Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
U źródła chrześcijaństwa - test
#8
Świat nie jest idealny, więc zdarzają się i ludzie, którzy błądzą. Najczęściej spośród przegranych wskazuje się tych złych, a wygrani udają świętoszków. Wracając do "testu" mam takie zdanie:

Ad 1. Nie szkodzić innym
W teorii podpisuję się obiema rękami. Czy w praktyce ściśle się tego trzymam? Pewnie nie, ale zawsze mogę się poprawiać. I chyba o to w tym chodzi.

Ad 2. Pacyfizm
Jestem za. Nie uznaję zabijania ludzi za uzasadnione czymkolwiek. Uważam, że wojny to wynik zbyt małej pracy ludzi na rzecz pokoju. Trzeba pracować zwłaszcza w czasach pokoju, wskazując dobre wzorce i budować mechanizmy dialogu i bezpieczeństwa w oparciu o osiągnięcia naukowe.

Ad 3. Otwartość
To coś więcej niż tolerancja. Jestem na "tak". Podstawą otwartości jest dobra edukacja i dostęp do rzetelnych informacji. Brak edukacji, propaganda, cenzura - to szkodzi otwartości.

Ad 4. Sprawiedliwość
Indywidualnie mogę wybaczać i powiem, że jest to ciekawe. To nie jest tak, że powiem sobie "teraz wybaczam", tylko to następuje stopniowo, dzień po dniu, i stopniowo odzyskuję spokój. Żal mi ludzi w więzieniach, ale nie dlatego, że popieram ich przestępstwa. Uważam, że trzeba szukać innych rozwiązań.

Ad 5. Solidarność
Tu nie jestem wyjątkiem. Jest mnóstwo możliwości by pomagać i można wymyślić jeszcze więcej.

Ad 6. Uczciwość
Ja to rozumiem tak: wartością jest praca, a nie pieniądze. Jeżeli pieniądz rodzi pieniądz, to jest to bez sensu. Przy małych kwotach pieniądze są użyteczne, ale kiedy zaczynają się kumulować, to przestają być uczciwym narzędziem. Jeżeli 1% ludzi na świecie ma 50% pieniędzy, to sytuacja jest patologiczna. Mam nadzieję, że wkrótce powstanie inne rozwiązanie - może dzięki internetowi?

Ad 7. Mądra władza
W tej kwestii również może pomóc internet. Już teraz ludzie współpracują i organizują się bez wybierania przywódców. Czemu nie wybierać przywódców? Bo zawsze siebie postawią na pierwszym miejscu, a nie innych. Nawet gdy początkowo mają dobre zamiary, to z czasem o tym zapominają. Przyzwyczajają się do władzy i boją się ją stracić, a wtedy robią najgorsze rzeczy.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
U źródła chrześcijaństwa - test - przez Jaques - 23.05.2022, 12:06
RE: U źródła chrześcijaństwa - test - przez Jaques - 26.05.2022, 10:52

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości