano ich odmienność kulturową, hermetyczność żydowskiej wspólnoty i niechęć do kontaktów towarzyskich. Francuski teolog Jacques Maritain wprowadził nawet pojęcie „chrześcijańskiego antysemityzmu”, który miał być podstawą nazistowskiej doktryny walki z ludnością żydowską. Idea Germanów jako rasy panów była rzekomo odbiciem starotestamentowej koncepcji Żydów jako narodu wybranego.


antysemityzm
„W okopach nie ma ateistów” – to nie jest argument przeciwko ateizmowi; to argument przeciwko okopom…...
Autor: James Morrow
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
U źródła chrześcijaństwa - test - przez Jaques - 23.05.2022, 12:06
RE: U źródła chrześcijaństwa - test - przez geranium - 25.05.2022, 14:46

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości