To forum używa ciasteczek.
To forum używa ciasteczek do przechowywania informacji o Twoim zalogowaniu jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, albo o ostatniej wizycie jeśli nie jesteś. Ciasteczka są małymi plikami tekstowymi przechowywanymi na Twoim komputerze; ciasteczka ustawiane przez to forum mogą być wykorzystywane wyłącznie przez nie i nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa. Ciasteczka na tym forum śledzą również przeczytane przez Ciebie tematy i kiedy ostatnio je odwiedzałeś/odwiedzałaś. Proszę, potwierdź czy chcesz pozwolić na przechowywanie ciasteczek.

Niezależnie od Twojego wyboru, na Twoim komputerze zostanie ustawione ciasteczko aby nie wyświetlać Ci ponownie tego pytania. Będziesz mógł/mogła zmienić swój wybór w dowolnym momencie używając linka w stopce strony.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wszechświat nie posiada nieskończoności?
#61
Jeśli istnieje nieskończony multiwszechświat to jaka w tym "cudowność". Skoro musi istnieć "wszystko" to powstał i człowiek. Nie ma w tym żadnego głębszego sensu.
„Jeśli istnieje mnogość, to powinna ona jednocześnie być wielka i mała, i przy tym wielka bez granic i mała do zniknięcia”- Zenon z Elei
Odpowiedz
#62
idiota napisał(a):Można prosić jaśniej?
Dobór naturalny. Te sprawy.
Cytat:Ja to widzę trochę abarot, gdyby wszechświat był nieskończony, to by się w nim realizować musiało wszystko co niesprzeczne.
Ale spontaniczne uformowanie się człowieka z absolutnego chaosu nie jest sprzeczne. Tylko bardzo mało prawdopodobne.
Rita napisał(a):Możesz to rozwinąć?Bo nie rozumiem, co ma wspólnego skończoność świata do powstania świadomych istot w sposób "niecudowny" (czyli jaki? na drodze ewolucji?).
To, że w nieskończonym świecie wszystko co możliwe się stało. Jeśli więc możliwym jest powstanie świadomej istoty całkowicie przypadkowo, to powinniśmy oczekiwać, że w naszym "regionie" Wszechświata właśnie to się stało. Tymczasem nasze powstanie "broni się" nawet przy założeniu, ze nic "supernieprawdopodobnego" się nie stało.
Odpowiedz
#63
zefciu napisał(a):To, że w nieskończonym świecie wszystko co możliwe się stało. Jeśli więc możliwym jest powstanie świadomej istoty całkowicie przypadkowo, to powinniśmy oczekiwać, że w naszym "regionie" Wszechświata właśnie to się stało. Tymczasem nasze powstanie "broni się" nawet przy założeniu, ze nic "supernieprawdopodobnego" się nie stało.
A czemu to w nieskończonym wszechświecie nie miałoby być ewolucji? Wszak jest nieskończony. Skoro nieskończony, to też nieskończenie wiele razy świadomość powinna powstać na drodze ewolucji i nieskończenie wiele razy na drodze "cudu". To, na co my w naszym regionie byśmy trafili to czysty przypadek.
The spice must flow
Odpowiedz
#64
Cytat:Dobór naturalny. Te sprawy.
Dobór naturalny jest sobie , ale jak niby sprawia że życie ludzi jest sensowne, tego nie umiem pojąć...
Może to moja wina.
Cytat:Ale spontaniczne uformowanie się człowieka z absolutnego chaosu nie jest sprzeczne.
Przejście pomiędzy nieskończonością wszechświata a absolutnym chaosem to dość sporo drogi...
Zresztą:
- chaos to coś co nie rządzi się żadnymi prawami, czyli nic nie zabrania powstania w chaosie lokalnego porządku.
- nieskończoność owego mniemanego chaosu wprost logicznie WYMUSZA zaistnienie takowego i to nie raz a nieskończenie wiele razy.
Nieskończenie wiele to w choleeeeerę dużo. Zasoby nieograniczone.

Odpowiedz
#65
idiota napisał(a):Dobór naturalny jest sobie , ale jak niby sprawia że życie ludzi jest sensowne, tego nie umiem pojąć...
Sensowne w sensie wytłumaczenia, a nie celu.
Cytat: - chaos to coś co nie rządzi się żadnymi prawami, czyli nic nie zabrania powstania w chaosie lokalnego porządku.
- nieskończoność owego mniemanego chaosu wprost logicznie WYMUSZA zaistnienie takowego i to nie raz a nieskończenie wiele razy.
Nieskończenie wiele to w choleeeeerę dużo. Zasoby nieograniczone.
No własnie. A my obserwujemy zamiast takiego spontanicznego "wyłonienia się z chaosu" porządną, sensowną ewolucję.

Choć być może rację ma Rita. Że powstanie świadomości drogą ewolucji jest bardziej prawdopodobne. A więc fakt, że zefciu trafił w bardziej prawdopodobny region Wszechświata jest czymś normalnym.
Odpowiedz
#66
Cytat:Sensowne w sensie wytłumaczenia, a nie celu.
Już się obawiałem...
Oczko
Cytat:A my obserwujemy zamiast takiego spontanicznego "wyłonienia się z chaosu" porządną, sensowną ewolucję...
...której nic (wkońcu prawa chaosu nie dotyczą) nie przeszkadzało się z chaosu wyłonić.
Duży uśmiech
Cytat:Choć być może rację ma Rita.
Ja twierdzę to samo.
Póki nie schodzimy na sterylizację kotów, to z Ritą się raczej zgadzamy.
Tam ona jest za socjalizmem, a ja za wolnym rynkiem.
Oczko

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości