Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korporacjonizm - władza z nieograniczoną nieodpowiedzialnośc
Jest wg mnie pewien problem.Otóż istnieją dwie wersje korporacjonizmu ,w tym artykule potraktowane jako jedna i ta sama.

Pierwsza podstawowa, główna różnica między nimi to:

-pierwszy korporacjonizm opisany na początku artykułu jest silnie połączony z globalizacją

-drugi korporacjonizm (ten w Portugalii , w Hiszpanii ,Włoszech oraz Austrii) nie był internacjonalistyczny.

Przykład: deklaracja Salazara 16 03 1933 roku

\"Chcemy stworzyć nową ekonomię ,pracując zgodnie z naturą ludzką pod władzą silnego państwa, które by chroniło interesy narodu,jego bogactwo i pracę przeciw nadużyciom kapitalizmu,jak i przeciw niszczycielskiej sile bolszewizmu\"

Korporacjonizm potugalski jest przeciwieństwem korporacjonizmu obecnego,globalistycznego.

--------------------------------

-piewrszy korporacjonizm charakteryzuje się tym ,że interesy obecnych korporacji są sprzeczne z interesami narodu.

-w drugim korporacjoniźmie korporacje były narodowe i miały reprezentować interesy narodu.

Cytat: Jeden z największych kryminalnych skandali II wojny światowej, który dziś nie interesuje raczej większości historyków, pochłoniętych zbrodnią katyńską czy porozumieniami nieżyjących od ponad pół wieku Stalina z Hitlerem, dotyczy funkcjonujących do dzisiaj i rządzących światowym przemysłem korporacji DuPont, Ford, General Motors, IT&T i wielu innych.

Ja bym dodał do tego jedną bardzo znaną niemiecką firmę farmaceutyczną znaną z aspiryn - Bayer.Warto się zastanowić dzięki jakim doświadczeniom ich leki są takie dobre.:evil:

Jednym z lepszych przykladów korporacjonizmu jest Austria.

Korporacjonizm istniał w niej od 1934 do 11 marca 1938 r. czyli do wkroczenia faszystów.Nie można więc uznawać ,że korporacjonizm=faszyzm ,bo to nieprawda.

Chciałem zwrócić uwagę ,że przed II WŚ istniały 4 różne koncepcje korporacjonizmu - autriacka,portugalska,hiszpańska i włoska.

Chciałem podkreślić ,że zwolennicy korporacjonizmu takiego jak portugalski są przeciwnikami globalizmu i tych ogromnych międzynarodowych korporacji ,a jako alternatywę widzą... właśnie korporacjonizm(tyle tylko ,że właśnie ten drugi narodowy).

Jakby się ktoś chciał dowiedzieć o pierwotnym , dobrym korporacjoniźmie to polecam 40-stronicową ksążeczkę Wojciecha Trojana \"Koncepcje korporacjonizmu\".

Tam jest wszystko w fajny i w prosty (choć trochę nudny) sposób wytłumaczone.

Pozdrawiam
Odpowiedz

Wiadomości w tym wątku
Korporacjonizm - władza z nieograniczoną nieodpowiedzialnośc - przez lumberjack - 14.10.2005, 16:48

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości